a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

Jak ocieplić ściany od środka
Dom

Jak ocieplić ściany od środka?

Najlepszym sposobem termoizolacji budynku jest zadbanie o prawidłowe docieplenie zewnętrznych jego ścian. Czasami się jednak zdarza, że nie ma możliwości zastosowania izolacji zewnętrznej. Dzieje się tak między innymi w przypadku zabytkowych elewacji, będących pod nadzorem konserwatorskim. Problemem są także ściany zewnętrzne pokryte klinkierem lub innym efektownie prezentującym się materiałem, który po prostu szkoda zniszczyć. Również zabudowa szeregowa lub bliźniacza może znacznie ograniczać możliwość wykonania termoizolacji zewnętrznej. Jednak przemarzające ściany to poważny problem. Dlatego, jeśli docieplenie ścian zewnętrznych nie jest możliwe, ocieplanie ścian od środka będzie dobrą alternatywą.

Zasady docieplania ścian wewnętrznych?

Aby ocieplanie ścian od środka przyniosło oczekiwane efekty, trzeba to zrobić prawidłowo, a przede wszystkim uwzględniając zasady fizyki budowli. Tylko wtedy uda się nam uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w postaci zniszczonych i zawilgoconych ścian. Należy pamiętać, że docieplenie wewnętrznych ścian powoduje przesunięcie się strefy ich przemarzania, co skutkuje skraplaniem się pary wodnej do środka. To zjawisko ma zdecydowanie niekorzystny wpływ na mur, który niszczeje. Decydując się zatem na docieplenie ścian wewnętrznych, należy wybrać materiał, który będzie skutecznie zapobiegał gromadzeniu się wilgoci w ścianach i oddawał ją do wnętrza pomieszczeń. Co więcej, trzeba również pamiętać o prawidłowej wentylacji, która ułatwi jej odprowadzanie.

Wełna mineralna – izolacja termiczna ścian wewnętrznych

Wełna mineralna to jeden z materiałów, który nadaje się na ocieplanie ścian od środka. Najlepiej sprawdzi się ta, o jak najmniejszym współczynniku przewodzenia ciepła. Im będzie on bowiem niższy, tym mniejsza będzie grubość wełny mineralnej, a tym samym mniej powierzchni pomieszczenia zajmie izolacja. Aby docieplenie ścian wewnętrznych za pomocą wełny mineralnej się sprawdziło, musi być ono prawidłowo wykonane.

W pierwszej kolejności montuje się stelaż z aluminiowych profili, a następnie przestrzeń pomiędzy ścianą a profilem uzupełnia się wełną mineralną. Tak przygotowaną konstrukcję pokrywa się folią paroizolacyjną i przymocowuje się do niej płyty kartonowo-gipsowe. W ten sposób otrzymujemy nie tylko idealnie gładką ścianę, przygotowaną do gipsowania i dalszych zabiegów, ale przede wszystkim odpowiednio docieplony mur.

Styropian – czy można go stosować do ocieplania ścian wewnętrznych?

Choć styropian jest materiałem powszechnie stosowanym do ocieplania ścian zewnętrznych, to okazuje się jednak, że w przypadku ścian wewnętrznych nie sprawdza się tak dobrze. Za jego pomocą najlepiej docieplać wnętrza pomieszczeń słabo ogrzewanych lub w ogóle nieogrzewanych. Sprawdzi się w garażu, na poddaszu nieużytkowym, a także w budynkach gospodarczych. Montaż styropianu jest bardzo prosty. Przykleja się go do powierzchni ścian wewnętrznych.

Panel izolacyjny – najlepsze rozwiązanie przy docieplaniu ścian wewnętrznych

W sytuacji, kiedy nie ma możliwości docieplenia ścian zewnętrznych budynku, bardzo dobrym rozwiązaniem jest ocieplanie ścian od środka za pomocą panelu izolacyjnego. Ten nowatorski rodzaj termoizolacji składa się ze sztywnej pianki poliizocyjanurowej pokrytej z obu stron okładziną paroizolacyjną i płytą kartonowo-gipsową. Panel izolacyjny ma bardzo niskim współczynnik przenikalności cieplnej, co sprawia, że nawet niewielka jego grubość ma doskonałe właściwości termoizolacyjne. Ma to ogromne znacznie w przypadku docieplania ścian wewnętrznych, gdzie liczy się każdy centymetr powierzchni użytkowej.

Panel izolacyjny z pianki PIR jest materiałem prostym i szybkim w montażu. Nie ma większych problemów z jego docinaniem na wymiar. Ma niewielki ciężar, więc nie powoduje nadmiernego obciążenia konstrukcji, na których znajduje zastosowanie. Charakteryzuje się bardzo wysoką wytrzymałością i odpornością na ściskanie. Ściany wewnętrzne, pokryte fabrycznie zespolonym panelem izolacyjnym, są przygotowane do malowania lub innych prac wykończeniowych.

Na rynku dostępne są przeróżne materiały izolacyjne, które można stosować do ocieplania ścian wewnętrznych. Należy pamiętać jednak, że tylko prawidłowo dobrana i zamontowana termoizolacja spełni swoje zadania.

Witaj na naszym blogu! Znajdziesz tutaj artykuły w dziedzinie projektowania wnętrz i ogrodów. Jesteśmy pasjonatami akcesoriów i łączenia niezwykłych kolorów w przestrzeni domowej, a także interesują nas ciekawe rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także mają niesamowite zastosowania. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.