a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

jak odnowić panele
Budownictwo

W jaki sposób odnowić panele?

Warto wiedzieć, że panele podłogowe powinny spełniać swoją funkcję wiele lat. Jednakże, aby tak się stało, musimy o nie dbać oraz przeprowadzać konserwację. Z dużą dozą prawdopodobieństwa nasuwa się pytanie, a mianowicie co zrobić w sytuacji, gdy podłoga już jest uszkodzona. W tym przypadku nie musimy zmieniać paneli. Możemy naprawić je samemu lub z pomocą fachowca. Koszty będą zdecydowanie mniejsze niż w wypadku, gdy mielibyśmy położyć nowe. Dlatego warto poświęcić odpowiednią ilość czasu, aby dowiedzieć się, jak odnowić panele.

Kiedy naprawiać panele samemu?

W zdecydowanej większości przypadków uszkodzenia na panelach to najczęściej zarysowania, różnego rodzaju plamy albo ubytki. Oprócz wyżej wymienionych może również być tak, że wierzchnia warstwa będzie starta. W sytuacji, gdy w grę wchodzą ubytki i rysy, całą pracę możemy wykonać samodzielnie. Jednakże, gdy wymagane jest  cyklinowanie, warto sięgnąć po osobę, która wykonuje takie prace na co dzień i ma ogromne doświadczenie w branży. Korzystając z pomocy specjalisty, mamy gwarancję ze szlifowanie zostanie wykonane równo.

W jaki sposób możemy odnowić panele podłogowe?

Na samym początku warto zaznaczyć, że sposobów na naprawienie paneli jest wiele. Jedną z najskuteczniejszych metod jest przede wszystkim cyklinowanie. Jednakże w tym przypadku grubość paneli musi wynosić przynajmniej 8 mm, ponieważ szlifowanie powoduje ubytek w postaci 2 mm. Jeśli sprawnie wykonamy cyklinowanie, należy zabrać się za lakierowanie, aby zabezpieczyć podłogę. Panele laminowane można cyklinować tylko i wyłącznie, jeśli ich warstwa wierzchnia ma odpowiednią grubość. Pamiętajmy, że cyklinować możemy jedynie panele drewniane.
W sytuacji, gdy chcemy pozbyć się rys, najlepszym z możliwych rozwiązań będzie przede wszystkim użycie kredki woskowej. Wadą jest jedynie krótka trwałość tego zabiegu. Dlatego, jeśli chcemy, aby efekty były długotrwałe, musimy taką czynność powtarzać w pewnych odstępach czasu.
W przypadku, gdy panele są dosyć cienkie, aby je cyklinować, możemy użyć masy reperującej. Specjalną pastę nakłada się tam, gdzie występuje ubytek. Później należy zamalować ją lakierem, którego barwa będzie zbliżona do koloru paneli. Nie możemy o tym zapomnieć.
Zapewne wiele osób jest ciekawych, jak wygląda sytuacja w przypadku paneli laminowanych oraz paneli podłogowych MDF. Otóż krótko mówiąc, w obydwu przypadkach wykonujemy podobne czynności, a mianowicie najpierw należy zetrzeć warstwę wierzchnią, a później całość pokryć kolejnymi warstwami farby.