a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

dobór odpowiednich drzwi
Dom

Czy dobór odpowiednich drzwi wejściowych ma wpływ na temperaturę w domu?

Kupując drzwi wejściowe do domu, zazwyczaj przede wszystkim myślimy o tym, aby chroniły nasz dobytek przed złodziejami. Często jednak pomija się fakt, iż drzwi pełnią również ważną rolę w izolacji mieszkania. Dobrze dobrane, sprawią, iż ciepło nie będzie uciekać przez nieszczelności, a piec czy kaloryfery będą pracować o wiele efektywniej.

Dlaczego kupno drzwi termoizolacyjnych jest dobrym rozwiązaniem?

Każdy z nas lubi, gdy w zimowy wieczór rozpalony piec czy włączone kaloryfery sprawiają, iż cztery ściany zamieniają się w ciepłe, przytulne miejsce. Jednak nawet najnowocześniejszy system grzewczy na nie wiele się zda, gdy nagrzane powietrza ucieka przez nieszczelności w ramach okiennych lub drzwiowych. W takim przypadku ogrzewanie musi być włączone na większych obrotach i działać dłużej, aby ocieplić lokum do odpowiedniej temperatury. Jednak po jego wyłączeniu, ciepło z niewyizolowanego wnętrza ucieka bardzo szybko. A przecież, jak wiemy, szczelna przestrzeń wychładza się o wiele wolniej. 

Czym odznaczają się drzwi termoizolacyjne?

Dlatego właśnie warto zaopatrzyć się w drzwi, które będą odznaczać się kilkoma cechami:

  • szczelność ramy
  • automatyczne zamykanie (skrzydło nie pozostanie przypadkowo uchylone)
  • wykonanie z materiałów termoizolacyjnych.

Dzięki powyższym właściwością, zimne powietrze nie będzie przedostawać się przez wejście do budynku. Drzwi termoizolacyjne bardzo często posiadają w swoim wnętrzu takie materiały jak np. styropian, który wykorzystuje się również do ocieplania elewacji budynków. Podobne rezultaty przynosi także wykorzystanie wełny mineralnej. Dobrym pomysłem jest również zadbanie o to, aby ościeżnice posiadały uszczelki.

Jak dokonać wyboru odpowiednich drzwi termoizolacyjnych?

Skuteczność drzwi termoizolacyjnych mierzy się za pomocą współczynnika przenikalności cieplnej U. Uwzględnia on, jaka ilość energii (wyrażonej w Watach [W]) przenika przez jeden metr kwadratowy badanej powierzchni, gdy różnica temperatury z obu jej stron wynosi jeden Kelwin [K]. Dla przypomnienia: 1K=1°C, przy czym wartość 0K oznacza tzw. zero bezwzględne, czyli ok. -273 stopnie Celsjusza. Im mniejsza wartość wskaźnika dla drzwi, tym lepiej izolują one wnętrze, zatrzymując więcej ciepła w domu. Obecnie, produkowane drzwi muszą się charakteryzować przenikalnością nie większą niż 1,3 W/(m²K). Warto zatem sprawdzić, czy producenci drzwi wejściowych podają wartość współczynnika U w specyfikacji technicznej sprzedawanych wyrobów. Przykładem wytwórcy stosującego taka praktykę jest firma Mikea. Dzięki temu, z łatwością będziemy mogli wybrać drzwi, które będą zatrzymywać jak najwięcej ciepłego powietrza w mieszkaniu.

Drzwi termoizolacyjne przydadzą się nie tylko w zimne noce!

Oczywiście, zdolność izolacyjna drzwi działa w obie strony. Jeśli w gorący letni dzień włączymy klimatyzację w mieszkaniu, jej działanie nie będzie niweczone przez dopływ gorącego powietrza z zewnątrz, co znowu wpłynie pozytywnie na efektywność pracy instalacji regulujących temperaturę powietrza we wnętrzu. Trzeba jednak pamiętać, że w celu uzyskania jak najlepszych efektów, należy zadbać o odpowiednią izolację nie tylko w obszarze drzwi, ale również otworów okiennych. Dlatego, wybierając okna, również sprawdźmy, jaką wartością współczynnika U się odznaczają.

Kup drzwi termoizolacyjne i zagwarantuj domownikom komfortowe warunki!

Jak widać na podstawie powyższych argumentów, drzwi wejściowe do domu pełnią bardzo ważną rolę w kwestii termoizolacji mieszkania. Dzięki ich zamontowaniu możemy zaoszczędzić niebagatelne sumy na rachunkach za ogrzewanie. Dlatego właśnie warto zdecydować się na ich montaż.

Witaj na naszym blogu! Znajdziesz tutaj artykuły w dziedzinie projektowania wnętrz i ogrodów. Jesteśmy pasjonatami akcesoriów i łączenia niezwykłych kolorów w przestrzeni domowej, a także interesują nas ciekawe rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także mają niesamowite zastosowania. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.