a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

Instalacja fotowoltaiczna auroPOWER Vaillant
Dom

Czy instalacja fotowoltaiczna może pokryć 100% zapotrzebowania na prąd?

Każdy z nas codziennie korzysta z urządzeń zasilanych prądem elektrycznym. Z uwagi na wciąż rosnące ceny energii z sieci poszukujemy sposobów na jej samodzielne pozyskanie. Jednym z nich jest zastosowanie domowej instalacji fotowoltaicznej. Ile energii można pozyskać z domowej fotowoltaiki? Tłumaczą eksperci firmy Vaillant.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest system opustów energii z instalacji fotowoltaicznej,
  • jak dobrać moc fotowoltaiki,
  • w jaki sposób najlepiej wykorzystać darmową energię.

Darmowa energia elektryczna z własnej instalacji fotowoltaicznej cieszy się wciąż rosnącą popularnością w naszym kraju. Składają się na to trzy główne czynniki.

  1. Rosnąca cena energii pozyskiwanej z sieci elektroenergetycznej.
  2. Zwiększona świadomość społeczna na temat ekologii, czystego powietrza oraz źródła pochodzenia tradycyjnie wytwarzanej energii elektrycznej w Polsce.
  3. Łatwo dostępne źródła dofinansowań oraz korzystny system rozliczania energii z domowej instalacji fotowoltaicznej.

Dzięki temu ostatniemu czynnikowi zastosowanie systemu PV w naszym kraju po prostu się opłaca.

Na czym polega system opustów?

Obowiązujący aktualnie system opustów pozwala na oddanie nadwyżek energii z domowego systemu PV do sieci elektroenergetycznej. Oznacza to, że w przypadku, gdy aktualny pobór energii w naszym domu jest niższy od produkcji w instalacji PV, to niewykorzystana energia trafia do sieci.

Dla instalacji o mocy poniżej 10 kWp od momentu wprowadzenia energii do sieci mamy rok, aby ją odebrać. Operator pobierze jednak za to prowizję w postaci 20% tej energii. Oznacza to, że z każdej 1 kWh wprowadzonej przez nas do sieci możemy odebrać 0,8 kWh. Sieć elektroenergetyczną w praktyce traktujemy więc jako baterię o sprawności 80%.

Jakiej mocy powinna być instalacja fotowoltaiczna?

Każda instalacja fotowoltaiczna wyprodukuje darmową energię i przyczyni się do obniżenia rachunku za prąd. Istotne jest jednak to, by została prawidłowo dobrana.

Z punktu widzenia opłacalności inwestycji istotne jest to, aby instalacja PV nie została nadmiernie przewymiarowana. Chociaż w takiej sytuacji faktycznie możemy obniżyć rachunki tylko do opłat stałych, to nakład inwestycyjny będzie zbyt duży, a w efekcie będziemy co roku oddawać „darmową” energię do dyspozycji operatora i nigdy jej nie odzyskamy.

Wbrew pozorom jest to również działanie niekorzystne dla globalnej sieci elektroenergetycznej. Rozproszona energia z wielu instalacji fotowoltaicznych może wprowadzać zakłócenia w sieci, a nawet doprowadzić do jej niestabilności. Z tego też powodu wiele krajów europejskich decyduje się na ograniczenia dotyczące ilości energii, jaka może być wprowadzona do sieci z fotowoltaiki.

Jeżeli więc chcemy z pełną świadomością ekologiczną i ekonomiczną podejść do tematu montażu systemu PV, warto zadbać o to, aby został on dobrany do faktycznych potrzeb domu. W przypadku budynków istniejących wystarczy posłużyć się rachunkami za prąd, z których odczytamy nasze roczne zużycie energii. Przyjmując, że z 1 kWp zainstalowanej mocy fotowoltaicznej w ciągu roku wyprodukujemy około 900-1100 kWh energii elektrycznej, łatwo jest policzyć konieczną moc instalacji PV. Jeżeli dysponujemy odpowiednią powierzchnią dachu, można tę moc skorygować nieco w górę, tak aby efektywnie wykorzystać system opustów, lecz nie oddawać do sieci zbyt dużo energii „za darmo”.

Jeśli dopiero projektujemy budynek, warto oszacować przyszłe zużycie energii na podstawie planowanych urządzeń elektrycznych. W obu przypadkach zawsze dobrze jest skorzystać z profesjonalnej pomocy producenta lub projektanta systemów fotowoltaicznych.

W jaki sposób efektywnie wykorzystać prąd ze słońca?

Produkcja darmowej energii z własnej instalacji fotowoltaicznej to jeszcze nie wszystko. Warto zadbać o to, aby jak najskuteczniej wykorzystać tę energię już w momencie jej wyprodukowania. Obowiązujący system opustów daje korzystne możliwości rozliczania energii z instalacji fotowoltaicznej. Aby uniknąć prowizji operatora oraz przyczyniania się do niestabilności systemu elektroenergetycznego, warto jednak zadbać o jak najlepsze wykorzystanie wytworzonej energii.

Najprostszym sposobem może być dostosowanie czasu pracy urządzeń elektrycznych (np. AGD) do godzin z ekspozycją słońca. Świetnym rozwiązaniem jest również wykorzystanie konwersji energii elektrycznej na cieplną. Dzięki temu zużyjemy 100% wyprodukowanej energii, jednocześnie zapewniając pokrycie innych potrzeb. Możemy to osiągnąć poprzez zastosowanie dodatkowej grzałki elektrycznej w zasobniku ciepłej wody użytkowej, dzięki której podgrzejemy wodę za pomocą odnawialnej energii, ograniczając zużycie tradycyjnych paliw.

Najbardziej efektywnym rozwiązaniem będzie zastosowanie pompy ciepła, która pozwoli na wykorzystanie prądu z instalacji fotowoltaicznej do ogrzewania, chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Wybierając wyposażenie systemu PV, warto uzupełnić instalację o automatykę umożliwiającą uruchomienie dodatkowych urządzeń elektrycznych w czasie wysokiej nadprodukcji prądu ze słońca. Takie możliwości zapewni system Vaillant auroPOWER.

Witaj na naszym blogu! Znajdziesz tutaj artykuły w dziedzinie projektowania wnętrz i ogrodów. Jesteśmy pasjonatami akcesoriów i łączenia niezwykłych kolorów w przestrzeni domowej, a także interesują nas ciekawe rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także mają niesamowite zastosowania. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.