a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

Nieruchomości

Praca w branży budowlanej – co warto robić?

Każdego dnia poruszając się po mieście możemy zauważyć nowo wznoszone budynki. Społeczeństwo coraz to chętniej inwestuje w nieruchomości i rozwój swoich przedsiębiorstw. Może się więc wydawać, że pracy w branży budowlanej jest naprawdę dużo. Zdania są tutaj podzielone i jest to zdecydowanie pojęcie względne. Studenci którzy zdecydowali się na studia budowlane na pewno nie raz w toku nauki zadali sobie pytanie, czy dobrze wybrali. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tematowi pracy w tej właśnie branży. Zajrzymy na portale z ofertami pracy i sprawdzimy, jakich pracowników aktualnie się poszukuje.

Budownictwo nie tylko dla inżynierów

Wbrew pozorom na zatrudnienie w branży budowlanej mogą liczyć nie tylko inżynierowie czy też technicy. Potrzebne są tutaj osoby, które znajdą się tematami związanymi z zarządzaniem i rozliczaniem. Ekonomiści są równie niezastąpieni w tego typu przedsięwzięciach. Nadzór budowli idzie w parze z nadzorem finansowym. Bez specjalistów z tego właśnie zakresu, inwestor może niekoniecznie zyskać tak wiele ile zaplanował.

Różnego typu analizy rynku nieruchomości i budownictwa nie należą do najprostszych. Ceny gruntów i materiałów wahają się w zależności od różnych sytuacji w kraju i na świecie. Budując dom parę lat temu, koszty takiego przedsięwzięcia były znacznie niższe niż w tym momencie. Osoba która siedzi w temacie i wie skąd i kiedy zakupić niezbędny towar jest często niezastąpiona. Przed podjęciem prac budowlanych warto zaczerpnąć informacji jak w danym momencie wygląda sytuacja na rynku materiałów.

Gdzie najszybciej znajdziemy pracę w budownictwie?

Zdecydowanie najszybciej pracę w budownictwie znajdą budowlańcy z doświadczeniem zawodowym. Pracodawcy wolą zatrudniać specjalistów do swojego zespołu, tak aby mieć pewność, że nie zepsują oni powierzonej im pracy. Często na budowie dochodzi do sytuacji, gdzie budowlańcy zrobią coś źle a w rezultacie trzeba sporo zapłacić za koszty poprawek.

Nie mniej często poszukuje się inżynierów budownictwa. Tutaj również niezwykle ważne jest doświadczenie. Początkująca osoba nie jest w stanie wyłapać wszystkich błędów na początkowym etapie budowy. Od czegoś jednak trzeba zacząć, nie każdy przecież rodzi się jako fachowiec. Firmy coraz to chętniej decydują się na przyjęcie praktykantów, których uczą pracy w tej właśnie branży. Tego typu cenne doświadczenie ciężko by było zdobyć wyłącznie z książek.

Zaczynając poszukiwania pracy w tej właśnie branży warto przeglądać oferty pracy w Internecie. Praca w Rybniku to oferty dla bardziej i mniej zaawansowanych budowlańców. Dobrze jest się uzbroić w cierpliwość. Cały proces rekrutacji nie zawsze trwa chwilę ale może zająć nawet kilka tygodni.

Studia budownicze – czy warto?

W ostatnim czasie progi na studia budownicze zaczęły nieco rosnąć. Oznacza to więc, że młodzi ludzie coraz to częściej decydują się na wyższą edukację z zakresu budownictwa. W trakcie studiów niestety zaczynają wątpić, czy ich decyzja na pewno była słuszna. Branża budowlana bywa bardzo zmienna. Praca na stanowisku inżyniera wymaga nadążania za pojawiającymi się nowościami i rozwiązaniami budowlanymi. Jeszcze parę lat temu nie było na przykład tak głośno o domach pasywnych, które teraz cieszą się coraz to większą popularnością. Ludzie poszukują nowoczesnych rozwiązań dzięki którym zaoszczędzą kosztów eksploatacji budynku.

Nie da się więc krótko i zwięźle odpowiedzieć na pytanie, czy warto podjąć się studiów budowlanych. Wszystko zależy od determinacji do wykonywania tego typu zawodu. Jeżeli nie interesuje nas zbytnio dany temat to prawdopodobnie nie będziemy też mieli ochoty do końca życia zawodowego nadążać za wszystkimi trendami. Dużym plusem po ukończeniu tego typu kierunku jest również fakt, że znacznie prościej wybudujemy nasz pierwszy dom. Wiedza zdobyta na uczeli zaowocuje uniknięciem wielu błędów w trakcie przedsięwzięcia.

Zarobki w branży budowlanej

Jeżeli chodzi o sprawę zarobków w tej właśnie branży, wszystko oczywiście zależy od stażu pracy i samego stanowiska. Jednak zdecydowanie nie są to najniższe sumy. Prace budowlane są wyceniane znacznie wyżej niż inne ze względu na wysiłek jaki trzeba w nie włożyć. Często jest to również narażanie swojego zdrowia i życia. Nie każdy zdecyduje się na pracę na rusztowaniu wielkiego wieżowca. Pracownik fizyczny może liczyć na wypłatę w okolic 5000 zł.

Stanowiska związane z nadzorem i procesem projektowym są wycenione wyżej. Na osobie nadzorującej budowę spoczywa ogromna odpowiedzialność. Jeżeli przypadkiem coś pójdzie nie tak i budynek się zawali i było to spowodowane jej niedopilnowaniem na etapie realizacji, wówczas spotka się z nieciekawymi konsekwencjami. Zarobki na tego typu stanowiskach są wahają się już w granicach 10000 zł i więcej. Suma ta wygląda dość przekonująco i da się ją osiągnąć jeżeli tylko nie brakuje nam motywacji i odwagi.

Witaj na naszym blogu! Znajdziesz tutaj artykuły w dziedzinie projektowania wnętrz i ogrodów. Jesteśmy pasjonatami akcesoriów i łączenia niezwykłych kolorów w przestrzeni domowej, a także interesują nas ciekawe rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także mają niesamowite zastosowania. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.