a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

włączniki światła
Dom

Włączniki światła: Rodzaje, montaż, wybór

Wybór odpowiednich włączników światła wbrew pozorom nie jest prosty, ponieważ w sprzedaży dostępnych jest wiele różnych rozwiązań. Co zatem wziąć pod uwagę przy jego dokonywaniu? Na jakiej wysokości zamontować włączniki światła? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Rodzaje włączników światła

Wybierając włączniki światła warto znać ich rodzaje, ponieważ zdecydowanie ułatwi to zakup. W sprzedaży dostępne są zatem zarówno włączniki pojedyncze, jak i włączniki podwójne, czy nawet potrójne, które idealnie sprawdzają się przy załączaniu żyrandoli. Na klatce schodowej, czy korytarzu zastosować należy natomiast włącznik schodowy bądź krzyżowy umożliwiający sterowanie oświetleniem z dwóch różnych miejsc. Biorąc pod uwagę sposób działania wyróżnić można natomiast klasyczne włączniki do światła, jak i nowoczesne rozwiązania, których przykładem może być włącznik światła dotykowy. Biorąc pod uwagę miejsce montażu wyróżnić należy natomiast włączniki wewnętrzne oraz zewnętrze. Te drugie wyróżnia odpowiedni poziom odporności na działanie wilgoci, co przekłada się na bezpieczeństwo.

Na co zawrócić uwagę wybierając włączniki światła?

Kupując włączniki światła należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, co przełoży się na zadowolenie oraz funkcjonalność. W praktyce ważny jest zatem nie tylko wybór odpowiedniego typu włącznika, ale również jego wygląd. Wpływa on bowiem na możliwość dopasowania osprzętu elektrycznego do charakteru aranżacji danego pomieszczenia. Istotny jest zatem zarówno kształt, jak i kolorystyka włączników. Co jeszcze wziąć pod uwagę? Przede wszystkim jakość, którą gwarantuje dany producent osprzętu elektrycznego, ponieważ wpływa ona na bezpieczeństwo korzystania z instalacji. W związku z tym warto kupować wyłącznie produkty renomowanych firm, których przykładem mogą być marki takie, jak między innymi Ospel, Kontakt-Simon, Karlik, Schneider Electric czy Berker. Poza tym pod uwagę należy wziąć także stopień ochrony, który wpływa na możliwość zastosowania włączników w pomieszczeniach, w których panują różne warunki.

Na jakiej wysokości zamontować włączniki światła?

Zakup odpowiednich włączników światła nie jest jedynym wyzwaniem, ponieważ należy je również właściwie zamontować. Chodzi w tym przypadku oczywiście nie tylko o prawidłowe działanie instalacji, ale również wygodę. W związku z tym istotne jest to, by włączniki światła zostały zamontowane na odpowiedniej wysokości. Jakiej? Standardowym rozwiązaniem jest montaż włączników światła na wysokości 110-120 centymetrów powyżej poziomu podłogi, co zapewni wygodę korzystania zarówno osobom niskim, jak i wysokim. Warto jednak wziąć pod uwagę także osobiste preferencje w tym zakresie, charakter danej aranżacji oraz specyfikę konkretnego wnętrza.

Podsumowując należy stwierdzić, że włączniki światła pełnią bardzo ważną funkcję w pomieszczeniu, ponieważ odpowiadają nie tylko za sterowanie oświetleniem, ale są również elementem dekoracyjnym. Przy ich wyborze należy wziąć zatem pod uwagę różne kwestie, co zagwarantuje zadowolenie z zakupu.

Materiał zewnętrzny

Witaj na naszym blogu! Znajdziesz tutaj artykuły w dziedzinie projektowania wnętrz i ogrodów. Jesteśmy pasjonatami akcesoriów i łączenia niezwykłych kolorów w przestrzeni domowej, a także interesują nas ciekawe rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także mają niesamowite zastosowania. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.