a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

Dom

Tapeta 3D – gdzie warto ją wykorzystać?

Wyjątkowy krajobraz, realistyczna roślinność czy abstrakcyjny wzór może w łatwy sposób znaleźć się na dowolnej ścianie w domu za pomocą tapety 3D. Produkty te są efektowne, przyciągają spojrzenia i pozwalają wyróżnić aranżację wnętrza. Gdzie jednak sprawdzą się najlepiej?

Akcent w pomieszczeniu

Jest wiele sposobów, by podkreślić aranżację wnętrza – wśród nich można znaleźć właśnie tapetę 3D. W takim przypadku ważny jest wybór wzoru, który doskonale będzie korespondował z pozostałymi elementami wystroju i łączył się z nimi w dobrze zaplanowaną całość. Warto umieścić ją w miejscu, w którym ustawione są przedmioty, które mają zwracać uwagę. Tapeta 3D doskonale sprawdzi się także jako sposób na wyróżnienie pomieszczenia, w którym nie ma zbyt wiele miejsce na ustawienie innych ozdobników, takich jak wąski korytarz. Może być zastosowana w każdym wnętrzu – salonie, sypialni, kuchni, a nawet łazience. Daje to szerokie możliwości w zakresie aranżacji. Warto pamiętać o tym, że taki dodatek nie musi zajmować całej, dużej ściany – równie dobrze sprawdzi się na niewielkich wolnych przestrzeniach, nawet pomiędzy dolnymi a górnymi szafkami w kuchni.

Niewielkie wnętrze

Wiele osób może być przekonanych, że tapety 3D wyglądają dobrze tylko w dużych, przestronnych pomieszczeniach. Nic bardziej mylnego! Odpowiednio wykorzystana pozwoli wizualnie powiększyć wnętrze. Doskonale sprawdza się również jako ozdoba w mało ustawnych pomieszczeniach. Jak wykorzystać tapetę 3D przy niewielkim metrażu? Przede wszystkim najlepiej jest wybrać model, który doda naturalnej głębi. Dzięki temu można uniknąć uczucia przytłoczenia, a zamiast tego wizualnie powiększyć przestrzeń. Jednak nie jest to zasadą. Warto eksperymentować i szukać najlepszych rozwiązań. Warto pamiętać także o tym, że żeby w pełni wykorzystać potencjał tapety 3D, powinna być możliwość oglądania jej z odpowiedniej odległości. Jeśli pomieszczenie nie zapewnia komfortowego spojrzenia na całą ścianę, najlepszym pomysłem może być umieszczenie jej na mniejszym fragmencie.

Wyróżnienie dużej ściany

Umieszczenie wyrazistej i zachwycającej tapety 3D na dużej ścianie jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań. Nic dziwnego – można na niej umieścić duży, wzorzysty model, który będzie zachwycał zarówno domowników, jak i gości. W takiej konfiguracji tapetę 3D bardzo często spotyka się w salonach, warto jednak dać jej szansę w innych pomieszczeniach, takich jak chociażby sypialnia, jadalnia czy łazienka. W każdym przypadku należy jednak uwzględnić charakter i wymagania wnętrza. Przykładowo, w pokoju do spania najlepiej jest zdecydować się na delikatny, wyciszający wzór. Z kolei w łazience trzeba zadbać o to, by tapeta dobrze znosiła panujące tam warunki – przede wszystkim wilgoć i kontakt z wodą. Należy też pamiętać, że dla uzyskania jak najlepszego efektu, ściana, na której ma być umieszczona, musi być maksymalnie gładka, a sam produkt – odpowiednio naklejony.

Subtelny akcent

Równie dobrze co umieszczona na dużej ścianie, tapeta 3D sprawdza się jako subtelny akcent na mniejszych przestrzeniach. Oczywiście, by osiągnąć jak najlepszy efekt, należy wybrać odpowiedni wzór, który będzie dobrze prezentował się w wybranym miejscu. Bardzo popularne jest umieszczanie tapety 3D pomiędzy szafkami górnymi a dolnymi w kuchni. Warto ją także zastosować na krótkich ścianach w otwartej przestrzeni, przez co można zyskać przyjemny dla oka ozdobnik. Tapeta 3D dobrze sprawdzi się także w pokoju dziecięcym czy młodzieżowym. Aby zachować ponadczasowość wnętrza, dobrym pomysłem może być umieszczenie jej na mniejszej przestrzeni. Łazienka jest kolejnym miejscem, gdzie dobrze sprawdzą się subtelne akcenty w formie tapety 3D. Możliwości jest wiele, a ciekawe modele można znaleźć choćby tutaj: https://domar.pl/kategorie/farby-tapety-okladziny-scienne/.

Witaj na naszym blogu! Znajdziesz tutaj artykuły w dziedzinie projektowania wnętrz i ogrodów. Jesteśmy pasjonatami akcesoriów i łączenia niezwykłych kolorów w przestrzeni domowej, a także interesują nas ciekawe rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także mają niesamowite zastosowania. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.