a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

blacha perforowana
Dom

Czym wyróżnia się blacha perforowana?

Blachy perforowane to wyjątkowy materiał o różnorodnym zastosowaniu – z powodzeniem może być wykorzystywany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Czym są takie blachy? To nic innego jak arkusze blach, które charakteryzują się jednorodną perforacją w regularnych odstępach. Ze względu na różnorodność perforacji blachy mogą być kryjące lub transparentne. Tak naprawdę w przypadku obróbki blach perforowanych istnieją nieograniczone możliwości nanoszenia na nią różnorodnych wzorów.

Co warto wiedzieć o blachach perforowanych?

Blacha perforowana to materiał o szerokim zastosowaniu, świetnie sprawdzi się między innymi jako fasada, przesłona czy dowolna konstrukcja zewnętrzna. Ze względu na to, że jedną z zalet takich blach jest elastyczność, coraz częściej wykorzystywana jest również przy produkcji innowacyjnych mebli łazienkowych czy elementów zdobniczych na ściany, czy elewacje.

Blacha perforowana to nieograniczone możliwości stosowania zróżnicowanych materiałów i różnorodnych wzorów, co pozwala na jej aranżowanie na mnóstwo sposobów.

Jak zbudowana jest blacha perforowana?

Najbardziej charakterystyczną cechą perforowanej blachy są równomiernie umieszczone na jej powierzchni otwory. Te w zależności od potrzeb mogą mieć różne kształty (okrągłe, prostokątne, kwadratowe, podłużne i inne). Poza kształtem otwory mogą różnić się między sobą również wielkością i częstotliwością rozmieszczenia. Perforacja pełni różne funkcje. To jakie one będą, zależne jest głównie od tego, z jakiego materiału została wykonana blacha. Najczęściej jest to stal – zwykła, ocynkowana, nierdzewna, kwasoodporna oraz aluminium.

Gdzie stosowane są blachy perforowane? Jest to rozwiązanie cieszące się dużym zainteresowaniem przede wszystkim w:

  • budownictwie,

  • rolnictwie,

  • branży spożywczej,

  • branży motoryzacyjnej,

  • branży meblarskiej.

Możliwości zastosowania blachy perforowanej jest całe mnóstwo, nie ma więc nic dziwnego w tym, że jej popularność systematycznie się zwiększa.

Co jeszcze warto wiedzieć o zastosowaniu blachy perforowanej?

Wydawać by się mogło, że blacha perforowana ma wyłącznie techniczne zastosowanie. Nie do końca jest to prawda. Blacha ta ze względu na swoje walory estetyczne i użytkowane ma naprawdę szerokie zastosowanie. Wielbiciele odważnych aranżacji często wykorzystują ją do produkcji mebli użytkowych czy umieszczają jako element dekoracyjny we wnętrzu domu. Bardzo często można spotkać blachy perforowane również w aranżacjach handlowo-usługowych w galeriach i wielkopowierzchniowych sklepach.