a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

Na co zwrócić uwagę szukając szczypiec do ściągania izolacji z przewodów
Budownictwo

Na co zwrócić uwagę szukając szczypiec do ściągania izolacji z przewodów?

Jeśli szukasz narzędzia, które ułatwi usuwanie izolacji z przewodów płaskich lub o przekroju okrągłym, jedno lub wielożyłowych, zainwestuj w uniwersalne, najlepiej automatyczne szczypce do ściągania izolacji. To urządzenie wyposażone w odpowiednio wyprofilowane noże tnące, które przecinają izolację, ale nie powodują uszkodzenia metalowej żyły. Takimi narzędziami posługują się przede wszystkim profesjonalni elektrycy, ale jest to sprzęt, który może przydać się w każdym domowym warsztacie.

Zalety narzędzi do ściągania izolacji z kabli

Podstawową zaletą uniwersalnych szczypiec do usuwania izolacji z przewodów jest łatwość obróbki wszelkiego typu kabli w określonym zakresie przekroju. Wystarczy złapać szczypcami końcówkę kabla i je zacisnąć lub w przypadku narzędzi automatycznych, nacisnąć specjalny przycisk. Nóż tnący przetnie izolację i specjalny mechanizm zdejmie ją z metalowego rdzenia. Co ważne, w przypadku urządzeń uniwersalnych nie trzeba przejmować się zmianą ustawień dla przewodów o przekroju płaskim lub okrągłym. Dzięki odpowiednio wyprofilowanym nożom tnącym szczypce do ściągania izolacji przetną syntetyczną osłonkę, ale nie zerwą metalowego rdzenia. Co ważne, narzędzie uniwersalne nadaje się zarówno do ściągania izolacji zewnętrznej z kabli wielożyłowych, jak i izolacji zabezpieczających każdą żyłę z osobna. Dzięki temu obróbka przewodów jest wygodniejsza i realizacja różnorodnych prac instalacyjnych zajmuje mniej czasu.

Rodzaje szczypiec do obróbki przewodów

Istnieje wiele rodzajów szczypiec do zdejmowania osłony z kabli elektrycznych, od uproszczonych modeli wyposażonych w śrubę regulacyjną przeznaczoną do ręcznego ustawienia przekroju obrabianego przewodu, po szczypce automatyczne stosowane przez profesjonalistów, przede wszystkim przez elektryków. Szukając sprzętu do zastosowań indywidualnych, warto zainwestować w narzędzie ręczne z wygodną rękojeścią, śrubą radełkową do ręcznej regulacji i sprężyną otwierającą. Gdy potrzebujesz sprzętu profesjonalnego, lepszym wyborem będą automatyczne szczypce do ściągania izolacji działające w możliwie szerokim zakresie przekrojów kabli, wyposażone w wytrzymałą obcinarkę do drutów.

Szukając porządnego narzędzia do ściągania izolacji z kabli, najlepiej udać się do sklepu z akcesoriami elektrycznymi i w zależności od potrzeb sięgnąć po proste szczypce z regulacją przy pomocy śruby lub wybrać szczypce automatyczne z wymiennymi ostrzami. Najprostsze modele tego typu narzędzi kosztują kilkanaście złotych. Sprzęt dedykowany profesjonalistom to wydatek rzędu kilkuset złotych.

Witaj na naszym blogu! Znajdziesz tutaj artykuły w dziedzinie projektowania wnętrz i ogrodów. Jesteśmy pasjonatami akcesoriów i łączenia niezwykłych kolorów w przestrzeni domowej, a także interesują nas ciekawe rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także mają niesamowite zastosowania. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.