a-ronet.pl

A-ronet.pl – portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

led
Dom

Jaki rodzaj taśmy LED wybrać?

Za sprawą nowoczesnej technologii dekorowanie światłem stało się opcją dostępną praktycznie dla każdego, kto urządza mieszkanie lub ogród. Energooszczędne taśmy LED są nie tylko elastyczne, co pozwala na tworzenie różnorodnych aranżacji, ale i zapewniają możliwość szybkiej zmiany koloru oświetlenia, co przekłada się na większe możliwości dekoracyjne. W sprzedaży znajdziemy wiele rodzajów takich systemów oświetleniowych. Ich najpopularniejsze rozróżnienie odnosi się do zasilającego je napięcia.

Zasilanie 12V czy 24V?

Podstawową kategoryzacją dostępnych na rynku taśm ledowych przeznaczonych do dekoracyjnego podświetlania mebli, ścian, sufitów, schodów czy elementów elewacji budynków jest ich podział pod względem zastosowanego zasilania. W sprzedaży znajdziemy ledowe paski zasilane napięciem 12V i 24V. Pierwsze z nich są tańsze, ale mniej trwałe i bardziej problematyczne w użytkowaniu – kłopoty pojawiają się zwłaszcza w przypadku świecących pasków o długości większej niż kilka metrów. Ze względu na znaczące spadki napięcia w modelach 12V intensywność światła emitowanego na początku taśmy LED jest w wyraźnie większa niż na jej końcu. Gdy stosujemy paski 24V spadki napięcia są mniejsze, co pozwala tworzyć atrakcyjne aranżacje świetlne z zastosowaniem taśm o większej długości.  

Dekoracyjne oświetlenie białe, jednokolorowe i RGB

W sprzedaży znajdziemy trzy podstawowe kategorie ledowych taśm oświetleniowych – białe, jednokolorowe i wielokolorowe RGB. Pierwsze z nich najczęściej oferowane są w trzech wersjach – ciepłe, neutralne i zimne. To parametry opisujące temperaturę światła, pozwalające na wybór taśmy LED idealnie dopasowanej do ściśle określonych zastosowań i własnych upodobań estetycznych. Paski jednokolorowe mono dostępne są w kilku wariantach kolorystycznych – mogą świecić m.in. na czerwono, zielono, niebiesko, różowo, pomarańczowo czy żółto. Modele RGB zapewniają możliwość swobodnej zmiany koloru świecenia pasków wypełnionych ledowymi diodami, co otwiera wręcz nieograniczone możliwości aranżacyjne. Współcześnie największą popularnością odbiorców cieszą się paski białe i właśnie RGB.

Dekorowanie taśmą ledową to jeden z najprostszych i jednocześnie najefektywniejszych sposobów tworzenia systemów oświetlenia dodatkowego – ozdobnego. Tego typu źródła światła wykorzystuje się zwykle do zdobienia wnętrz mieszkalnych oraz elewacji domów. Jeśli chcesz stworzyć taką dekorację we własnym domu, ale nie wiesz, jaki rodzaj taśmy wybrać, najlepiej poproś o pomoc elektryka lub zapytaj w sklepie sprzedającym tego typu oświetlenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.