Wydarzenia:

Strony:
Kraków  
Światowej sławy architekci: Anouk Legendre i Gideon Maasland z wykładami otwartymi w Krakowskiej Akaemii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego


Dziekan Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych prof. dr hab. inż. arch. Krzysztof Ingarden zaprasza wszystkich studentów i miłośników architektury na wykłady otwarte! Architekci będą prezentować swoje najnowsze wizjonerskie projekty.

Wykłady odbędą się 23 października 2019 roku, o godzinie 13.00, na terenie kampusu KAAFM, ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1, w budynku A, sala 227

Białystok  
Kongres Pożarnictwa FIRE BIAŁYSTOK 2019


Merytorykę podczas Kongresu zapewniają:

Włodzimierz Ławniczuk
Rzeczoznawca ds. zabezpieczeń p.pożarowych
V-ce Prezes Zarządu Oddziału SITP w B-stoku

Temat - część 1:
Sporządzanie projektów budowlanych pod względem wymagań ochrony p.pożarowej w aspekcie prawnym i praktycznym

Temat - część 2:
Praktyczne aspekty wymagań przy uzgadnianiu projektu budowlanego - dyskusja

Krzysztof Wilamowski
Rzeczoznawca ds. zabezpieczeń p.pożarowych
Sekretarz Zarządu Oddziału SITP w B-stoku

Temat - część 1:
Odbiory obiektów budowlanych– aspekty prawne

Temat - część 2:
Obowiązki wykonawcy i inwestora w ocenie organów PSP na podstawie dokonanych odbiorów - dyskusja


Piotr Gilewski
Rzeczoznawca ds. zabezpieczeń p.pożarowych
Członek SITP O/B-stok

Temat - część 1:
Scenariusze pożarowe w aspekcie prawnym i praktycznym

Temat - część 2:
Wymagania i etapy realizacji obiektów w praktyce- dyskusja

Szczegóły i rejestracja:
http://www.dndproject.com.pl/pl/aktualnosci/338-kongres-pozarnictwa-fire-bialystok-2019

Katowice  
Śląskie Dni Architektury 10.10 - 26.11.2019


Wracamy po wakacjach, aby pokazywać najlepszą architekturę i o niej rozmawiać. W tym roku świętujemy nieco bardziej, bo przypada dwudziesta piąta edycja konkursu Architektura Roku. Bądźcie czujni i obserwujcie nasz ciągle zmieniający się program, bo zabierzemy Was do najciekawszych budynków w Katowicach.

22.10 Gala XX-lecia Konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego | wręczenie nagród w konkursach Najlepsza Przestrzeń Publiczna i Architektura Roku
godz. 17:00, Audytorium Muzeum Śląskiego
ul. Dobrowolskiego 1, Katowice
http://www.sarp.katowice.pl/Gala_XXlecia_NPP_Wsl.html

godz. 20:30 After w Klubogalerii SARP
ul. Dyrekcyjna 9, Katowice

25.10 Archidzieci | warsztaty
godz. 17:00, Galeria Architektury SARP
ul. Dyrekcyjna 9, Katowice

29.10 Dyskusja wokół nagrodzonych w konkursach NPP i AR | wernisaż wystawy pokonkursowej
godz. 18:00, Galeria Architektury SARP
ul. Dyrekcyjna 9, Katowice

8.11 Archidzieci | warsztaty
godz. 17:00, Galeria Architektury SARP
ul. Dyrekcyjna 9, Katowice

12.11 Wykład Biuro Projektów Lewicki Łatak + wernisaż wystawy
godz. 18:00, Galeria Architektury SARP
ul. Dyrekcyjna 9, Katowice

24.11 Spacer po Akademii Muzycznej z Tomaszem Koniorem
godz. 10:00
ul. Zacisze 3, Katowice

26.11 Archidzieci | warsztaty
godz. 17:00, Galeria Architektury SARP
ul. Dyrekcyjna 9, Katowice

Wrocław  
TERRA X [- ∞] ARCHIWUM PRZYSZŁOŚCI


„Przyszłość maluje się ciemno, co ostatecznie, jak uważam,
jest na tę przyszłość perspektywą najlepszą”
Virginia Woolf

25 października 2019, godz.18:00
Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5

Wystawa „Terra X [-∞]. Archiwum przyszłości” – to inspirujący pokaz poświęcony przyszłości architektury oraz cywilizacji. Koncepcje sprzed czterdziestu czterech lat zostały zestawione ze współczesnymi propozycjami architektów i artystów działających w ramach europejskiego programu Future Architecture Platform. To też nieoczekiwana okazja do ponownej recepcji choć niektórych prac prezentowanych na międzynarodowej wystawie Terra 1 w 1975 r. – pierwszej wystawie architektury intencjonalnej, zorganizowanej z inicjatywy wrocławskiego architekta Stefana Müllera. Ale przede wszystkim wrocławska wystawa to wydarzenie, które pokazuje ponadpokoleniową refleksję na temat przyszłości człowieka na ziemi. Narodowość architektów i artystów, miejsce ich pracy, czas – nie mają znaczenia, gdyż łączy ich podobny niepokój, podobne pytania o jutro i podobna niezgoda na niezmienność stanu rzeczy.

Na wystawie będzie można zobaczyć dziesięć różnych refleksji na temat przyszłości, stworzonych przez artystów z Hiszpanii, Francji, Belgii, Turcji, Ukrainy, Austrii i z Polski. Zobaczymy architekturę intencjonalną spod znaku Terry (z 1975 r.) w realizacjach takich twórców, jak: Stefan Müller, Rem Koolhaas, Elia Zenghelis, Madelon Vriesendorp, Zoe Zenghelis, Natalia LL, Anna Szkurat-Wojno czy grupa Superstudio oraz współczesną myśl architektoniczną spod znaku Future Architecture Platform (2019), którą zaprezentują: Daniela Arias Laurino, Volodymyr Babii, Ayfer Idil Kemaloglu, Anna Maria Fink i troje belgijskich architektów z grupy Traumnovelle.

http://ma.wroc.pl/pl/artykul/terra-x-%e2%88%9e/

Szczecin  
13. Westival Architektury KOSMOSPOLIS – przyszłość miast


13. Westival Architektury odbędzie się między 15 a 27 października 2019 roku. Hasłem przewodnim jest KOSMOSPOLIS. PRZYSZŁOŚĆ MIAST, a centralną przestrzenią zdarzeń (rewitalizowane) Kino Kosmos. W programie 13. Westivalu Architektury obok wystaw, wykładów, prelekcji, dyskusji, projekcji filmowych, warsztatów dla najmłodszych znalazło się także świętowanie 60. urodzin Kina Kosmos. Organizatorem przedsięwzięcia jest szczeciński oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP Szczecin).

Osią trzynastego wydania Westivalu Architektury będzie wystawa „Future Living. Duńskie miasta przyszłości”. Szczecin będzie jej trzecim przystankiem w Polsce – po prezentacjach w Warszawskim Pawilonie Architektury „Zodiak” oraz poznańskim „Bałtyku”. Wystawa przygotowana przez Duński Instytut Kultury w Warszawie stanowi przegląd wyzwań, przed którymi stoi obecnie świat, oraz nowych możliwości budowania wspólnej przyszłości w sposób zrównoważony, zarówno w Danii, jak i w innych krajach. „Future Living…” koncentruje się na kilku z siedemnastu Celów Zrównoważonego Rozwoju ogłoszonych w ramach agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), w której urbanizacja, klimat i jakość życia wskazane zostały jako jedne z najważniejszych globalnych wyzwań. Wystawę „Future Living. Duńskie miasta przyszłości” będzie można oglądać przez cały czas trwania Westivalu (szczegółowe godziny otwarcia w programie) w Centrum Kosmos Art&Business (pomieszczenia na parterze zajmowane do niedawna przez jedną z sieciowych pizzeri).

Program i szczegóły:
http://westival.pl/

Toruń  
Niebo na ziemi? Współczesna architektura sakralna w Polsce – wykład dr Emilii Ziółkowskiej


Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu, ul. Ducha św. 6 zaprasza na wykład 29 października 2019 (wtorek), godz. 18.00
wstęp wolny

Współczesna architektura sakralna, zwłaszcza w Polsce, często wzbudza kontrowersje lub po prostu uzasadniony śmiech. Z jednej strony powstają obiekty, które pod względem architektonicznym zasługują na szczególną pochwałę, z drugiej strony – nie brakuje świątyń pozbawionych wartości artystycznych. Jak zatem znaleźć nową formę dla zmieniającego się kościoła, aby obiekty kultu religijnego spełniały nie tylko swoje podstawowe funkcje, ale także wzbogacały przestrzeń publiczną? Czy do oceny obiektów sakralnych należy stosować te same kryteria, jak w przypadku innych realizacji architektonicznych? I wreszcie: jak polska architektura sakralna wypada na tle światowych tendencji? Wykład będzie również okazją do tego, aby przyjrzeć się toruńskim kościołom wzniesionym w ostatnich latach.

dr Emilia Ziółkowska – historyczka sztuki, adiunkt w Katedrze Historii Sztuki XX wieku w Europie Środkowej i na Emigracji przy Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jej główne zainteresowania to historia architektury nowoczesnej, przede wszystkim dziewiętnastowiecznej, a także społeczno-kulturowy wymiar architektury i urbanistyki.

Wykład z cyklu „Architektura w Wozowni” współfinansowanego ze środków Gminy Miasta Toruń.

Link do wydarzenia na FB:https://www.facebook.com/events/2216878628604226/

Warszawa  
Uwaga, zabytek! Cykl bezpłatnych warsztatów i wykładów dla dorosłych


Zapraszamy na 12 spotkań z architektami, historykami sztuki i konserwatorami.
Tematykę dziedzictwa i jego ochrony przybliżymy przyglądając się współczesnej Warszawie – jakie obiekty zabytkowe możemy w niej wyróżnić, jak mieszkańcy mogą włączyć się w ich ochronę? Spojrzymy nie tylko w przeszłość, ale też w przyszłość, aby zrozumieć co współcześnie definiuje dziedzictwo.

Uczestnicy cyklu będą mieli okazję w pigułce poznać najważniejsze aspekty dotyczące dziedzictwa architektonicznego i urbanistycznego. Porozmawiamy o tym jak rozwijać potencjał drzemiący w zabytkach i zapomnianych obiektach, jak sensownie odzyskać je dla miasta i jego mieszkańców. Jakie wyzwania niesie ze sobą konserwacja, a jakie rewitalizacja. Celem projektu jest popularyzacja zagadnień związanych z ochroną zabytków, ale również budowanie świadomości o dziedzictwie kulturowym Warszawy. Mamy nadzieję, że uczestnicy cyklu wyjdą z niego bogatsi nie tylko o wiedzę,
ale i ciekawość odkrywania historii miasta i jego architektury.

→ Cykl potrwa od 1 października do 10 grudnia
→ Spotkania odbywają się we wtorki i w czwartki w godz. 18.00-20.00, w Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków przy ulicy Nowy Świat 18/20 w Warszawie
→ Gra spacerowa odbędzie się w Parku Rydza-Śmigłego, w piątek w godz. 17.00-19.00
→ Udział jest bezpłatny – obowiązują zapisy na stronie http://bit.ly/uwaga-zabytek
→ Zapisy startują zawsze tydzień przed wydarzeniem, we wtorek o godz. 11.00.

Terminarz spotkań
1 października – Formy ochrony zabytków
8 października – Co to jest GEZ?
15 października – Przypadek: Konserwacja
18 października – Park Rydza-Śmigłego – gra spacerowa
22 października – Zabytki – ochrona kontra zmiana
31 października - Detal architektoniczny – o materii budowlanej
5 listopada – Powojenny modernizm prawem chroniony
12 listopada – Waliców – wyzwania rewitalizacji
19 listopada – Urbanistyka pod ochroną – osie, place i ulice
28 listopada – Zapomniane obiekty sportowe
3 grudnia – Jak mogę dbać o zabytek – praktyczny przewodnik
10 grudnia – Eksperyment – mapa zabytków 2050

Bieżące informacje i opisy kolejnych spotkań publikowane będą na stronie wydarzenia
na Facebooku https://www.facebook.com/events/708974472862658/

Gorzów Wielkopolski  
Seminarium dla architektów - Architektura i budownictwo


ZAPROSZENIE NA SEMINARIUM DLA ARCHITEKTÓW, PROJEKTANTÓW, BIUR PROJEKTOWYCH, INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA

5 listopada 2019 o godz. 9.00
Centrum Konferencyjne Hotel Mieszko, sala Piastów, ul. Kosynierów Gdyńskich 82, Gorzów Wlkp.

Szczegóły:
http://e-mgb.pl/zaproszenie/pliki/gorzow.pdf

Szczecin  
Seminarium dla architektów - Architektura wnętrz


ZAPROSZENIE NA Seminarium dla architektów, projektantów, biur projektowych, inżynierów budownictwa
oraz inwestorów instytucjonalnych

6 listopada 2019 r. o godz. 9.00
HOTEL RADISSON BLU, Plac Rodła 10, 70-419 Szczecin
Sala konferencyjna Concerto

Szczegóły:
http://e-mgb.pl/zaproszenie/pliki/szczecin.pdf

Poznań  
Seminarium dla architektów - Architektura wnętrz


ZAPROSZENIE NA SEMINARIUM DLA ARCHITEKTÓW, PROJEKTANTÓW, BIUR PROJEKTOWYCH, INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA

7 listopada 2019 r. o godz. 9.00
NOVOTEL Poznań Centrum, sala konferencyjna Amsterdam (I piętro), pl. Andersa 1

Szczegóły:
http://e-mgb.pl/zaproszenie/pliki/poznan.pdf

Strony:
RONET - Zbigniew Filipek Biuro: 32-020 Wieliczka, ul. Zacisze 16, NIP: 677-133-92-83,
Konto bankowe: BANK PEKAO SA 03 1240 1431 1111 0010 2980 4734, tel: 608 835 030,
e-mail: biuro.ronet@wp.pl, poczta@ronet.pl