Wydarzenia:

Strony:
Internet  
Webinar - Esculap Nowoczesny Szpital


Virtus Studio zaprasza na cykl spotkań związany z projektowaniem, budową, modernizacją i eksploatacją obiektów służby zdrowia. Przedstawiciele branży architektonicznej zaprezentują najnowsze rozwiązania technologiczne i materiałowe w zakresie budowy/rozbudowy i wyposażenia obiektów medycznych.

26 maja 2020 godz. 11.00

Gościem specjalnym wydarzenia będzie specjalista architektury medycznej Pan Michał Grzymała- Kazłowski z pracowni Archimed, który przedstawi temat modernizacja szpitali pod kątem zwiększenia bezpieczeństwa COVID-19 i innych zakażeń.

Program webinarium
11:00 Nowoczesny blok operacyjny - Medim
SYSTEXX by Vitrulan - funkcjonalno-higieniczne rozwiązania dla ścian i sufitów - Vitrulan
Akustyka pomieszczeń opieki zdrowotnej w kontekście wymagań normy PN-B-02151-4:2015-06 - Ecophon Saint-Gobain
Przegląd aktualnych wymagań prawnych w instalacjach gazów medycznych - Inmed Karczewscy
Modernizacja szpitali pod kątem zwiększenia bezpieczeństwa COVID-19 i innych zakażeń - Michał Grzymała- Kazłowski (Archimed)
13:00 Zakończenie webinarium

Chcesz się zarejestrować lub masz jakieś pytania? Napisz lub zadzwoń!
E-mail: rejestracja@virtus.com.pl
Telefon: 882 188 089

Internet  
Webinar - Architektura Przyszłości - Unity Tower "Szkieletor"


Virtus Studio zaprasza na webinarium. Architektura Przyszłości - Unity Tower "Szkieletor"
28 Maja 2020 (czwartek) godz. 11:00

Jak kształtuje się przyszłość architektury?
Architektura przyszłości to innowacja i ewolucja, która dąży do zastosowania najnowszych technologi w zgodzie z otaczającym nas środowiskiem. Dlatego do współpracy zaprosiliśmy pracownię, która konsekwentnie realizuje niepowtarzalne i funkcjonalne projekty, a jeden z nich, który zostanie zrealizowany w przyszłości przedstawi podczas tego webinaru.

Unity Centre to największy w Krakowie, wielofunkcyjne centrum biznesowe złożone z 5 budynków o śródmiejskim charakterze, mieszane funkcji i zróżnicowanej skali zabudowy, w tym najwyższy w Krakowie Unity Tower. To przełomowa chwila dla słynnego "Szkieletora", Kraków czekał na jego realizację 45 lat!

O procesie powstania projektu opowie jego autor Pan Marek Dunikowski z Biura Architektonicznego DDJM.

Rejestracja:
https://virtusstudio.clickmeeting.pl/architektura-przyszlosci-unity-tower-szkieletor-/register

Chcesz się zarejestrować lub masz jakieś pytania? Napisz lub zadzwoń!
E-mail: rejestracja@virtus.com.pl
Telefon: 882 188 089

Internet  
Mistrzowie Architektury - Juan Carlos Romero


Data: 28 maja 2020, godz. 18:00
Forma: Instagram @mastersofarchitecture

Link do wydarzenia na FB:https://www.facebook.com/events/2326693024299397/

SARP Katowice zaprasza.
Pierwszy w historii cyklu Mistrzowie Architektury wykład on-line spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem, także idziemy za ciosem! Czas na drugiego live’a na Instagramie, którego gościem będzie Juan Carlos Romero – kolumbijski architekt reprezentujący pracownię Carlo Ratti Associati.

Carlo Ratti Associati to włoska pracownia z siedzibą w Turynie, posiadająca również oddziały w Bostonie oraz w Londynie. Realizując projekty na całym świecie, łączą design z najnowocześniejszymi technologiami cyfrowymi. Tworzone przez nich budynki to architektura, która odczuwa i reaguje.

Rewolucja cyfrowa i digitalizacja coraz większego obszaru świata jest niezaprzeczalnym faktem i wpływa na nasze codzienne życie. Jak ma się to do architektury? Przedstawiciele Carlo Ratti Associati uważają, że poprzez integrację architektury z cyfrowymi technologiami, może ona skuteczniej odpowiadać na potrzeby użytkownika. Co więcej, kiedy budynek jest bardziej inteligentny i zautomatyzowany, użytkownik staje się coraz bardziej świadomy i skłonny do podejmowania zrównoważonych decyzji.

O pracowni Carlo Ratti Architects zrobiło się głośno podczas pandemii koronawirusa z uwagi na projekt CURA – kontenerów przerobionych na modułowe jednostki intensywnej terapii, mające na celu odciążenie przepełnionych szpitali. Pierwsze prototypy zostały już zrealizowane w Mediolanie, będącym jednym z największych w Europie ognisk pandemii.

Juan Carlos Romero skupia się w swojej pracy na tym w jaki sposób ludzie oddziałują wzajemnie na siebie oraz na środowisko zbudowane. Swoją wiedzę w tym zakresie zgłębiał realizując projekty przeróżnej skali – od wnętrz aż po duże masterplany.

O erze cyfrowej cywilizacji oraz jej wpływie na współczesne miasta, Juan Carlos Romero opowie 28 maja na profilu @mastersofarchitecture na Instagramie. Standardowo, część spotkania przyjmie formę Q&A, więc będzie okazja do zadawania pytań na żywo. Serdecznie zapraszamy!

Internet  
Seminarium dla architektów


Zapraszamy na Webinarium Małopolskie z cyklu: Architektura i Budownictwo,
które odbędzie się w dniu 28 maja 2020 r. (czwartek), w godz. 9:00 – 13:15 na platformie internetowej millennium.tv.

Dlaczego warto?
1. przyjazna i intuicyjna platforma komunikacji internetowej
2. wydarzenie na żywo z możliwością zadawania pytań
3. oszczędność czasu - bez wychodzenia z biura
4. udział wybitnych ekspertów z zakresu Prawa Budowlanego
5. wsparcie techniczne ze strony producentów
6. materiały i wytyczne do projektowania w formie elektronicznej
7. pomoc techniczna podczas logowania

Grupa docelowa:
architekci, projektanci, biura projektowe, inżynierowie budownictwa, kierownicy budów, inspektorzy nadzoru, inwestorzy instytucjonalni

Program:
http://www.e-mgb.pl/zaproszenie/pliki/krakow.pdf

Jak wziąć udział?
KROK 1. Zapoznaj się z programem i w przypadku zainteresowania wypełnij poniższy formularz:

https://biotop.pl/formularz-zgloszeniowy-na-webinarium/

KROK 2. Otrzymasz potwierdzenie rejestracji wraz z linkiem, hasłem oraz szczegółową instrukcją do zalogowania na webinarium

Ilość miejsc: ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń.

WSTĘP WOLNY.

Termin zgłoszeń upływa w środę 27.05.2020, o godzinie 14.00 lub w momencie wyczerpania się miejsc.
W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku od godziny 8.00 do 15.50.

Warszawa  
Wystawa “Cały świat to Bauhaus” ponownie otwarta.


Serdecznie zapraszamy od 8 maja 2020 do Pawilonu Wystawowego przy Foksal, na otwartą ponownie wystawę „Cały świat to Bauhaus”.

Wystawa, której wernisaż odbył się dnia 6 marca 2020 w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie, miała być prezentowana do 9 kwietnia, jednak z powodu sytuacji epidemiologicznej została zamknięta już 13 marca.
W czasie, kiedy wystawa była niedostępna dla zwiedzających, organizowane były oprowadzania on-line, prowadzone przez specjalistów z różnych dziedzin. Teraz zwiedzający mają szansę znowu oglądać wystawę na żywo.

Cały świat to Bauhaus
Pawilon Wystawowy SARP, ul. Foksal 2, Warszawa
Wystawa czynna do 31 maja 2020:
wtorek-sobota 10.00-17.00
niedziela 12.00-18.00

Wstęp wolny. Ze względów bezpieczeństwa i konserwatorskich obowiązują ograniczenia dotyczące liczby osób jednocześnie przebywających na terenie ekspozycji.

Kraków  
Warsztaty studenckie Architektura Betonowa 2020 - Gra o tron


Organizatorzy:
1. Zakład Architektury Mieszkaniowej i Kompozycji Architektonicznej IPA WA PK
2. Katedra Technologii Materiałów Budowlanych WIMiC AGH
3. Stowarzyszenie Producentów Cementu
4. PERI Polska Sp. z o.o.

Patronat Stowarzyszenie Architektów Polskich

Termin: Kraków, 07-11 września 2020

Liczba uczestników:
Warsztaty dla około 25 studentów wydziałów architektury (oraz szkół artystycznych) krajowych uczelni

Zajęcia:
▪ Wykłady teoretyczne
▪ Zadania projektowe dla studentów (zespoły 4-5 osobowe)
▪ Nadzór nad projektami – konsultacje
▪ Wykonanie projektów – formy, szalunki, zbrojenie, układanie betonu – niezbędna pomoc konstruktorów, zbrojarzy, montażystów szalunków (cieśli)

Miejsce warsztatów:
Centrum Szkolenia i Doradztwa Technologicznego PERI Polska
Sale seminaryjne – WA PK,
Budowa form, betonowanie – Wydz. IMiC AGH

Program warsztatów obejmuje wykłady z zakresu architektury i technologii betonu. Podczas pięciu dni zajęć, uczestnicy będą mieli możliwość zaprojektować, następnie wykonać wraz z pomocą cieśli formy, które zostaną zabetonowane. Na koniec Warsztatów odbędzie się prezentacja prac. Wystawa prac odbędzie się podczas XI Dni Betonu 2020 w Wiśle.

Organizatorzy pokrywają koszt noclegów i wyżywienia dla uczestników.

GRA O TRON.

Kiedy zamkniemy oczy i pomyślimy o tronie, wielu z nas zobaczy metalowy tron z pewnego bardzo znanego filmu. Jednak należy pamiętać, że był to tron zmyślony. Nie był wcale metalowy, ale najpewniej papierowy, gdyż był przecież zwykłą filmową dekoracją. Tak naprawdę nikt na nim nie zasiadał, gdyż Lord Ned Stark także nie istniał.
Nasz tron i gra z nim związana będzie w przeciwieństwie do filmu czymś czysto realnym. Może nie będzie przeznaczony dla jakiegoś konkretnego króla czy władcy, lecz jego masa i chropowata szarość będą już całkiem prawdziwe. A co najważniejsze będzie miał stać się ozdobą kampusu AGH.
Jednak początkiem naszych działań jak to bywa u architektów, będą rysunki. Podążymy, za myślą niemieckiego architekt Zvi Heckera. „I Draw Because I have to Think”, podpowiada nam Hecker. Przecież wszystko, co kiedyś zbuduje architekt, zaczyna się od szkicu, rysunku, ale może także od nowatorskiej myśli. Nasz tron także powstanie najpierw na papierze. Wykonamy go, jak chciał tego Zvi Hecker, myśląc i posługując się linijką, ołówkiem, może malarskim pędzlem. Artyści i krytycy sztuki zastanawiają się co jakiś czas nad znaczeniem zapisanych w rysunkach projektów, powtarzają się dyskusje czy projekt jest równy wybudowanej rzeczy i czy rysunek to już architektura. My chcąc uniknąć takich dyskusji pomimo wiary w to, że rysunek może być architekturą, zakładamy, że jednak trzeba budować. Nasze trony nie będą więc teoretyczne ani hollywoodzkie, powstaną z nowego kamienia – betonu. Studenci, uczestnicy warsztatów będą musieli sami narysować ich projekty techniczne, które pomogą zamienić myśl w realność. Na szczęście jest to już nowe pokolenia twórców, w pełni oswojonych z nazywanym kiedyś nowym narzędziem – komputerem. Maszyny mogą wygenerować obrazy czasem niemożliwe do odróżnienia od realności. Będzie to kolejny etap pomocny w opracowaniu ostatecznego kształtu naszych realnych rzeźb.
Architekci od pewnego czasu tworząc, starają się zerwać z ornamentem i zdobieniami. W naszych dziełach także nie ma miejsca na ozdoby, jest to oczywiście tron, ale nie jest przeznaczone dla władcy, tylko konesera i powinien być dziełem czysto syntetycznym. Najważniejszą jego funkcja jest pokazanie piękna betonu, materiału dającego dowolność kształtowania formy i niezniszczalnego. Taka synteza może być naszym celem, gdyż jak twierdził Jerzy Żuławski teoretyk Młodej Polski: „cała różnica duszy i mózgu jest różnicą syntezy i analizy. […] Wszelka synteza natomiast jest twórczością i na odwrót: wszelka twórczość na syntetyzowaniu polega [...]”. Nasz tron ma być niepowtarzalny, lecz ponieważ ma stać się atrakcją dla studentów AGH, będzie także rzeczą użyteczną. Może nie do końca wygodną, nie wiemy, jak długo można chcieć siedzieć na tronie. Dążenie do niepowtarzalności prowadzi architekturę współczesną do zerwania z modernistycznym pojmowaniem funkcji. Nasza Gra o tron nie ma realnego, a może tylko znanego inwestora. Dziś przecież architektura stara się zerwać z modernistycznym pojmowaniem funkcji budowli, zmierzając do – nowości, oryginalności, niepowtarzalności. Kiedyś przypisany był konkretny „styl” do funkcji budynku dla podkreślenia jego charakteru, takie działanie architekta we współczesności zanika. Prepon – aptum – decorum – zasada Arystotelesa zgodności treści z formą już nie obowiązuje. W naszych projektach dajemy autorom całkowitą swobodę i mamy nadzieję, że zagubią się całkowicie między rzeczywistością i wyobraźnią. Jednak wynik musi być realny, a dzieło ma być niepowtarzalne.
To już kolejne warsztaty Architektura Betonowa. W pamięci mamy jeszcze te ostatnie z 2016 i 2018 roku i ich tematy: Tron Cesarza Drugiej Strony Ziemi czy Tron królowej Lodu. Minęły kolejne dwa lata i znowu trzeba projektować. Najpierw pojawią się szkice Gry o tron. Pamiętajmy, że nie chodzi o żelazny tron, ale o coś jeszcze trwalszego i nieprzemijającego. Najważniejszy będzie tu oczywiście beton. Uczestnicy zostaną podzieleni na pięć (pięcioosobowych) grup. Projekt powinien być przedstawiony najpierw na jednej planszy o wymiarach 50x70 cm, w układzie pionowym przy pomocy rysunków aksonometrycznych, jednoznacznie wyjaśniających koncepcję. Skala opracowania dowolna, stosowna do koncepcji. Opracowanie bez użycia komputera techniką dowolną, trwałą, na dowolnym rodzaju planszy, umożliwiającą późniejszą reprodukcję. I tu możemy dojść do twierdzenia, że architektura pokazywana w szkicach i rysunkach powinna zamienić się na projekt budowlany, by istnieć. Uczestnicy muszą zatem zamienić swoje szkice i modele w projekt techniczny. Ostatni etap powstania tronu to jego samodzielna budowa. Każdy zespół do realizacji projektu będzie miał do dyspozycji beton o objętości nie większej niż 0.5 m3, beton może być zbrojony. Odlewy wykonane będą w szalunkach indywidualnych zaprojektowanych i zmontowanych przez uczestników warsztatów, wielkości około 50x50x160 cm.

Zgłoszenia na warsztaty prosimy nadsyłać na mail: architekturabetonowa@pk.edu.pl z dopiskiem warsztaty betonowe 2020. Chętnych prosimy o nadesłanie rysunków w formacie PDF przedstawiających jeden (wybrany) projekt studencki z dowolnego semestru (termin do 1 czerwca 2020). Prosimy także o podanie roku studiów i nazwy uczelni.W warsztatach mogą brać udział osoby będące studentami wydziałów architektury z uczelni z Polski.

Organizatorzy pokrywają koszty zakwaterowania uczestników w Krakowie i wyżywienia. Uczestnicy będą proszeni o przesłanie zgody Dziekana macierzystego wydziału na wzięcie udziału w warsztatach. Lista zakwalifikowanych osób zostanie podana 15 czerwca 2020.

Karta zgłoszeniowa:
http://www.kamika.arch.pk.edu.pl/files/WARSZTATYBETONOWEkartauczestnictwa2020.doc

Klauzula informacyjna:
http://www.kamika.arch.pk.edu.pl/files/klauzula_informacyjna_warsztaty.pdf

FB:
https://www.facebook.com/events/833902030452650/

Internet  
Webinaria Architektoniczne


Internetowe szkolenie dla architektów 3 czerwca 2020 r. godz. 11:00

Energooszczędne systemy okien i drzwi przesuwnych Schüco PVC w budownictwie mieszkaniowym.

Firma: Schüco International Polska, Osoby prowadzące: Paweł Rogóż i Łukasz Kaczmarek.

Opis szkolenia:
Jakie korzyści zapewniają architektom i użytkownikom nowoczesne systemy Schüco z PVC-U? Dowiecie się tego z webinarium, podczas którego zaprezentowane zostaną m.in. rozwiązania okienno-drzwiowe, balustrady oraz system drzwi podnoszono przesuwnych Schüco LivIngSlide, nagrodzony Złotym Laurem Konsumenta 2020.

Żeby wziąć w nim udział zarejestruj się:
https://szarch.clickmeeting.pl/webinarium-schuco-energooszczedne-systemy-okien-i-drzwi-przesuwnych-schuco-pvc/register

Warszawa  
Targi Kamieniarskie - Marble Warsaw Fair


Największe targi kamieniarskie w Europie Centralnej
Wydarzenie to odbędzie się 4-6 czerwca 2020 r. w największym centrum targowo – kongresowym w Polsce PTAK WARSAW EXPO. Targi mają na celu zaprezentowanie w jednym miejscu i czasie nowości rynkowych, najnowszych technologii, gotowych produktów z kamienia oraz użycie tego surowca w budownictwie, architekturze i designie. Gwarantem sukcesu jest doświadczenie i szerokie możliwości PTAK Warsaw Expo oraz współpraca z iZFAS, tureckim organizatorem czwartych największych targów kamieniarskich na świecie – Marble Izmir Fair, który zapewnia wystawców z Turcji, Iranu, Brazylii I Chin. Innowacyjna formuła targów dedykowana jest architektom, deweloperom, biurom projektowym, designerom i inwestorom.

Szczegóły:
https://marblewarsaw.com/

Małopolska  
Konkurs o Nagrodę im. Stanisława Witkiewicza


Zarząd Województwa Małopolskiego zaprasza do udziału w 10. jubileuszowej edycji konkursu o Nagrodę im. Stanisława Witkiewicza. Zgłoszenia mogą nadsyłać nie tylko architekci i pracownie, ale też stowarzyszenia i izby architektów, inwestorzy, instytucje i organizacje z sektora kultury oraz organy administracji publicznej.

Najlepsza architektura Małopolski zostanie wybrana już po raz dziesiąty. Nagroda Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza, ustanowiona w 2003 roku, ma na celu promowanie najbardziej wartościowych rozwiązań architektonicznych w regionie. Krajobraz Małopolski wciąż się zmienia, może nawet zmienia się coraz szybciej. Co roku pojawia się w nim kilka tysięcy nowych budynków. Jedne wnikają w niego bezszelestnie, niektóre go dewastują, jeszcze inne kreują go na nowo. I te są najciekawsze. Można w nich bowiem odczytywać systemy wartości, śledzić pracę intelektualną i wysiłek twórczy jakiego ich powstanie wymagało. Warto takie realizacje wyławiać i czynić przedmiotem publicznego zainteresowania. Stanowią bowiem inspiracje, jak każda innowacja. Są źródłem przeżycia estetycznego i artystycznego. Po to właśnie jest Nagroda im. Stanisława Witkiewicza, aby na to, co ważne i piękne zostało skierowane światło. To element pracy nad krajobrazem Małopolski, ale także nad krajobrazem naszej wyobraźni – tłumaczy Janusz Sepioł, architekt, historyk sztuki, urbanista, w latach 2002–2006 marszałek województwa małopolskiego, a zarazem jeden z inicjatorów ustanowienia nagrody.

Najlepsza architektura Małopolski AD 2020
Nagroda Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza przyznawana jest raz na dwa lata projektantom lub zespołom projektantów oraz inwestorom najlepszych realizacji architektonicznych zrealizowanych na obszarze województwa. Tak jak w poprzednich edycjach, stauetkę będzie można zdobyć w tym roku w trzech kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, przestrzeń publiczna. Do składania zgłoszeń uprawnieni są architekci, stowarzyszenia i izby architektów, inwestorzy, instytucje i organizacje realizujące zadania w sektorze kultury i ochrony krajobrazu kulturowego oraz organy administracji publicznej.

Zgłoszenia konkursowe przyjmowane są do 30 czerwca 2020 roku.

  • 2020-06-30 - Składanie zgłoszeń
Katowice  
NAJLEPSZA PRZESTRZEŃ PUBLICZNA WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO 2019


WARUNKI KONKURSU
1. PATRONAT KONKURSU
Konkurs odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego.

2. ORGANIZATOR KONKURSU
Konkurs organizowany jest przez Zarząd Województwa Śląskiego we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich SARP Oddział w Katowicach oraz Śląskim Oddziałem Towarzystwa Urbanistów Polskich.

3. CELE I ZADANIA KONKURSU
promocja realizacji urbanistycznych i architektonicznych kształtujących wysokiej jakości przestrzenie publiczne, poprawiające jakość życia mieszkańców regionu,
promocja samorządów lokalnych dbających o ład przestrzenny i jakość przestrzeni publicznych,
promocja projektantów tworzących wysokiej jakości rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne,
kształtowanie wizerunku województwa śląskiego jako atrakcyjnego miejsca zamieszkania, inwestowania i wypoczynku, wzmacnianie konkurencyjności regionu w oparciu o jego wysokie walory przestrzenne i krajobrazowe, stymulowanie korzystnych przemian dotyczących obszarów i obiektów przemysłowych dla podkreślenia kulturowej tożsamości regionu, wspieranie idei demokratyzowania się miast poprzez realizacje przestrzeni publicznych jako ważnej przestrzeni integrującej mieszkańców,
podnoszenie świadomości społecznej w zakresie kształtowania wysokiej jakości przestrzeni,
inspirowanie samorządów do podejmowania działań w zakresie kształtowania przestrzeni publicznych.

4. PRZEDMIOT KONKURSU
Przedmiotem konkursu są realizacje urbanistyczne i architektoniczne dotyczące przestrzeni publicznych, polegające na:

kształtowaniu nowych lub rewaloryzacji rynków, placów, ulic, ciągów pieszych, tras i ciągów rowerowych, centrów przesiadkowych, itp.,
kształtowaniu nowych lub rewaloryzacji terenów zieleni, terenów sportowych i rekreacyjnych,
rewaloryzacji terenów zdegradowanych i poprzemysłowych z przeznaczeniem ich na cele publiczne,
budowie i modernizacji obiektów użyteczności publicznej,
rewaloryzacji obiektów zabytkowych i poprzemysłowych dla nadania im funkcji użyteczności publicznej.

5. WARUNKI UCZESTNICTWA
Do konkursu można zgłaszać realizacje z terenu województwa śląskiego.
Do konkursu można zgłaszać realizacje, których zakończenie potwierdzono właściwą decyzją administracyjną ostateczną w dniu 31 grudnia 2019 roku lub zostały zakończone i odebrane do dnia 31 grudnia 2019 roku.
Realizacje zgłaszane do konkursu mogą stanowić zakończone zadanie będące częścią większego przedsięwzięcia pod warunkiem, że zakończenie zadania zostało potwierdzone właściwą decyzją administracyjną ostateczną w dniu 31 grudnia 2019 roku lub zostało zakończone i odebrane do dnia 31 grudnia 2019 roku.
Zgłoszenia – na kartach zgłoszeniowych – dokonuje:
Projektant,
inwestor,
jednostka samorządu terytorialnego (jst), na której terenie znajduje się zgłoszona realizacja,
instytucje i organizacje realizujące zadania publiczne związane z przedmiotem konkursu,
stowarzyszenie i samorząd zawodowy architektów, urbanistów i inżynierów budownictwa.
W karcie zgłoszenia niezbędne jest określenie osoby będącej przedstawicielem zgłaszającego odpowiedzialnej bezpośrednio za robocze kontakty z organizatorem i ze wszystkimi „stronami” określonymi w karcie zgłoszenia.
Zgłaszający informuje o fakcie dokonania zgłoszenia pozostałe „strony” określone w karcie zgłoszenia, tj. odpowiednio projektanta, inwestora oraz jst nie będącą inwestorem, na której terenie znajduje się zgłoszona realizacja.
Dokonanie zgłoszenia do udziału w konkursie jest równoznaczne ze zgodą na publikację imienia i nazwiska projektanta/ów zgłaszanej realizacji w ramach wszystkich publikacji i działań rozpowszechniających i promujących konkurs.
Do zgłoszenia należy dołączyć pisemne oświadczenie każdej osoby fizycznej/osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, dotyczące zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz zgody na publikację imienia i nazwiska w ramach wszystkich publikacji i działań rozpowszechniających i promujących konkurs. Złożenie ww. oświadczeń oznacza przyzwolenie na przetwarzanie i publikację danych osobowych.
Przekazanie materiałów i zdjęć jest równoznaczne ze zgodą na ich upublicznianie w ramach wszystkich publikacji i działań rozpowszechniających i promujących konkurs, w tym udostępnianie prasie w celu ich publikacji, a także na ich przekazanie do TUP w ramach zgłoszenia realizacji do ogólnopolskiego konkursu na najlepszą przestrzeń publiczną.
Do zgłoszenia należy dołączyć pisemne oświadczenie inwestora o zobowiązaniu do umieszczenia własnym staraniem pamiątkowej tablicy, o której mowa w punkcie 9.1.1. Warunków Konkursu oraz do przekazania organizatorowi dokumentacji fotograficznej potwierdzającej fakt umieszczenia pamiątkowej tablicy na nagrodzonej realizacji.
Organizator nie weryfikuje stanu faktycznego i nie ponosi odpowiedzialności za informacje przekazane przez zgłaszającego w karcie zgłoszeniowej.
Liczba realizacji zgłoszonych przez jeden podmiot nie jest ograniczona.
Udział w konkursie jest bezpłatny.

6. FORMA ZGŁOSZENIA
Zgłoszenie udziału w konkursie następuje przez złożenie w formie elektronicznej następujących dokumentów potwierdzających spełnienie warunków konkursowych:

karty zgłoszeniowej – zgodnej z załączonym wzorem (do pobrania na npp.slaskie.pl — wypełnionej w sposób kompletny) w formacie umożliwiającym edycję,
oświadczenia osoby fizycznej, o którym mowa w punkcie 5.8. Warunków Konkursu („skan” podpisanego dokumentu, dla każdej zgłoszonej w karcie osoby),
oświadczenia inwestora, o którym mowa w punkcie 5.10. Warunków Konkursu („skan” podpisanego dokumentu),
zdjęć zgłaszanej realizacji – minimum cztery najbardziej charakterystyczne ujęcia fotograficzne o rozdzielczości min. 300 dpi, o min. rozmiarze 13x18cm,
projektu zagospodarowania działki lub terenu wraz z orientacją na terenie gminy.
Organizator decyduje o wyborze spośród nadesłanych zdjęć prezentujących realizację w ramach wszystkich publikacji i działań rozpowszechniających i promujących konkurs.

Zgłoszenia realizacji do konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2020 dokonuje się pocztą elektroniczną na adres: NPPWS@slaskie.pl.

W przypadku dokonania zgłoszenia tej samej realizacji przez różnych zgłaszających o wyborze materiałów, które zostaną zamieszczone na stronie decyduje organizator.

7. SPOSÓB OCENY PRAC
Organizator sprawdzi poprawność wypełnienia Karty Zgłoszeniowej i kompletność wymaganych załączników. Zgłoszenia, które nie będą spełniały warunków poprawności i kompletności, zostaną wyłączone z dalszej oceny.

Jury konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego stanowią:

Przewodniczący Jury – Marszałek/Wicemarszałek/Członek Zarządu Województwa Śląskiego
Członkowie Jury – Członkowie Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno - Architektonicznej.
Spośród członków WKU-A wybrany zostanie sędzia referent, który oceni zgodność zgłoszonych realizacji z przedmiotem konkursu oraz zaprezentuje zgłoszone realizacje na posiedzeniu WKU-A poświęconym rozstrzygnięciu konkursu.

Realizacje, spełniające warunki formalne, zostaną przedstawione na stronie internetowej Województwa Śląskiego npp.slaskie.pl, przy czym w przypadku dokonania zgłoszenia tej samej realizacji przez różnych zgłaszających o wyborze materiałów, które zostaną zamieszczone na stronie decyduje organizator.

Spośród realizacji spełniających warunki formalne Jury najpierw nominuje najlepsze z nich do otrzymania nagrody/wyróżnienia, a następnie spośród realizacji nominowanych wybiera laureatów, których zarekomenduje Zarządowi Województwa Śląskiego do przyznania Nagród i Wyróżnień Marszałka Województwa Śląskiego.

Rekomendacje Jury wypracowane zostaną w drodze dyskusji i konsensusu, jednak gdy zajdzie konieczność – na podstawie jawnego głosowania, w którym obowiązywać będzie zasada zwykłej większości głosów, a w przypadku równej liczby głosów zadecyduje głos Przewodniczącego Jury. Rekomendacje Jury zostaną zapisane w formie protokołu zawierającego uzasadnienie wyboru.

Realizacje nominowane, nagrodzone i wyróżnione zostaną zgłoszone do kolejnej edycji ogólnopolskiego konkursu na najlepszą przestrzeń publiczną. Zgłoszenia dokona TUP o/Śląskie na podstawie materiałów, o których mowa w punkcie 6. Warunków Konkursu.

Oceny prac dokonują także mieszkańcy w trakcie plebiscytu publiczności, w którym możliwość wyrażenia opinii mają wszyscy zainteresowani konkursem, poprzez zagłosowanie na realizacje przedstawione na stronie Województwa Śląskiego npp.slaskie.pl.

Wyniki głosowania mieszkańców nie mają wpływu na werdykt Jury, Jury weryfikuje poprawność głosowania mieszkańców, w przypadku gdy głosy są oddane w sposób niewłaściwy Jury uchyla nieprawidłowo oddane głosy mieszkańców. Wśród osób biorących udział w plebiscycie publiczności rozlosowane zostaną nagrody rzeczowe.

8. TERMINARZ
Ogłoszenie konkursu kwiecień 2020
Składanie zgłoszeń do 30 czerwca 2020 r.
Ocena prac 1 sierpnia – 31 września 2020 r.
Ocena przez internautów 1 - 31 sierpnia 2020 r.
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród październik/listopad 2020 r.
Wystawa pokonkursowa listopad 2020 r

9. NAGRODY
W konkursie przyznawane są Nagrody i Wyróżnienia Marszałka Województwa Śląskiego. Nagrody i wyróżnienia przyznawane są inwestorom, gminom, na terenie których zlokalizowane są nagrodzone/wyróżnione inwestycje oraz projektantom nagrodzonych/wyróżnionych realizacji. Liczbę nagród i wyróżnień ustala Jury, w zależności od liczby i poziomu zgłoszonych realizacji.

Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego stanowi:
Dla inwestora: pamiątkowa tablica - do umieszczenia w publicznie widocznym miejscu nagrodzonej realizacji, pamiątkowy element plastyczny i dyplom.
Dla jst, na której terenie znajduje się nagrodzona realizacja: pamiątkowy element plastyczny i dyplom.
Dla projektanta nagrodzonej realizacji (posiadającego odpowiednie kwalifikacje do wykonywania zawodu): nagroda finansowa, pamiątkowy element plastyczny i dyplom.
Wyróżnienie Marszałka Województwa Śląskiego stanowi: pamiątkowy element plastyczny i dyplom (dla inwestora, jst oraz projektanta).
Realizacji, która otrzyma największą liczbę głosów w plebiscycie internetowym, zostanie przyznana Nagroda Internautów, którą stanowi pamiątkowy element plastyczny i dyplom (dla inwestora, jst oraz projektanta).
Nagrody finansowe przyznaje Zarząd Województwa Śląskiego na podstawie werdyktu zawartego w protokole z posiedzenia Jury. Łączna pula nagród finansowych wynosi 60 tys. zł brutto, a wysokość nagrody zależy od liczby przyznanych nagród, przy czym o podziale środków w ramach przewidzianej puli decyduje Jury.

10. OGŁOSZENIE WYNIKÓW I WRĘCZENIE NAGRÓD
Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu nastąpi podczas uroczystości wręczenia nagród. Marszałek Województwa Śląskiego wręczy laureatom nagrody niepieniężne, natomiast nagrody pieniężne zostaną przekazane przelewem na rachunki bankowe nagrodzonych (firmy otrzymają nagrodę w kwocie „brutto”, a osoby prywatne w kwocie pomniejszonej o należne opłaty i podatki).

Nagrody rzeczowe dla internautów zostaną wręczone przez Marszałka Województwa Śląskiego podczas uroczystości ogłoszenia wyników lub zostaną wysłane drogą pocztową.

Podczas uroczystości ogłoszenia wyników dopuszcza się prezentacje autorskie nagrodzonych realizacji lub wystąpienia inwestorów tych realizacji.

W celach organizacyjnych laureaci zostaną poinformowani o przyznanej nagrodzie jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem wyników, lecz do dnia ogłoszenia wyników są zobowiązani do nie ujawniania werdyktu Jury.

11. PUBLIKACJ
Wyniki konkursu zostaną opublikowane na portalach społecznościowych i stronach Województwa Śląskiego oraz współorganizatorów konkursu, a także w folderze pokonkursowym.

12. WYSTAWA POKONKURSOWA
Po uroczystym ogłoszeniu wyników zostanie zorganizowana wystawa, na której zaprezentowane będą nagrodzone i wyróżnione realizacje.

13. INFORMACJE DODATKOWE
Sprawy nieujęte w niniejszych Warunkach Konkursu oraz kwestie sporne rozstrzygnie Jury.

Uczestnikom konkursu przysługuje prawo wglądu w ich dane osobowe oraz prawo do ich sprostowania i poprawiania, a wszelkie oświadczenia w tym zakresie można składać bezpośrednio na adres konkursu NPPWS@slaskie.pl

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo zmiany terminów zamieszczonych w punkcie 8. Warunków Konkursu. Informacje o konkursie będą na bieżąco zamieszczane na stronie npp.slaskie.pl. Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać u organizatora konkursu:

Departament Planowania Przestrzennego
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Adres siedziby: 40-032 Katowice, ul. Dąbrowskiego 23
Adres korespondencyjny: 40-037 Katowice, ul. Ligonia 46
tel. 32 77 40 356
e-mail: NPPWS@slaskie.pl

Strona www konkursu:
https://npp.slaskie.pl/

Strony:
RONET - Zbigniew Filipek Biuro: 32-020 Wieliczka, ul. Zacisze 16, NIP: 677-133-92-83,
Konto bankowe: BANK PEKAO SA 03 1240 1431 1111 0010 2980 4734, tel: 608 835 030,
e-mail: ronet@ronet.pl, poczta@ronet.pl