a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

Taras czy altana ogrodowa
Ogród

Taras czy altana ogrodowa? Zalety i wady obu rozwiązań

Jeśli posiadasz działkę z domkiem letniskowym czy wiejskie siedlisko i chcesz zorganizować strefę relaksu, sprawdź jakie rozwiązanie wybrać. Ile będzie kosztowało wybudowanie tarasu a ile postawienie altany ogrodowej?

Strefa relaksu w ogrodzie czy na działce letniskowej to zazwyczaj piękny drewniany taras, białe zasłony, meble rattanowe, doniczki pełne kwitnących kwiatów i klimatyczne oświetlenie. Możemy zaaranżować również miejsce z hamakami, huśtawkami i wielkimi siedziskami pełnymi poduszek. Jakie są sposoby na zorganizowanie miejsca relaksu? Co wybrać? Wybudowanie tarasu, postawienie pergoli z tarasem czy może zakup gotowej altany ogrodowej? Przedstawiamy zalety i wady różnych rozwiązań.

Ile kosztuje wybudowanie tarasu?

Wybudowanie tarasu drewnianego o powierzchni 16 m2 to średni koszt około 7-8 tys. złotych. To cena za materiał i robociznę, jednak w wariancie podstawowym, bez zadaszenia. Jeśli będziemy chcieli rozbudować taras o pergolę lub wykonać zadaszenie, trzeba liczyć się z dodatkowym kosztem.

 Należy jednak pamiętać, że dość skomplikowanym procesem może być znalezienie odpowiednich fachowców. Ekipę budowlaną należy rezerwować na minimum 3 miesiące wcześniej, więc jeśli chcemy cieszyć się tarasem w miesiącach letnich, o budowie trzeba pomyśleć już wiosną, a nawet zarezerwować termin jesienią. Czas wykonania również może okazać się zbyt długi – trzeba liczyć się z tym, że budowa tarasu potrwa około dwóch tygodni.

 Zaletą tarasu drewnianego jest jego stabilna konstrukcja i użytkowanie przez lata. Wadą z kolei dość długi czas na zorganizowanie ekipy, która wykona konstrukcję w fachowy sposób. Przy budowie tarasu nie musimy również martwić się o formalności. Przydomowe tarasy naziemne o powierzchni zabudowy poniżej 35 m² nie wymagają zgłoszenia właściwemu organowi.

Jeśli chcesz stworzyć taras zadaszony, idealnie nadaje się do tego taki materiał jak pleksi przezroczysta. Jest to lekkie, ale niezwykle odporne tworzywo sztuczne o przejrzystości dorównującej standardowej szybie. Plexi waży mniej więcej o połowę mniej niż szkło, a przy tym jest kilkanaście razy bardziej odporne na uderzenia. Dużym plusem jest też to, że plexi jest całkowicie odporna nie tylko na wilgoć, niskie i wysokie temperatury, ale także na promieniowanie UV. Dzięki temu masz gwarancję, że zadaszenie tarasu z pleksi nie straci swojego oryginalnego koloru przez wiele lat. Bez problemu zamówisz płyty z plexi na wymiar idealnie dostosowane do Twojego projektu. Pozostanie Ci tylko zamontować gotowe szyby na tarasie.

Altany ogrodowe: ile kosztują?

Altany ogrodowe to dobre rozwiązanie dla domów, przy których wybudowanie tarasu nie jest możliwe. Altany mogą być również odrębną od nich strefą, która spełnia inną funkcję np. służą wyłącznie do biesiadowania i mają miejsce na grill.

 Ile kosztują altany ogrodowe? Ceny gotowych drewnianych altan od https://www.domki-sodas.pl/ zaczynają się od około 4000 złotych. Cena rośnie stosunkowo do powierzchni zabudowy. Im większa altana, tym droższa.

 Plusem altan ogrodowych jest gotowa konstrukcja do montażu. Firma, w której będziemy ją zamawiać, zadba o wszystkie kwestie i dość szybko będziemy mogli cieszyć się jej użytkowaniem. Plusem może być również fakt, że w razie zmiany miejsca zamieszkania, sprzedaży działki – altanę będzie można przenieść. Jakie są minusy? Jeśli chcemy postawić altanę w ogrodzie musimy zgłosić to do odpowiedniego urzędu.

 Altana o powierzchni powyżej 35 m2 – wymagane jest pozwolenie na budowę,

  • Altana o powierzchni poniżej 35 m2 – wymagane jest jedynie zgłoszenie na budowę.

 Deklarację należy zanieść do starostwa powiatowego. Właśnie ta instytucja zajmuje się przyjmowaniem zgłoszeń i wydawaniem pozwoleń na budowę.

Witaj na naszym blogu! Znajdziesz tutaj artykuły w dziedzinie projektowania wnętrz i ogrodów. Jesteśmy pasjonatami akcesoriów i łączenia niezwykłych kolorów w przestrzeni domowej, a także interesują nas ciekawe rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także mają niesamowite zastosowania. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.