a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

Prawo budowlane 2023
Budownictwo

Prawo budowlane 2023 – jakie zmiany nas czekają?

Początek 2023 roku to moment, w którym obowiązywać zaczęły nowe przepisy z zakresu prawa budowlanego. Co ważne, wprowadzone zmiany są dość istotne. Dotyczą m.in. takich kwestii jak możliwość budowy domu jednorodzinnego bez pozwolenia, informatyzacja procesu inwestycyjnego oraz wydawania pozwoleń na rozbiórkę budynku. Na czym dokładnie polegają wspomniane zmiany?

Budowa domu jednorodzinnego bez pozwolenia

Jedna z najważniejszych zmian w prawie budowlanym dotyczy możliwości budowy domu jednorodzinnego bez pozwolenia. Takie rozwiązanie obowiązywało oczywiście wcześniej, jednak miało swoje ograniczenia. Do 2023 roku możliwa była budowa domu jednorodzinnego bez pozwolenia jedynie o powierzchni nieprzekraczającej 70 mkw. Nowe przepisy dają o wiele więcej możliwości w tym zakresie. Przede wszystkim w znaczący sposób upraszczają całą procedurę. Od tego roku możliwa staje się budowa domu jednorodzinnego bez pozwolenia o powierzchni przekraczającej 70 mkw. Konieczne jest tu jednak spełnienie jednego warunku. Dom musi być budowany tylko i wyłącznie na cele mieszkaniowe. Ze zmian w przepisach nie mogą zatem skorzystać choćby deweloperzy. W celu rozpoczęcia budowy domu konieczne jest jedynie zgłoszenie takiego faktu oraz zatrudnienie poznańskiego kierownika budowy. Warto tu jednak podkreślić, że wysokość budynku nie może przekraczać dwóch kondygnacji.

Informatyzacja procesu inwestycyjnego

Nowelizacja ustawy Prawo budowlane wprowadza także zmiany dotyczące informatyzacji procesu inwestycyjnego. Dokładnie rzecz ujmując, nowe przepisy wprowadzają Elektroniczny Dziennik Budowy, a także Bazę Projektów Budowlanych. Elektroniczny Dziennik Budowy służy do gromadzenia najważniejszych dokumentów związanych z budową. Każdy inwestor ma obowiązek udostępniać tego typu dokumenty wszystkim uczestnikom procesu budowlanego. Co ważne, Elektroniczny Dziennik Budowy daje także inwestorom możliwość przesyłania różnego rodzaju dokumentów do odpowiednich urzędów online. Dzięki temu przepływ dokumentów może być dużo łatwiejszy i szybszy. Takie rozwiązanie znacząco ułatwia także archiwizację dokumentów. Jeśli zaś chodzi o Bazę Projektów Budowlanych, to jest to system, którego celem jest ułatwienie dostępu do projektów budowlanych odpowiednim organom administracji architektoniczno-budowlanej, a także nadzorowi budowlanemu. Dzięki temu rozwiązaniu inwestor nie musi już za każdym razem dołączać projektu. Wystarczy, że poda jego numer ewidencyjny w Bazie.

Wydawanie pozwoleń na rozbiórkę budynku

Nowe przepisy wprowadzają także zmiany dotyczące wydawania pozwoleń na rozbiórkę budynku. Przede wszystkim mowa tu o ujednoliceniu całego procesu, co w dużym stopniu skraca czas oczekiwania na wydanie pozwolenia. Wszystko dzięki wprowadzeniu rejestrów służących do ewidencjonowania wniosków o rozbiórkę budynku. Zmiana ma na celu przyspieszenie wydawania takich wniosków, co ułatwi realizację wielu inwestycji. Co ważne, w przypadku nieterminowego wydania decyzji nałożona może zostać kara. Jest to zatem rozwiązanie bardzo korzystne dla wielu inwestorów.

Witaj na naszym blogu! Znajdziesz tutaj artykuły w dziedzinie projektowania wnętrz i ogrodów. Jesteśmy pasjonatami akcesoriów i łączenia niezwykłych kolorów w przestrzeni domowej, a także interesują nas ciekawe rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także mają niesamowite zastosowania. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.