a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

salon
Dom

Urządzanie salonu – co i jak?

Urządzanie salonu to często nie lada wyzwanie. Ma być przede wszystkim funkcjonalnie, wygodnie, ale dobrze również, aby wystrój cieszył oko. To ważne, ponieważ to w salonie wypoczywamy, spędzamy znaczną część dnia, a czasami przyjmujemy gości. Salon to swojego rodzaju wizytówka mieszkania, dlatego warto poświęcić trochę czasu na odpowiedni dobór stylu, kolorów, mebli i dodatków, tak aby móc później korzystać z niego z czystą przyjemnością.

Wybieramy meble do salonu – na jaki kolor warto postawić?

Jest to przede wszystkim kwestia gustu. Salon ma przede wszystkim podobać się jego domownikom. Jeżeli nie mamy określonych preferencji warto zagłębić się w katalogi wnętrzarskie, aby poszukać inspiracji. Od jakiegoś czasu ogromnym powodzeniem cieszą się meble w kolorze białym: białe kredensy do salonu, komody, krzesła, stoły, skrzynie i inne.

Wbrew pozorom jest to kolor bardzo praktyczny, a przede wszystkim uniwersalny. Biel jest kolorem neutralnym, który łatwo zestawić z innymi kolorami. Daje ogromną dowolność odnośnie dobierania do niej koloru ścian czy akcesoriów. Kojarzy się z harmonią i spokojem, jest też barwą niezwykle elegancką. Co więcej, jasne barwy optycznie powiększą pomieszczenie i sprawią, że nawet niewielkie salony będą sprawiać wrażenie bardziej przestrzennych.

Doskonale sprawdzą się również meble w kolorze naturalnego drewna. Możliwości jest mnóstwo, ale jako że salon jest zazwyczaj miejscem kojarzonym z relaksem, warto aby kolorystyka była stonowana, a intensywne kolory nie dominowały, a stanowiły jedynie dodatek podkreślający charakter całości i dodający jej tzw. „pazura”.

aranżacja salonu

Praktyczne meble do salonu połączonego z jadalnią

W wielu domach wydzielona część salonu pełni również funkcję jadalni. Solidny stół i wygodne krzesła dla domowników to nie wszystko co powinno się znaleźć w takim salonie. Zastawę stołową, wszelkie naczynia, serwetki, ściereczki warto przechowywać blisko, aby nie musieć co chwilę wędrować po nie do kuchni. Białe kredensy do salonu doskonale wywiążą się z tej roli. Są one nie tylko pojemne i funkcjonalne, ale również niezwykle reprezentacyjne. Same w sobie mogą stanowić niekwestionowaną ozdobę salonu i nadawać całości ciepłego, rodzinnego klimatu. Najlepsze białe kredensy do salonu wykonane są z dobrej jakości drewna, pomalowane farbą wodną, która nie zakrywa tego co w drewnie najpiękniejsze, czyli naturalnej struktury słojów. Nie ma dwóch jednakowych kawałków drewna, więc każdy taki kredens przy bliższym przyjrzeniu się będzie jedyny w swoim rodzaju. Warto pamiętać, że meble drewniane będą nam służyły długie lata. Dobrze pielęgnowane mogą szlachetnieć wraz z wiekiem. Cały czas wyglądając przy tym niezwykle stylowo, pod warunkiem, że odpowiednio o nie zadbamy. Na szczęście pielęgnacja takich mebli nie jest szczególnie wymagająca. Należy jedynie chronić je przed wilgocią, nadmiernym nasłonecznieniem i nie ustawiać w bezpośrednim sąsiedztwie kaloryfera. Do przecierania wystarczy miękka, delikatnie zwilżona ściereczka.

Witaj na naszym blogu! Znajdziesz tutaj artykuły w dziedzinie projektowania wnętrz i ogrodów. Jesteśmy pasjonatami akcesoriów i łączenia niezwykłych kolorów w przestrzeni domowej, a także interesują nas ciekawe rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także mają niesamowite zastosowania. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.