a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

jak zrobić skrzynkę na kwiaty
Ogród

Drewniana skrzynka na kwiaty – jak zrobić?

Czy chciałbyś stworzyć piękny i praktyczny przedmiot, który spełni funkcję ozdobną na Twoim balkonie lub tarasie? Co powiesz na drewnianą skrzynkę na kwiaty? To proste DIY, które możesz wykonać samodzielnie, krok po kroku. W tym artykule przedstawimy Ci, jakie materiały będą potrzebne oraz jakie kroki należy podjąć, by uzyskać w pełni zadowalający efekt.

Jakie materiały będą potrzebne?

  • Drewno

Drewno jest podstawowym elementem, jakiego będziesz potrzebował do zrobienia skrzynki. Drewniany materiał jest bardzo trwały i estetyczny. Wybierz drewno odpowiedniej jakości, by Twoja skrzynia na kwiaty była trwała i funkcjonalna.

  • Deska do cięcia

Deska do cięcia jest niezbędna, by precyzyjnie i bezpiecznie ciąć drewno. Wybierz deskę, która wysługuje się dobrze i posiada ostre krawędzie, by cięcie było łatwiejsze.

  • Piła do drewna

Piła do drewna to kolejny element, który będzie potrzebny do cięcia desek na wymiar. Wybierz piłę, która jest wygodna w użytkowaniu oraz ma ostre i trwałe zęby.

  • Wkręty

Wkręty są jednym z elementów, które będą niezbędne do składania skrzynki. Wybierz wkręty odpowiednie do grubości desek, które znajdziesz w sklepie budowlanym.

  • Klej do drewna

Klej do drewna to dodatkowy element, który pozwoli na uzyskanie bardziej trwałego i stabilnego montażu elementów skrzynki. Użyj kleju, który działa szybko i skutecznie się wiąże.

Jak zacząć?

  1. Przygotuj szablon na wymiar skrzynki – pierwszym krokiem jest przygotowanie szablonu na wymiar skrzynki. Wykorzystaj do tego arkusz papieru lub kawałek tektury. Narysuj na nim kształt bryły, która będzie Twoją skrzynką. Wymiary powinny być dostosowane do dekoracyjnych roślin, które chcesz w niej posadzić.
  2. Wytnij boki i dno skrzynki – kolejnym krokiem jest wycięcie boków i dna skrzynki przy użyciu piły. Wyciąć powinno się dwa boki i dno – uwzględnij tutaj dokładnie wymiary z Twojego szablonu.
  3. Złóż skrzynkę i zamocuj ją wkrętami i klejem – Gdy już posiadamy wycięte elementy skrzynki, należy je zamocować w całość. Wykorzystaj do tego klej i wkręty. Zestaw boki razem, dołącz dno i mocno przytwierdź wkrętami. Wykorzystaj poziom do sprawdzenia, czy skrzynia jest wypoziomowana. Wstaw gwoździe w miejsca, gdzie styka się drewno, by upewnić się, że jest ono dobrze zabezpieczone. Połączenia potraktuj klejem.

Jak chronić drewno?

Użyj impregnatu do drewna

Impregnat do drewna to rodzaj specjalistycznej powłoki ochronnej, która zabezpiecza drewno przed czynnikami zewnętrznym. Drewno, z którego wykonujemy skrzynkę, powinno być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią, szkodliwym wpływem promieni słonecznych, grzybami czy owadami. Wybierz impregnat dostosowany do Twojego drewna, by zapobiec jego deformacjom oraz zmniejszyć możliwość zniszczenia skrzynki.

Wyklej wnętrze skrzynki folią

Wyklejenie wnętrza skrzynki folią to kolejny krok, który zabezpieczy drewno przed nadmiarem wody. W przypadku, gdy w skrzynce będziemy sadzić kwiaty, rośliny lub zioła, ważne jest, by nie pozostawiać wody w skrzyni zbyt długo. Folie można znaleźć w sklepie ogrodniczym, a także w sklepach budowlanych. Wybierz folię elastyczną, która idealnie dopasuje się do kształtu skrzynki.

Stwórz otwory na dnie skrzynki, by zapewnić drenaż

Drenaż w skrzynce na kwiaty jest bardzo ważny, by zapobiec nadmiarowi wody. Otwory powinny być tak umieszczone, aby nie przepuszczać zbyt dużo wody. Zabezpiecz otwory gąbką lub styropianem – pozwoli to uniknąć gromadzenia się wody w skrzynce oraz na zapewnienie odpowiedniego przepływu powietrza.

Jak ozdobić drewnianą donicę?

Posadź do niej kolorowe kwiaty lub zioła

Do skrzynki na kwiaty możemy posadzić kwiaty, zioła lub krzewy. Nie zapomnij o sadzeniu roślin dostosowanych do naszej strefy klimatycznej. Możemy wykorzystać także rośliny ozdobne, które świetnie prezentują się w skrzynkach na kwiaty.

Pomaluj skrzynkę farbą w ulubionym kolorze

Farba lub lakier to świetny sposób na przemalowanie skrzyni na kwiaty. Pomaluj skrzynkę farbą w dowolnym kolorze lub połącz różne kolory, by uzyskać kolorowy efekt. Użyj do tego pędzla lub wałka, by pokryć całą powierzchnię skrzynki. Farba oprócz funkcji dekoracyjnej, pozwala także na jej dodatkowe zabezpieczenie przed warunkami zewnętrznymi.

Dodaj ozdobne elementy na skrzynkę

Aby Twoja drewniana skrzynka na kwiaty była jeszcze bardziej estetyczna i niepowtarzalna, można dodać do niej różnego rodzaju ozdobne elementy. W sklepach z dekoracjami możesz znaleźć koraliki, wstążki, listewki, pojemniki, żywe kwiaty czy figurki. Wybierz takie ozdoby, które idealnie pasują do Twojego stylu i upodobań.