a-ronet.pl

A-ronet.pl – portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

farba do drewna na zewnątrz
Budownictwo

Jaka farba do drewna na zewnątrz będzie odpowiednia?

Drewniane elementy w ogrodzie wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Osoby planujące malować płoty i wyposażenie ogródka często zastanawiają się, jaka farba będzie odpowiednia. Warto pamiętać, że wybrany preparat będzie miał do spełnienia wyjątkowo istotne zadanie. Bez odpowiedniego zabezpieczenia przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych drewno mogłoby szybko ulec zniszczeniu. Na co zwrócić uwagę, aby wybrać najbardziej odpowiednią farbę?

Właściwości odpowiedniej farby

Użyty preparat powinien przede wszystkim chronić drewno przed szkodliwym działaniem wilgoci. Z tego powodu zaleca się wybieranie farb, które będą tworzyły na pomalowanej powierzchni hydrofobową warstwę. Drewniane elementy narażone na stałe zamakanie bardzo szybko ulegałyby rozkładowi. Farba do drewna na zewnątrz powinna również posiadać odpowiedni stopień elastyczności. Należy pamiętać o tym, że powierzchnia drewnianych desek będzie odrobinę zmieniała się pod wpływem różnych temperatur oraz poziomu nasłonecznienia. Warstwa preparatu nieprzystosowanego do lekkiego rozciągania się i kurczenia mogłaby szybko ulec spękaniom. Zaleca się również upewnić, że dany rodzaj emulsji będzie odporny na działanie promieni UV. W innym razie, kolory łatwo stracą pierwotny stopień nasycenia. W przypadku drewnianych powierzchni, szczególnie istotna jest paroprzepuszczalność nałożonej na nie warstwy. Farba, która zapewni możliwość usuwania wilgoci na zewnątrz, ochroni deski przed gniciem i pleśnią.

Jaką farbę do drewna wybrać?

Ze względu na korzystne właściwości związane z przepuszczaniem pary wodnej, zaleca się rozważyć zakup farb na bazie olejów i wosków. Warto również zwrócić uwagę na to, czy dany preparat jest odporny na szkodliwe działanie zarówno wysokich, jak i skrajnie niskich temperatur. To wyjątkowo istotne w przypadku płotów i altanek. Poszukując odpowiedniego rodzaju farby, należy zastanowić się nad planowanym do osiągnięcia efektem. Dostępne malowidła mogą podkreślać naturalny wygląd drewna lub pokrywać jego powierzchnię kolorową, nieuwidaczniającą słojów warstwą. Do najbardziej polecanych należą farby alkidowe oraz akrylowe. Pierwsze z nich charakteryzuje wyjątkowa trwałość. W przypadku drugich należy szczególnie upewnić się, czy dany rodzaj jest zalecany do malowania na zewnątrz. Dla najlepszego efektu, warto decydować się na sprawdzone preparaty polecanych producentów. Odpowiednio dopasowana farba z pewnością spełni wszystkie oczekiwania i podkreśli wyjątkowy charakter malowanych przedmiotów.