a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

Koszty związane z montażem domofonu
Dom

Koszty związane z montażem domofonu: od zakupu do instalacji

Małe i pozornie nieważne urządzenie, którym jest domofon, istotnie zwiększa nie tylko naszą wygodę, ale i bezpieczeństwo.

Rodzaje domofonów i ich zakres cenowy

Małe i pozornie nieważne urządzenie, którym jest domofon, istotnie zwiększa nie tylko naszą wygodę, ale i bezpieczeństwo. Dziś postanowiliśmy zastanowić się nad kosztami eksploatacji domofonów oraz nad tym, jaka będzie montaż wideodomofonu cena. Na rynku są dostępne trzy główne typy domofonów. Prawdziwym klasykiem są domofony analogowe, które są proste w obsłudze i instalacji.

Takie urządzenia umożliwiają komunikację głosową między panelem zewnętrznym a unifonem wewnętrznym, a ich ceny zaczynają się od około 100 zł, chociaż monaż domofonu może kosztować 500 zł lub więcej – w zależności od marki i modelu. Nowoczesne domofony cyfrowe zapewniają lepszą jakość dźwięku i obrazu niż domofony analogowe, a ponadto mogą mieć dodatkowe funkcje, jak:

  • Kontrola dostępu poprzez kody;
  • Karty magnetyczne;
  • Interkom wewnętrzny;
  • Połączenia wideo.

Ceny takich urządzeń zaczynają się od około 200 zł, ale mogą sięgać nawet 1000 zł lub więcej – w zależności od funkcji i marki. Domofony z kamerą zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo, dzięki możliwości wizualnej weryfikacji osób dzwoniących. Ich ceny zaczynają się na poziomie około 300 zł, ale za bardziej zaawansowane modele z dodatkowymi funkcjami, takimi jak połączenia wideo, ceny mogą sięgać 2000 zł lub więcej.

Wybierając urządzenie, którego funkcjonalność odpowiada naszym potrzebom warto pamiętać o tym, że montaż domofonu cena jest uwarunkowana jego typem, gdyż może wymagać od fachowca dodatkowego sprzętu lub posiadania specjalistycznej wiedzy.

Kiedy rozważamy zakup wideodomofonu do naszego bloku, kluczowe jest, aby był prosty w obsłudze, tak aby każdy, niezależnie od wieku lub doświadczenia technicznego, mógł z niego swobodnie korzystać. Dlatego warto zwrócić uwagę na urządzenia, które oferują podstawowe, intuicyjne funkcje, ograniczając tym samym potencjalne trudności w obsłudze dla mieszkańców.

Co wpływa na cenę urządzenia?

Cena domofonów istotnie różni się w zależności od marki i jakości wykonania urządzenia. Renomowane marki, takie jak Orno, dostarczają na rynek domofony, których cena waha się w granicach od 151,38 do 550,99 zł. Koszty wzrastają, jeśli urządzenie ma dodatkowe funkcje: ulepszenie jakość obrazu z kamery, Bluetooth, połączenie z telefonem komórkowym lub zabezpieczenie przed włamaniem: wówczas jego cena może być nawet o 20-30% wyższa od odpowiedników.

Cena za podłączenie domofonu w bloku obejmuje najczęściej wymianę zasilacza lub transformatora zasilacza, co wiąże się z dodatkowymi kosztami od 120 zł. Są także domofony, które działają na bazie wymiennych baterii lub trwałych baterii litowych. To również oddziałuje na koszty ich eksploatacji. Ceny najprostszych domofonów zaczynają się od około 30 zł, natomiast bardziej rozbudowane modele, szczególnie te przeznaczone do budynków wielorodzinnych, mogą kosztować do około 600 zł lub nawet więcej.

Koszty instalacji domofonu

Montaż domofonu cena w Polsce oscyluje w granicach od 450 do nawet 700 zł za punkt, przy średniej cenie 500 zł za punkt brutto w całym kraju. Najwyższe są ceny na te usługę w Warszawie i Krakowie. Cena za podłączenie domofonu wzrasta, jeśli zlecamy jednocześnie instalacje kilku urządzeń.

Średnia cena, którą zapłacimy za montaż domofonu w bloku (za urządzenie analogowe) wynosi od 200 do 500 zł. Za podłączenie dodatkowego urządzenia, takiego jak czytnik kart lub breloki, będzie trzeba zapłacić około 100-150 zł. Natomiast instalacja domofonu w domu jednorodzinnym (urządzenie cyfrowe) będzie kosztować średnio od 700 do 1300 zł, a za montaż wideodomofonu przewidującego podłączenie dodatkowego monitora lub kasety z kamerą będzie trzeba zapłacić od 150 do 300 zł.

Koszty eksploatacji domofonu

Koszty związane z eksploatacją systemu domofonowego można podzielić na trzy kategorie, którymi są: instalacja, naprawa i konserwacja. Koszt instalacji analogowego systemu domofonowego waha się od 200 do 500 zł. W przypadku konieczności podłączenia dodatkowych urządzeń, takich jak czytniki kart lub breloki, koszt wyniesie około 100–150 zł.

W przypadku cyfrowego systemu wideodomofonowego koszt instalacji wynosi od 700 do 1300 zł, należy doliczyć dodatkowe 150 do 300 zł za domofon podłączenie dodatkowego monitora lub obudowy kamery. Montaż domofonu zachęcamy powierzać doświadczonym fachowcom dysponującym wiedzą, doświadczeniem i niezbędnym sprzętem montażowym. Pracowników do realizacji tego typu zleceń w swojej miejscowości znajdziesz na Otomistrz.

Materiał zewnętrzny

Witaj na naszym blogu! Znajdziesz tutaj artykuły w dziedzinie projektowania wnętrz i ogrodów. Jesteśmy pasjonatami akcesoriów i łączenia niezwykłych kolorów w przestrzeni domowej, a także interesują nas ciekawe rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także mają niesamowite zastosowania. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.