a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

sposób ogrzewania domu
Budownictwo

Pompa ciepła jako najpopularniejszy sposób ogrzewania domu

Pompa ciepła poza wysoką skutecznością w ogrzewaniu domu pozwala także pozyskiwać naturalne, odnawialne źródła energii, a także znacznie obniżyć koszty ogrzewania obiektu. Nowoczesne urządzenia wyróżniają się dużą wydajnością połączoną z długą żywotnością całej instalacji. Takie zalety powodują, że pompy ciepła zapewniają niskie koszty eksploatacji oraz wysoką skuteczność działania. Jakie są zalety pomp ciepła jako formy ogrzewania domu?

Zasada działania domowych pomp ciepła

Pompy ciepła wykorzystują do działania naturalne ciepło pochodzące z gruntu, powietrza lub wody. W obiegu tych urządzeń zachodzą liczne przemiany termodynamiczne, dzięki czemu mogą przetwarzać pozyskaną energię na potrzeby systemu grzewczego. Pompa ciepła najpierw zasysa energię ze źródła przez wentylator, który następnie przekazuje ją do parownika, gdzie znajduje się czynnik chłodniczy o niskiej temperaturze wrzenia. Kontakt powietrza z czynnikiem chłodniczym doprowadza je do wrzenia i zmiany w postać gazową, która następnie przekazywana jest do sprężarki. Tam zachodzi szybki wzrost ciśnienia i temperatury gazu oraz przekazania go dalej – do skraplacza. Następnie energia cieplna jest oddawana do instalacji grzewczej.

Zalety pomp ciepła, jako domowego ogrzewania

Pompy ciepła wyróżniają się dużą wydajnością – zużywając 1kWh energii elektrycznej dostarczają aż 5 kWh energii cieplnej. Żaden inny system ogrzewania nie jest w stanie osiągnąć 70% wydajności. Takie mechanizmy są także bardzo wygodne w stosowaniu. Do montażu nie wymagają zastosowania osobnego pomieszczenia. Większość dostępnych pomp ciepła można zainstalować np. w pralni, czy też łazience. Nie emitują spalin i nie wymagają zbudowania kominów lub pozostałych systemów do odprowadzenia spalin. Takie urządzenia oferuje m.in. dystrybutor pomp ciepła Geo-Energia z Wrocławia, którego instalacje gwarantują także wysoki poziom bezpieczeństwa. Konstrukcje nie posiadają czynników, jakie mogą stwarzać zagrożenie wybuchem oraz zaczadzeniem.

Czy warto montować w domu pompy ciepła?

Montaż pompy ciepła jako ogrzewania domu to ekonomiczne i wydajne rozwiązanie, które przewyższa tradycyjne metody. Urządzenia są w pełni ekologiczne i ekonomiczne, ponieważ do działania potrzebują energii cieplnej pozyskiwanej z gruntu, powietrza lub wody. Dzięki temu wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania jest możliwe niemalże w każdym miejscu, nie tylko tam, gdzie występują wody termalne. Prawidłowo zamontowana pompa ciepła pozwala więc na wygodne użytkowanie w każdym budynku bez względu na lokalizację.

Witaj na naszym blogu! Znajdziesz tutaj artykuły w dziedzinie projektowania wnętrz i ogrodów. Jesteśmy pasjonatami akcesoriów i łączenia niezwykłych kolorów w przestrzeni domowej, a także interesują nas ciekawe rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także mają niesamowite zastosowania. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.