Wydarzenia:

Strony:
Internet  
Bauder - dach przyjazny środowisku


Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Bauder, które odbędzie się 22 października 2020 o godz. 11:00. Tematem spotkania online będzie dach zielony przyjazny środowisku. Aby wziąć w nim udział wystarczy tylko zarejestrować się.

Rejestracja:
https://szarch.clickmeeting.com/webinarium-bauder-dach-przyjazny-srodowisku/register

Szkolenie skierowane jest do architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowanych tematyką.

Firma: Bauder
Termin: 22.10.2020, godz. 11:00

Prowadzący szkolenie: Maciej Runka

W programie szkolenia:
- Dach zielony intensywny
- Papa redukująca zanieczyszczenie środowiska BauderKarat Air+
- Membrana dachowa -BauderThermoplan/Thermofin spełniająca wymagania LEED/BREEAM”
- Fotowoltaika

Internet  
Concordia Design: różne oblicza Wyspy Słodowej


Przed nami kolejny webinar z cyklu Architektura, który tym razem przeniesie nas do Wrocławia. To tam niedawno powstał wyjątkowy projekt – Concordia Design Wrocław, o którym chcemy opowiedzieć! Gościem specjalnym będzie Aleksandra Chachaj, która koordynowała proces projektowy i realizację pomiędzy biurem MVRDV a Concordia Design Wrocław.

22 października 2020 godz.11.00

Rejestracja na wydarzenie:
https://bit.ly/architektura-concordia-rejestracja

Aleksandra Chachaj
Ukończyła studia na wydziale Architektury Uniwersytetu Technicznego w Delft. Przez następne lata zdobywała doświadczenie projektowe w holenderskich biurach architektonicznych. Od 2017 do 2020 współpracowała z biurem MVRDV koordynując proces projektowy i realizację inwestycji Concordia Design we Wrocławiu.

Concordia Design Wrocław – multifunkcyjna przestrzeń do pracy i spędzania wolnego czasu. Zaprojektowana przez biuro MVRDV – jedną z najlepszych pracowni architektonicznych w Europie. Wyspa Słodowa ma złożoną i ważną historię – istniejący budynek jest jedyną budowlą, która pozostała na wyspie po oblężeniu w czasie II wojny światowej , stała się również miejscem spotkań dynamicznej młodzieży miastai jego przyszłościowego myślenia.

Celem Concordia Design Wrocław było uszanowanie obu tych cech lokalizacji, dzięki czemu powstał budynek bez „tylnej strony”, który otwiera się na zwiedzających w obu kierunkach oraz dostępny dla gości taras z zieloną ścianą , z którego rozpościera się widok na panoramę Wrocławia.

Warszawa  
Wystawa: Ściana Wschodnia. Architektura Zbigniewa Karpińskiego


Supernowoczesna, wielkomiejska i modna, skrojona na miarę centrum europejskiej metropolii – taka była Ściana Wschodnia w pierwszych dekadach swojego istnienia. Wielkie założenie urbanistyczne i wypełniająca je wybitna architektura powstawały jako część budzącego się po odwilży 1956 roku życia kulturalnego i miejskiego. Pasaż Śródmiejski z nowoczesnymi domami handlowymi, wieżowcami i pawilonową, modernistyczną architekturą miały być wyrazem nowych ambicji środowiska twórczego i władz państwowych. Projekt był symbolem nowego kierunku w rozwoju Warszawy i Polski, miejscem na pokaz, enklawą Zachodu w bloku wschodnim. Ściana Wschodnia wraz z Domami Towarowymi Centrum, Rotundą, Sezamem, Zodiakiem, Universalem i kinem Relax stawiała centrum Warszawy na równi z podobnymi realizacjami w Sztokholmie, Rotterdamie czy Paryżu. Wykraczając daleko poza jakości przestrzenne, zajęła istotne miejsce w popkulturze, jest obecna w życiu codziennym warszawiaków i – rozpoznawalna w skali całego kraju – buduje ważny fragment tożsamości stolicy.

Już od 24 października 2020 zapraszamy na wystawę Ściana Wschodnia. Architektura Zbigniewa Karpińskiego w Pawilonie ZODIAK w Warszawie.

Więcej informacji:
http://niaiu.pl/sciana-wschodnia

Internet  
Architektury droga do współczesności – cykl wykładów on-line Anny Cymer


Architektury droga do współczesności: od postmodernizmu do szklanych ikon – cykl wykładów on-line Anny Cymer

06.10 // 27.10 // 17.11.2020 (wtorki co trzy tygodnie), godz. 18.30
facebookowy fanpage i kanał YouTube Galerii Sztuki Wozownia


W październiku, który nieodzownie kojarzy się z początkiem roku akademickiego na uczelniach wyższych, galeria Wozownia inicjuje nowy cykl wykładów on-line! „Architektury droga do współczesności: od postmodernizmu do szklanych ikon” to mini-kurs skierowany nie tylko do studentów, ale wszystkich zainteresowanych najnowszym obliczem architektury w naszym kraju. Historia polskiej produkcji budowlanej w ostatnich dekadach to temat traktowany zwykle raczej wybiórczo – łatwiej natknąć się na analizy konkretnych realizacji czy typów obiektów niż na omówienia, pozwalające uchwycić szerszy ogląd zjawisk. Anna Cymer zmienia punkt odniesienia, a prowadzony przez nią cykl ma być próbą ukazania procesów zachodzących na polu rodzimej architektury w panoramie dynamicznych zmian społeczno-kulturowych od lat 80. do współczesności.

Anna Cymer – historyczka architektury, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, zajmuje się popularyzacją wiedzy na temat architektury. Pisuje zarówno do mediów popularnych, jak branżowych i specjalistycznych, na stałe związana z portalem Culture.pl. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatka Nagrody Dziennikarskiej Izby Architektów RP. Autorka książki „Architektura w Polsce 1945–1989”.

PROGRAM:

Postmodernizm, czyli jak odreagować wielką płytę
6 października 2020 (wtorek), godz. 18.30

W światowej architekturze postmodernizm zaistniał już w latach 60. XX wieku, wpisując się w szeroki prąd filozoficzny, oddziałujący także na literaturę czy sztuki wizualne. W Polsce idee postmodernistyczne trafiły na podatny grunt w latach 80., kiedy pogrążone w ekonomicznym i politycznym kryzysie państwo poluzowało regulacje dotyczące produkcji architektonicznej. Wyzwoliło to wielką energię i pozwoliło na kreację. Polski postmodernizm – choć w kryzysowym wydaniu – zaowocował ciekawymi realizacjami, a jego stylistyka w wielu wypadkach niosła też o wiele głębsze niż tylko formalne treści.


Zabytki polskiej transformacji, czyli jak kapitalizm zmienił architekturę
27 października 2020 (wtorek), godz. 18.30

Lata 90. to czas narodzin pierwszych przedsiębiorstw handlowych, ulokowanych najczęściej na łóżkach polowych czy w kolorowych budkach, ale z tamtą epoką kojarzymy także nowe biurowce o charakterystycznych, biało-niebieskich elewacjach. Pierwsza dekada polskiego kapitalizmu przyniosła jednak więcej zmian w architekturze i urbanistyce: pojawiły się obiekty o nieznanych wcześniej funkcjach, ewolucję przeszło projektowanie miejskich przestrzeni. Jakie realizacje lat 90. godne są uwagi? Które z nich warto znać? Czego nas nauczyły tamte lata, jak wywarły wpływ na współczesność?Między deweloperką a filharmoniami, czyli gdzie jest dziś polska architektura
17 listopada 2020 (wtorek), godz. 18.30

Architektoniczne „owoce” postmodernizmu lat 80. i doświadczeń młodego kapitalizmu wyglądają dziś topornie i wstecznie, jeśli porównać je z bryłami, które wyrosły w naszym kraju w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Wejście Polski do Unii Europejskiej (a co za tym idzie także dostęp do funduszy i dofinansowań) radykalnie odmieniło scenę architektoniczną, pozwoliło uwolnić wielki potencjał i przyniosło spektakularne realizacje. Ale ten medal ma także drugą stronę. Prywatyzacja budownictwa mieszkaniowego i komercjalizacja miejskich przestrzeni skutkuje nie tylko gorszymi warunkami życia ludzi, ale i mało wartościowymi projektami architektonicznymi. Czy budownictwo ostatnich dwudziestu lat godne jest pochwały czy raczej zasługuje na negatywną ocenę?

http://wozownia.pl/architektury-droga-do-wspolczesnosci-cykl-wykladow-on-line-anny-cymer/

Wrocław - Muzeum Architektury  
blok #5 | architektura w kadrze


6, 13, 20 i 27 października 2020 roku

Czy architektura w filmach to tylko scenografia, plastyczne tło akcji? Co sprawia, że przemyślane układy przestrzenne, wpływają na nasz subiektywny odbiór filmowego dzieła?

Obok odpowiedniego oświetlenia, kostiumów czy charakteryzacji, otoczenie, w jakim znajduje się bohater, gra rolę dodatkowego narratora. W filmach Antonioniego wszystko ma znaczenie, wszystko staje się symbolem - „(…) wyludnione ulice, surrealistyczne pejzaże wielkomiejskich peryferii, dziwaczne miejsca i konstrukcje, wyniosła uroda starej architektury (…), to znaki określonej wrażliwości, sposobu widzenia i odczuwania świata”. Włoski reżyser przetwarza każdy kadr i zawarty w nim architektoniczny pejzaż, tak aby stał się nośnikiem odpowiedniego, upozowanego znaczenia.

Wspólnie z Festiwalem filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie, w ramach partnerstwa przy 8. jego edycji, zapraszamy na cykl wydarzeń towarzyszących wystawie „Noc w Mediolanie”, podczas której, podążając śladami głównych bohaterów filmu „Noc” (reż. Michelangelo Antonioni) – Lidii i Giovanniego, za sprawą przemyślanego kadrowania, odkryjemy historię powojennej architektury Mediolanu.

Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy. Maksymalna liczba uczestników każdego z nich to 40 osób. O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń.

HARMONOGRAM:

wtorek, 6.10.2020, g. 18:00 - Architektura w filmie - od analizy do wystawy / Aleksandra Czupkiewicz / wykład
ZAPISY:
https://tiny.pl/7lhqq

wtorek, 13.10.2020, g. 18:00 - Mediolan Kaliber 9 / Łukasz Wojciechowski / wykład
ZAPISY:
https://tiny.pl/7lhqc

wtorek, 20.10.2020, g. 18:00 - The environment as sculpture - Antonioni vs architecture and ecology / Simone De Iacobis /wykład w języku angielskim
ZAPISY:
https://tiny.pl/7lhxt

wtorek, 27.10.2020, g. 18:00 - Antonioni: Przestrzenie samotności / Diana Dąbrowska / wykład
ZAPISY:
https://tiny.pl/7lhq2

*Maria Kornatowska, Ucieczka w głąb siebie, filmopedia.org

Internet  
Forum Liderów PPP


Zapraszamy do elektronicznej rejestracji udziału w konferencji Forum Liderów PPP, która odbędzie się 28 października 2020 roku online, w godzinach 10:00 - 15:00. Udział w konferencji jest bezpłatny dla wszystkich uczestników. Osoby zarejestrowane otrzymają drogą mailową materiały pokonferencyjne, w tym prezentacje.

Tematem przewodnim tegorocznej konferencji jest rewitalizacja, projekty deweloperskie i miasto zrównoważone. Będzie to ostatnie forum o tematyce partnerstwa publiczno - prywatnego w tym roku, dlatego w dużej mierze będzie miało charakter podsumowujący. Podczas Forum Liderów PPP omówione zostaną konkretne przykłady rewitalizacji w oparciu o polskie studia przypadków Zagospodarowania północnego cypla Wyspy Spichrzów w Gdańsku oraz planowanych w Warszawie inwestycji w Zagospodarowanie kwartału zabudowy w okolicy Bazaru Różyckiego wraz z miejską częścią bazaru, Projekt Osiedla Warszawy i rewitalizacja w Łodzi.

Rejestracja:
https://shoutout.wix.com/so/14NAtUlbo/c?w=gDS9SSmgivteLs5RX2OhNS9M2gKJfxi7oEPC2xNNQZQ.eyJ1IjoiaHR0cHM6Ly93d3cuZm9ydW1saWRlcm93cHBwLnBsL2V2ZW50LWRldGFpbHMvZm9ydW0tbGlkZXJvdy1wcHAvZm9ybSIsInIiOiJkMThlNDViZS01YzcxLTQwOTQtZTMwYS01YjNhMmZjN2VmYzIiLCJtIjoibWFpbCIsImMiOiI4ZGMwMDFkOS02MzA4LTQ4NDMtYmM0ZS01Yjk0OGNjZjdiNzUifQ

Strony:
RONET - Zbigniew Filipek Biuro: 32-020 Wieliczka, ul. Zacisze 16, NIP: 677-133-92-83,
Konto bankowe: BANK PEKAO SA 03 1240 1431 1111 0010 2980 4734, tel: 608 835 030,
e-mail: ronet@ronet.pl, poczta@ronet.pl