a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

Jak odpowiednio przygotować drewno do lakierowania
Budownictwo

Jak odpowiednio przygotować drewno do lakierowania?

Lakierowanie to prosty sposób na zapewnienie ochrony elementom drewnianym. Jest to na tyle łatwe zadanie, że bez problemu każdy może zadbać o swoje meble czy zabudowę ogrodową samodzielnie. Przed położeniem lakieru do drewna warto jednak odpowiednio przygotować podłoże, tylko w taki sposób uda się osiągnąć pożądany efekt, który zabezpieczy drewno na lata. Jak to zrobić?

Przygotowanie drewna przed użyciem lakieru krok po kroku

Odpowiednio przygotowane drewno przeznaczone do lakierowania znacznie poprawi parametry powstającej powłoki. Zwiększy się jej przyczepność i trwałość, a dodatkowo uda się osiągnąć lepszy efekt wizualny, co jest szczególnie istotne w przypadku dużych i prostych powierzchni, takich jak blaty czy podłogi. Drewno musi być czyste i suche, wszystkie powierzchnie muszą być też wyszlifowane. Do tego celu, w zależności od powierzchni i faktury drewna, wykorzystywany jest papier ścierny lub szlifierka. Po takim zabiegu należy dokładnie usunąć wszelkie pyły i zanieczyszczenia. Szlifowanie dotyczy zarówno nowych elementów drewnianych, jak i tych poddawanych renowacji.

W przypadku renowacji drewna konieczne jest też wcześniejsze usunięcie farby, starego lakieru i innych powłok. Lakierując elementy zbudowane z zupełnie nowego drewna, należy natomiast zwrócić uwagę na miejsca zatłuszczone lub pokryte żywicą, takie zabrudzenia trzeba usunąć. Jeśli na powierzchni widoczne są duże ubytki, konieczne może okazać się użycie szpachli do drewna, aby wyrównać powierzchnię.

Co jeszcze przygotować przed lakierowaniem drewna?

Przed położeniem lakieru do drewna powierzchnię należy zagruntować. Do tego celu stosowane są specjalne preparaty, które poprawiają przyczepność, wnikają w głąb materiału dodatkowo go zabezpieczając i chroniąc przed ciemnieniem lub sinieniem. Tak przygotowane drewno jest mniej podatne na wchłanianie wilgoci, a co za tym idzie, pęcznienie i rozwój pleśni lub grzybów. Gruntowanie zmniejsza nasiąkliwość drewna, dlatego na lakierowanie zagruntowanej powierzchni zużywane jest mniej produktu.

Poza odpowiednio przygotowanym podłożem warto zadbać również o inne istotne wyposażenie. Przede wszystkim ważny jest wybór odpowiedniego lakieru i podstawowa wiedza o jego właściwościach. W tym zakresie z pewnością doradzą pracownicy ogólnobudowlanego sklepu internetowego MSexpert.pl, który poza wyborem lakierów w asortymencie ma również narzędzia, takie jak pędzle i wałki, do łatwego lakierowania.

Witaj na naszym blogu! Znajdziesz tutaj artykuły w dziedzinie projektowania wnętrz i ogrodów. Jesteśmy pasjonatami akcesoriów i łączenia niezwykłych kolorów w przestrzeni domowej, a także interesują nas ciekawe rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także mają niesamowite zastosowania. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.