a-ronet.pl

A-ronet.pl – portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

Jakie dachówki wybrać
Budownictwo

Jakie dachówki wybrać budując dom?

Wybór pokrycia dachowego to jeden z elementów budowy domu. Zakończenie prac w tym zakresie może być trudnym zadaniem. Jeśli zastanawiasz się, jakie dachówki wybrać budując dom, podpowiemy Ci, jakie rozwiązania znajdziesz na rynku.

Dachówka – popularny materiał

Popularne dachówki to idealne zwieńczenie budynków mieszkalnych, gdzie wybudowany został dach o kącie nachylenia powyżej 15 stopni. Na rynku są też takie rodzaje, które nadają się na spad około 10 stopni. Warto zaznaczyć, że ich wybór nie jest taki prosty ze względu na to, że pokrycie jest wizytówką domu oraz materiałem zabezpieczającym cały budynek na wiele długich lat.

Dlaczego dachówka jest tak popularnym materiałem? Przede wszystkim jest prosty w montażu, nie ma też wiele odpadów podczas prac technicznych. Wcześniej jednak trzeba dokładnie zaplanować całe pokrycie dachowe, bo materiał ten jest dość specyficzny i każda nierówność będzie widoczna już z daleka.

Trzeba jeszcze zastanowić się nad kolorystyką. Ta powinna pasować do innych elementów wykończeniowych domu, w tym stolarki drzwiowej i okiennej, ogrodzenia oraz elewacji.

Na trwałość pokrycia dachowego ma duży wpływ waga dachówek. Im większe rozmiary, tym cięższe elementy wykończeniowe. Na rynku znajdziesz też wiele kształtów, w tym faliste, płaskie oraz karpiówki. Brakuje Ci gotówki na dokończenie budowy domu? Pamiętaj o tym, że pożyczka gotówkowa to dobry i komfortowy sposób.

Dachówki ceramiczne – wady i zalety

Na rynku są dostępne dachówki ceramiczne w różnych wariantach kolorystycznych, wzorach oraz kształtach. W łatwy sposób dopasujesz je do swojego budynku mieszkalnego. Trwałość tego materiału określa się nawet na 100 lat. Powszechnie uważa się dachówki ceramiczne za dość ciężkie, jednak trudno to uznać jako wadę. Przy silnym wietrze, huraganie i zmiennej pogodzie, to idealne rozwiązanie w odróżnieniu np. od standardowej blachy.

Dachówki są niesamowicie wytrzymałe i odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Mają także wysoki stopień tłumienia hałasu z zewnątrz. Przykładowo, uderzanie kulek gradu nie będzie aż tak słyszalne wewnątrz pomieszczeń. Dachówki ceramiczne mają także inną zaletę, a mianowicie izolacja cieplna. Długo utrzymują stabilną temperaturę.

Dachówki betonowe – czy warto?

Tańsze rozwiązanie to dachówki betonowe, które powstają z piasku kwarcowego, cementu, pigmentów oraz wody. Wyróżniają się trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Mają jednak większą nasiąkliwość od ceramicznych. Na rynku znajduje się też mniejsza liczba wzorów i kolorów, bo dachówki ceramiczne są bardziej popularne. Trwałość określana przez producentów to około 70 lat. Co do wad, trzeba tu wspomnieć o tym, że są lżejsze. Mimo wszystko to tańsze rozwiązanie od materiału ceramicznego. Jeśli chcesz dokończyć budowę domu, pożyczka gotówkowa może ci pomóc.