Wydarzenia:

Strony:
Polanica Zdrój  
Konferencja ArchiVIP 2020


Ogólnopolska Konferencja ArchiVIP 2020, która odbędzie się w dniach 07-09 października 2020 r. w Hotelu Polanica Resort&Spa, ul. Górska 2 w Polanicy Zdrój.

Grupa docelowa:
architekci, biura architektoniczne, inwestorzy instytucjonalni

Warunki udziału:
Wstęp bezpłatny - warunkiem udziału jest zapoznanie się z programem konferencji i w przypadku zainteresowania wypełnienie i przesłanie formularza zgłoszeniowego do dnia 21 września 2020 r.

Przypominamy, że z uwagi na sytuację epidemiczną ilość miejsc jest bardzo ograniczona.

Dbając o bezpieczeństwo uczestników konferencji wprowadzono nowe zasady postępowania związane z zachowaniem środków ochrony w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa (SARS-CoV-2) zgodnie z obowiązującymi przepisami i rozporządzeniem.

Szczegóły:
http://www.archivip.pl/

Internet  
Zaproszenie na live A&B „Architekci na XXI wiek. Architektura jutra”- goście: Mateusz Mastalski, Hugon Kowalski


22 września 2020 (wtorek), godzina 18:00 – weź udział w live organizowanym przez A&B: „Architekci na XXI wiek. Architektura jutra”- goście: Mateusz Mastalski, Hugon Kowalski

„Architekci na XXI wiek. Architektura jutra” to cykl spotkań online z wybitnymi osobowościami polskiej sceny architektonicznej organizowany przez redakcję Architektura&Biznes.
Kryzys klimatyczny, światowa gospodarka napędzana ideą ciągłego wzrostu plus ostatnie wydarzenia związane z przymusową sytuacją lock down czy pracą zdalną wymuszają zmiany w podejściu do projektowania i architektury. Jak będzie wyglądała architektura jutra? Jak radzić sobie z wyzwaniami obecnego świata?

Patronem wydarzenia jest SARP Oddział Kraków.
Więcej na: www.architekturaibiznes.pl/mateusz-mastalski-hugon-kowalski,4628.html


Transmisja online:
— Facebook:https://www.facebook.com/events/1051801301905269/?notif_t=plan_user_associated&notif_id=1600162910530826
— YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCJQIIucPriiwFatSbKu8oFA

Poznań  
Seminarium dla architektów


ZAPROSZENIE NA SEMINARIUM DLA ARCHITEKTÓW, PROJEKTANTÓW, BIUR PROJEKTOWYCH, INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA

23 września 2020 r. o godz. 9.00
NOVOTEL Poznań Centrum, sala konferencyjna Amsterdam (I piętro), pl. Andersa 1

Szczegóły:
http://www.e-mgb.pl/zaproszenie/pliki/poznan.pdf

Internet  
Dom Zerokosztowy - prezentacja online


Nowe realizacje to już stały cykl prezentacji online organizowany przez Grupę Sztuka Architektury. Tym razem zapraszamy na wirtualny spacer po Domu Zerokosztowym zaprojektowanym przez pracownię Eureka Architekci. W tej realizacji nic nie jest przypadkowe, każda forma i rozwiązanie służą wspólnemu celowi: maksymalnemu obniżeniu kosztów utrzymania domu.

Spotkanie odbędzie się 24 września 2020 o godz. 11:00.
Poprowadzą go autorzy projektu: Maria Kopczyńska-Martinez oraz Daniel Martinez Garcia.

Obniżanie kosztów utrzymania budynku mieszkalnego stawia sobie za zadanie wielu architektów, szukających form dla obiektów pasywnych i energooszczędnych, niezależnie od tego, czy mają one pełnić funkcje publiczne czy mieszkalne.

Dom Zerokosztowy został zaprojektowany i zbudowany tak, by już dzięki swojej konstrukcji zużywać mniej energii. Założony na planie zbliżonym do kwadratu – taki kształt minimalizuje straty energii przez ściany – ma jedną kondygnację i ściany wykonane z prefabrykowanych elementów z keramzytobetonu. Dodatkowo pozyskuje energię elektryczną i cieplną z paneli fotowoltaicznych umieszczonych na dachu. Latem, gdy panele produkują dużo energii, jej nadwyżki są oddawane do sieci, co obniża rachunki zimą, kiedy niedobory energii trzeba uzupełniać ogrzewaniem i prądem sieciowym.

Dom ma powierzchnię 143 m2 i sporo urządzeń automatycznie sterujących i kontrolujących – to np. elektryczne sterowane termostatami ogrzewania, alarm, okna z radiowo sterowanymi żaluzjami fasadowymi, automatyczne nawadnianie ogrodu.

Przemyślane połączenie odpowiedniej bryły architektonicznej z zastosowaniem odpowiednich materiałów oraz urządzeń i instalacji poskutkowały tym, że jak do tej pory właścicielka domu w ciągu roku wydała na energię 200 zł (to koszt utrzymania sieci energetycznej). Całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej wyniósł około 40 tys. złotych.

Maria Kopczyńska-Martinez
architekt, członek Izby Architektów RP. Jest absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, studiowała także na Universidad de Alcalá de Henares w Hiszpanii. Doświadczenie zawodowe zdobywała w pracowniach projektowych i na budowach w Szwajcarii, Meksyku, Hiszpanii i w Polsce, m.in. na budowie wieżowca Złota 44. Od 2015 roku prowadzi pracownię projektową Eureka Architekci.

Daniel Martinez Garcia
architekt, członek Izby Architektów RP. Jest absolwentem Faculdad de Arquitectura de la Universidad de Alcalá de Henares w Hiszpanii, studiował także na Università d’Architettura Ludovico Quaroni w Rzymie. Doświadczenie zawodowe zdobywał w wiodących polskich biurach projektowych i na budowach m.in. budynku CENTIII w Warszawie. Od 2015 roku prowadzi pracownię projektową Eureka Architekci.

Zapraszamy do rejestracji.
https://szarch.clickmeeting.com/dom-zerokosztowy-nowe-realizacje/register

Bydgoszcz  
VIII Ogólnopolska konferencja naukowa z cyklu „Architektura miast”: Architekci w miastach XIX I XX wieku


Serdecznie zapraszamy do udziału w VIII OGÓLNOPOLSKIEJ KONFERENCJI NAUKOWEJ Z CYKLU „ARCHITEKTURA MIAST”. ARCHITEKCI W MIASTACH XIX I XX WIEKU, która odbędzie się 24‒ 25 września 2020 roku w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Komitet naukowy: prof. dr hab. Jacek Woźny, dr hab. Hanna Grzeszczuk-Brendel, dr hab. Marek Romaniuk
Sekretarz naukowy – dr Agnieszka Wysocka

IDEA KONFERENCJI:
Bohaterami tegorocznej edycji będą architekci, czasami szerzej nie nieznani, pozostający w cieniu swoich dokonań. Zachwycamy się budynkami, stanowiącymi symbole miast, nie zastanawiając się kto je stworzył, opracował graficznie, zrealizował. Proponujemy przedstawić ich sylwetki oraz twórczość w trakcie konferencji. Chcemy przypomnieć działalność zwłaszcza tych, którzy nie są szerzej znani, chociaż w mniejszych ośrodkach miejskich odegrali znaczącą rolę. Interesujące będzie prześledzenie ich drogi twórczej, tego, gdzie się uczyli i studiowali, kim byli ich mistrzowie, skąd czerpali inspiracje, jakie były ich poglądy artystyczne. Pamiętając o historii Polski w XIX i na początku XX wieku interesujące będą dokonania polskich architektów, którzy pracowali poza obszarem ziem polskich znajdujących się pod zaborami. Warto zastanowić się również w jakim stopniu architekci byli świadomi przemian w architekturze i sztuce europejskiej i czy korzystali z nowych rozwiązań technologicznych? Ramy czasowe, w które wpisany jest tegoroczny temat pozwoli też przedstawić obecność kobiet w architekturze.

CELE KONFERENCJI:
Konferencja ma na celu pogłębienie tematyki dotyczącej architektury. Tematy związane z regionem kujawsko-pomorskim zostaną pokazane na tle zjawisk w Polsce i w Europie. Podstawowym celem konferencji jest przedstawienie zjawisk do tej pory nie znanych i najnowszych wyników badań związanych z tematem tegorocznej konferencji.

Konferencja będzie kontynuacją zorganizowanych w latach 2008, 2009, 2012, 2016‒2019 sesji naukowych odbywających się pod hasłem: Architektura Miast (poprzednie dotyczyły m.in. oper, filharmonii, teatrów, architektury mieszkaniowej, architektury sakralnej i terenów zielonych w miastach w XIX i XX wieku).

Organizatorzy: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy i Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy.

Szczegóły:
https://kpck.pl/viii-ogolnopolska-konferencja-naukowa-cyklu-architektura-miast-architekci-miastach-xix-xx-wieku/

Internet  
Virtus Studio - Renowacje Zabytków - Foksal 13 Niezwykła Historia


24 września 2020 godz. 10.00
Renowacja i konserwacja obiektów zabytkowych to czynność wymagająca precyzji i pracowitości. Rewitalizacja elementów zewnętrznych i wnętrz wymaga zaangażowania, niebywałej dbałości o elementy oraz wszechstronnej wiedzy.

Do udziału w kolejnym webinarze zaprosiliśmy specjalistkę w dziedzinie konserwacji i modernizacji budynków zabytkowych i historycznych, a także założycielkę i właścicielkę pracowni Proart. O długiej i emocjonującej historii rewitalizacji kamienicy przy ulicy Foksal 13 w Warszawie opowie rzeczoznawca Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, Pani Anna Rostkowska. Dzięki prezentacji, uczestnicy będą mogli przenieść się do stolicy i razem z Panią Anną podziwiać odnowione wnętrza zabytkowej kamienicy.

Przedstawiciele branży architektonicznej zaprezentują rozwiązania technologiczne i materiałowe w zakresie renowacji i konserwacji obiektów zabytkowych.

Anna Rostkowksa
Architekt, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej 1972, upr. proj. 1978. W latach 1972-1980 w MBP "Warcent", w latach 1980-1984 nauczycielka historii arch. i projektowania w Liceum Renowacji Zabytków i Pomaturalnym Technikum Budowlanym. W latach 1985-1994 kier. bud. przy pracach wykonawczych w obiektach zabytkowych. Pracownik Państwowej Służby Ochrony Zabytków w latach 1995-1997. Specjalistka w dziedzinie konserwacji i modernizacji budynków zabytkowych i historycznych, rzeczoznawca Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. Założycielka i właścicielka pracowni Proart od 1994 r.

Rejestracja:
https://virtusstudio.clickmeeting.com/renowacje-zabytkow-foksal-13-niezwykla-historia/register

Gorzów Wielkopolski  
Seminarium dla architektów


ZAPROSZENIE NA SEMINARIUM DLA ARCHITEKTÓW, PROJEKTANTÓW, BIUR PROJEKTOWYCH, INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA

24 września 2020 r. o godz. 9.00
Centrum Konferencyjne Hotel Mieszko, sala Piastów
66-400 Gorzów Wlkp., ul. Kosynierów Gdyńskich 82

Szczegóły:
http://e-mgb.pl/zaproszenie/pliki/gorzow.pdf

Internet  
Mistrzowie Architektury Takaharu i Yui Tezuka


Data: 24 września 2020, godz. 12:00
Forma: YouTube - Masters of Architecture

https://www.youtube.com/channel/UCJRzFO9OIBtgn8amtAHLzQQ
Link do wydarzenia:https://www.facebook.com/events/235971614437444/

Z uwagi na trwającą sytuację pandemiczną, cykl Mistrzowie Architektury pozostaje w formule on-line. Podczas pierwszego jesiennego wykładu połączymy się z Japonią, a naszymi prelegentami będą Takaharu i Yui Tezuka - założyciele Tezuka Architects. Ten działający w Tokio duet architektów nie podąża w swoich projektach za nowoczesnymi technologiami, skupiając się na prawdziwym znaczeniu jakie niesie za sobą bycie człowiekiem.

Najbardziej znaną realizacją Tezuka Architects jest Fuji Kindergarten, uznane za najlepsze przedszkole świata po zdobyciu nagrody Best of All przyznanej przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w ramach 4-go Kompendium Wzorcowych Placówek Edukacyjnych w 2011 roku. Charakterystycznym elementem projektu jest owalny taras na dachu. Pełni rolę niekończącego się placu zabaw, pozwalając dzieciom biegać i bawić się na świeżym powietrzu.

W projekcie podkreślona jest również charakterystyczna dla projektantów z Japonii harmonia ludzi z naturą. Takaharu i Yui Tezuka pozostawili na działce istniejące drzewa, dlatego budynek ma powycinane otwory, co powoduje, że drzewa rosną dosłownie wewnątrz klas. Ich wystające ponad taras na dachu pnie, stanowią dodatkową atrakcję dla dzieci, które mogą się po nich wspinać.

Takaharu i Yui Tezuka inspirują się w swojej twórczości codziennym życiem ludzi. Podczas wykładu 24 września opowiedzą o architekturze, która kształtuje nie tylko zachowania użytkowników, ale również ich emocje. Część spotkania przyjmie formę Q&A, więc będzie okazja do zadawania pytań na żywo. Serdecznie zapraszamy!

Wykład japońskiego zespołu stanowi część międzynarodowej, interdyscyplinarnej konferencji „Senses in Architecture, Urban Landscaping and Design” - SAUL 2020.

Aby wziąć w nim udział, należy dokonać rejestracji na całe wydarzenie. Rejestracja dostępna jest pod poniższym linkiem:
https://saul-katowice.pl/conference/registration/

Warszawa  
Więcej niż architektura – cykl wykładów w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury


10 września w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury rozpoczęliśmy poszerzanie pojęcia architektury. Więcej niż architektura to cykl wykładów, których celem jest ukazanie relacji i synergii architektury z innymi dziedzinami życia. Do udziału w przedsięwzięciu zaprosiliśmy ekspertki i ekspertów z różnych obszarów kultury, sztuki i nauki, w których twórczości architektura odgrywa znaczącą rolę – jako medium, punkt odniesienia, inspiracja czy też obiekt badań.

Cykl wykładów online:
29 09 2020 Natalia Budnik
01 10 2020 Filip Springer
13 10 2020 Boris Kudlicka
27 10 2020 Natalia Romik
29 10 2020 Nicolas Grispierre
05 11 2020 Jerzy Łątka
12 11 2020 Aleksandra Przegalińska
9 11 2020 Hania Rani i Łukasz Pałczyński

Wykład będzie transmitowany na kanałach ZODIAKU Warszawskiego Pawilonu Architektury na platformach YouTube oraz Facebook.

https://pawilonzodiak.pl/

Organizator: Fundacja Warszawski Pawilon Architektury Zodiak
Partner: Oddział Warszawski SARP
Koordynacja: Marta Wójcicka i Igor Łysiuk
Grafika: Marta Lissowska

Wydarzenie realizowane w ramach cyklu działań edukacyjnych w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury.

Warszawa  
ForMA 2020: II Forum Młodych Architektów


Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej zaprasza na II Forum Młodych Architektów: ForMA 2020. W programie między innymi dyskusja na temat wartości prac projektowych i wyceny wynagrodzeń.

Pierwsza edycja Forum Młodych Architektów ForMA odbyła się w ubiegłym roku. Spotkanie, organizowane z inicjatywy Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, ma na celu przede wszystkim rozpoznanie problemów i potrzeb młodych architektów przed 40 rokiem życia oraz zachęcenie ich do aktywności w strukturach IARP. Tegoroczna odsłona wydarzenia odbędzie się 3 października w pawilonie wystawowym SARP przy ulicy Foksal w Warszawie. W programie między innymi dyskusja na temat realiów praktyki architektonicznej i problemów, z jakimi borykają się młodzi twórcy. Poruszone zostaną także takie zagadnienia jak wartość prac projektowych i wycena wynagrodzeń, przestrzeganie praw autorskich czy środowiskowa solidarność zawodowa.

Czytaj też: Wynagrodzenia architektów w Polsce i Danii: rozmowa z architektem Piotrem Zbierajewskim

Do udziału w Forum Młodych Architektów zaproszeni są członkowie Izby, którzy nie skończyli 40 roku życia. Zgłoszenia należy przesłać e-mailem na adres: izba@izbaarchitektow.pl, wpisując w treści: imię i nazwisko, numer członkowski IARP oraz datę urodzenia.

II Forum Młodych Architektów: ForMA 2020
Kiedy: 3 października 2020 roku, w godzinach 11.00 – 16.00
Gdzie: pawilon wystawowy SARP, Warszawa, ul. Foksal 2A

Strony:
RONET - Zbigniew Filipek Biuro: 32-020 Wieliczka, ul. Zacisze 16, NIP: 677-133-92-83,
Konto bankowe: BANK PEKAO SA 03 1240 1431 1111 0010 2980 4734, tel: 608 835 030,
e-mail: ronet@ronet.pl, poczta@ronet.pl