a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

wizualizacja
Dom

Jedna z kluczowych decyzji przy wyborze projektu – budować, czy nie dom z garażem?

Charakterystyczny obrazek kojarzący się, zarówno dzieciom, jak i dorosłym, z domem, jest obrazem budynku z dwuspadowym dachem, oknami i drzwiami. To foremny kwadrat, w którym próżno szukać garażu. To bezpośrednio wpływa na podstawową funkcję domu, czyli funkcję mieszkalną. Dom ma dawać schronienie nam przede wszystkim, a w dalszym aspekcie spełniać funkcje ochronne dla naszych dóbr materialnych. Taka koncepcja sprawdza się od dawien dawna, ale współczesne domy przyjmują różnorodne formy, zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne, a obecność garażu, dla wielu inwestorów wybierających projekt domu, jest konieczna.

Dom przy Cyprysowej 81

Kiedy garaż staje się tylko dodatkiem?

Projekty domów bez garażu skupiają się na esencji mieszkania – zapewnieniu dachu nad głową i spokojnej, bezpiecznej przestrzeni dla rodziny. Priorytetem jest komfort życia, a nie ilość miejsca dla samochodu. Taki styl życia często charakteryzuje osoby, dla których materialne dobra nie są najważniejsze. W zamian za garaż, decydują się na przestronny salon, prywatną sypialnię z łazienką i garderobą, lub dodatkowy pokój dla nestorów rodziny, których na późne lata przyjmują pod swój dach. To podejście ma uzasadnienie zarówno ekonomiczne, jak i psychologiczne, związane z charakterem jednostki. Proste i tanie w budowie projekty domów bez garażu są wybierane również wtedy, gdy inwestorzy nie mają do dyspozycji zbyt dużej działki. W takim przypadku każdy centymetr się liczy, więc by zgodnie z przepisami zmieścić budynek na działce trzeba się zdecydować na dom bez garażu. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem okazuje się lżejsza i szybsza w montażu wiata garażowa. Zabezpiecza ona auto, a jednocześnie nie zajmuje tyle miejsca co murowany garaż dobudowany do regularnej bryły budynku.

Dom przy Przyjemnej 2 bis

 

Większe potrzeby, więcej miejsca do wykorzystania – garaż jako extra bonus.

Garaż pojawia się w wyborach inwestorów, gdy budżet na to pozwala, gdy na jego obecność pozwalają warunki dostępne na działce budowlanej oraz gdy istnieje konkretna potrzeba posiadania tego elementu. Obecność garażu w programie funkcjonalnym domu wynika z określonego stylu życia. Często wybierane są garaże jedno- i dwustanowiskowe, mogące pomieścić również narzędzia ogrodowe, motocykle, meble używane w sezonie na zewnątrz, czy rowery. Wielkość garażu istotnie wpływa na wygląd sylwetki domu. Miejsce parkingowe może być wbudowane całkowicie w bryłę budynku, lub stanowić dobudowaną część, wysunięta poza zasadniczy obrys domu. Garaż może być dostępny od środka, lub jedynie z zewnątrz, przy użyciu bramy garażowej. Wszystko zależy od tego, jaki projekt domu wybierzemy do realizacji. Ten wybór istotnie wpływa na charakter domu i komfort użytkowania. Bezpośredni dostęp do auta z domu jest znacznie bardziej komfortowy, lecz ma również swoje wady. Możliwe jest niechciane przenikanie spalin do części mieszkalnej, lub większe wychładzanie wnętrza na granicy garażu i zasadniczej części domu. Na garaż decydują się ci, którzy pragną porządku i chcą mieć miejsce na auto, rowery, meble ogrodowe i kosiarkę. Chociaż garaż to inwestycja, bezsprzecznie zapewnia wygodę posiadaczom samochodów. Mroźne zimowe dni, czy deszczowe, jesienne tygodnie nie mają wpływu na auto, które zawsze jest gotowe do użycia, co dla wielu jest istotnym udogodnieniem. Nie trzeba skrobać szyb, czy wietrzyć nagrzanego auta. Dla wielu to różnica, która przemawia za posiadaniem garażu, nawet kosztem dodatkowego pokoju.

Dom przy Modrzewiowej 16

Wybór projektu domu powinien być zgodny z naszym charakterem, temperamentem i stylem życia. To my decydujemy, czy nasz dom będzie miał garaż, czy też nie. Na etapie, w którym przeglądamy projekty domów powinniśmy podjąć tę kluczową decyzję. Jeśli jednak nie zdecydujemy się na garaż na początku, możemy go doprojektować na późniejszym etapie użytkowania domu. Może mieć formę dobudowanej części, lub autonomiczną w formie wolnostojącej. Pamiętajmy, że najważniejszy jest bezpieczny dom dla naszej rodziny, a garaż to dodatkowa opcja, która może choć nie musi towarzyszyć nam w komfortowym zamieszkaniu w wymarzonym miejscu.

Materiał zewnętrzny

Witaj na naszym blogu! Znajdziesz tutaj artykuły w dziedzinie projektowania wnętrz i ogrodów. Jesteśmy pasjonatami akcesoriów i łączenia niezwykłych kolorów w przestrzeni domowej, a także interesują nas ciekawe rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także mają niesamowite zastosowania. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.