a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

płyty ogrodzeniowe ażurowe
Dom

Kiedy warto zdecydować się na płyty ogrodzeniowe ażurowe?

Istnieje wiele rodzajów ogrodzeń pozwalających zabezpieczyć teren i zwiększyć komfort jego codziennego użytkowania. Do najpopularniejszych z nich należą siatki metalowe lub wykonane z trwałych włókien syntetycznych, płoty betonowe oraz płyty ogrodzeniowe w formie ażurowych paneli wykonanych z łączonych prętów stalowych. Droższym rozwiązaniem są ogrodzenia kute i murowane. Wykonanie takich ogrodzeń jest również bardziej pracochłonne.

Zalety paneli ogrodzeniowych

Największymi atutami ażurowych płyt ogrodzeniowych (paneli ocynkowanych i RAL) jest niska cena, wysoka estetyka, trwałość i prosty montaż. To jedne z najpopularniejszych form ogrodzeń powszechnie stosowanych do zabezpieczania terenów posesji prywatnych i komercyjnych, zwłaszcza gdy działki są duże i istnieje potrzeba wykonania ogrodzenia o znacznej długości. Płyty ogrodzeniowe są tanie i powtarzalne, nie sprawiają najmniejszych problemów przy montażu, nawet wówczas gdy teren jest nierówny. Dzięki dużej różnorodności tego typu ogrodzeń istnieje możliwość wyboru paneli dopasowanych do potrzeb każdego użytkownika. Najpopularniejsze ich wersje to proste panele 2D oraz panele profilowane wykonane z prętów ocynkowanych o różnej grubości. Za sprawą ocynku są one odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych i nie rdzewieją. Można zdecydować się również na zakup dekoracyjnych paneli malowanych RAL.

Budowa ogrodzenia z paneli ocynkowanych

Montaż płyt ogrodzeniowych jest najmniej skomplikowanym ze wszystkich rodzajów dostępnych ogrodzeń, włączając w to ogrodzenia siatkowe, które zawsze trzeba naciągać, co wymaga siły i pomocy drugiej osoby. Ogrodzenia z paneli można układać samodzielnie, z wykorzystaniem powszechnie dostępnych słupków metalowych i dedykowanych obejm. Pracę zawsze zaczyna się od wyznaczenie miejsca posadowienia słupów narożnych, a następnie przygotowania otworów pod pozostałe słupki. Odległość pomiędzy słupkami to szerokość zamówionych płyt ogrodzeniowych plus szerokość słupka z tolerancją do kilku centymetrów. Słupki osadza się w przygotowanych otworach i betonuje. Następnie przykręca się do nich panele. Praca jest szybka i mało obciążająca. Panele są lekkie i z powodzeniem można instalować je w pojedynkę.

Panele a inne rodzaje ogrodzeń

Jeśli chcesz zaoszczędzić na pracach montażowych, zabezpieczenie posesji płytami ogrodzeniowymi wydaje się najrozsądniejszą opcją. Takie ogrodzenie można wykonać samodzielnie, choć oczywiście potrzeba do tego czasu i podstawowych narzędzi. Jeśli zależy Ci na estetycznym ogrodzeniu, płyty ogrodzeniowe mają zdecydowaną przewagę nad zwykłą siatką stalową, a ich profilowane wersje 3D mogą rywalizować nawet z tanimi wersjami płotów drewnianych czy kutych. Co najważniejsze, wykonanie takiego ogrodzenia jest tanie, a zatem jest to jedna z najlepszych opcji dla osób, które chcą zaoszczędzić. Takie ogrodzenie nie sprawdzi się jedynie wówczas, gdy chcesz zasłonić teren posesji. Na szczęście nawet z tej sytuacji jest wyjście. Wystarczy wzdłuż płotu posadzić żywopłot. 

Witaj na naszym blogu! Znajdziesz tutaj artykuły w dziedzinie projektowania wnętrz i ogrodów. Jesteśmy pasjonatami akcesoriów i łączenia niezwykłych kolorów w przestrzeni domowej, a także interesują nas ciekawe rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także mają niesamowite zastosowania. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.