a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

ogród
Ogród

Jak urządzić ogród, aby był piękny i praktyczny?

Pięknie zaprojektowany ogród to wytchnienie od codzienności i oczekiwany relaks po całym dniu i w weekendy. Ogród kojarzy się z czystym pięknem przyrody i harmonijną przestrzenią. Jak jednak go dobrze zaprojektować?

Jaki jest mój ogród? Określ najważniejsze parametry

Aby zacząć projektowanie, trzeba określić najważniejsze cechy Twojego ogrodu, tak aby ustalić cele i możliwości. Twoja przestrzeń ogrodowa ma kilka cech, które determinują sposób projektowania. Przede wszystkim jest to rozmiar ogrodu, jego kształt, a także nasłonecznienie. Inaczej podchodzi się do małego ogródka o wielkości około 30-40 metrów, a inne wymagania ma ogród o powierzchni kilkuset metrów. Z pewnością ten drugi może mieć kilka stref i daje więcej możliwości aranżacji.  Ilość słońca w ogrodzie to nie tylko cenna informacja dotycząca gatunków roślin do zasadzenia, ale także ważna informacja w kontekście planowania stref w ogrodzie. Ogród o dużym nasłonecznieniu daje dużo opcji, jeśli chodzi o rośliny światłolubne i wypoczynek na słońcu. Nie każdy jednak lubi tyle słońca, dlatego w takim wypadku trzeba pomyśleć o efektywnym zacienieniu ogrodu. Praktyczne podejście w ogrodzie jest bardzo ważne, bo wtedy spędza się mniej czasu na sprzątaniu i pielęgnacji roślin, a więcej na relaksie. Ułatwiaj sobie podlewanie i przycinanie roślin już na etapie projektowania.

Do czego będzie służyła moja zielona przestrzeń?

Główne pytanie, jakie trzeba sobie zadać przy projektowaniu ogrodu, jest takie, do czego będzie wykorzystana przestrzeń. Niektórzy uprawiają ogród głównie z myślą o roślinach, kwiatach i drzewach. Strefa zielona i ogrodnictwo jest dla nich kluczowe w tym wypadku. Uprawa owoców i warzyw to także marzenie wielu właścicieli ogródka. Wówczas musisz mieć wiedzę o tym, gdzie i jakie rośliny sadzić, aby miały najlepsze warunki do wzrostu. Projektant zieleni z pewnością pomoże Ci stworzyć spójny i funkcjonalny ogród. Z kolei wiele osób nie ma czasu na dbanie o zieleń, ani nie jest to dla nich szczególnie ważne. Stawiają głównie na relaks i wypoczynek w ogrodzie. Wtedy najważniejsze są funkcjonalne meble ogrodowe, dopasowane do wielkości tarasu. Podwieszane fotele, leżanki, wyspy z baldachimem, huśtawki, możliwości jest naprawdę sporo. Nie zapomnij o szczegółach takich jak pokrowce na meble ogrodowe, tak aby cieszyć się jakością mebli na długie lata.

Zaplanuj układ ogrodu, ale nie zapomnij o równowadze i osobistych akcentach

Twój ogród to oaza spokoju, zieleni i relaksu, zatem postaraj się, aby te trzy wyznaczniki były ważne w Twoim ogrodzie. Jeśli planujesz układ, to pamiętaj, że liczy się nie tylko atrakcyjność wizualna, ale i praktyczna strona. Ogród ma być z założenia piękny, ale co z tego, jeśli nie będzie praktyczny. Wyznaczaj ścieżki w ogrodzie tak, aby pozwoliły Ci dotrzeć do najważniejszych miejsc. Wypoczynek zaplanuj w bardziej zacisznym miejscu, gdzie jesteś z daleko od spojrzeń sąsiadów. Zadbaj o to, aby w ogrodzie była zarówno otwarta przestrzeń, jak i strefy typu rabaty kwiatowe czy ogródki skalne. Postaraj się, aby każda mniejsza część w ogrodzie, nawiązywała do całości. Nie musisz ograniczać się do tego, co jest teraz modne. Najlepiej, gdy wybierzesz takie rośliny, które Ci się podobają. Marzy Ci się mała fontanna ze skalniakiem? A może baldachim ogrodowy w formie zasłonięcia części wypoczynkowej? Jeśli taką masz wizję swojego ogrodu, to tak właśnie zrób. Takie osobiste akcenty od razu uczynią ogród bardziej interesującym.

Materiał zewnętrzny

Witaj na naszym blogu! Znajdziesz tutaj artykuły w dziedzinie projektowania wnętrz i ogrodów. Jesteśmy pasjonatami akcesoriów i łączenia niezwykłych kolorów w przestrzeni domowej, a także interesują nas ciekawe rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także mają niesamowite zastosowania. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.