a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

Jak fugować kostkę brukową
Dom

Jak fugować kostkę brukową?

Granitowa lub betonowa kostka brukowa to nieodłączny element podjazdów, parkingów, chodników i wielu innych utwardzonych powierzchni. W związku z tym, że pomiędzy brukowymi kostkami występują szczeliny, tego typu powierzchnie wymagają spoinowania. Specjalistyczna fuga do kostki brukowej nie tylko wypełnia puste przestrzenie, ale także sprawia, że wybrukowane podłoże staje się trwalsze. Spoiny są przepuszczalne dla wody, ale zapobiegają wzrostowi roślin, dzięki czemu bruk jest bardziej estetyczny.

Fugi drenażowe i cementowe z trasem

W sprzedaży znajdziemy wiele rodzajów specjalnych fug do kostki brukoweji kamienia. Najpopularniejsze z nich to spoiny żywiczne, drenażowe, przepuszczalne dla wody, ale jednocześnie odporne na działanie czynników środowiskowych, w tym na minusowe temperatury powietrza, a zatem przeznaczone do zastosowań zewnętrznych oraz spoiny cementowe z dodatkiem trasu, który minimalizuje ryzyko powstawania nieestetycznych wykwitów wapiennych. Cementowa fuga do kostki brukowej jest materiałem odpornym na mróz i sól drogową. Charakteryzuje się dużą odpornością na szorowanie i czyszczenie wodą pod ciśnieniem. Wytrzymuje również dość duże obciążenia, w związku z czym może być stosowana na powierzchniach brukowanych przeznaczonych do ruchu pojazdów kołowych.

Aplikacja fug do kamienia, płyt i kostek betonowych

Większość dostępnych na rynku specjalistycznych fug do kostki brukowej to materiały dwuskładnikowe. Substancjami wiążącymi i zagęszczającymi są specjalne żywice lub zaprawy cementowo-wapienne, a podstawowym materiałem wypełniającym kruszywa naturalne. Sypka fuga do kostki brukowej na bazie żywicy i kwarcu rozprowadzana jest na wybrukowanej powierzchni przy pomocy prostych narzędzi, takich jak miotły z twardym włosiem. Zafugowaną powierzchnię można dodatkowo zawibrować, a następnie dokładnie wyczyścić, jednocześnie uważając, by nie uszkodzić spoin. W przypadku fug żywicznych na powierzchni bruku pozostanie cienka warstwa żywicy, która jednak po pewnym czasie powinna ulec wytarciu i wypłukaniu. Podobna procedura aplikacji fug stosowana jest również w przypadku spoin na bazie zapraw cementowych.

Do wykonania spoin na powierzchniach wyłożonych kostką kamienną lub betonową zaleca się stosowanie specjalistycznych fug do bruku. W zależności od potrzeb i obciążenia są to fugi na bazie żywicy i kruszyw mineralnych lub specjalne zaprawy cementowe z dodatkiem trasu, który ogranicza efekt powstawania białych, nieestetycznych wapiennych wykwitów na brukowanych powierzchniach.

Witaj na naszym blogu! Znajdziesz tutaj artykuły w dziedzinie projektowania wnętrz i ogrodów. Jesteśmy pasjonatami akcesoriów i łączenia niezwykłych kolorów w przestrzeni domowej, a także interesują nas ciekawe rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także mają niesamowite zastosowania. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.