a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

wc
Dom

Kompakt czy miska wc podwieszana? Na które rozwiązanie warto się zdecydować?

Wc jest podstawowym elementem wyposażenia każdej łazienki. Wbrew pozorom, wybór odpowiedniego rozwiązania nie jest wcale taki prosty. W pierwszej kolejności musimy zdecydować, czy sięgniemy po klasyczny kompakt, czy też wybierzemy bardziej nowoczesny wc podwieszany. Dopiero później możemy zastanawiać się nad kształtem miski, która może posiadać uniwersalną, zaokrągloną formę, kształty utrzymane w stylistyce retro lub nowoczesną formę kwadratu.

Czym charakteryzują się kompakty i kiedy warto po nie sięgnąć?

Kompakt jest klasycznym rozwiązaniem, które niepodzielnie królowało w Polskich łazienkach jeszcze kilkanaście lat temu. Kompakt posiada solidną konstrukcję, w której miska wc stoi na podłodze i jest mocowana do posadzki za pomocą specjalnych śrub. Zintegrowany z nią zbiornik na wodę służy natomiast do spłukiwania toalety. Miska wc w wersji kompaktu jest najczęściej umieszczana w łazienkach, w których wcześniej obecne było takie samo rozwiązanie, gdyż wymiana sedesu w takiej sytuacji nie wiąże się z koniecznością gruntownych przeróbek.

Oprócz tego, kompakt doskonale sprawdza się w pomieszczeniach stylizowanych na klimaty retro. Jego klasyczny wygląd w doskonały sposób wpasowuje się w wystrój wnętrz urządzonych w stylu vintage oraz pozwala podkreślić ich wyjątkowy charakter. Na rynku dostępny jest spory wybór kompaktów wc, które pomimo swojego klasycznego wyglądu, mogą także posiadać nowoczesne, praktyczne konstrukcje. Jako przykład warto wskazać miski wc do kompaktu marki Roca, których w klasyczny design łączy się z nowoczesną konstrukcją bezkołnierzową Rimless. W ofercie marki dostępne są zarówno kompakty o uniwersalnym designie pasującym do właściwie każdego wystroju wnętrza (Inspira), jak i miski wc stylizowane na retro (Carmen).

WC

Z czego wynika fenomen i popularność misek wc podwieszanych?

Drugą opcją, którą mamy do wyboru jest miska wc podwieszana. Jest to nowoczesne, niezwykle popularne w ostatnich latach rozwiązanie, które aktualnie spotkać można w większości nowych łazienek. Jego wybór pozwala uwidocznić na zewnątrz samą miskę wc, gdyż mechanizm do spłukiwania wody znajduje się w stelażu wc ukrytym przed wzrokiem w ścianie lub zabudowie z płyt g-k. Pozwala to na stworzenie minimalistycznego, schludnego wystroju łazienki, w którym na zewnątrz widoczne będą jedynie niezbędne elementy wyposażenia.

Miska wc podwieszana posiada istotne zalety, dla których warto rozważyć jej wybór. Po pierwsze, prezentuje się nowocześnie i estetycznie oraz doskonale pasuje do stylistyki nowoczesnych łazienek. Po drugie pozwala na wygodne dbanie o czystość w łazience, gdyż jej umieszczona ponad podłogą konstrukcja sprzyja szybkiemu i efektywnemu sprzątaniu.

Po trzecie, ogromne zainteresowanie miskami wc podwieszanymi sprawiło, że na rynku dostępnych jest ich wiele kształtów, form, a nawet kolorów. Są one dostępne chociażby w ofercie wspominanej powyżej marki Roca, której klienci mogą wybierać spośród nowoczesnych i uniwersalnych zarazem misek wc z kolekcji Meridian i Gap lub sięgnąć po rozwiązania utrzymane w bardziej klasycznym designie z linii projektowej Debba, Victoria i Dama-N. Dopełnieniem wybranego rozwiązania jest natomiast nowoczesny i niezawodny stelaż Duplo One, do którego pasuje każda miska WC podwieszana Roca.

Witaj na naszym blogu! Znajdziesz tutaj artykuły w dziedzinie projektowania wnętrz i ogrodów. Jesteśmy pasjonatami akcesoriów i łączenia niezwykłych kolorów w przestrzeni domowej, a także interesują nas ciekawe rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także mają niesamowite zastosowania. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.