Wydarzenia:

Strony:
Warszawa  
Najciekawsze dyplomy inżynierskie i magisterskie obronione w 2017 roku na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej


Zapraszamy na wystawę „Najciekawsze dyplomy inżynierskie i magisterskie obronione w 2017 roku na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej”
Wystawa dostępna jest dla zwiedzających do 27 kwietnia 2018 roku – sala 201 (im. prof. Bryły).

Śląsk  
Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego


19 edycja konkursu na najlepsze realizacje urbanistyczne i architektoniczne w regionie.

Celem konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego jest m.in. promocja realizacji urbanistycznych i architektonicznych kształtujących przestrzeń publiczną, przeciwdziałanie degradacji przestrzeni otwartej i zurbanizowanej, podnoszenie świadomości mieszkańców w zakresie kształtowania przestrzeni oraz poprawa wizerunku województwa i wzrost jego konkurencyjności. Konkurs organizowany jest pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Katowice i Towarzystwem Urbanistów Polskich Oddział Katowice.

Do udziału w konkursie można zgłaszać realizacje z terenu województwa śląskiego, które zostały zakończone w ubiegłym roku kalendarzowym.

Jury spośród realizacji spełniających warunki formalne najpierw nominuje najlepsze do otrzymania odpowiednich nagród, a następnie spośród nominowanych realizacji wybierze laureatów. Łączna pula nagród w konkursie wynosi 60 tys. zł.

Oceny dokonają także internauci w trakcie specjalnego plebiscytu publiczności organizowanego na stronie województwa, a realizacji, która otrzyma największą liczbę głosów w plebiscycie internetowym, zostanie przyznana specjalna nagroda internautów.
Nominowane i wyróżnione realizacje zostaną zgłoszone do ogólnopolskiej edycji konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Termin zgłoszeń upływa w tym roku 30 kwietnia 2018 r. Głosowanie internautów trwać będzie przez cały lipiec.

więcej informacji:
http://sarp.katowice.pl/uploads/file/2018/npp/Warunki%202018%20NPP.doc

Ogólnopolski  
Konkurs KOŁO - toaleta publiczna


Jubileuszowa edycja konkursu KOŁO to szansa, by zmienić przestrzeń publiczną Słupska
Od 20 lat w ramach konkursu KOŁO, studenci i młodzi architekci tworzą projekty budynków z funkcją toalety publicznej dla miast. W tegorocznej, jubileuszowej edycji wydarzenia, nowoczesny obiekt dla mieszkańców ma szansę powstać na miejskich bulwarach w Słupsku. Program rewitalizacji, którym objęty został obszar nad Słupią, może znacznie przyspieszyć realizację zwycięskiego projektu. Akcja organizowana we współpracy z władzami miasta, właśnie ruszyła. Wyniki poznamy w czerwcu.

Termin składania prac 8 maja 2018 r.

Oprócz funkcji ogólnodostępnej toalety, przyjaznej dla osób z niepełnosprawnością czy ograniczoną sprawnością ruchową, budynek ma zapewniać mieszkańcom dodatkowe udogodnienia, takie jak drobna gastronomia, stojak na rowery czy informator Urzędu Miasta. W tym roku uczestnicy mogą zaproponować też dowolne, dodatkowe funkcje obiektu, co będzie kolejną okazją, by wykazać się otwartością i znajomością potrzeb mieszkańców.

Konkurs KOŁO wyróżnia dążenie do realizacji zwycięskiego projektu budynku, który nie tylko wpisze się w tkankę miasta, ale przyczyni do poprawy jakości życia mieszkańców. W tym roku prace oceni jury złożone z wybitnych architektów, a także osób związanych z rozwojem przestrzeni miejskiej Słupska.

W jego skład wejdą:
• prof. Ewa Kuryłowicz – Wydział Architektury PW, Kuryłowicz & Associates, sędzia SARP Warszawa;
• arch. Dariusz Herman – sędzia SARP Koszalin;
• arch. Mirosław Zwolski – prezes SARP Słupsk;
• arch. Maciej Araszkiewicz – Wydział Polityki Przestrzennej UM Słupsk;
• Paweł Krzemień – Referat Rewitalizacji w Wydziale Zarządzania Funduszami UM Słupsk;
• Przemysław Powalacz – Prezes Zarządu Geberit Sp. z o.o.

Oprócz Grand Prix w wysokości 20 000 PLN oraz trzech wyróżnień, w tegorocznej edycji konkursu organizatorzy przewidzieli również nagrody dodatkowe: za najlepiej zaprojektowaną toaletę publiczną, zgodną z zasadami projektowania uniwersalnego, a także za najciekawszą funkcję dodatkową obiektu dla mieszkańców. Uczestnicy mogą wygrać też prestiżowy, miesięczny staż w Biurze Architektonicznym Kuryłowicz & Associates sp. z o.o w ramach nagrody „Debiut Roku”.

Przykładem zrealizowanych prac konkursowych jest m.in. Pawilon Plażowy w Warszawie, toaleta w Kazimierzu Dolnym oraz toaleta przy Rondzie Mogilskim w Krakowie.

Szczegóły konkursu oraz regulamin znajdują się na stronie:http://www.konkurskolo.pl
AKCJA SPOŁECZNA NIE OLEWAMY MIASTA

Deficyt toalet publicznych to duży problem dla mieszkańców polskich miast. W ramach akcji Nie olewamy miasta, której patronem jest marka KOŁO, organizatorzy zapytali mieszkańców 8 największych miast w Polsce, czego brakuje im w ich miastach. Na podstawie zebranych zgłoszeń powstała Mapa miejskich potrzeb. Wśród 5 głównych potrzeb, uczestnicy wskazali m.in. potrzebę wybudowania nowych toalet publicznych.

Szczegóły akcji dostępne są na stronie Nieolewamymiasta.pl oraz na Facebook.com/nieolewamymiasta

Warszawa  
Wystawa Warszawskiej Szkoły Rysunku Architektonicznego


Zapraszamy na wystawę Warszawskiej Szkoły Rysunku Architektonicznego trwającej do 13 maja 2018 r w Centrum Kultury „Łowicka” przy ul. Łowickiej 21.

Wystawa obejmie prace profesorów Z. Kamińskiego, E. Johna, E. Szparkowskiego, K. Żarskiego, J. Szymańskiego, J. Towpika, L. Słupeczańskiego, H. Dąbrowskiego, L. Klosiewicza jak też emerytowanych kolegów A. Pańkowskiego, W. Karczamarzyka oraz prace obecnego zespołu Pracowni Rysunku, Malarstwa i Rzeźby w ZDAiSz WAPW.

Łódź  
Młodzi do Łodzi 2018 – ogólnopolskie konfrontacje architektów


W dniach 18-19 maja odbędą czwarte ogólnopolskie konfrontacje Młodzi do Łodzi. Celem projektu jest integracja środowiska oraz spojrzenie na problemy młodych architektów. Spotkanie odbędzie się w budynku Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ulicy Tymienieckiego 22G w Łodzi. Aby wziąć w nim udział, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy do 25 kwietnia do godziny 23:59 poprzez stronę: www.mlodzidolodzi2018.pl

Zostało jeszcze kilka wolnych miejsc na czwarte ogólnopolskie konfrontacje Młodzi do Łodzi, które odbędą w dniach 18-19 maja 2018 roku. Udział w nich wziąć mogą architekci, którzy do dnia rozpoczęcia spotkania nie ukończyli 40 lat.

Tegoroczne konfrontacje poświęcone będą takim tematom, jak m.in. sytuacja kobiet w architekturze, nowe modele pracy, stowarzyszenia architektoniczne, rola jaką w pracy architekta odgrywają media społecznościowe, w które nowe narzędzia pracy warto inwestować.

Program spotkania:

18 maja 2018 – piątek
10.00-10.30 Rejestracja, wydanie materiałów konferencyjnych
10.30-11:00 Wprowadzenie: Ewa P. Porębska, Beata Tylec-Skórka

11.00-11.45 Panel: Arch(i)migranci. Polski rynek pracy. Wyjeżdżać? Wracać? Czy jesteśmy przygotowani na przyjęcie architektów-obcokrajowców?
prowadzenie: Monika Arczyńska
paneliści: Cristina Rodríguez Álvarez, Mateusz Mastalski, Mikołaj Szubert-Tecl,

11.45-12.30 Panel: Lokalność. Jak realizować pomysły w ramach działań oddolnych? Czy architekt-urzędnik może więcej niż architekt-aktywista?
prowadzenie: Małgorzata Dembowska
paneliści: Jacek Grunt-Mejer, Paweł Jaworski, Leszek Wiśniewski

12:30-12:45 Przerwa kawowa

12.45-13.30 Panel: Architektura plus. Praca poza architekturą. Architektgrafik, scenograf, projektant mody?
prowadzenie: Rafał Pieszko
paneliści: Dobrochna Borsa, Krzysztof Syruć, Bartek Zieliński

13.30-14.15 Panel: Kobieta. Czy istnieje matka polka architektka? Czy płeć w architekturze ma znaczenie? W jaki sposób kobieta architekt radzi sobie w rozmowach na placu budowy i w zespole?
prowadzenie: Aleksandra Czupkiewicz
paneliści: Małgorzata Borys, Agnieszka Chrzanowska

14.15-15.15 Przerwa na lunch

15.15-16.00 Panel: Narzędzia i modele pracy. W jaki sposób PPT, BIM, GIS wpływają na jakość i zmianę metod pracy. Czy warto w nie inwestować? Czy praca zdalna jest możliwa?
prowadzenie: Jerzy Łątka
paneliści: Wojciech Gawinowski, Michał Krzyżowski, Kacper Radziszewski

16.00-16.45 Panel: Komunikacja. Media społecznościowe jako nowy sposób przedstawiania architektury. Czy internet zmienia postrzeganie branży przez laików? Szanse i wyzwania prowadzenie: Karolina Tunajek paneliści: Radosław Gajda, Maciej Kowalczyk, Natalia Szcześniak

16.45-17.30 Panel: Uczenie (się) zawodu. Czego i jak uczyć (się) na studiach, poza uczelnią, w trakcie pracy zawodowej
prowadzenie: Artur Filip
paneliści: Tomasz Fudala, Michał Kempiński, Monika Komorowska

17:30-17:40 Przerwa kawowa
17.40-19.40 Dyskusje w grupach [arch(i)migranci, Lokalność, Architektura plus, Kobieta, Narzędzia i modele pracy, Komunikacja, Uczenie (się) zawodu]
20.00-22.00 Wernisaż: otwarcie wystawy prac uczestników

19 maja 2018 – sobota
9:00-10:20 Warsztaty z firmą Vectorworks (obowiązują zapisy)
10.30-11.30 Dyskusje w grupach: przygotowanie podsumowania
11.30-11.40 Podsumowanie: Arch(i)migranci
11.40-11.50 Podsumowanie: Lokalność
11.50-12.00 Podsumowanie: Architektura plus
12.00-12.10 Podsumowanie: Kobieta
12.10-12.30 Przerwa kawowa
12.30-12.40 Podsumowanie: Narzędzia i modele pracy
12.40-12.50 Podsumowanie: Komunikacja
12.50-13.00 Podsumowanie: Uczenie (się) zawodu
13.00-14.00 Wnioski końcowe, wypowiedzi z sali
14:00 Zakończenie konfrontacji Młodzi do Łodzi 2018

Warszawa  
Wystawa poświęconą laureatom nagrody Miesa van der Rohe


Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy serdecznie zaprasza na wystawę poświęconą laureatom nagrody Miesa van der Rohe.

Wystawę w Pawilonie wystawowym SARP przy ul. Foksal 2 można oglądać do 19 maja 2018 r.

Wrocław  
Konkurs na plakat 8. edycji Dolnośląskiego Festiwalu Architektury DoFA


Wrocławski Oddział SARP zaprasza do udziału w otwartym konkursie na plakat kolejnej edycji DoFA pod hasłem przewodnim "Miasto poprzemysłowe".

22 maja 2018, do godz. 15:00 Zakończenie przyjmowania opracowań konkursowych

Regulamin oraz załączniki:
http://www.wroclaw.sarp.org.pl/pl/news/konkursy/konkurs-na-plakat-8-edycji-dolnoslaskiego-festiwalu-architektury

Tuczno  
ArchiMoto Zamek Tuczno


Zlot Motocyklowy Architektów ArchiMoto ZAMEK TUCZNO 2018
31.05.-3.06.2018 r. Zamek Tuczno

Serdecznie zapraszamy architektów motocyklistów na niezwykłe wydarzenie jakim jest Zlot Motocyklistów Architektów ArchiMoto Zamek Tuczno 2018, który odbędzie się w Domu Architekta Zamek Tuczno w dniach 31.05-3.06.2018 r. (długi weekend czwartek-niedziela).

Program imprezy oraz zgłaszanie uczestnictwa:
http://tnij.at/257368

Ogólnopolski  
Konkurs na projekt łazienki z urządzeniem Zehnder Zenia


Stwórz estetyczny i funkcjonalny projekt łazienki z urządzeniem Zehnder Zenia i prześlij nam swoją wersję idealnego komfortu cieplnego w łazience!

Szansa na wygranie atrakcyjnych nagród!
Osoba, która przekona nasze fachowe jury, oprócz nagrody finansowej wygra również publikację w renomowanym czasopiśmie specjalistycznym oraz wycieczkę do naszego zakładu produkcyjnego Zehnder Zenia w Bolesławcu! Będzie też okazja do poznania członków naszego jury!

Organizator konkursu:
Zehnder Polska Sp. z o.o., 52-214 Wrocław, ul. Kurpiów 14 A

Konkurs kończy się 31 maja 2018 r. o godz. 23.59.

Nagrody w konkursie stanowią:
• za zajęcie pierwszego miejsca – nagroda pieniężna w wysokości 5.000 zł (pięć tysięcy złotych);
• za zajęcie drugiego miejsca - nagroda pieniężna w wysokości 3.000 zł (trzy tysiące złotych);
Dodatkowo każdy Zwycięzca otrzyma następujące nagrody:
• wycieczka dla dwóch osób do Bolesławca do fabryki produkującej urządzenie Zehnder Zenia oraz zaproszenie na ekskluzywną, międzynarodową imprezę Produktu dla dwóch osób wraz z noclegiem – Ślęza k/Wrocławia;
• reklamę prasową o wymiarach równych 1/2 strony formatu A4 w uznanym krajowym magazynie o tematyce wystroju wnętrz (wybranym przez Organizatora, który będzie odpowiedzialny za projekt reklamy), które mają na celu promocję Zwycięzców i ich Projektów.

Regulamin, szczegóły i rejestracja:
https://contest.zehnder-zenia.com/pl/pl/

Wrocław  
DoFA '18 - Konkurs "Przyjazna Przestrzeń Publiczna"


Wrocławski Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich ma przyjemność ogłosić kolejną edycję konkursu pn. "Przyjazna Przestrzeń Publiczna" organizowanego we współpracy z wrocławskim Oddziałem Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Konkurs będzie rozstrzygany w październiku br. w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Architektury DoFA'18 pod tegorocznym hasłem przewodnim "MIASTO POPRZEMYSŁOWE".

Zgłoszenia przyjmujemy do 4 czerwca 2018 do godz. 15.00.

Nagrodzone i wyróżnione realizacje zostaną opublikowane w katalogu DoFA '18 oraz zaprezentowane na wystawie pokonkursowej.

Regulamin konkursu i kartę zgłoszenia znajdą Państwo na stronie organizatora:
http://wroclaw.sarp.org.pl/pl/news/konkursy/dofa-18-konkurs-przyjazna-przestrzen-publiczna

Strony:
RONET - Zbigniew Filipek Biuro: 32-020 Wieliczka, ul. Zacisze 16, NIP: 677-133-92-83,
Konto bankowe: BANK PEKAO SA 03 1240 1431 1111 0010 2980 4734, tel: 608 835 030,
e-mail: biuro.ronet@wp.pl, ronet@ronet.pl