a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

prowadnice
Budownictwo

Prowadnice liniowe igus – “ślizg zamiast toczenia”, “tworzywo sztuczne zamiast metalu”

Prowadnica liniowa w najprostszym tłumaczeniu to źródło ruchu linowego. Nazywana też, łożyskiem linowym, pozwala elementom na bardzo dokładne przemieszczanie się po zadanym torze. Prowadnice ślizgowe różnią się od prowadnic rolkowych (wałeczkowych) tym, że poszczególne elementy nie są oddzielone elementami toczonymi takimi jak łożyska kulkowe lub rolki, które obracają się między dwoma ruchomymi elementami. Konstrukcja powierzchni ślizgowych zapewniająca pełny kontakt z ładunkiem, sprawia, że prowadnice tego typu nadają się do absorpcji i tłumienia wstrząsów, a także wibracji.

Zastosowanie prowadnic liniowych

Prowadnice liniowe mają wszechstronne zastosowanie w przemyśle produkcyjnym. Stosowane są tam, gdzie możemy spodziewać się bardzo dużych obciążeń, a jednocześnie wymagany jest bardzo dokładny ruch liniowy. Prowadnice liniowe wykorzystywane są w przemyśle mechanicznym, motoryzacyjnym, w przemyśle metali ciężkich, a także w różnego rodzaju warsztatach czy zakładach stolarskich. Ich zastosowanie umożliwia szybką i sprawną pracę w wielu dziedzinach gospodarki.

Prowadnice linowe to niekończące się możliwości, jeżeli chodzi o ich zastosowanie. Można z nich korzystać przy technice transportowej, automatyzacji produkcji, w wypalarkach, maszynach pakujących, automatach spawalniczych i drukarkach 3 D.

Bezsmarowe, bezobsługowe prowadnice liniowe igus®

Inżynierowie firmy igus® opracowali system drylin®, niewymagający smarowania i jest w zupełności bezobsługowy. System składa się z wieloczęściowej obudowy i folii ślizgowej wykonanej z polimeru trybologicznego własnej produkcji. Prosta konstrukcja i ciągłe testowanie materiałów zapewnia bardzo dobre wartości w zakresie tarcia i ścieralności. Niewielki ciężar, duża odporność na zabrudzenia i wilgotność to zalety bezsmarowego układu liniowego, który porusza się w trybie pracy na sucho. Natomiast system modułowy zapewnia wysoką elastyczność dzięki różnym szynom prowadzącym i oprawom stojakowym.

Przykładem zastosowania bezobsługowych miniaturowych prowadnic ślizgowych o niskich profilach jest wykorzystanie ich w wózkach inwalidzkich, w których pomagają uzyskać lekką i pozbawioną szarpnięć regulację w oparciu wózka.

Szczegółowa oferta prowadnic liniowych jest dostępna na stronie: https://www.igus.pl/info/linear-guides-linear-guides 

Dlaczego tworzywo sztuczne?

Zastosowanie tworzyw sztucznych przy produkcji produktów firmy igus® uzasadnione jest 40% wyższą ekonomicznością, a także o 80% mniejszą masą na przykład w porównaniu z metalowymi łożyskami. System igubal to kompletny program samonastawnych elementów łożyskowych wykonanych w całości z zoptymalizowanego pod względem tarcia tworzywa sztucznego. Obejmuje głowice przegubowe, widełkowe, łożyska kołnierzowe, przegubowe i stojakowe. Dzięki zastąpieniu komponentów metalowych pozwala to na zredukowanie ciężaru i głośność pracy. Przeciętne liniowe prowadnice firmy igus® są cichsze o około 20decybeli.W przybliżeniu odpowiada to różnicy między hałasem powodowanym przez pracującą lodówkę (~50 dB) i odkurzaczem (~70 dB). Łożyska w zależności od wybranego materiału mogą być stosowane przy temperaturach do 200 °C.

Gotowe czy modułowe napędy liniowe?

W budowach maszyn czy w zakładach przemysłowych często stosowane są gotowe do zamontowania prowadnice liniowe, jednak często trudno jest o gotowe rozwiązania, które w stu procentach będą spełniać konstrukcyjne wymagania użytkownika. Żeby ułatwić i zapewnić najlepsze korzyści, firma igus®, opracowała modułowy system, który pozwala na nieskomplikowane i szybkie konfigurowanie szerokości, odległości między szynami oraz długości napędu liniowego.

Kilka powodów, dla których warto zdecydować się na produkty firmy igus®

Produkty firmy igus® dzięki wprowadzeniu innowacyjnej technologii są solidne, radzą sobie z wysokim temperaturami, silnymi wibracjami. Odporne na zabrudzenia, stosowane mogą być w aplikacjach z piaskiem, wiórami, opiłkami i pyłem. Są lekkie dzięki wysokowydajnym polimerom. Zastosowanie systemów bez zewnętrznego smarowania pomaga utrzymać higienę pracy. Są niekorodujące i odporne na media i zastosowanie pod wodą. Opracowana technologia sprawia, że hałas jest znacznie zredukowany w porównaniu z innymi metalowymi produktami.

Produkty firmy igus®, dostępne są na całym świecie w ponad 80 krajach. Jest to wielokrotnie nagradzana firma za innowacje i projekty. Podczas wydarzenia w 2021 roku, The Business Award, przyznana nagroda przez Koloński Klub Biznesu, została skomentowana: „igus jest liderem na światowych rynkach systemów zasilania, wysoce elastycznych przewodów, łożysk ślizgowych i liniowych wykonanych z tworzywa sztucznego. Badania w największych laboratoriach testowych w branży nieustannie generują innowacje i wewnętrzne start-upy”

Więcej informacji na temat firmy na igus.pl

Witaj na naszym blogu! Znajdziesz tutaj artykuły w dziedzinie projektowania wnętrz i ogrodów. Jesteśmy pasjonatami akcesoriów i łączenia niezwykłych kolorów w przestrzeni domowej, a także interesują nas ciekawe rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także mają niesamowite zastosowania. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.