a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

Wszystko na temat ogrzewania domu klimatyzacją
Dom

Wszystko na temat ogrzewania klimatyzacją

Ogrzewanie klimatyzacją domów to temat stosunkowo nowy, który zyskuje sobie coraz więcej zwolenników. Klimatyzatory, kiedyś kojarzone wyłącznie z upałami i z latem, świetnie sprawdzają się także w długie, jesienne wieczory i w mroźne zimowe dni.

Jak ogrzewać dom przy pomocy klimatyzacji?

Klimatyzatory najnowszej generacji doskonale sprawdzają się do dogrzewania budynków. Stanowią rewers pompy ciepła i dzięki temu można odwrócić ich działanie. Polega to na tym, że latem jednostka wewnętrzna chłodzi, a zewnętrzna grzeje, natomiast w zimie zachodzi odwrotne zjawisko. Zmiana funkcji nie jest skomplikowana i odbywa się za pomocą odpowiedniego przycisku na pilocie. Ogrzewanie klimatyzacją najczęściej sprawdza się poza sezonem grzewczym, kiedy temperatura za oknem nie jest zbyt niska, czyli jesienią i wiosną. Będzie wówczas idealne w zabudowach wielorodzinnych, w kamienicach i w blokach.

Ogrzewanie klimatyzacją – czy jest opłacalne?

Nowoczesne klimatyzatory są rozwiązaniem bardzo konkurencyjnym dla tradycyjnych grzejników elektrycznych. Są one bowiem energooszczędne i mają doskonałą wydajność. Należy jednak pamiętać, montując klimatyzację do ogrzewania, aby uwzględnić wszelkie współczynniki COP/SCOP. Informować one będą o ilości energii cieplnej, która będzie wyprodukowana przez to urządzenie. Wyższe współczynniki oznaczać będą, że klimatyzator pracuje efektywniej.

Jak prawidłowo dobrać klimatyzator?

Przed montażem klimatyzatora do ogrzewania trzeba dokładnie zastanowić się nad tym, który będzie najkorzystniejszy. Urządzenie to, które będzie wykorzystywane przez cały rok, musi spełniać kilka określonych warunków, takich jak np. jego moc. Najlepiej zdać się tu na fachowców, którzy zajmować się będą jego instalacją i montażem. Wykonają oni wszelkie obliczenia dotyczące mocy urządzenia i przeanalizują także techniczne możliwości montażu.

Jakie są koszty ogrzewania klimatyzacją?

Ogrzewanie klimatyzacją jest nawet o siedemdziesiąt procent tańsze niż generowanie ciepła przez grzejniki elektryczne. Koszty energii elektrycznej, która będzie potrzebna do ogrzewania klimatyzatorem można łatwo obliczyć. Wystarczy sprawdzić jego moc względem poboru mocy w trybie grzania i określić powierzchnię, na której ma działać. Najwyższą wydajnością cieszą się klimatyzatory inwerterowe. Są idealne, kiedy chce się dogrzać jakieś pomieszczenie lub budynek mieszkalny.

Główne zalety ogrzewania klimatyzacją

Do głównych zalet należy niskie zużycie prądu, jeśli zainwestuje się w nowoczesny klimatyzator oraz łatwa obsługa i fakt, że użycie jest proste i czyste. Nie wymaga uzupełnienia pieca jakimkolwiek paliwem. Klimatyzatory są również bardzo estetyczne i stanowią efektowny dodatek do każdego wnętrza, bez względu na jego styl. Dodatkową zaletą ogrzewania klimatyzacją jest także to, że filtry w tym urządzeniu oczyszczają powietrze z pyłków, kurzu i roztoczy, a także z nieprzyjemnych, uciążliwych zapachów. Wybierając klimatyzator, warto zainwestować w dobrej jakości model.