a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

mikrocement
Budownictwo

Czym jest mikrocement? – wykorzystanie materiału do tworzenia posadzek

W różnego rodzaju salonach, lokalach gastronomicznych, biurach czy nawet w domach mieszkalnych, ostatnimi czasy modne stały się posadzki. Zdecydowanie ma to swoje uzasadnienie, które pozwoli nam stwierdzić, że stosowanie płytek czy parkietów może stać się nieopłacalne.  

Posadzki wykonuje się z przeróżnych materiałów i naprawdę ich wybór często może przyprawić nas o zawroty głowy. Elementem godnym polecenia są jednak posadzki z betonu milimetrowego, które właśnie będziemy omawiać. Ich struktura nieco wyróżnia się na tle innych i wprowadza do pomieszczenia niesamowity klimat. Sprawdźmy więc, czym konkretnie charakteryzują się te rodzaje podłoża, a być może stwierdzimy, że będzie ono odpowiednim właśnie dla nas. 

Z czego składa się mikrocement? 

Mikrocementowe posadzki tworzy się jak sama nazwa mówi – z cementu. To on jest głównym składnikiem całego podłoża, jednak w osiągnięciu pożądanych właściwości towarzyszą mu jeszcze żywica akrylowa, wypełnienia oraz odpowiednie pigmenty. Mamy zatem odpowiedź na pytanie, skąd wziął się drugi człon nazwy. Pozostaje nam jeszcze określić, dlaczego akurat “mikro”? 

Przedrostek ten sugeruje nam o grubości warstwy podłoża. Jest ona bardzo mała, a mimo to zapewnia doskonałe właściwości. Posiadamy jeszcze inne nazewnictwa tego materiału, a mianowicie beton milimetrowy, mikrobeton, beton dekoracyjny czy mikro cire.  

Nie nazwa jest jednak w tym wszystkim najważniejsza. Dzięki dowolności w stosowaniu domieszek możemy sprawić, że powłoka mikrocementowa będzie posiadać strukturę grubo- lub cienkoziarnistą. Tak samo działa to w przypadku określenia stopnia matowości powłoki. W ofertach sprzedażowych widnieje szeroka gama począwszy od posadzek błyszczących, aż po te najbardziej matowe. 

posadzki mikrocement

Zalety korzystania z podłóg mikrocementowych 

Dla każdej posadzki mikrocement jest najważniejszym składnikiem. Jest go również najwięcej, dzięki czemu podłoża te charakteryzują się niesamowitą trwałością i nie pękają. Wyróżnić można także niepowtarzalność, a to ze względu na ręcznie aplikowane domieszki. To od nich zależy kolor, struktura czy chropowatość powierzchni.  

Posadzki z betonu milimetrowego są również doskonałe dla alergików i przyjazne środowisku. Nie wytwarzają żadnych pyłków, ponieważ do ich produkcji wykorzystywane są jedynie naturalne składniki. Trzeba wspomnieć jeszcze o prostocie jej wylewania. Do położenia takiej posadzki wystarczy maksymalnie kilka dni i nie trzeba robić przy tym strasznego bałaganu.   

Gdzie najczęściej wykorzystuje się dane posadzki? 

Zastosowanie posadzki mikrobetonowej nie jest jednoznacznie określone. Można użyć jej wszędzie tam, gdzie uważa się to za korzystne. Dla niektórych będzie to salon, a dla innych sypialnia. Podłoże to doskonale sprawdza się w pomieszczeniach zaaranżowanych na styl loftowy. Imitacja betonu jest aktualnie sporym trendem, a mikrobetonowa posadzka zdecydowanie uzupełni i nada charakteru pokojowi tworzonemu właśnie pod ten styl. 

Co ciekawsze, tego typu podłogę można stosować również w łazienkach. Jest ona wodoodporna i w kontakcie z tym czynnikiem nie stanie się jej żadna krzywda. Często materiał ten możemy zaobserwować w różnego rodzaju lokalach gastronomicznych, biurach czy salonach piękności. 

Witaj na naszym blogu! Znajdziesz tutaj artykuły w dziedzinie projektowania wnętrz i ogrodów. Jesteśmy pasjonatami akcesoriów i łączenia niezwykłych kolorów w przestrzeni domowej, a także interesują nas ciekawe rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także mają niesamowite zastosowania. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.