Wydarzenia:

Strony:
Warszawa  
Konkurs POLSKI CEMENT W ARCHITEKTURZE


Konkurs POLSKI CEMENT W ARCHITEKTURZE – przedłużenie terminu zgłoszeń do 30 listopada 2020 r.

Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich informuje o przedłużeniu terminu zgłaszania obiektów do XXIV edycji Konkursu „Polski Cement w Architekturze”.

Obiekty można zgłaszać do dnia 30 listopada 2020 roku do godz. 15:00.

Zgłoszenia przyjmuje Biuro Zarządu Głównego SARP, ul. Foksal 2, 00-366 Warszawa (I piętro).

Pytania proszę kierować na adres: pca@sarp.pl

Pozostałe informacje pod poniższym linkiem:
http://www.sarp.org.pl/pokaz/xxiv_edycja_konkursu_polski_cement_w_architekturze,2921/

Ze względu na znaczący wzrostem zakażeń związanych z epidemią COVID-19 w całym kraju, po konsultacjach z Partnerem konkursu, zdecydowaliśmy o zmianie terminu ogłoszenia wyników konkursu.

Uroczystość ogłoszenia wyników konkursu planujemy na pierwszy kwartał 2021 roku.

Internet  
Elewacje perforowane i dachy wielokrzywiznowe. Projektowanie i realizacja


Virtus Studio zaprasza na wydarzenie online z cyklu Elewacje. Tym razem poruszony zostanie temat metalowych elewacji perforowanych, a o ich projektowaniu i realizacji opowie dr inż. PK Pan Paweł Żwirek.

- Co powoduje, że współcześni architekci coraz częściej sięgają po perforowane elementy okładzinowe?
- Z jakich materiałów mogą być produkowane elewacje perforowane, co wpływa na wybór materiału oraz, który z nich daje największe możliwości?
- Jak wygląda proces produkcji płaskich metalowych okładzin perforowanych, a także na co należy zwracać uwagę przy projektowaniu wzoru perforacji?

Odpowiedzi na powyższe pytania oraz przykłady elementów perforowanych w rewitalizacji obiektów pojawią się już 1 grudnia 2020 o godz. 10.00 podczas webinarium od Virtus Studio.

Oprócz tego w programie także innowacyjne rozwiązania od producentów i dystrybutorów polskich oraz zagranicznych firm.

Prezenter
Pan Paweł Żwirek
Absolwent specjalności Teoria Konstrukcji Inżynierskich na Wydziale Inżynierii Lądowej politechniki Krakowskiej, gdzie w 2010 roku obronił z wyróżnieniem pracę doktorską. Adiunkt w Katedrze Konstrukcji Mostowych, Metalowych i Drewnianych Politechnik Krakowskiej. Współzałożyciel pracowni projektowej AKE Studio. Posiada blisko 20 lat doświadczenia projektowego i wykonawczego, które zdobył przy takich obiektach jak terminale lotnicze, elektrociepłownie, centra handlowe czy hale widowiskowo-sportowe. Autor licznych publikacji z zakresu konstrukcji metalowych i lekkiej obudowy. Członek Rady Technicznej Stowarzyszenia Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad DAFA.

Rejestracja:
https://virtusstudio.clickmeeting.com/elewacje-perforowane-i-dachy-wielokrzywiznowe-projektowanie-i-realizacja/register

Internet  
Chronourbanistyka - magiczne 15 minut? - debata architektoniczna


W kolejnej odsłonie debat Sztuka Architektury + porozmawiamy o idei chronourbanistyki oraz zastosowaniu dokonań współczesnej informatyki do rozwiązywania problemów współczesnych miast. Spotkanie online z wybitnymi gośćmi odbędzie się 2 grudnia 2020 o godz. 11:00.
Zapraszamy do zapisów.

Współczesna urbanistyka oraz teoria planowania miast szuka ciągle odpowiedzi teoretycznej na wyzwania współczesności. Takie problemy, jak rozlewanie się miast, zarządzanie energią, nadmiar samochodów, wymieranie ulic handlowych czy przeludnienie wymagają poszukiwania nowych konceptów teoretycznych oraz wzorów planistycznych. Jednym z nich jest chronourbanistyka, która łączy ze sobą idee miasta kompaktowego oraz miasta, w którym eliminuje się strefowanie funkcji z wykorzystaniem w planowaniu Big Data oraz dokonań nowoczesnej informatyki.

Dane mają tutaj być źródłem idei, które zapewnią mieszkańcom miast lepszy komfort życia. Badanie przepływów oraz planowanie w oparciu o analizę rzeczywistych zachowań eksplikowanych z danych ma być też receptą na przekleństwo partycypacji oraz zobiektywizowanie wniosków z obserwacji ludzkich zachowań.

Techniczna problematyka wykorzystania danych nie przesłoni jednak prostej idei jaka stoi za chronourbanistyką – miasto przyjazne dla mieszkańców to takie w którym wszystkie potrzeby można zaspokoić w odległości 15 – 20 minut marszu lub jazdy rowerem od miejsca zamieszkania? Czy ten prosty pomysł rzeczywiście pozwoli nam budować miejsca, które mieszkańcy uznają za własne i przyjazne? Na te i inne pytania odpowiedzą nasi niezawodni komentatorzy architektury współczesnej.

W debacie wezmą udział:
• Marta Leśniakowska, prof. PAN dr hab., historyczka sztuki, wykładowca akademicki.
• Grzegorz A. Buczek, mgr inż. architekt, dypl. urbanista;
• Hubert Trammer, architekt, nauczyciel na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej.
• Sławomir Gzell, prof. dr hab inż. arch.
• Aleksandra Wasilkowska, Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska, Architektka

Debatę poprowadzi dr hab. Krzysztof Sołoducha, red. nacz. Grupy Sztuka Architektury.

Aby wziąć udział w debacie wystarczy wypełnić formularz rejestracji:
https://sztuka-architektury.pl/article/14194/chronourbanistyka-magiczne-15-minut-debata-architektoniczna

Wszystkie zarejestrowane osoby otrzymają link do pokoju debaty 30 min przed startem.
Link do wydarzenia na FB:
https://www.facebook.com/events/1636222216580486/

Internet  
Webinarium Dorken: Dach zielony Dorken Delta jako element małej retencji miejskiej


Zazielenienie dachu nad garażem, wiatą lub domem mieszkalnym z możliwością wykorzystania go jako tarasu – taki wybór stwarzają nam zielone dachy. Dzięki wysokiej retencji wody, zatrzymanych zostaje do 80% rocznej ilości opadów. Woda wyparowuje, dostaje się w postaci pary wodnej do atmosfery, a tym samym z powrotem do obiegu wody. Wiele samorządów zmniejsza w ten sposób opłaty za odprowadzanie ścieków nawet o 50%, gdyż powoduje to odciążenie sieci kanalizacyjnej. Zapraszamy na webinarium firmy Dorken, które poświęcone będzie dachom zielonym Delta jako element małej retencji miejskiej.

Szkolenie odbędzie się 3 grudnia 2020 o godz. 11:00.

Aby wziąć w nim udział wystarczy tylko zarejestrować się:
https://szarch.clickmeeting.com/webinarium-dorken-dach-zielony-dorken-delta-jako-element-malej-retencji-miejskiej/register

W programie szkolenia m.in.:
- dach zielony DELTA jako akumulacja wody deszczowej (deszcze nawalne) i zapobieganie niewydolności systemu kanalizacji miejskiej. Ograniczenie spływu powierzchniowego
- dach zielony DELTA jako naturalny zbiornik wodny w okresie niedoborów wodnych
- systemy drenażowe DELTA- ograniczenie „wysadzeń” zimowych.

Prowadzący szkolenie:
Piotr Pytel Dorken Absolwent SGGW Wydział Technologii Drewna.
Od wielu lat związany z branżą budowlaną gdzie rozwijał swoje kompetencje. Wieloletni praktyk w różnych obszarach budownictwa, w tym zagospodarowania terenów zielonych. Obecnie pracuje w dziale technicznym w firmie Dorken Delta Folie. Odpowiada za obszar wdrożenia nowych produktów, oraz kompleksowe doradztwo w zakresie doboru rozwiązań dla dachów zielonych i skośnych.

Strony:
RONET - Zbigniew Filipek Biuro: 32-020 Wieliczka, ul. Zacisze 16, NIP: 677-133-92-83,
Konto bankowe: BANK PEKAO SA 03 1240 1431 1111 0010 2980 4734, tel: 608 835 030,
e-mail: ronet@ronet.pl, poczta@ronet.pl