a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

Obrazy na ścianę
Dom

Obrazy na ścianę – mapa świata, a może zwierzęta?

Jeśli szukasz sposobu na niedrogie udekorowanie salonu lub sypialni, to obrazy na ścianę są tym, czym powinieneś się zainteresować! Obrazy – mapa świata, zwierzęta, martwa natura… Na jaki motyw się zdecydować? Dlaczego warto postawić na obraz na ścianę? 

Historia obrazów na płótnie

Historia obrazów na płótnie sięga 1500 roku, ale płótno samo w sobie było wykorzystywane już wcześniej. Pierwsze płótna powstawały z konopii i były materiałem, z którego wykonywano żagle i namioty. Materiał ten odniósł sukces w świecie kupieckim, a do celów artystycznych po pierwszy został użyty w Wenecji – wtedy to zaczęły powstawać obrazy na płótnie. Już wtedy płótno charakteryzowało się niezwykłą wytrzymałością na liczne warstwy farb i przemijający czas. Do innych zalet płótna należały: łatwość transportu i atrakcyjna cena. Co więcej, artyści nie musieli już ograniczać się do wymiarów deski, których wcześniej używano – mogli pozwolić sobie na tworzenie ogromnych dzieł, będących synonimem wolności artystycznej. 

Na przełomie XVIII i XIX wieku wśród europejskich twórców znana stała się amerykańska bawełna. Jednak włókna bawełniane nie były tak mocne, jak konopne lub lniane, a dodatkowo, mokra od farby bawełna była bardziej podatna na pojawienie się mączniaka. Zatem artyści nadal preferowali obrazy na płótnie, nawet, jeśli musieli zapłacić wyższą cenę. To się zmieniło w ciągu ostatnich stu lat – obecnie bawełna cieszy się większą popularnością od lnu i konopi. 

Jak powstają obrazy na płótnie?

Obecnie płótna wykonuje się z bawełny, lnu lub materiałów syntetycznych. Przygotowując się do malowania na płótnie, materiał rozciąga się i przymocowuje do drewnianej ramy. Dla prawidłowego rozciągnięcia płótna używa się takera lub gwoździków. Obijanie konstrukcji rozpoczyna się od środka jednego z krosien, po czym przybija się drugi koniec materiału do listwy równoległej. To samo wykonuje się na dwóch pozostałych listwach. Kolejnym krokiem jest przybijanie pozostałych partii materiału. Należy przy zadbać o symetryczne naciągnięcie, aby mieć pewność, że obraz będzie gładki. Następny krok to ugruntowanie oraz pokrycie płótna pigmentem zabezpieczającym przed plamami i niezbyt schludnym wyglądem. 

obraz płótno

Obrazy na ścianę

Obrazy na płótnie są ciekawą alternatywą dla tradycyjnego malarstwa. Są wyjątkowo odporne na blaknięcie w wyniku promieniowania UV, dlatego można je powiesić nawet w mocno nasłonecznionym miejscu bez obaw o intensywność kolorów. Co więcej, obrazy na płótnie są bardzo wytrzymałe – nie musimy więc obawiać się o ewentualne roztargania, pęknięcia i tym podobne uszkodzenia mechaniczne. Trwałość obrazów na płótnie sprawia, że taka ozdoba będzie cieszyć oko nawet po latach.

Dodatkowo, obrazy na ścianę na płótnie potrafią w bardzo łatwy i szybki sposób odmienić każdy salon lub sypialnię. Obrazy na płótnie w galerii bimago nie są drogie, a w zależności od motywu można nadać kompletnie inny charakter danemu pomieszczeniu. Przykładowo – do minimalistycznych i nowoczesnych pomieszczeń idealnie sprawdzą się abstrakcyjne obrazy na płótnie. Stanowią one spore pole do popisu dla kreatywności kupującego. Jeżeli natomiast naszym celem jest stworzenie miejsca do relaksu, doskonałym pomysłem będą zdjęcia natury – górskie pejzaże, lawendowe pola lub widok morza. 

Obrazy – zwierzęta 

Jeżeli ktoś kocha zwierzęta, to warto zdecydować się na obraz z motywem ulubionego zwierzęcia: kota, psa, królika, a może wilka, niedźwiedzia, pantery? Obrazy ze zwierzętami to popularna dekoracja w wielu wnętrzach. Można pokusić się o obrazy ze zwierzętami w wersji animowanej lub realistycznej. Inną opcją są obrazy zwierzęta ukazane humorystycznie – żyrafa żująca gumę do żucia lub małpa w okularach.

Obrazy – mapa świata

Miłośnicy podróżowania także nie mogą narzekać na brak wyboru. Obrazy na ścianę prezentujące wybrany kraj lub okazała mapa świata urozmaicą każde wnętrze i pokażą prawdziwą naturę domowników! A może zdecydujesz się na motyw kompasu lub wizerunek jakiejś społeczności z drugiego krańca świata? 

Witaj na naszym blogu! Znajdziesz tutaj artykuły w dziedzinie projektowania wnętrz i ogrodów. Jesteśmy pasjonatami akcesoriów i łączenia niezwykłych kolorów w przestrzeni domowej, a także interesują nas ciekawe rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także mają niesamowite zastosowania. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.