a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

pilarka tarczowa
Budownictwo

Jak wybrać odpowiednią pilarkę tarczową?

Pilarka tarczowa to wszechstronne narzędzie, które może być używane w wielu pracach związanych z cięciem, nie tylko drewna. Nadaje się ona również do przecinania twardszych materiałów, takich jak metal, beton i tworzywo sztuczne. Jest to przykład maszyny, która nie jest wykorzystywana tylko przez profesjonalistów, którzy wymagają wysokiej wydajności, dużej precyzji cięcia i szybkości uzyskiwanych efektów, ale również przez hobbystów i majsterkowiczów, którzy używają jej w swoim garażu w celach domowych. Zastanawiasz się nad kupnem tego rodzaju narzędzia? Sprawdź, jak wybrać odpowiednią pilarkę tarczową, czytając artykuł poniżej.

Zastosowanie pilarki tarczowej

Pilarka tarczowa to urządzenie tnące, które znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach. Może być używana do przeprowadzania cięć zarówno precyzyjnych, jak i mniej precyzyjnych. W zależności od potrzeb, można dostosować ustawienie tarczy pod kątem 90 lub 45 stopni, co umożliwia cięcie pod różnymi kątami. 

Pilarki tarczowe występują w różnych rozmiarach, z tarczami o szerokości od 165 do 270 mm. Mniejsze, są zwykle używane w remontach i pracach budowlanych, a większe częściej spotykane w stolarniach. Aby pilarka działała poprawnie, konieczne jest dobranie odpowiedniej tarczy, dostosowanej do ciętego materiału oraz zgodnej z narzędziem pod względem prędkości obrotowej i otworu tarczy.Jak wybrać odpowiednią pilarkę tarczową?

Zakupienie pilarki tarczowej do użytku domowego może stanowić wyzwanie, ponieważ konieczne jest odpowiednie dopasowanie urządzenia do potrzeb użytkownika i celów, co może być trudne z uwagi na szeroki wybór dostępnych na rynku modeli. Pierwszym krokiem jest określenie własnego poziomu zaawansowania, aby dokonać właściwego wyboru. Istnieje wiele opcji dla początkujących w dziedzinie prac domowych, a także dla doświadczonych majsterkowiczów, którzy potrzebują nowego urządzenia do swoich działań. Na co więc warto zwrócić uwagę kupując pilarkę tarczową?

Moc

Materiały, które będziemy mogli przetwarzać przy użyciu pilarki, zależą głównie od mocy jej silnika. Ważną kwestią jest również liczba obrotów na minutę oraz możliwość ich regulacji. Im większa moc silnika, tym większa liczba obrotów na minutę, co wpływa na wydajniejszą pracę oraz umożliwia lepszą kontrolę nad maszyną.

Rodzaj materiału

Przed zakupem pilarki istotnym aspektem do rozważenia jest rodzaj materiału, który będzie cięty za jej pomocą. W większości przypadków, pilarki tarczowe do użytku domowego są wykorzystywane głównie do prac wykończeniowych i ogrodniczych, a zatem najczęściej ciętym materiałem jest drewno. Najczęściej są to deski, słupki ogrodowe, panele oraz drewniane płyty. Niemniej jednak, takie pilarki są często używane również do cięcia drobnych elementów z materiałów sztucznych. Najbardziej wszechstronnym rodzajem pilarek tarczowych są ukośnice, które radzą sobie zarówno z drewnem, materiałami sztucznymi, jak i metalem.

Regulacja głębokości cięcia

Pilarki wyposażone w mocniejsze silniki oferują zazwyczaj większe tarcze oraz większą głębokość cięcia, sięgającą nawet do 65mm. Jest to szczególnie przydatne podczas pracy z drewnem o zróżnicowanej grubości.Taka funkcjonalność znacząco ułatwia precyzyjne cięcie materiałów, na przykład w przypadku pilarki Makita dhs680z, która cechuje się lekką i kompaktową konstrukcją. Narzędzie wyposażone jest w tarczę tnącą o średnicy 165 mm i służy do wykonywania wzdłużnych i poprzecznych cięć prostych oraz cięć pod kątem w drewnie. Pilarka może być stosowana również do cięcia innych materiałów, przy użyciu odpowiednich części Makita.

Linia cięcia

Jednym z ważnych aspektów pracy z pilarką jest umożliwienie regulacji tarczy w stosunku do podstawy maszyny, co pozwala na cięcia pod różnymi kątami. Funkcja ta umożliwia przeprowadzenie cięć pod kątem 90 i 45 stopni. Wspomagająco działa także wbudowany laser wskazujący linię cięcia na powierzchni roboczej, co ułatwia pracę.

Tarcze

Tarcze do pił tarczowych różnią się między sobą sposobem ustawienia zębów, ich ilością i materiałem wykonania. Wybór odpowiedniej, będzie miał wpływ na możliwość cięcia wzdłuż lub poprzek włókien. Im większa ilość zębów na tarczy, tym bardziej precyzyjne będzie cięcie.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo podczas cięcia to kwestia kluczowa, która musi być zawsze brana pod uwagę. Większość pilarek jest wyposażona w hamulec, który zapobiega przypadkowemu uruchomieniu silnika. W tego typu narzędziach warto również szukać opcji zabezpieczenia przed przegrzaniem oraz przeciążeniem, tak jak np. w wyżej wspomnianym modelu pilarki marki Makita. Ochrona ostrza za pomocą osłony tarczy jest również istotna. Pilarka powinna mieć odpowiednią wagę, aby nie obciążać użytkownika i zapewnić swobodę manewrowania.

Witaj na naszym blogu! Znajdziesz tutaj artykuły w dziedzinie projektowania wnętrz i ogrodów. Jesteśmy pasjonatami akcesoriów i łączenia niezwykłych kolorów w przestrzeni domowej, a także interesują nas ciekawe rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także mają niesamowite zastosowania. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.