a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

dysperbit
Budownictwo

Dysperbit co to jest i po się go stosuje?

Hydroizolacja to najkrócej mówiąc powłoka ochronna, którą nakłada się w celu zabezpieczenia powierzchni przed wilgocią oraz innymi czynnikami zewnętrznymi, jak na przykład zmienna temperatura. By hydroizolacja miała sens i przyniosła oczekiwany skutek należy użyć jak najlepszych materiałów. Jednym z nich jest dysperbit. Dość obco brzmiąca nazwa. Dlatego przyjrzyjmy się bliżej temu produktowi.

Czym jest dysperbit?

Środek ten jest dyspersyjną hydroizolacją, która oparta jest na masie asfaltowo-kauczukowej. W jego skład wchodzi modyfikowany przy użyciu syntetycznego kauczuku asfalt ponaftowy. Oprócz tego dodawane są specjalistyczne środki emulgujące oraz substancje, które obniżają temperaturę krzepnięcia wody, zwane też inaczej inhibitorami korozji. Dzięki temu dysperbit jest jednym z najlepszych materiałów, służących do przygotowania trwałych powłok hydroizolacyjnych. Warto dodać, że jest to bezpieczny środek. Jest nietoksyczny i niepalny. Nie stanowi więc żadnego zagrożenia dla zdrowia człowieka. Dzięki temu może być bez przeszkód używany nie tylko na zewnątrz, ale także wewnątrz.

Do czego i jak się stosuje dysperbit?

W skrócie mówiąc, środek ten stosuje się przy renowacjach i konserwacjach, na powierzchniach suchych i mokrych. Środek ten powinien być stosowany bez podgrzewania. Trzeba jednak pamiętać, że może być stosowany tylko i wyłącznie przy temperaturze wyższej niż 10 stopni Celsjusza i tylko wtedy, kiedy nie pada deszcz lub śnieg. Powierzchnia, na której dysperbit będzie użyty, powinna być dokładnie wyczyszczona. Jeśli pojawią się na niej jakiekolwiek ubytki strukturalne, należy je wypełnić. Środek ten nakłada się w kilku warstwach. Zadaniem pierwszej zagruntowanie materiału (dlatego tę warstwę rozcieńcza się wodą w stosunku 1:1). Kolejne warstwy są już tymi zasadniczymi (nie używa się do nich wody). Każda z nich powinna mieć minimum 1 mm grubości. Należy pamiętać, że przed nałożeniem kolejnej warstwy poprzednia musi wyschnąć. I tutaj należy uzbroić się w cierpliwość. Jedna warstwa schnie około 6 godzin. Dodatkowym atutem tego środka jest fakt, że może być używany na powierzchniach styropianowych, ponieważ nie rozpuszcza styropianu. Dodatkowo można go używać w bezpośrednim kontakcie z polistyrenem. Na nałożenie jednej, 1 mm warstwy potrzeba 1 kg produktu na metr kwadratowy. Warto jednak pamiętać, że jedna warstwa nie da tak skutecznej ochrony, jak nałożenie przynajmniej dwóch warstw.

Do czego służy dysperbit?

Trzeba pamiętać, że tylko prawidłowe użycie tego materiału pozwoli utworzyć elastyczną powłokę, która jest odporna nie tylko na działanie wody, ale także innych czynników atmosferycznych, na przykład zmiennej temperatury. Środek ten jest także odporny na słabe kwasy i zasady, czy substancje żrące zawarte w gruncie.

Do czego w końcu stosuje się ten środek? Głównie do zabezpieczenia pokryć dachowych, gruntowania podłoża oraz izolacji ścian, pralni, czy fundamentów. Środek ten posiada również atest do stosowania na zewnątrz budynku w piwnicach, garażach czy tarasach.

Ceny różnią się w zależności od wielkości opakowania.

Który będzie najlepszy?

To pytanie zadaje sobie pewnie każdy, i to nie tylko w przypadku akurat tego środka. Jak już wspomnieliśmy jest to materiał izolacyjny, dlatego nie warto kusić się na niższą cenę i wybrać niesprawdzonego producenta. Lepiej zapłacić odrobinę więcej, ale mieć gwarancję, że sięgamy po materiał od sprawdzonych i profesjonalnych producentów. Wśród nich wyróżnić można Greinplast, Izolex, Baumaster czy Izolbet.

Witaj na naszym blogu! Znajdziesz tutaj artykuły w dziedzinie projektowania wnętrz i ogrodów. Jesteśmy pasjonatami akcesoriów i łączenia niezwykłych kolorów w przestrzeni domowej, a także interesują nas ciekawe rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także mają niesamowite zastosowania. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.