a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

nawóz do monstery
Ogród

Odpowiedni nawóz do monstery

Monstera jest rośliną o unikalnym wyglądzie, która pochodzi z tropików. Posiada również duże rozmiary, dzięki czemu jest chętnie uprawiana przez miłośników ozdobnych roślin. Sprawdź, jaki nawóz do monstery wybrać, aby pięknie rosła!

Wiedza o nawożeniu

Klimat panujący w mieszkaniu jest dla niej odpowiedni, ale musi być dobrany również prawidłowy nawóz do monstery. Ważna jest także dokładna pielęgnacja, ale wiedza o nawożeniu jest kluczowa. Dużą zaletą tej rośliny jest fakt, że nie jest to zbytnio wymagający gatunek. Pielęgnacja jest dosyć prosta i nawet mało doświadczone osoby powinny sobie z tym zadaniem poradzić. Jest to doskonały oraz naturalny sposób na udekorowanie wnętrza. Rośliny doniczkowe świetnie wypełniają przestrzeń, a przede wszystkim pochłaniają dwutlenek węgla, dzięki czemu w pomieszczeniu się łatwiej oddycha. Ważną rolę odgrywa umiejscowienie monstery w mieszkaniu.

Zobacz: https://www.a-ronet.pl/jakie-niebieskie-kwiaty-wiosenne-wybrac-do-ogrodu/.

Nadmiar promieni słonecznych wpływa negatywnie na wygląd liści oraz kondycję rośliny. Jeżeli jest ich za dużo to monstera może zblednąć, dlatego warto ją usytuować w miejscu, w którym ich natężenie nie jest za wysokie. Jeżeli promienie słoneczne nie padają bezpośrednio na roślinę to wystarczy nawożenie dwa razy w miesiącu. Należy pamiętać, żeby monstera znajdowała się w odległości 2-3 metrów od okna. Jeżeli nasłonecznienie jest większe to należy również zwiększyć częstotliwość nawożenia. W takiej sytuacji optymalne jest stosowanie nawozu raz na 10 dni.

Zobacz także: MONSTERA VARIEGATA: CHARAKTERYSTYKA

Jak stosować nawóz do monstery

Warto jednak to sprawdzić pragmatycznie ponieważ każda monstera zachowuje się inaczej. Ogólnie zasada jest taka, że im mniejszy poziom oświetlenia, tym rzadziej można nawozić roślinę. Najlepiej nawozić ją w okresie wiosny – jesieni. Wtedy ma największe zapotrzebowanie na składniki mineralne i odżywcze, dlatego nawóz jest najbardziej potrzebny. Nawozu najbardziej potrzebują liście, które bez odpowiedniej pielęgnacji mogą stracić swój kolor. Brak nawożenia sprawia, że końcówki liści mogą stać się brązowe. W okresie zimowym można całkowicie zrezygnować z nawozów, ponieważ roślina przechodzi wtedy w stan spoczynku.

Sprawdź też: https://www.a-ronet.pl/najpopularniejsze-kwiaty-z-nasion-do-gruntu/.

W takiej sytuacji stosowanie nawozu mogłoby przynieść odwrotne efekty do zamierzonych. Warto również wczesną jesienią zmniejszyć dawki podawanych nawozów o połowę, ponieważ nagły brak nawozu może wywołać szok u rośliny. Należy pamiętać, że rośliny doniczkowe potrzebują czasami nawet kilka tygodni, żeby się zadomowić w nowym pomieszczeniu. Jest to czas, w którym nie należy stosować żadnych nawozów, ponieważ monstera musi się zaaklimatyzować, a dodatkowe bodźce pobudzające nie są w takiej sytuacji potrzebne.

Witaj na naszym blogu! Znajdziesz tutaj artykuły w dziedzinie projektowania wnętrz i ogrodów. Jesteśmy pasjonatami akcesoriów i łączenia niezwykłych kolorów w przestrzeni domowej, a także interesują nas ciekawe rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także mają niesamowite zastosowania. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.