a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

jak najtaniej ogrzać dom
Budownictwo

Jak tanio ogrzać dom?

Z pewnością wiele osób zastanawia się, jak najtaniej ogrzać dom. Z pozoru mogłoby się wydawać, że nie jest to zbyt łatwy temat i trzeba wiele się natrudzić, aby osiągnąć zamierzony cel. Jednakże sprawy mają się lepiej niż nam się wydaje. Wystarczy poświęcić odpowiednią ilość, aby zapoznać się z tematem i podjąć odpowiednią decyzję, która w pełni będzie nas zadowalać. Przede wszystkim warto porównać ogrzewanie domu różnymi sposobami.

Ogrzewanie gazowe

Zapewne jak dobrze wiemy, ogrzewanie gazowe daje nam ogromny komfort w czasie użytkowania, co jest naprawdę dużą zaletą. Warto zaznaczyć, że w tym sposobie ogrzewania możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje, a mianowicie ogrzewanie gazem płynnym oraz ogrzewanie gazem ziemnym. W przypadku, gdy określony obszar posiada dostęp do sieci gazowej, wtedy częstym wyborem jest gaz ziemny. Ten sposób wiąże się z koniecznością zakupu zbiornika gazu. W sytuacji, gdy zdecydujemy się na ogrzewanie gazowe mamy do dyspozycji trzy rodzaje kotłów, czyli pulsacyjne, tradycyjne bądź kondensacyjne. W wypadku tradycyjnych kotłów wytworzenie 1 kWh energii cieplnej wynosi około 40 groszy. Natomiast kotły pulsacyjne oraz kondensacyjne pobierają od 23 do 25 groszy za 1kWh, co jest naprawdę niemałą różnicą. Jednakże nowe kotły są zdecydowanie droższe niż tradycyjne.

Ogrzewanie elektryczne

Ogrzewanie elektryczne również ma swoje korzyści. Ogromnym pozytywem w tym przypadku jest fakt, iż nie jesteśmy zmuszeni, aby budować komin. Jeśli chcemy otrzymać ciepło możemy zastosowań grzejniki konwektorowe bądź promiennikowe. Warto zaznaczyć, iż te drugie oddają ciepło całą powierzchnią, a także są bardziej płaskie. Moc tych grzejników wynosi w okolicach 1000-1400 W.  Aby zaoszczędzić na takim ogrzewaniu, należy dobrać odpowiednią taryfę oraz piec akumulacyjny. 

Węgiel kamienny, pellet i ekogroszek

Warto zaznaczyć, iż dosyć tanie jest ogrzewanie domu węglem kamiennym. W tej sytuacji cena wytworzenia 1 kWh wynosi zazwyczaj w okolicach 0,17 zł. Dlatego tego typu urządzenie grzewcze jest dosyć często wybierane. 
W przypadku paliw stałych, takich jak ekogroszek i pellet możemy zaobserwować wzrost zainteresowania. Głównym czynnikiem, który na to wpływa jest zautomatyzowany proces spalania. Podajniki są regulowane przy pomocy sterowników. Daje to dosyć duży komfort użytkowania. Warto widzieć, że ekogroszek jest dwa razy tańszy od pelletu. Kwota, jaką zapłacimy za spalanie wynosi 0,13 zł za 1 kWh energii cieplnej, co jest świetną informacją.