Wydarzenia:

Strony:
Wrocław  
Pracownia Architektury Głowacki „DOMY Z GŁOWĄ”


Wystawa 30.01-25.02.2018
Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5

Pomysł wystawy DOMY Z GŁOWĄ zrodził się kilka lat temu z chęci pokazania i propagowania zupełnie nowego typu projektów domów gotowych. Głównym założeniem projektów było stworzenie domów nowoczesnych, o unikatowym wzornictwie, łączących oryginalne rozwiązania przestrzenne z przyjaznymi środowisku materiałami.

Wystawa pokazywna w Muzeum Architektury we Wrocławiu prezentuje serię pięciu projektów DOMÓW Z GŁOWĄ przygotowanych przez wrocławskie biuro PAG - Pracownia Architektury Głowacki. Każdy z projektów zobaczymy w rysunkach, wizualizacjach i szczegółowych makietach, wykonanych w skali 1:35, które ułatwiają odbiór i przybliżają klimat proponowanej architektury.

Każdy z pięciu domów jest inny i uwzględnia odmienną lokalizację, indywidualne preferencje i różne walory zamieszkiwania w domu jednorodzinnym. To, co je łączy, to dążenie do zapewnienia ich mieszkańcom maksimum komfortu – zarówno poszczególnym domownikom, jak i całej rodzinie. Wszystkie DOMY Z GŁOWĄ ukształtowano tak, by czuć się w nich wygodnie i bezpiecznie oraz integralnie łączyć przestrzeń mieszkaniową z ogrodem. Stąd wspólne dla każdego projektu duże przeszklenia i drewniane tarasy. Przestronne, jasne strefy dzienne, czyli salony połączone z jadalnią i tarasem, duże i wygodne kuchnie, projektowane od razu z myślą o odpowiednim i ergonomicznym rozstawie urządzeń, sypialnia z własną łazienką i garderobą, osobna pralnia i pokój gościnny - to zalety, które sprawiają, że DOMY Z GŁOWĄ świetnie sprawdzają się w codziennym użytkowaniu.

Koncepcje architektoniczne DOMÓW Z GŁOWĄ czerpią z estetyki typowej dla skandynawskiego wzornictwa i prezentują powściągliwość w operowaniu formą. Wysmakowane proporcje domów są efektem redukcji i pragmatyzmu, wynikającego z optymalnego rozkładu pomieszczeń w stosunku do całej bryły, przenikającej się z krajobrazem zewnętrznym. Domy otwarte na słońce i zieleń, przestronne i przytulne zarazem, są przykładem architektury prostoty, umiaru i harmonii, która opiera się modom i czasowi.

PAG - Pracownia Architektury Głowacki to wielokrotnie nagradzane biuro architektoniczne z Wrocławia, specjalizujące się w projektach nowoczesnych domów jednorodzinnych. Pracownia jest m.in. autorem szeroko komentowanych i uznanych realizacji, jak Dom +, Złamana stodoła i Dom ukryty.

DOMY Z GŁOWĄ Autor: PAG Pracownia Architektury Głowacki Organizator: Muzeum Achitektury we Wrocławiu Partnerzy: Galeria Wnętrz Domar, Galeria Wnętrza, Kinnarps, Equitone, Aliplast i Koło www.domyzglowa.pl

23 lutego 2018 r. odbędzie się finisaż wystawy, któremu towarzyszyć będzie dyskusja "Typowo - z głową, czy bez?", na której wraz z zaproszonymi gośćmi porozmawiamy o szansach i zagrożeniach kryjących się pod zjawiskiem "domu typowego" i wpływie "katalogowców" na polski pejzaż i poziom architektonicznej świadomości klientów i użytkowników.

Kraków  
Seminarium dla architektów


ZAPROSZENIE NA SEMINARIUM - ARCHITEKTURA I BUDOWNICTWO DLA ARCHITEKTÓW, PROJEKTANTÓW, BIUR PROJEKTOWYCH, INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA

1 marca 2018 o godz. 9.00
Hotel SWING, sala: SWING - parter, ul. Dobrego Pasterza 124

Szczegóły:
http://www.e-mgb.pl/zaproszenie/pliki/krakow.pdf

Bukowina Tatrzańska  
XXVII Mistrzostwa Polski Architektów w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie – Ski Archi Cup 2018


W pierwszy weekend marca 2018 (2-4 marca 2018) odbędzie się XXVII edycja Mistrzostw Polski Architektów w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie. Część sportowa imprezy odbędzie się na stokach Kotelnicy Białczańskiej, natomiast równie atrakcyjna część towarzyska będzie miała miejsce w obiekcie Grand Stasinda Bukowinie Tatrzańskiej.

Jest to największa ogólnopolskie wydarzenie zimowe dla architektów, którego początki sięgają lat 80., kiedy to Klub Architektów Narciarzy i Tenisistów zebrał środowisko na pierwszą edycję tych zawodów.

Oprócz zmagań o tytuły najlepszych narciarzy i snowboardzistów w różnych kategoriach wiekowych, uczestnicy będą korzystali z bogatego programu towarzyszącego, wypełnionego konkursami z nagrodami, ciekawymi spotkaniami oraz pełnymi atrakcji wieczorami towarzyskimi.

Ski Archi Cup rozpocznie się tradycyjnie piątkową rejestracją uczestników, która po raz pierwszy odbędzie się w holu ośrodka Grand Stasinda w Bukowinie Tatrzańskiej. Po krótkim odpoczynku architekci zostaną przetransportowani na Kotelnicę Białczańską, w celu odbycia wspólnego treningu z pomiarem czasu. Pierwszy dzień imprezy zostanie zakończony uroczystym losowaniem i wręczeniem numerów startowych. W sobotni poranek architekci rozpoczną rywalizację w kategoriach slalom gigant mężczyźni 20+, mężczyźni 35+, mężczyźni 45+, mężczyźni 55+, kobiety 20+, kobiety 35+ i kobiety 45+ oraz snowboard gigant mężczyźni 20+, mężczyźni 45+ i kobiety open. Zwieńczeniem pełnego pozytywnych emocji weekendu będzie bankiet połączony z ceremonią wręczenia nagród, medali i trofeów.

Wydarzenie skierowane jest do architektów z całej Polski - w poniedziałek 6 listopada 2017 start zapisów na stronie:
http://www.skiarchicup.pl

UWAGA - lista startowa na poprzednią edycję imprezy zapełniła się po kilku dniach!

Kraków  
V4 Family Houses 2017


Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy domów jednorodzinnych „V4 Family Houses 2017".

Kilkanaście realizacji z krajów Grupy Wyszehradzkiej zaprezentowanych zostanie w dziesiątej, jubileuszowej edycji przedsięwzięcia, które od 2008 roku organizowane jest przez Stowarzyszenie Architektów Węgierskich przy wsparciu Narodowej Fundacji Kultury Węgier. Wyboru prezentowanych obiektów dokonały stowarzyszenia architektów każdego z krajów: Magyar Építőművészek Szövetsége (Węgry), Obec Architektů (Czechy), Spolok Architektov Slovenska (Słowacja) i Stowarzyszenie Architektów Polskich.

Polskę reprezentować będą 4 projekty, wybrane przez Jury w składzie: Marcin Brataniec, członek ZKSK SARP (Przewodniczący Jury), Ewa Kuryłowicz, przewodnicząca ZKSK SARP, Paweł Mierzwa, członek ZKSK SARP, są to (w kolejności alfabetycznej):

· Dom letniskowy w Żywcu, Jojko+Nawrocki Architekci, Marcin Jojko, Bartłomiej Nawrocki, Tomasz Berezowski, Przemysław Dziedzic

· Dom Po Drodze, KWK Promes, Robert Konieczny

· Rudy Dom, Toprojekt, Marek Wawrzyniak, Karol Wawrzyniak

· Dom Yogiczny, Włodarczyk + Włodarczyk Architekci Studio Autorskie, Małgorzata Włodarczyk, Marcin Włodarczyk

Tradycyjnie już, autorzy nominowanych obiektów z Polski spotkają się w Krakowie, aby podzielić się z uczestnikami wydarzenia ilustrowaną zdjęciami opowieścią dotyczącą historii konkretnego domu, anegdotami związanymi z inwestorami czy procesem realizacyjnym.

Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek, 13 lutego 2018, o godz. 18:00, w Galerii Architektury SARP przy placu Szczepańskim 6 w Krakowie. Wystawa eksponowana będzie do 2 marca 2018.

Warszawa  
Konferencja „Czy mamy rodzimą architekturę?”


Koło Naukowe Architektury Rodzimej Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zaprasza do udziału w ogólnopolskiej studencko-doktoranckiej konferencji naukowej pt. „CZY MAMY RODZIMĄ ARCHITEKTURĘ?”.

Temat konferencji jest nawiązaniem do wydanej w 1916r. książki pióra Stefana Szyllera „Czy mamy polską architekturę?”, w której autor starał się przekonać, iż pomimo wielorakich wpływów zewnętrznych, polskiej architekturze udało się zachować odrębność narodową.

Sto lat po publikacji rozprawy profesora Stefana Szyllera, organizatorzy spróbują podążyć jego śladem i poddać pod dyskusję pytanie, czy możemy mówić o istnieniu architektury rodzimej? W czasach rozszerzającej się globalizacji, pojęcie rodzimości i narodowości nabiera nowego znaczenia. Konferencja ma na celu odpowiedzenie na pytanie czy w przeszłości jak i współcześnie powstaje architektura czerpiąca z tradycji, kultury, będących źródłem tożsamości, a co za tym idzie architektura z którą możemy i chcemy się utożsamiać.

Konferencja odbędzie się w gmachu Wydziału Architektury PW ul. Koszykowa 55 w Warszawie w sobotę 3 marca 2018 r.
15 stycznia upływa termin przesłania formularza zgłoszeniowego wraz z abstraktem.

Oddział Warszawski SARP objął patronatem imprezę.

Szczegóły:
http://www.architekturarodzima.pl/KN_AR_WAPW/Konferencja_START.html

Lublin  
Wystawa startARCHITEKCI’17


Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, plac Teatralny 1

Wystawa startARCHITEKCI’17 prezentująca projekty dyplomowe obronione w 2017 roku na kierunku architektura na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej

serdecznie zapraszają
Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i Fundacja Rozwoju Politechniki Lubelskiej

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE
14 lutego 2018 roku, godz. 18: 00 -Wernisaż wystawy

3 marca 2018 roku, godz. 10:00-15:00 - otwarte posiedzenie jury konkursów projektów dyplomowych z prezentacją wybranych projektów przez ich autorów.

13 marca 2018 roku, godz. 18:00 - dyskusja o projektach prezentowanych na wystawie poprzedzona ogłoszeniem wyników konkursów projektów dyplomowych

Organizatorzy wystawy:
Centrum Spotkania Kultur w Lublinie www.spotkaniakultur.com
Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiejhttp://wbia.pollub.pl/
Fundacja Rozwoju Politechniki Lubelskiejhttp://fundacja.pollub.pl/

Kraków  
V Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz / INAW 2018Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie oraz Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie serdecznie zapraszają do udziału w V Międzynarodowym Biennale Architektury Wnętrz (INAW 2018), którego najbliższa edycja będzie mieć miejsce w dniach 7-25 marca 2018 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie.

Do wzięcia udziału w V Międzynarodowym Biennale Architektury Wnętrz zapraszamy projektantów, studentów i pedagogów wyższych uczelni artystycznych i projektowych z kraju i z zagranicy.

W ramach Biennale organizowane są:
- dwudniowa międzynarodowa konferencja naukowa pt.: „RE/IN/VENTING” skierowana do artystów, projektantów, a także studentów;
- konkurs studencki „MOS-SPACE – RE/IN/VENTING”, do udziału w którym zapraszamy studentów wyższych uczelni artystycznych i projektowych z kraju i z zagranicy; zadaniem konkursu jest redefinicja i rekonfiguracja przestrzeni Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie;
- prezentacje interdyscyplinarnych działań Wydziałów Architektury Wnętrz uczelni państwowych z całej Polski;
- wydarzenia interdyscyplinarne, w tym instalację powstałą podczas warsztatów prowadzonych przez Samuela Gonçalvesa oraz prezentację studentów z AA School of Architecture London.

Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz jest wydarzeniem cyklicznym organizowanym przez Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie od 2010 roku. Tegoroczna, piąta już edycja Biennale, stanowi część obchodów Jubileuszu 200-lecia Uczelni i została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy.

Więcej informacji na temat INAW 2018 znaleźć można na:
http://www.inaw.pl

Kraków  
Konferencja "ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ cel nowoczesnego budownictwa jednorodzinnego"


16 marca 2018 r. początek godz. 8.00

Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w cyklu wykładów poświęconych szeroko pojętej energooszczędności. Podczas tego spotkania swoje produkty, rozwiązania instalatorsko-konstrukcyjne i nowości przedstawią wiodące firmy z rynku budowlanego. Istotnym punktem programu będą też indywidualne konsultacje pomiędzy architektami a przedstawicielami producentów, tak ważne dla rozwoju budownictwa energooszczędnego w oparciu o nowoczesne techniki budowlane.

Wydarzenie adresowane jest do architektów, instalatorów, inżynierów i wykonawców,

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Rejestracja uczestników odbywa się poprzez formularz zgłoszeniowy:
http://konferencjaenergooszczednosc.pl/formularz-zgloszeniowy/.

Liczba uczestników jest ograniczona.

Gwarantujemy ciekawe wykłady, szereg atrakcji, przyjazną atmosferę, poczęstunki i wspólny obiad a także nagrody, które zostaną wylosowane spośród wszystkich uczestników.

Informacje szczegółowe znajdziecie Państwo na stronie
http://konferencjaenergooszczednosc.pl/

Wrocław  
Sergiei Tchoban. Kontrastowa harmonia miasta


Muzeum Architektury we Wrocławiu gościć będzie wyjątkową wystawę prac na papierze autorstwa Siergieja Tchobana. Na ekspozycji zatytułowanej Kontrastowa harmonia miasta zobaczymy wybór jego rysunków, fantazji architektonicznych, pomysłów scenograficznych i różnorodnych kompozycji obrazujących harmonię kontrastów w architekturze.

Sergiei Tchoban. Kontrastowa harmonia miasta

wernisaż wystawy połączony z wykładem i promocją książki 30:70 Architecture as an Act of Balance w piątek 26 stycznia 2018 r. o godzinie 18.00

Wystawa czynna od 27 stycznia do 18 marca 2018 roku

Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5
ma.wroc.pl

Siergiej Tchoban studiował na wydziale architektury Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, gdzie urodził się i wychowywał przed wyjazdem do Niemiec w 1991 roku. Jego najbardziej znaczące prace zostały zrealizowane w Berlinie, Moskwie i Petersburgu. W 2009 roku założył Fundację Tchobana – Muzeum Rysunku Architektonicznego w Berlinie. Jest znany nie tylko jako architekt, lecz także jako kolekcjoner, kurator, wykładowca, autor rysunków architektury oraz projektant wystaw i scenografii teatralnych.

Wystawa kładzie akcent na zainteresowaniu artysty rysunkami architektury, w których motywy historyczne łączą się z elementami futurystycznymi, tak jak w Kaprysach architektonicznych
i kompozycjach z cyklu Miejskie warstwy. Z kolei wykonane węglem rysunki ruin stanowią zapis romantycznej atmosfery. Sergiei Tchoban często porusza w swoich rysunkami problem tego, w jaki sposób współczesna architektura może istnieć na zabytkowych obszarach miejskich, a także znaczenia nowych warstw w tworzeniu dziedzictwa dla przyszłości.

Kuratorki wystawy: Esenija Bannan, Jolanta Gromadzka

Ogólnopolski  
Konkurs 3. edycja „Lidera Dostępności”.


To już trzecia edycja wspólnego konkursu Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Towarzystwa Urbanistów Polskich. Jego celem jest zauważenie i promowanie najlepszych rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Konkurs został objęty patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Nagrody zostaną przyznane w 8. kategoriach:
• Obiekt mieszkalny – za nowo zrealizowany obiekt o funkcji mieszkalnej, który w największym stopniu spełnia wymagania dostępności lub w którym zostały zrealizowane ciekawe i nowatorskie rozwiązania w zakresie dostępności;
• Obiekt usługowy – za nowo zrealizowany budynek usługowy, który wyróżnia się jakością dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością;
• Obiekt zabytkowy – za najlepszą inwestycję związaną z modernizacją budynku
z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością;
• Przestrzeń publiczna – za najlepiej zaprojektowaną lub zmodernizowaną pod względem dostępności przestrzeń publiczną w Polsce;
• Samorząd – nagroda dla jednostki samorządu terytorialnego, która wyróżnia się w prowadzeniu konsekwentnej polityki na rzecz dostępności dla osób
z niepełnosprawnością;
• Sieć placówek– nagroda dla firmy lub instytucji, która wyróżnia się kompleksowym dostosowywaniem swoich placówek do potrzeb osób z niepełnosprawnością oraz prowadzeniem spójnej polityki w obszarze dostępności;
• Architekt/Urbanista – nagroda za całokształt prac twórczych dla osoby lub firmy, której projekty odznaczają się uwzględnianiem potrzeb osób
z niepełnosprawnością;
• GRAND PRIX – nagroda specjalna, przyznawana przez Kapitułę dla wyróżniającej
się firmy lub instytucji (niezależnie od kategorii).


Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące konkursu znajdują się na stronie:http://www.integracja.org/lider-dostepnosci/.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 25 marca 2018 r.

Strony:
RONET - Zbigniew Filipek Biuro: 32-020 Wieliczka, ul. Zacisze 16, NIP: 677-133-92-83,
Konto bankowe: BANK PEKAO SA 03 1240 1431 1111 0010 2980 4734, tel: 608 835 030,
e-mail: biuro.ronet@wp.pl, ronet@ronet.pl