a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

mieszkanie
Nieruchomości

Najlepsze mieszkanie pod inwestycję – jak wygląda?

Aktualna sytuacja gospodarcza sprzyja inwestowaniu w nieruchomości. Niskie stopy procentowe sprawiają, że lokaty są mało opłacalne – znikome odsetki pochłania inflacja. Rynek nieruchomości okazał się za to stabilny i radzi sobie świetnie nawet w dobie pandemii koronawirusa. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na ulokowanie swoich oszczędności w nieruchomościach – to przedsięwzięcie może być bowiem opłacalne nawet jeśli musimy się wspomóc kredytem hipotecznym – w takim przypadku niskie stopy procentowe będą naszym sprzymierzeńcem. Podpowiadamy, jakie mieszkanie wybrać, by osiągnąć jak największe zyski.

Mieszkania na wynajem

Większość osób decydujących się na lokowanie oszczędności w nieruchomościach kupuje mieszkanie, które będzie z zyskiem wynajmować. Warto prześledzić lokalny rynek, żeby sprawdzić, jaką kwotę jesteśmy w stanie uzyskać za nasze mieszkanie i na jakie oferty jest największe zapotrzebowanie w danej lokalizacji.

Przy wynajmie długoterminowym najwyższą stopę zwrotu osiągniemy zazwyczaj dla mniejszych mieszkań, jedno lub dwupokojowych. Większe lokale łatwiej będzie wynająć dzieląc je na kilka pokoi dopasowanych do potrzeb np. studenckich (tu warto zwrócić uwagę na lokalizację mieszkania blisko dużych uczelni), trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że prawdopodobnie będziemy musieli się mierzyć z większą rotacją wynajmujących, a okresy, gdy mieszkanie lub jego część nie będą wynajmowane, mogą przynosić straty.

Wynajem krótkoterminowy sprawdzi się w największych miastach oraz w wakacyjnych kurortach. Jest to jednak rozwiązanie, które wymaga wiele uwagi z naszej strony – przekazywanie kluczy, sprzątanie po najemcach, przygotowywanie mieszkania dla kolejnych gości może okazać się pracą na pełny etat. Jeśli nie mamy tyle czasu lub mieszkamy w innej miejscowości warto rozważyć przekazanie opieki nad nieruchomością profesjonalnym firmom. Wielu deweloperów sprzedających mieszkania w lokalizacjach atrakcyjnych dla turystów oferuje w cenie usługi profesjonalnego operatora, który będzie dbał o obsługę gości. Takie rozwiązanie sprawia, że nakład pracy po naszej stronie zostaje ograniczony do minimum.

Czym są flipy?

Coraz większą popularnością cieszą się tzw. flipy. Ten rodzaj inwestowania zakłada kupno mieszkania i późniejsze odsprzedanie go z zyskiem. Żeby zarobić na takiej operacji należy znaleźć mieszkanie w okazyjnej cenie – często będą to lokale zaniedbane lub o niejasnym statusie prawnym. Dzięki nakładom naszej pracy włożonej w remont czy też uregulowanie statusu nieruchomości (a często potrzebne będzie i jedno, i drugie), jej wartość może wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ten sposób inwestowania wiąże się jednak z większym ryzykiem i koniecznością zasięgania opinii ekspertów, które kosztować mogą nas niemało. Może się okazać, że niezbędne będzie zdobycie specjalistycznej wiedzy z zakresu prawa czy budownictwa.

Jak wyglądać będzie idealne mieszkanie pod naszą inwestycję zależy jak widać w dużej mierze od tego, w jakiej lokalizacji chcemy inwestować oraz od nakładu pracy, jaki jesteśmy w stanie włożyć w doglądanie naszej nieruchomości. Bezpiecznym wyborem będą tanie mieszkanie w Krakowie, które są  dobrze skomunikowane. Większe mieszkania przynieść mogą też większy zysk, ale istnieje ryzyko, że będziemy mieć problem ze znalezieniem najemców. To samo ryzyko dotyczy wynajmu krótkoterminowego. Odsprzedawanie mieszkań z zyskiem jest natomiast dosyć skomplikowane i wymaga dobrego zgłębienia tematu. Zatem – ilu inwestorów, tyle idealnych rozwiązań.