a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

Łazienka w stylu eklektycznym
Dom

Łazienka w stylu eklektycznym, czyli kiedy prostota nudzi

Styl eklektyczny nie jest dla każdego. Zwykle kojarzy się z miszmaszem i chaosem. Mimo to, pomieszczenie urządzone w ten sposób może być ciekawe, a jednocześnie gustowne. Wystarczy kilka prostych trików, które pomogą ci połączyć różne trendy i style, aby w końcowym wyniku uzyskać piękną eklektyczną łazienkę. 

Co to jest eklektyzm?

Najbardziej ogólna definicja eklektyzmu mówi, że jest to styl, który łączy w jedną całość wiele różnych elementów, które mają swe źródło w różnych stylach i doktrynach. W praktyce oznacza to, że taki styl nigdy nie uraczy cię nudą. W stylu eklektycznym ciężko jest spotkać dwa takie same wnętrza, a każdy projektant zdaje się mieć inną wizję na wykorzystanie tego stylu w praktyce. Jeśli chcesz podjąć próbę zaprojektowania swojej łazienki w takim stylu jest kilka zasad, które musisz przestrzegać. Najtrudniejsze zadanie to zachować szyk i dobry smak, łącząc wiele różnych elementów. 

Jak łączyć style?

W stylu eklektycznym podchwytliwe jest to, że nie ma jednego klucza, według którego można by było urządzić wnętrze. To sprawia, że należy podjąć pewne ryzyko podczas projektowania. W eklektycznych pomieszczeniach łączy się ze sobą różnego rodzaju materiały, desenie i epoki. Należy się odwołać do swojej intuicji, co do siebie pasuje, a co nie. 

Jedną z przydatnych wskazówek jest próba wyznaczenia wspólnego mianownika we wnętrzu. Możemy wybrać jeden element, na którym nam zależy i według jego cech, urządzić resztę pomieszczenia, odwołując się do podobnego wzoru lub koloru. Przykładem mogą być płytki lastriko. Ich nietypowy wzór może być tematem przewodnim łazienki, według którego będziemy wybierać dalsze akcesoria i sprzęty w łazience.

Innym pomysłem jest wykorzystanie tego samego zestawu kolorów, np. bieli, czerni i złota. Według tego schematu możemy wybierać kolejne przedmioty do łazienki. Będą ze sobą dopasowane na tle kolorystycznym, dlatego będziemy mogli sobie pozwolić na wybór przedmiotów odwołujących się do innych epok lub różnych wzorów. Wybierz produkt do swojego wnętrza na https://kaflando.pl/.

Styl eklektyczny – inspiracje

Jeśli znamy już schemat, według którego możemy łączyć różne style, zastanómy się jakie opcje mamy do wyboru.

Dla osób, które stawiają na oryginalność, ale lubią minimalizm styl eklektyczny może być dobrym rozwiązaniem. Wystarczy, że postawimy na elementy w stylu skandynawskim lub rustykalnym. Surowe drewno może nam zapewnić przytulny klimat i zrównoważyć surowość szarości. Innym pomysłem na spokojny eklektyzm jest połączenie stylu industrialnego z glamour. W wyniku tego połączenia surowość i ekskluzywność będą się dopełniać.

Witaj na naszym blogu! Znajdziesz tutaj artykuły w dziedzinie projektowania wnętrz i ogrodów. Jesteśmy pasjonatami akcesoriów i łączenia niezwykłych kolorów w przestrzeni domowej, a także interesują nas ciekawe rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także mają niesamowite zastosowania. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.