a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

Co to jest Bonsai?
Dom

Co to jest Bonsai?

Bon-sai to japońskie słowo, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza roślinę w pojemniku (bon – pojemnik, sai – roślina). Niesamowita sztuka formowania drzewek narodziła się między VIII a X wiekiem w starożytnych Chinach za czasów panowania dynastii Tang. Dlaczego jest tak fascynująca? O tym opowie nam redakcja serwisu inwestycyjnego (rankingifinansowe.pl), która jak mało kto wie, że podobnie jak przy inwestowaniu na rynkach, cierpliwość i trzymanie się strategii są kluczem do sukcesu, tak samo jak to ma miejsce przy uprawie Bonsai.

Kilka słów o tym czym jest Bonsai 

Uprawa Bonsai polega na uszczykiwaniu świeczek, przycinaniu i drutowaniu gałęzi, a także regularnym zmniejszaniu nawożenia, w celu ograniczenia wzrostu. Do takiego formowania nadaje się niemal każda roślina ze zdrewniałymi łodygami, pniem i gałęziami, która dobrze znosi uprawy w donicy, a jej liście są małe i redukowalne.

Jeżeli wybierasz się do Niemiec na ME w piłce nożnej (14 czerwca – 14 lipca ‘24), warto zaplanować nie tylko wizytę w jednym z punktów z zakładami bukmacherskimi, ale również wizytę w jednej z tamtejszych szkółek Bonsai, a jest ich całkiem sporo. Jedna z najpiękniejszych znajduje się w Enger, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Detmold. Zajmuje powierzchnię aż 3 ha i oferuje warsztaty formowania charakterystycznych drzewek.

Krótka historia Bonsai

Początki charakterystycznych drzewek w pojemnikach sięgają czasu między VIII a X wiekiem, kiedy w Chinach rządziła dynastia Tang. Buddyjscy mnisi rozpoczęli wyjątkową sztukę formowania drzewek w pojemnikach dotychczas występujących wyłącznie w naturalnym środowisku. 

A wszystko, zgodnie z legendą, swój początek miało w rozporządzeniu starożytnego cesarza, który na patio pałacu zażądał stworzenia makiety państwa. Miała odzwierciedlać charakterystyczne cechy danego regionu. W miniaturach zaprezentowano góry, rzeki, ale i drzewa. Nie stosowano celowo miniaturowych roślin, ale skarłowaciałe przez naturę, a w ten sposób narodziło się Bonsai. 

Aby wystąpiło zjawisko miniaturyzacji, nasiono musi spaść na żyzną glebę i zakiełkować. Jednak, gdy stanie się to na zbyt małym obszarze, musi ograniczać swoje rozmiary. W taki sposób powstają drzewa karłowate. Buddyjscy mnisi nie mogli pojąć tego zjawiska, wykupowali zatem rośliny i przesadzali je do donic. Mogli w ten sposób obcować z cudem natury, wpływającym pozytywnie na ich rozwój duchowy. 

Początki świadomej miniaturyzacji drzewek przy wykorzystaniu konkretnych technik datuje się na XII wiek. Chciano, aby była to roślinność zarezerwowana dla szlachty, dlatego sztukę zakazano dla plebsu. 

Gdy w XIV wieku Chiny zajęły obszary Japonii, większość zwyczajów kulturowych zostało narzuconych mieszkańcom, dlatego często Kraj Kwitnącej Wiśni uważany jest za kolebkę Bonsai. 

Na skutek potężnych trzęsień ziemi na wspomnianych obszarach, zniszczone zostały najstarsze i największe kolekcje drzewek, a wraz z nimi zginęli również najwięksi twórcy Bonsai. Ci, którym udało się przeżyć w ośrodku miejskim Omiya, położonym na dalekich rogatkach Tokyo, utworzyli „mekkę bonsaistów”, znana po dziś dzień. 

Po czym poznać prawdziwe drzewko Bonsai?

Z założenia Bonsai to 90% sztuki i 10% ogrodnictwa. Jeżeli drzewko powstaje wyłącznie na potrzeby sprzedaży, zgodnie z zasadą, nie może nosić tej szlachetnej nazwy. Prawdziwe powstaje z pasją i zaangażowaniem, ma swoją historię – taką zasadą kierowali się buddyjscy mnisi.  

Oryginały powstają według określonych reguł, kształtów i estetyki, a główną wartością jest ogrom włożonej pracy, a nie chęć zysku. Liczy się wizja i zmysł artystyczny.

Ile kosztuje prawdziwe Bonsai?

Aby stworzyć prawdziwe dzieło sztuki, jakim bez wątpienia jest Bonsai, potrzeba kilkudziesięciu lat wytrwałej pracy, dlatego nigdy nie uda się kupić go w niskiej cenie. Pseudobonsai często oferowane przez kwiaciarnie są dalekie od prawdziwych okazów tworzonych przez najlepsze szkółki na świecie. 

Prawdziwe Bonsai wyceniane jest na podstawie:

  • prawidłowych zasad hodowli obejmujących m.in. odpowiednie podłoże, zastosowanie preparatów,

  • przyjętych zasad pielęgnacji wykonywanych przy użyciu specjalistycznych narzędzi,

  • zastosowania wysokiej jakości komponentów, przede wszystkim mających doskonałe warunki genetyczne,

  • osiągniętych walorów estetycznych.

Aktualnie za najdroższe drzewko Bonsai na świecie uznawana jest wielowiekowa sosna, która została sprzedana za 1,3 mln dolarów na Międzynarodowej Konwencji Bonsai w Takamatsu, w Japonii.

Bonsai to sztuka. Trzeba niesamowitej świadomości, aby zrozumieć subtelną różnicę między artystycznym zamysłem, a plantacyjnym charakterem masowej produkcji. 


Bukmacherzy dostępni na stronie najlepsibukmacherzy.pl to legalni bukmacherzy działający w Polsce w oparciu o zezwolenie na urządzanie zakładów bukmacherskich na terenie RP. Gra u nielegalnych bukmacherów to przestępstwo.

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Witaj na naszym blogu! Znajdziesz tutaj artykuły w dziedzinie projektowania wnętrz i ogrodów. Jesteśmy pasjonatami akcesoriów i łączenia niezwykłych kolorów w przestrzeni domowej, a także interesują nas ciekawe rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także mają niesamowite zastosowania. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.