a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

rolety okienne
Dom

Jak wybrać rolety okienne?

Obecnie do wyboru jest wiele rodzajów rolet, dzięki czemu można z łatwością dobrać je do wymiarów okna, aranżacji wnętrza, indywidualnych potrzeb i preferencji. Inne potrzebne będą rolety okienne do okien dachowych niż ściennych. Model wolnowiszący nie nadaje się do zawieszenia po skosie. Materiał, z którego zostały wykonane rolety także ma znaczenie. Trzeba mieć wobec tego na uwadze to, czy kupuje się rolety okienne do okien plastikowych, drewnianych albo z ramą metalową. Jest też szereg innych czynników, które mają znaczenie przy wyborze rolety okiennej.

Jak wybrać idealną roletę okienną?

Rolety okienne stały się praktyczną dekoracją niemalże każdego pomieszczenia. Sprawdzą się dosłownie wszędzie, niezależnie od przeznaczenia pomieszczenia. Mnogość modeli sprawia, że nie ma problemu z dopasowaniem ich do aranżacji wnętrza, swoich potrzeb i preferencji. Rolety są funkcjonalne, łatwe do utrzymania w czystości, proste w obsłudze. Mogą w pełni zastąpić żaluzje i zasłony, niektórzy rezygnują nawet z firan. Wystarczy zasłonić okno roletą, aby uchronić się przed niepożądanymi spojrzeniami z zewnątrz i nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Rolety zapewniają wobec tego komfort i poczucie prywatności. Wybierając tego typu osłonę na okno, powinno się w pierwszej kolejności zastanowić nad tym, w jakim pomieszczeniu ma być użytkowana. Inny rodzaj rolety nadaje się do sypialni, salonu, pokoju dziecięcego, kuchni czy łazienki. Znaczenie ma także aranżacja wnętrza, zawsze powinno się dobierać roletę do dominującej stylistyki w pomieszczeniu. Jeżeli wszystkie elementy wyposażenia będą do siebie pasować, stworzą spójną całość, czyli harmonijny wystrój.


Znaczenie przy wyborze rolety okiennej ma to, z jakiej została ona wykonana tkaniny – istotny jest zarówno rodzaj, jak i kolor. Ma to duży wpływ na walory użytkowe rolety, a dokładnie na procent zaciemnienia. Zasada jest taka, że gęstsza i ciemniejsza tkanina zapewnia większe zaciemnienie. Z kolei jasna i prześwitująca przepuszcza więcej światła. Jeśli komuś zależy na pełnym zaciemnieniu pomieszczenia, to powinien wybrać roletę wykonaną z tkaniny typu blackout. Można liczyć nie tylko na błogą ciemność, ale też na przyjemny chłód podczas upalnych dni i oczywiście na większe poczucie prywatności. Rolety z materiału transparentnego również chronią przed spojrzeniami osób z zewnątrz i przed ostrymi promieniami słonecznymi, ale nie blokują ich w pełni. Nadal przedostają się przez okna, ale nie rażą już w oczy i są mniej intensywne, przez co nie nagrzewają aż tak bardzo pomieszczenia.

Co ma znaczenie przy zakupie rolety okiennej?

Warto mieć na uwadze to, że kolory wpływają nie tylko na estetykę wnętrza, ale też na samopoczucie. Ciepłe barwy pobudzają umysł i ożywiają pomieszczenie. Z kolei zimne kolory odświeżają i sprzyjają wyciszeniu. Można też postawić na różne wzory, nie brakuje rolet okiennych z ciekawymi motywami. Dostępne są różne rodzaje rolet: dzień i noc, rzymskie, plisowane, tradycyjne wolnowiszące, w prowadnicach. Znaczenie będzie mieć także typ montażu – ścienny, sufitowy, bezinwazyjny lub w prowadnicach.

Witaj na naszym blogu! Znajdziesz tutaj artykuły w dziedzinie projektowania wnętrz i ogrodów. Jesteśmy pasjonatami akcesoriów i łączenia niezwykłych kolorów w przestrzeni domowej, a także interesują nas ciekawe rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także mają niesamowite zastosowania. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.