a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

elewacja domu
Budownictwo

Jak wybrać trwałą elewacje domu?

Warto wiedzieć, że elewacja chroni ściany budynku. Jednocześnie wpływając na jego estetykę. W przypadku, gdy chcemy nadać odpowiedni charakter dla naszego domu oraz poprawić optycznie proporcje bryły warto poświęcić trochę czasu i zapoznać się różnymi rozwiązaniami, aby podjąć odpowiednią decyzję. Poza tym należy pamiętać, że pokrycie dachowe, stolarka okienna oraz drzwiowa powinny tworzyć jedną całość w tym przypadku. Wybierając materiał na elewację, musimy wziąć pod uwagę wygląd, właściwości, cenę, a także sposób montażu.

Różne rodzaje elewacji murowanych

W sytuacji przegród trójwarstwowych stykamy się z elewacjami murowanymi wykonanymi z cegły bądź bloczków betonowych, które połączone są warstwą nośną ściany. Ściankę z bloczków wypadałoby pokryć tynkiem. Szczeliny należy wypełnić równo z licem muru. Nie możemy o tym zapominać. Niektórzy ludzie decydują się na leciutko zagłębione fugi. Jednakże przy takiej czynności należy być skoncentrowanym w stu procentach. Masy do spoinowania w tym przypadku są gęste. W przypadku cegieł klinkierowych warto użyć odpowiedniej zaprawy do klinkieru, aby zapobiegnąć ewentualnym wykwitom. Jeżeli chcemy usunąć różnice w odcieniu trzeba wymieszać elementy z paru palet.

Wykończenie elewacji przy użyciu różnego typu płytek

Ściany, które są jedno bądź dwuwarstwowe należy wykończyć poprzez przyklejenie płytek wykonanych z silikatów, klinkieru, gresu bądź kamienia. Na rynku dostępne są różne kolory. Może mocować je w pionie albo w poziomie, na wszystkich ścianach albo jedynie na danych fragmentach. Wszystko zależy od naszych indywidualnych upodobań oraz preferencji. Warto wziąć pod uwagę, że do wyboru mamy między innymi wyroby ceramiczne, które są odporne na wszystkie warunki atmosferyczne. Zazwyczaj występują w takich odcieniach jak czerwień, brąz albo żółć. Możemy znaleźć również elementy ręcznie formowane. Oprócz wyżej wymienionego rozwiązania mamy również do dyspozycji płytki betonowe, które są dosyć zbliżone do ceramicznych, jeśli chodzi o właściwości. Łatwo i przyjemnie możemy czyścić je wodą. Warto wiedzieć, że przyklejane są bezfugowo. Elewacja domu ładnie wygląda, gdy zdecydujemy się na takie rozwiązania jak okładzina z marmuru, granitu czy też piaskowca. Wtedy dom będzie wyglądał nowocześnie i ładnie. Jedyną wadą tego rozwiązania jest przede wszystkim wysoka cena. Dlatego mało kto decyduje się na ów okładziny. Oprócz tego, że charakteryzuje się dużą trwałością jest także dosyć ciężka. Dlatego w sytuacji ścian dwuwarstwowych jesteśmy zmuszeni sięgnąć po kotwy stalowe.

Witaj na naszym blogu! Znajdziesz tutaj artykuły w dziedzinie projektowania wnętrz i ogrodów. Jesteśmy pasjonatami akcesoriów i łączenia niezwykłych kolorów w przestrzeni domowej, a także interesują nas ciekawe rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także mają niesamowite zastosowania. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.