a-ronet.pl

A-ronet.pl – portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

odkurzacz do domu
Dom

Jak wybrać najlepszy odkurzacz do domu?

Sprzątanie to jeden z tych obowiązków domowych, które większość z nas chce zwykle wykonać możliwie sprawnie, ale jednak mimo wszystko dokładnie. Zakup dobrego, dopasowanego do naszych potrzeb odkurzacza znacznie ułatwi to zadanie. Na co zwrócić uwagę, gdy chcemy wymienić obecny sprzęt na nowy?

1. Odkurzacze – najpopularniejsze rodzaje

2. Odkurzacz ręczny, bezworkowy czy klasyczny – jaki sprawdzi się w domu?

3. Odkurzacze bezworkowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

4. Odkurzacze klasyczne – o czym pamiętać?

5. Odkurzacze ręczne – kiedy się przydadzą?

Odkurzacze – najpopularniejsze rodzaje

Odkurzacz jest jednym z najbardziej podstawowych i niezbędnych urządzeń do utrzymania porządku w naszym domu czy mieszkaniu. Z tego względu decyzja o zakupie konkretnego rodzaju powinna być przemyślana. W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się dostępnym na rynku rodzajom. Możemy wyodrębnić następujące:

  • odkurzacz ręczny: modele tego typu są lekkie i poręczne i świetnie sprawdzą się na niewielkich powierzchniach lub w trudno dostępnych miejscach;
  • odkurzacz automatyczny: inaczej nazywane robotami sprzątającymi, nie wymagają naszej obsługi i samodzielnie poruszają się po pomieszczeniach, zbierając kurz i czyszcząc podłogę;
  • odkurzacz wodny: dobra opcja dla alergików, dzięki filtrowi wodnemu te rodzaje odkurzaczy lepiej redukują obecność kurzu i innych alergenów w mieszkaniu;
  • odkurzacz wielofunkcyjny: uniwersalne urządzenia, które mogą pełnić rolę wielu pojedynczych.

Poza tym odkurzacze podzielimy również na takie z kablem oraz bezprzewodowe. W drugim przypadku warto upewnić się, że damy radę sprzątnąć całe mieszkanie na jednym ładowaniu baterii – inaczej nasze cotygodniowe porządki bardzo się wydłużą.

Odkurzacz ręczny, bezworkowy czy klasyczny – jaki sprawdzi się w domu?

Odkurzacze powinny być przede wszystkim dopasowane do wielkości powierzchni, jaką chcemy nimi czyścić. Przykładowo, jeżeli mamy duży dom lub mieszkanie, wybór modelu bezprzewodowego z niewielką baterią się nie sprawdzi, ponieważ będziemy zmuszeni do ładowania sprzętu w trakcie sprzątania. Z kolei przechowywanie i używanie dużego modelu w małym lokalu szybko może stać się prawdziwą udręką i powodem do frustracji. Poza rozmiarami powinniśmy również zwrócić uwagę na:

  • klasę energetyczną: im wyższa klasa, tym bardziej wydajny i ergonomiczny sprzęt;
  • stopień reemisji kurzu: wiąże się on bezpośrednio z klasą odkurzacza. Im jest ona wyższa, tym lepiej urządzenie poradzi sobie z wyłapywaniem kurzu, zarówno z podłóg twardych, jak i dywanów czy tapicerki;
  • dodatki do zestawu: jeżeli chcemy uniwersalnego sprzętu AGD, powinniśmy zwrócić uwagę na to, jakie dodatki kupujemy razem z odkurzaczem. Rzeczy takie, jak ssawka szczelinowa krótka, przeznaczona do prania mała ssawka, szczotka płaska czy szczotka okrągła zdecydowanie ułatwią nam sprzątanie bardziej niedostępnych przestrzeni, jak na przykład rogi pokoju czy szczeliny pod meblami.

Odkurzacze bezworkowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Nie da się ukryć, że odkurzacze bezworkowe są bardzo wygodne. Z jednej strony nie musimy martwić się o zakup i wymianę elementów zużywalnych, o czym nie możemy zapominać posiadając odkurzacz workowy. Dla wielu osób będzie to również bardziej ekologiczna opcja, ponieważ wyrzucamy jedynie zebrany kurz, zamiast zamykać go w worku wykonanym z dodatkowych, różnych materiałów. Niekoniecznie będzie to jednak dobra opcja dla osób wrażliwych na drobinki unoszące się w powietrzu lub zmagających się z alergią – opróżnianie odkurzacza bezworkowego może sprawiać, że część zanieczyszczeń uniesie się w powietrze, gdy będziemy je zbierać z wnętrza urządzenia. Pod tym względem odkurzacze workowe są dużo łatwiejsze w obsłudze. Wiele ciekawych modeli znajdziesz na stronie: https://www.neonet.pl/do-domu/odkurzacze/f/samsung.html.

Odkurzacze klasyczne – o czym pamiętać?

Wybierając standardowy odkurzacz również powinniśmy zwrócić uwagę na jego parametry techniczne i dopasować tym samym urządzenie do potrzeb i rozmiarów naszego domu bądź mieszkania. Do wygodnej pracy przyda się rura teleskopowa, a przy okazji różnych powierzchni – regulacja mocy ssania. Warto również zwrócić uwagę na zasięg pracy m, szczególnie jeżeli sprzątana powierzchnia jest duża, a my chcemy mieć pewność, że sięgniemy w każdy zakątek. Ciekawą opcją jest także funkcja prania, która pozwoli nam wykorzystać urządzenie do oczyszczania również tapicerowanych mebli.

Odkurzacze ręczne – kiedy się przydadzą?

Ręczny odkurzacz bezprzewodowy lub przewodowy to świetny wybór do małych, ciasnych przestrzeni. Jest poręczny i wygodny w użytkowaniu, a dodatkowo nie zajmie więcej miejsca w szafie, gdy nie będziemy akurat go używać. Podobny sprzęt świetnie sprawdzi się w niewielkich mieszkaniach, a także jako dodatkowy element pomocniczy, którym będziemy pracować jedynie w trudno dostępnych miejscach w naszym domu. Podobne modele również mogą posiadać wiele końcówek, jak ssawka podłogowa czy szczotka wielofunkcyjna, o czym warto pamiętać w momencie zakupu.