a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

monstera variegata
Dom Ogród

Monstera Variegata: charakterystyka

Monstera jest jedną z najbardziej popularnych roślin doniczkowych. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat odmiany Variegata, a także poznać istotne aspekty jej pielęgnacji.

Czym jest Monstera Variegata?

Monstera Variegata jest jedną z kolekcjonerskich roślin doniczkowych, które stanowią marzenie bardzo wielu osób. Roślina prezentuje się niezwykle oryginalnie i może stanowić prawdziwą inspirację. Monstera Variegata ma dość duże liście, które mają niepowtarzalny kształt z charakterystycznymi wcięciami. Oprócz tego roślina intryguje również kolorem swoich liści, ponieważ mają one zarówno kolor zielony, jak i biały. Monstera Variegata bardzo dobrze sprawdzi się przede wszystkim we wnętrzach urządzonych w stylu modernistycznym, dlatego warto się zastanowić nad jej wyborem. Roślina charakteryzuje się dość wysoką wytrzymałością na zmienne warunki środowiska, jednak jej sadzonki są ciężkie do zdobycia. Oprócz tego sadzonki tej niepowtarzalnej rośliny są również dość drogie, dlatego nie każdy sobie może pozwolić na ich zakup.

Sprawdź: ODPOWIEDNI NAWÓZ DO MONSTERY

monstera variegata

Nasłonecznienie

Monstera Variegata to roślina, która najlepiej będzie rosła w rozproszonym świetle, dlatego warto jej zapewnić takie warunki. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór dość nasłonecznionego stanowiska dla tej rośliny, ponieważ w tym przypadku będzie najefektywniej rosła. Jednak warto pamiętać, że roślina nie powinna być narażona na długotrwałe działanie intensywnego światła słonecznego, ponieważ w tym przypadku jej liście mogą się odpowiednio nie wybarwić. Monstera Variegata to roślina, którą najlepiej umieścić na oknie o ekspozycji wschodniej lub południowo-zachodniej.

Sprawdź: ROŚLINY DO CIENIA W DOMU I OGRODZIE

Podlewanie

Kolejną istotną kwestią podczas pielęgnacji takiej rośliny jak Monstera Variegata jest jej podlewanie. Jednak Monstera jest bardzo odporna na dość zróżnicowane warunki środowiska naturalnego, dlatego doskonale sobie poradzi zarówno podczas pory suchej, jak i deszczowej. Jednak najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie obfite podlewanie tej rośliny do momentu aż woda zacznie wypływać z otworów drenażowych. Następnie pomiędzy poszczególnymi podlewaniami warto dać ziemi przeschnąć, nawet do jednej czwartej wysokości podłoża. Takie traktowanie sprawi, że roślina będzie miała optymalne warunki do wzrostu.

monstera variegata

Podłoże

Monstera Variegata powinna mieć również odpowiednie podłoże. Najlepiej jeśli będzie ono dość mocno przepustowe. Nie są natomiast polecane zbyt ciężkie oraz zwarte gleby, w których cyrkulacja powietrza będzie niewystarczająca. Może to spowodować szereg negatywnych konsekwencji, wśród których można na przykład wymienić gnicie korzeni. Idealne podłoże do Monstery to ziemia dla roślin zielonych wraz z perlitem.

Jakie warunki musi mieć monstera variegata?

Wiele osób zastanawia się, jakie warunki powinno zapewnić takiej roślinie jak Monstera Variegata. Wśród najważniejszych czynników związanych z pielęgnacją tej rośliny można wymienić zapewnienie jej odpowiednio wilgotnego powietrza, które ma bardzo duże znaczenie. Temperatura powietrza powinna wynosić powyżej dwudziestu stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza powinna kształtować się na poziomie około pięćdziesięciu procent. Monsterę można ustawić tuż obok nawilżacza powietrza, ponieważ takie rozwiązanie sprawdzi się idealnie.

monstera variegata

Nawożenie

Kolejnym istotnym aspektem jest odpowiednie nawożenie roślin, najlepiej w okresie ich wegetacji. Dzięki temu będą miały możliwość optymalnego wzrostu. Najlepszym wyborem będą ekologiczne nawozy, które w swoim składzie będą zawierały niezwykle korzystnie działające substancje aktywne. Wśród nich można na przykład wymienić liczne aminokwasy, dzięki którym liście Monstery będą mogły nabrać niepowtarzalnych kształtów.

Zobacz także: NIEWYMAGAJĄCE KWIATY DONICZKOWE – MAŁO PRACY, DUŻO RADOŚCI

Podpory

Podczas pielęgnacji Monstery Variegaty warto również zastosować odpowiednie podpory, które będą podtrzymywały roślinę. Jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ Monstera może osiągnąć wysokość sięgającą nawet do dwóch i pół metra. Podpory umożliwią również kształtowanie odpowiednio dużych liści, co ma bardzo duże znaczenie przy tym rodzaju Monstery. Warto na ten aspekt zwrócić szczególną uwagę.

Monstera variegata – jaka doniczka?

Wśród najważniejszych aspektów związanych z uprawą Monstery Variegaty można również wymienić dopasowanie odpowiednich doniczek. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się nieco niższe doniczki, które będą miały dość duże otwory odpływowe. W sprzedaży można znaleźć specjalne doniczki, które są przeznaczone do sadzenia monster, dlatego warto się nad nimi zastanowić. Na pewno będzie to optymalne rozwiązanie w wielu przypadkach. Oprócz tego szerokie doniczki zwiększają powierzchnię parowania wody z gleby, co umożliwia odpowiednie nawilżenie.

Witaj na naszym blogu! Znajdziesz tutaj artykuły w dziedzinie projektowania wnętrz i ogrodów. Jesteśmy pasjonatami akcesoriów i łączenia niezwykłych kolorów w przestrzeni domowej, a także interesują nas ciekawe rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także mają niesamowite zastosowania. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.