a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

Piece gazowe do domu
Dom

Piece gazowe do domu – co warto o nich wiedzieć?

W chłodniejsze dni, żaden dom nie obędzie się bez ogrzewania. Uzyskanie optymalnej temperatury możliwe jest poprzez zastosowanie kotła, kominka czy kolektorów solarnych. Jeżeli jednak interesuje nas zastosowanie kotła, warto zwrócić uwagę na kotły gazowe, określane powszechnie również jako piece gazowe. Jest to efektywne, ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, które pozwala na dostarczenie ciepłej wody grzewczej, a w zależności od wariantu – także ciepłej wody użytkowej.

Piece gazowe do domu

Kiedy zależy nam na efektywnym ogrzewaniu pomieszczeń w domu, musimy dobrać odpowiedni kocioł, który pozwoli na utrzymanie zadanej temperatury. W tym celu warto zwrócić uwagę na kilka parametrów, które pozwolą na cieszenie się właściwą temperaturą, przez całą dobę.

Odpowiednia moc

W pierwszej kolejności musimy określić, jaka moc będzie odpowiednia do naszego domu. W tym celu uwzględnia się m.in. ilość mieszkańców, straty ciepła, czy kocioł ma służyć tylko do ogrzewania czy również do dostarczenia c.w.u., itd. W tym celu warto skorzystać z kalkulatorów dostępnych na stronach internetowych lub policzyć ręcznie, a następnie sprawdzić jakie piece gazowe będą najbardziej dopasowane do naszych potrzeb.

Należy pamiętać, że straty cieplne budynku, są mocno uzależnione od stopnia jego wyizolowania. Nowoczesne budownictwo generuje o wiele mniejsze zapotrzebowanie, niż budynki z poprzedniej epoki, które nie przeszły termomodernizacji. Jeżeli nasz budynek ma duże straty ciepła, warto rozważyć uprzednie uszczelnienie i docieplenie go, a następnie wymianę kotła. W ostatecznym rozrachunku może się to okazać o wiele opłacalniejszym wariantem, niż sama wymiana na kocioł o większej mocy.

Piece gazowe kondensacyjne – zwiększona efektywność

Decydując się na kocioł gazowy najlepiej jest wybrać wariant z kondensacją. Dlaczego?

Kondensacja pary wodnej pozwala na odzyskanie z niej ciepła, które bezpowrotnie uciekłoby przez komin. Dzięki specjalnej konstrukcji, piece gazowe kondensacyjne pozwalają na uzyskanie z pary resztek ciepła, a następnie doprowadzają do jej skroplenia. Dzięki temu rozwiązaniu, piece gazowe potrafią osiągać sprawność przekraczającą 100%. Można powiedzieć, że są to najoszczędniejsze piece gazowe, jakie możemy zakupić. Tradycyjne kotły pozbawione kondensacji, posiadają niższą sprawność, co oznacza że nie są tak efektywne, a co za tym idzie – ogrzanie tej samej ilości wody wymaga zużycia większej ilości gazu.

Wygoda użytkowania piecy gazowych

Są to urządzenia zautomatyzowane w znacznym stopniu. Nowoczesne piece gazowe posiadają elektroniczne sterowniki, które pozwalają przy użyciu zaledwie kilku kliknięć ustawić temperaturę wody, na jakiej nam zależy i dbać o jej utrzymanie. Niektóre kotły posiadają możliwość połączenia się przy pomocy specjalnej aplikacji z telefonem, którym możemy sterować naszym piecem, nawet na znaczne odległości oraz otrzymywać dane odnośnie zużycia gazu.

Nie możemy zapomnieć, że ich konstrukcja pozwala na zamontowanie ich w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka. Oznacza to, że nie musimy przeznaczać na nie specjalnego pomieszczenia (kotłowni), choć nic nie stoi nam na przeszkodzie. Oddzielne pomieszczenie może okazać się przydatne, gdy będziemy chcieli dołączyć do kotła zasobnik cwu, który pozwala magazynować nagrzaną wodę do wykorzystania do celów użytkowych.

Ekologiczne ogrzewanie domu

Gaz to jedno z najczystszych paliw. Wykorzystując piece gazowe do ogrzewania budynków, nie przyczyniamy się do powstawania m.in. smogu, który bywa plagą ostatnimi czasy. Niezależnie czy wykorzystujemy gaz ziemny czy LPG – nasze ogrzewanie nie będzie wpływać dodatkowo negatywnie na jakość powietrza w okolicy. Zwłaszcza jeżeli wybierzemy kocioł gazowy z kondensacją.

Kotły gazowe jednofunkcyjne a kotły gazowe dwufunkcyjne

Każdy z powyższych kotłów ma swoje zastosowanie w dostarczaniu ciepłej wody do ogrzewania budynku. Piece gazowe jednofunkcyjne służą do ogrzewania wody dostarczanej do odbiorników ciepła w naszym budynku. Niekiedy można je rozbudować o możliwość dostarczania ciepłej wody użytkowej, jednak w tym celu musi zostać wykorzystany odpowiedni zasobnik c.w.u.


Natomiast kotły gazowe dwufunkcyjne pozwalają na dostarczanie ciepłej wody do instalacji c.o. oraz c.w.u. Do nich także można zamontować zasobniki cwu, które pozwolą zmagazynować odpowiednią ilość wody i utrzymywać jej odpowiednia temperaturę. Jednak nie jest to konieczne, ponieważ dwufunkcyjne piece gazowe podgrzewają wodę na bieżąco. Zasobnik przydaje się, gdy w budynku posiadamy kilka punktów odbioru cwu użytkowanych jednocześnie, ponieważ kocioł może nie być każdorazowo w stanie utrzymać odpowiedniego ciśnienia, a co za tym idzie – stałego dostępu tej samej ilości ciepłej wody.

Gdzie kupić piece gazowe do domu?

Domyślnym miejscem mogą być sklepy ze sprzętem i akcesoriami budowlanymi, jednak warto zwrócić także uwagę na bardziej wyspecjalizowane sklepy, jak np. hurtownia hydrauliczna lub sklep hydrauliczny. W tych miejscach możemy znaleźć prócz samych kotłów, także niezbędne akcesoria do montażu i obsługi instalacji. Przed zakupem warto zapoznać się z lokalnymi oraz dostępnymi w internecie cenami, by nie przepłacić przy zakupie.

Witaj na naszym blogu! Znajdziesz tutaj artykuły w dziedzinie projektowania wnętrz i ogrodów. Jesteśmy pasjonatami akcesoriów i łączenia niezwykłych kolorów w przestrzeni domowej, a także interesują nas ciekawe rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także mają niesamowite zastosowania. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.