a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

dekoracja parapetu
Dom

Dekoracja parapetu – najciekawsze pomysły

Wiele osób urządzających mieszkanie zapomina o aranżacji okna. Tymczasem odpowiednio dobrana dekoracja parapetu może w dużym stopniu odmienić wnętrze. Jak ozdobić to miejsce?

Kwiaty i zioła

Najbardziej oczywistą formą dekoracji parapetu wydaje się ustawienie na nim kwiatów. W wielu mieszkaniach na oknach znajduje się różnorodna roślinność. Dominują oczywiście kwiaty doniczkowe, np. storczyki, paprocie, fiołki, kaktusy, monstery, aloesy. Równie pięknie zaprezentują się wersje cięte. Dodatkowym atutem będą ozdobne donice lub designerskie wazony. Wybierając rośliny, trzeba pamiętać o ich potrzebach, uwzględniając przy tym, na jaką stronę wychodzi dane okno.

Kwiaty to zdecydowanie doskonała dekoracja parapetu w każdym pomieszczeniu – zarówno w salonie, sypialni, jak i kuchni. Ich alternatywą mogą być ozdoby roślinne, np. popularne w ostatnich latach słoiki z umieszczonymi wewnątrz elementami przypominającymi fragment lasu czy ogrodu. Z kolei parapet kuchenny można udekorować ziołami, które przydadzą się podczas przyrządzania potraw.

Lampy i świece

Nie każdy o tym pamięta, ale w pobliżu okna doskonale sprawdzają się elementy oświetleniowe. Zamiast stawiać lampkę na stole czy biurku, można z powodzeniem wykorzystać do tego parapet. Inne rozwiązanie to lampki ledowe – zarówno w wersji tradycyjnej, jak i ozdobne, np. w postaci popularnych kul (tzw. cotton balls).

Wspaniała dekoracja parapetu to także świece, które cieszą się dziś olbrzymią popularnością. Można wybrać wersje w przezroczystych słoikach lub zakupić stylowe świeczniki, kominki i lampiony, do których wystarczy włożyć podgrzewacze. Wiele świec wprowadza cudowną aurę nie tylko za pomocą światła, ale dodatkowo otula wnętrze delikatnym zapachem, np. owoców, wanilii, kwiatów. Zawsze należy jednak pamiętać o ostrożności. Niebezpieczne jest palenie świec w pobliżu np. firan lub zasłon.

Książki, płyty, fotografie

Parapet, zwłaszcza w salonie i sypialni, może z powodzeniem pełnić funkcję półki na osobiste przedmioty, które przy okazji dodadzą pomieszczeniu charakteru oraz pokażą osobowość i upodobania lokatora. Miłośnicy literatury mogą umieścić na nim ulubione książki, zaś wielbiciele muzyki – kolekcję płyt.

Dobrym pomysłem jest także dekoracja parapetu stylowymi ramkami na zdjęcia np. bliskich osób czy ukochanych zwierząt. Ciekawą ozdobą przy oknie w sypialni może być również lusterko czy zegar dopasowany wyglądem do klimatu wnętrza. Wiele osób wykorzystuje parapet, by umieścić na nim pamiątki z podróży, np. muszelki, figurki, kamienie.

Witaj na naszym blogu! Znajdziesz tutaj artykuły w dziedzinie projektowania wnętrz i ogrodów. Jesteśmy pasjonatami akcesoriów i łączenia niezwykłych kolorów w przestrzeni domowej, a także interesują nas ciekawe rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także mają niesamowite zastosowania. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.