a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

Dom w górach
Dom

Dom w górach – w co warto go wyposażyć?

Jesteś właścicielem górskiego domku, w którym pojawiasz się najczęściej podczas zimowego okresu? A może dopiero wprowadziłeś się do nieruchomości i będziesz w niej spędzać swoje pierwsze święta? W każdym przypadku powinieneś zadbać o to, by w domku znalazły się najpotrzebniejsze rzeczy – zarówno codziennego użytku, jak  i te sezonowe.

Czy warto spędzić zimowy czas w górach?

Na to pytanie musisz sobie odpowiedzieć samodzielnie. Niektórzy nie wyobrażają sobie świąt bez panoramy dobrze znanych widoków. Inni zaś lubią gdzieś wyjechać, ale chcą być zaopiekowani przez hotelową obsługę. Dom w górach to zupełnie inne doświadczenie, które oferuje niezapomniane chwile. Jest to jednak przestrzeń, którą trzeba dobrze przygotować. 

Jeszcze przed zamieszkaniem w górach, musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które będą też kluczowe w trakcie zimowych spacerów. Jaki prowiant ze sobą zabrać, jakie raczki wybrać, jakie atrakcje zaplanować? Dużo zależy też od tego, z kim zamierzasz spędzić czas w domku. Obecność małych dzieci sprawi, że będzie Ci potrzebny dodatkowy asortyment. Odpowiadając jednak na pytanie – owszem, zimowy czas i Boże Narodzenie w górach to coś zupełnie innego, a klimat jest wręcz niepowtarzalny.

Niezbędnik w górach zimą

Domek w górach powinien być dobrze wyposażony. Przy złej pogodzie może zabraknąć prądu, dlatego pamiętaj o latarkach, świecach czy zapasowym źródle prądu. Przydatny będzie też powerbank. Jeśli w Twoim domku znajduje się kominek, nie może zabraknąć również miejsca do przechowywania drewna. 

Dobrze wyposażony domek w górach powinien mieć także ciepłe koce i narzuty – przydadzą się wieczorami, gdy będziesz chciał odpocząć po całodziennych szaleństwach na śniegu. Istotną kwestią są również ubrania. W górach temperatura będzie niższa, a do tego musisz być gotowy na silne opady śniegu. 

W przekonaniu wielu osób nadal funkcjonuje mit dotyczący „ubierania się na cebulkę”. Rzeczywistość pokazuje, że wcale nie jest to najlepszy sposób na zapewnienie swojemu organizmowi potrzebnego ciepła. Lepszym rozwiązaniem będzie postawienie na odzież termoaktywną, a do tego założenie oddychającej bluzki oraz wodoodpornej kurtki. Gdy Twoje ciało się spoci, ubrania odprowadzą pot na zewnątrz, a do tego będą utrzymywać nagromadzone ciepło. Warto wyposażyć szafy w domku właśnie o takie elementy garderoby, które zawsze będziesz mógł założyć na siebie, bądź zaproponować osobom, które Cię odwiedzą.

Dom w górach – co robić?

W tym wypadku wszystko zależy od Twoich preferencji. Możesz wybierać się z rodziną lub znajomymi na piesze wędrówki, jeździć na nartach czy też robić zdjęcia lokalnym widokom. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć te aktywności. To także dobry czas na rozmowy z bliskimi, odpoczynek od codziennego zgiełku i ucieczka, choć na moment, od cywilizacji. Jeśli chcesz „naładować baterie”, to góry mogą być Twoim sojusznikiem. Jeśli natomiast planujesz spędzić w górach święta, to ten czas sam w sobie sprawia, że wszystko nabiera zupełnie innego klimatu i głębszego wymiaru.

Dobrze wyposażony domek w górach pozwoli na pełne doświadczenie uroku gór, zapewniając komfort i wygodę. A to z kolei jest gwarancją udanego odpoczynku na łonie natury.

Artykuł sponsorowany

Witaj na naszym blogu! Znajdziesz tutaj artykuły w dziedzinie projektowania wnętrz i ogrodów. Jesteśmy pasjonatami akcesoriów i łączenia niezwykłych kolorów w przestrzeni domowej, a także interesują nas ciekawe rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także mają niesamowite zastosowania. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.