a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

ładowarka teleskopowa obrotowa
Budownictwo

Ładowarka teleskopowa obrotowa – maszyna podnośnikowa o większym zasięgu!

Ładowarka teleskopowa obrotowa to sprzęt służący do podnoszenia i transportu materiałów. Dzięki terenowym kołom, osi wahliwej i różnym trybom pracy doskonale sprawdzi się w budownictwie przemysłowym, ale nie tylko. W tym artykule przeczytasz o charakterystyce tego urządzenia oraz najważniejszych kwestiach: uprawnieniach, wynajmie czy dodatkowym osprzęcie. Zapraszamy do lektury!

Ładowarki teleskopowe – charakterystyka

Wyróżnia się dwa rodzaje ładowarek teleskopowych w zależności od ich konstrukcji.

  1. Sztywne, czołowe posiadają sztywno umieszczoną kabinę operatora na ramie urządzenia. Wysięgniki prowadzone są od prawej strony pojazdu. Średnio ich udźwig wynosi od 1,5 do 20 ton, natomiast wysięg maksymalnie – do 20 metrów.
  2. Obrotowe posiadają głowicę obrotową, która pozwala na zmianę pozycji kabiny operatora. Od ładowarek teleskopowych prostych różni je to, że kabina operatora wraz z teleskopem mogą wykonać obrót nawet o 360 stopni, co znacznie zwiększa zakres pracy maszyny. Średnio ich udźwig wynosi od 3 do 5 ton, natomiast wysięg – maksymalnie do 30 metrów. 

Gdzie jest wykorzystywana ładowarka teleskopowa obrotowa?

Ładowarki teleskopowe obrotowe są wykorzystywane przede wszystkim do prac zewnętrznych, ze względu na duże rozmiary. Poniżej znajdują się przykładowe miejsca, gdzie wykorzystuje się ładowarki teleskopowe z obrotowym wysięgnikiem:

  • porty lotnicze,
  • prace konstrukcyjne,
  • prace kopalniane,
  • tartaki,
  • porty przemysłowe,
  • infrastruktura drogowa,
  • prace konserwatorskie.

Uprawnienia na ładowarki teleskopowe

ładowarka teleskopowa

Obsługa ładowarek teleskopowych wymaga od operatora uzyskania specjalnych uprawnień UDT kategorii I WJO. Kategoria I WJO zezwala operatorom na obsługę wszystkich wózków jezdniowych – od widlaków elektrycznych, przez wózki podnośnikowe specjalizowane (ze zmiennym wysięgnikiem oraz operatorem unoszonym wraz z ładunkiem), po ładowarki. Kwalifikacje tego typu można uzyskać, odbywając kurs w jednym z ośrodków szkoleniowych, a następnie zdając egzamin przed państwową komisją.

Uprawnienia na wózki widłowe pozwalają na wykonywanie czynności operacyjnych przy pomocy wózków widłowych oraz urządzeń transportu bliskiego odpowiednich kategorii. Brak takich zezwoleń oraz znajomości podstawowych zasad obsługi oraz bezpieczeństwa to realne zagrożenie dla zdrowia i życia oraz podstawa do nałożenia kary grzywny przez inspektorów UDT.

Osprzęt do ładowarek teleskopowych obrotowych

Dodatkowe wyposażenie do wózków widłowych, ładowarek teleskopowych oraz innych pojazdów odgrywa w przedsiębiorstwach kluczową rolę, ponieważ dzięki temu możliwe jest dostosowanie sprzętu do konkretnego rodzaju pracy. Jeden pojazd staje się dzięki temu wielofunkcyjny, co pozwala wiele zaoszczędzić.

Ważne! Zaleca się wybieranie osprzętu tego samego producenta, który wyprodukował użytkowaną ładowarkę. Takie rozwiązanie daje pewność, że wszystkie elementy ładowarki i wybranego osprzętu będą ze sobą kompatybilne.

Do ładowarek teleskopowych można zamontować dodatkowy osprzęt, m.in:

  • chwytak do bel/drewna,
  • szuflę do drewna/kamieni,
  • pług,
  • widły,
  • zgarniacze,
  • żurawie.

Co zrobić po zakupie wózka teleskopowego?

Sam wybór odpowiedniego urządzenia to jeszcze nie wszystko, nie można zapominać o obowiązkach, które spoczywają na nabywcy. Po pierwsze należy zarejestrować pojazd oraz go ubezpieczyć. Następnie zadbać o zapewnienie pracownikom odpowiednich szkoleń oraz uprawnień do obsługi sprzętu. Każdy pojazd tego typu powinien być poddawany regularnym przeglądom przez profesjonalny serwis wózków widłowych oraz należy prowadzić dokumentację urządzenia. Wszystkie wymienione powyżej elementy stanowią obowiązek właściciela pojazdu i za ich niedopełnienie można zostać ukaranym podczas kontroli Urzędu Dozoru Technicznego.

Ładowarki teleskopowe – wynajem

wynajem ładowarek teleskopowych

Zakup ładowarki może stanowić spore obciążenie dla budżetu przedsiębiorstwa. Dla wszystkich tych, którzy chcieliby uniknąć dodatkowych kosztów lub będą korzystać z tego typu sprzętu tylko sporadycznie, idealnym rozwiązaniem jest wynajem ładowarek teleskopowych. Obecnie wielu dealerów znanych marek oferuje wynajem sprzętu na dogodnych warunkach. Zwykle jest to:

  • wynajem krótkotrwały (do 3 miesięcy);
  • wynajem długotrwały;
  • outsourcing.

Decydując się na wynajem ładowarek teleskopowych, warto dobrze zapoznać się z ofertami różnych producentów, gdyż wielu z nich przedstawia atrakcyjne i ciekawe warunki. Jedną z nich znajdziesz tutaj.

Ładowarki teleskopowa obrotowa – podsumowanie

Ładowarki teleskopowe to wózki jezdniowe podnośnikowe, które różnią się od pozostałych widlaków zmiennym wysięgiem, a także odmiennymi wymaganiami dotyczącymi uprawnień UDT. Ładowarka teleskopowa obrotowa to maszyna z tzw. opcją obrotu wysięgnika. Takie rozwiązanie daje użytkownikowi pojazdu większe możliwości niż zwykłe ładowarki teleskopowe – pozwala na wygodną pracę we wszystkich częściach placu budowy bez konieczności przestawiania maszyny. Osoby, które chcą pracować jako operatorzy ładowarek teleskopowych obrotowych, muszą uzyskać uprawnienia I WJO.

Witaj na naszym blogu! Znajdziesz tutaj artykuły w dziedzinie projektowania wnętrz i ogrodów. Jesteśmy pasjonatami akcesoriów i łączenia niezwykłych kolorów w przestrzeni domowej, a także interesują nas ciekawe rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także mają niesamowite zastosowania. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.