a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

Blachodachówka na domu jednorodzinnym
Budownictwo

Blachodachówka na domu jednorodzinnym – czy to dobre rozwiązanie?

Od kilku lat blachodachówka cieszy się rosnącą popularnością. Stanowi tańszą i lżejszą alternatywę dla pokryć cementowych czy ceramicznych, a jednocześnie doskonale imituje tradycyjne odpowiedniki. Dzięki temu zachowuje spójność stylistyczną zarówno z budynkami klasycznymi, jak i nowoczesnymi. Poniżej dowiesz się, jakie zalety ma położenie dachówki blaszanej na domu jednorodzinnym.

Czym różni się blachodachówka od dachówek tradycyjnych?

Blachodachówka waży około 5 kg/m², zatem w przeciwieństwie do dachówek betonowych i ceramicznych może być montowana na niezbyt masywnej więźbie dachowej oraz nie obciąża konstrukcji. Jej montaż jest bardzo prosty, a konserwacja ogranicza się do mycia i malowania blachy raz na kilka lat. Warto jednak pamiętać o tym, że aby dach był trwały, stabilny i bezpieczny, należy zamontować na nim dachówkę blaszaną z wysokiej jakości materiałów. W zakładach producenta pokryć dachowych HANBUD powstają wyroby z mocnych blach stalowych. Firma korzysta z surowców, które pochodzą wyłącznie z renomowanych hut. Producent ma ponad 25-letnie doświadczenie w branży i dostarcza produkty dla klientów z całej Europy. 

Jak wybrać projekt domu do blachodachówki?

Rodzaj pokrycia dachowego należy wybrać już na etapie projektowania budynku, ponieważ blachodachówka najlepiej prezentuje się na dużych i prostych połaciach. Arkusze cięte na wymiar przeznaczone są do montażu na nieskomplikowanych konstrukcjach, czyli na dachach kopertowych i dwuspadowych. W połączeniu z prostymi formami tworzą efekt „surowości” i zapewniają posesji elegancki, minimalistyczny wygląd. Pokrycie nadaje się również do układania na nieregularnych powierzchniach oraz dachach wielospadowych (z dużą ilością skosów i załamań), lecz w tych przypadkach trafnym wyborem będzie blachodachówka modułowa, którą przy minimalnej stracie materiału można dopasować do nietypowych kształtów. 

Ponadto dachówki blaszane sprawdzają się w domach zaprojektowanych zarówno w stylu nowoczesnym, jak i tradycyjnym. Dobrze komponują się z elewacją z tynku strukturalnego, drewna bądź okładziny klinkierowej. Ich powłoki zewnętrzne różnią się fakturą, barwą i stopniem połysku – wybór wykończenia należy do przyszłych użytkowników. Niektóre modele mają ciekawe detale, na przykład przetłoczenia czy fale. Dzięki temu można dopasować pokrycie do stylu i barw pozostałych elementów budynku takich jak stolarka otworowa czy balustrady na balkonach. Szeroki wybór zróżnicowanych kolorystycznie blachodachówek znajdziesz w ofercie firmy HANBUD. Aby zamówić produkty, wystarczy zadzwonić lub przesłać formularz wyceny, który znajduje się na stronie internetowej producenta.

Witaj na naszym blogu! Znajdziesz tutaj artykuły w dziedzinie projektowania wnętrz i ogrodów. Jesteśmy pasjonatami akcesoriów i łączenia niezwykłych kolorów w przestrzeni domowej, a także interesują nas ciekawe rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także mają niesamowite zastosowania. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.