a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

Domy modułowe
Budownictwo

Domy modułowe – charakterystyka

Domki modułowe to ostatnio bardzo popularny trend w branży budowlanej. Są innowacyjnym rozwiązaniem, ponieważ składają się z oddzielnych, fabrycznie wykonanych modułów. Ten nowoczesny sposób na budowę domu cieszy się coraz większą popularnością ze względu na wiele zalet, takich jak krótki czas budowy, duża elastyczność, wysoka jakość wykonania oraz mniejsze ryzyko błędów budowlanych. W tym artykule dowiesz się więcej o przewagach oraz wyzwaniach związanych z budową domu modułowego oraz o tym, dlaczego jest to opłacalna alternatywa dla tradycyjnej budowy domu.

Czym jest dom modułowy? 

Domy modułowe całoroczne to rodzaj domu prefabrykowanego, którego elementy są wykonywane w fabryce i montowane na miejscu budowy. Domy prefabrykowane i domki mobilne także są konstruowane w ten sposób, ale domy modułowe są bardziej trwałe i dają większe możliwości aranżacyjne.

Producent domów modułowych przygotowuje gotowe części budynku, które następnie są transportowane na miejsce budowy. Domy modułowe są dostarczane już jako gotowe wnętrza, a po złożeniu pozostaje tylko zamknięcie miejsc połączeń. W ten sposób budynek jest gotowy do użytkowania.

Rozbudowa i modyfikacja takiego budynku jest łatwa do zrealizowania, co pozwala na dopasowanie go do potrzeb właściciela. Dodatkowym atutem domów modułowych jest fakt, że są one energooszczędne i ekologiczne. Przykładowo, w procesie budowy takiego domu używa się materiałów naturalnych, które nie szkodzą środowisku. 

Jakie są zalety i wady domów modułowych?

Domy prefabrykowane całoroczne pod klucz to innowacyjne rozwiązanie dla osób, które chcą szybko i łatwo uzyskać swój wymarzony dom. Jakie są zalety i wady tego rodzaju budowli?

Zalety

Największą korzyścią wynikającą z budowy domów modułowych całorocznych jest ich szybka realizacja. Od czasu wyboru projektu do ukończenia budynku zazwyczaj upływa dwa miesiące, podczas gdy budowa standardowego domu trwa rok.

Dodatkowo, systemy modułowe można montować bez względu na porę roku lub rodzaj gruntu, na którym się budują. Są one łatwe do rozbudowy o kolejne segmenty, przemieszczenia oraz demontażu i ponownego montażu. Ponadto, ściany w takim domu są cieńsze, co zapewnia większą powierzchnię użytkową niż w przypadku tradycyjnego budynku o tym samym metrażu.

Niewielkie domy modułowe, do 35 m2 nie wymagają pozwolenia budowlanego. Tego typu domy traktuje się jako obiekty rekreacyjne i muszą spełniać określone wymagania, m.in. muszą być parterowe i wolnostojące.

Wady

Jako największą wadę domów modułowych wymienia się konieczność jednorazowego wpłacenia całej sumy za obiekt, podczas gdy tradycyjne budowy umożliwiają rozłożenie kosztów na wiele lat w zależności od postępu prac. Brak możliwości negocjacji cen poszczególnych materiałów wynika z braku wpływu użytkownika na ich wybór.

Montaż systemów mieszkalnych mobilnych wymaga użycia dźwigu i swobodnego dojazdu do miejsca budowy, co może być czasochłonne. Mogą również pojawić się różne problemy z formalnościami takimi jak podłączenie do sieci kanalizacyjnej.

Mimo obecności wad, wiele osób uważa budownictwo modułowe za najlepszą alternatywę dla kosztownych i czasochłonnych projektów budowlanych, co sprawia, że staje się ono coraz bardziej popularne.

Ile kosztuje dom modułowy pod klucz?

Domy modułowe całoroczne pod klucz oferowane są w różnych wariantach i mogą być dostosowane do konkretnych potrzeb klienta. Minimalny koszt domu modułowego o powierzchni 70 m2 w stanie surowym wynosi od 150 000 do 170 000 zł. Za dom „pod klucz”, czyli w pełni wyremontowany, wykończony i gotowy do zamieszkania, trzeba zapłacić co najmniej 300 000 zł.