a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

Specjaliści od leasingu urządzeń i maszyn
Budownictwo

Specjaliści od leasingu urządzeń i maszyn

Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele atrakcyjnych ofert leasingowych dostosowanych do potrzeb klientów prowadzących działalność w wielu branżach przemysłowych czy usługowych. Choć w większości przypadków leasinguje się sprzęt powszechnie używany, to jednak możliwe jest również finansowanie nietypowych maszyn i urządzeń.

Jakiego rodzaju sprzęt jest dostępny w leasingu?

Każda firma leasingowa prowadzi inną politykę w zakresie leasingu maszyn i urządzeń. Sprzęt nowy i typowy dla danej branży jest finansowany chętniej, zwłaszcza jeśli istnieje duży popyt na konkretne maszyny na rynku wtórnym. Niektóre urządzenia, jak np. maszyny do druku cyfrowego charakteryzują się szybką utratą wartości dlatego łatwiej o pozytywne rozpatrzenie wniosku w przypadku, gdy mamy do czynienia ze sprzętem, który pomimo upływu lat nadal zachowuje duży potencjał użytkowy. Wiele firm leasingowych specjalizuje się w maszynach dla określonych branż i chętniej zajmują się one finansowaniem stosowanego w nich sprzętu.

Obecnie leasingodawcy obsługują jednak bardzo szerokie spektrum działalności, finansując m.in. maszyny do obróbki metalu, drewna, tworzyw sztucznych, kamienia, szkła, papieru i innych materiałów, maszyny budowlane, rolnicze, leśne, do przetwórstwa spożywczego, wózki widłowe, sprzęt drukarski i pakujący, a także medyczny, czy linie technologiczne. Jednak nie wyczerpuje to możliwości, bowiem finansowanie może obejmować nawet meble i oprogramowanie.

Często zdarza się, że konkretna maszyna jest dostępna za granicą. Firmy najchętniej leasingują sprzęt zakupiony bezpośrednio od producenta, dilera lub pośrednika działającego na terenie Polski. Innym rozwiązaniem jest kupno maszyny za gotówkę, a następnie odsprzedanie jej – po wcześniejszym porozumieniu i otrzymaniu zgody na taki krok – firmie leasingowej.

Jakie są kryteria przyznawania leasingu na maszyny i urządzenia?

Po załatwieniu wstępnych formalności leasingodawca wykonuje za pośrednictwem rzeczoznawcy wycenę konkretnego sprzętu i porównuje ją z oferowaną ceną. Obydwie kwoty powinny być podobne. Minimalna pierwsza wpłata uzależniona jest od tego, jak długo przedsiębiorstwo starające się o finansowanie maszyny działa na rynku. Nowe firmy muszą się liczyć z koniecznością poniesienia większej pierwszej wpłaty, często w granicach 20% wartości sprzętu. Trudniej też wynegocjować dobre warunki, jeśli chcemy nabyć sprzęt używany. Również i w tej sytuacji wpłata własna może być wyższa. Najczęściej finansowanie dotyczy maszyn, które w momencie zakończenia umowy leasingowej nie będą starsze, niż 8-10 lat, choć nie jest to regułą i zdarzają się przypadki finansowania nawet 40-letniego sprzętu. Niewątpliwym atutem będzie też fakt, że maszyna przed zakupem przeszła remont generalny.

Umowę leasingową można też zakończyć przed czasem, w dowolnym momencie jej trwania. Leasing urządzeń i maszyn to temat złożony dlatego przed podjęciem decyzji najlepiej zapoznać się ze szczegółami konkretnej oferty.

Witaj na naszym blogu! Znajdziesz tutaj artykuły w dziedzinie projektowania wnętrz i ogrodów. Jesteśmy pasjonatami akcesoriów i łączenia niezwykłych kolorów w przestrzeni domowej, a także interesują nas ciekawe rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także mają niesamowite zastosowania. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.