Wydarzenia:

Strony:
Warszawa  
Austro-Hungarian Zagreb: architecture and urban planning 1850-1918


Pracownia Obszaru Postjugosłowiańskiego zaprasza na wykład profesora Dragana Damjanovicia zatytułowany „Austro-Hungarian Zagreb: architecture and urban planning 1850-1918”.
Dragan Damjanović jest wybitnym historykiem architektury i urbanistyki z Uniwersytetu w Zagrzebiu. Zajmuje się głównie okresem habsburskim, historyzmem na obszarze Chorwacji oraz powiązaniami zawodowymi i przepływami idei w obrębie monarchii habsburskiej w dziedzinie architektury i urbanistyki. Więcej informacji na temat prelegenta.

Wykład odbędzie się w poniedziałek, 25 marca 2019 r., o godz. 12.00 w Instytucie Historii PAN (Rynek Starego Miasta 29/31, sala konferencyjna na drugim piętrze).

Ogółnopolski  
4. edycja konkursu „Lider Dostępności”


Integracja oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich ogłaszają nabór zgłoszeń do 4. edycji konkursu architektoniczno-urbanistycznego LIDER DOSTĘPNOŚCI.

Jego celem jest promowanie projektowania uniwersalnego, które uwzględnia potrzeby wszystkich użytkowników. Istotne są także najlepsze rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Nabór zgłoszeń trwa do 25 marca 2019 r. Rozstrzygnięcie Konkursu i wręczenie nagród nastąpi podczas Gali organizowanej w PAŁACU PREZYDENCKIM z okazji Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, przypadającego 5 maja

Wnioski konkursowe mogą nadsyłać dokonywać zarówno twórcy, jak i użytkownicy przestrzeni.

Formularz zgłoszeniowy i regulamin Konkursu są dostępne na stronie
http://integracja.org/lider-dostepnosci

Internet  
Webinaria Architektoniczne


Internetowe szkolenie dla architektów 26 marca 2019 r. godz. 11:00

Korzyści z zastosowania ciepłej ramki dystansowej Swisspacer w stolarce okiennej

Firma: Swisspacer, Osoba prowadząca: Adam Krzemiński

Wstęp:
Ramka dystansowa w środku szyby zespolonej jest co prawda niewielkim elementem ale może mieć istotny wpływ na polepszenie izolacyjności termicznej okna mierzonej parametrem Uw jak i zredukować zjawisko kondensacji pary wodnej od środka pomieszczenia. Wg badań Instytutu Domów Pasywnych może zaoszczędzić nawet 8% kosztów ogrzewania a przy tym estetycznie wygląda, bez refleksów z matowej powierzchni oraz szeroką kolorystyką. Korzyści możemy sami obliczyć z programu Caluwin dostępnego na naszej stronie internetowej.

Szkolenie przeznaczone jest tylko dla zarejestrowanych uczestników.

Żeby wziąć w nim udział zarejestruj się:
https://szarch.clickmeeting.pl/swisspacer-korzysci-z-zastosowania-cieplej-ramki-dystansowej-swisspacer-w-stolarce-okiennej/register

Warszawa  
„Projekty duńskiego biura SLA w kontekście Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ”


26 marca 2019 r. w godz.: 10:00 – 12:00 serdecznie zapraszamy na prezentację i dyskusję: „Projekty duńskiego biura SLA w kontekście Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ”. SLA tworzy nowoczesne przestrzenie miejskie, które inspirują społeczność i różnorodność dzięki innowacyjnemu wykorzystaniu natury, wzornictwa, zrównoważonego rozwoju i technologii. Więcej o pracowni: https://www.sla.dk/dk/

Współorganizatorami wydarzenia są Sekcja Architektury Krajobrazu OW SARP oraz Katedra Architektury Krajobrazu SGGW.

Program wydarzenia:
* Prezentacja projektów renomowanej duńskie firmy SLA przez architektkę krajobrazu Natalię Budnik z SLA
* Dyskusja moderowana przez przedstawicieli Sekcji Architektury Krajobrazu OW SARP i Katedry Architektury Krajobrazu SGGW – współorganizatorów wydarzenia

Miejsce: Wydział Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW, ul. Nowoursynowska 159, 02-776 Warszawa. Budynek 37 (Kampus SGGW), Aula IV (III piętro). Możliwość skorzystania z płatnego parkingu podziemnego (wjazd od ul. Nowoursynowskiej)

Wydarzenie będzie się odbywało w języku polskim.
Warunki udziału: Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Prosimy o rejestrację na wydarzenie:
https://sla-event-sarp-warszawa.konfeo.com/

Kraków  
Dyskusja pokonkursowa "Centrum Literatury i Języka – Planeta Lem” w Krakowie


Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków mają przyjemność zaprosić na dyskusję pokonkursową dotyczącą Konkursu SARP 983 na opracowanie koncepcji "Centrum Literatury i Języka – Planeta Lem” w Krakowie.

Program dyskusji:
– Prezentacja autorska prac nagrodzonych i wyróżnionych
– Dyskusja z Autorami

Dyskusja odbędzie się we wtorek, 26 marca 2019 o godz. 18:00, w Pawilonie Wyspiański 2000, plac Wszystkich Świętych 2

Wrocław  
Wykład prof. Vladimíra Šlapety „Architektura Czechosłowacji 1945–1989”


Wykład będzie poświęcony trudnym losom architektury w Czechosłowacji od końca drugiej wojny światowej do ostatecznego upadku systemu komunistycznego w listopadzie 1989 roku. Początkowo, w późnych latach czterdziestych była ona wciąż związana z tradycją przedwojennej awangardy. Później nastąpił epizod okresu stalinowskiego i skomplikowane próby ożywienia architektury pod koniec lat pięćdziesiątych. Zostanie zaprezentowana również architektura powstająca w pełnym nadziei czasie Praskiej Wiosny 1968 roku oraz w okresie powrotu do systemu totalitarnego podczas tzw. normalizacji, który nastąpił po sowieckiej okupacji.

27 marca 2019, godz.17:00
Muzeum Architektury we Wrocławiu ul. Bernardyńska 5
Wstęp wolny

Internet  
Webinaria Architektoniczne


Internetowe szkolenie dla architektów 27 marca 2019 r. godz. 11:00

Lekki i ekologiczny dach przemysłowy

Firma: Bauder, Osoba prowadząca: Maciej Runka

Szkolenie przeznaczone jest tylko dla zarejestrowanych uczestników.

Żeby wziąć w nim udział zarejestruj się:
https://szarch.clickmeeting.pl/bauder-lekki-i-ekologiczny-dach-przemyslowy/register

Internet  
Webinaria Architektoniczne


Internetowe szkolenie dla architektów 28 marca 2019 r. godz. 11:00

Ekspert produktów nawierzchniowych. Na co zwrócić uwagę przy wyborze produktów?

Firma: Semmelrock Stein+Design Sp. z o.o., Osoba prowadząca: Katarzyna Sibilska – Manager Produktowy

W programie:
Beton to nie beton … - czyli różnice produktowe
Produkt szyty na miarę … - cechy użytkowe produktów
Prawidłowa zabudowa

Żeby wziąć w nim udział zarejestruj się:
https://szarch.clickmeeting.pl/semmelrock-ekspert-produktow-nawierzchniowych-na-co-zwrocic-uwage-przy-wyborze-produktow/register

Toruń  
Wbrew stereotypom. Przygody architektury PRL – wykład Anny Cymer


Zwykliśmy traktować architekturę lat 1945–1989 jako jednorodną, pozbawioną finezji, raczej przytłaczającą niż godną zachwytów. Mniemanie, jakoby budownictwo epoki PRL było szarym monolitem, jest wielkim błędem!

Przede wszystkim w architekturze drugiej połowy XX wieku w Polsce zachodziły naprawdę znaczące zmiany. Nietrudno wyróżnić w tym półwieczu epoki stylistyczne, nurty, które ulegały zmianom w czasie (nawet, jeśli były to zmiany sterowane politycznie).

Ale na tym nie koniec. Nawet kiedy już uporządkujemy sobie te okresy – epoki, opiszemy ich główne założenia i obejrzymy budowle najlepiej je reprezentujące, zaraz okaże się, że w ich ramach powstawały dziesiątki obiektów od stylu głównego nurtu odbiegających. W mojej opinii właśnie te budowle są najciekawsze – bo są wynikiem kreacji architektów, ich pomysłowości, pędu do oryginalności czy autorskiej interpretacji pewnych stylistycznych założeń. A przecież wszyscy wiemy, że w latach PRL, kiedy to twórczość architektoniczna była zmonopolizowana przez władze państwowe, o oryginalność i autorskie projekty wcale nie było łatwo.

Żeby jednak móc docenić bogactwo form architektury tych kolejnych „epok” architektury drugiej połowy XX wieku, warto poznać te najważniejsze przemiany, jakie ją kształtowały. Chciałabym o nich nieco opowiedzieć, pokazując zarówno przekłady realizacji spełniających cechy danego okresu politycznego i stylistycznego, jak i te, które ów schemat przełamywały. Może uda się w ten sposób spojrzeć na architekturę czasów Polski Ludowej bez uprzedzeń i uwolnić od stereotypów.


Anna Cymer

Anna Cymer – historyczka architektury, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, zajmująca się popularyzacją wiedzy na temat architektury, głównie nowoczesnej i najnowszej. Pisuje zarówno do mediów popularnych, jak branżowych i specjalistycznych. Autorka książki “Architektura w Polsce 1945-1989”, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatka Nagrody Dziennikarskiej Izby Architektów RP. Warszawianka, która uwielbia Górny Śląsk, niedoszła absolwentka Studium Fotografii ZPAF maniakalnie fotografująca budynki.

Wykład w ramach cyklu “Architektura w Wozowni” współfinansowanego ze środków Gminy Miasta Toruń.

28.03.2019 (czwartek), godz. 17.30
wstęp wolny

Katowice  
Mistrzowie Architektury - Wolfram Putz


Tegoroczny cykl wykładów Mistrzowie Architektury rozpoczyna spotkanie z Wolframem Putzem, współzałożycielem uznanej pracowni architektonicznej GRAFT. Angielskie słowo „graft” oznacza transplantację, czyli przeszczep narządu z jednego ciała do obcego. Jaki ma to związek z architekturą? Codzienne życie jest kształtowane przez wiele pozornie obcych sobie dziedzin: kulturę, architekturę, literaturę, film, sport, itp. W swoich projektach, GRAFT odnajduje relacje pomiędzy tymi dziedzinami, czego efektem jest wzajemna transplantacja ich części składowych. Dzięki swojemu innowacyjnemu podejściu, niemiecka pracownia zyskała międzynarodowe uznanie.

Wolfram Putz, który w 1998 założył GRAFT wraz z dwoma wspólnikami, pełnił też rolę kuratora niemieckiego pawilonu podczas ubiegłorocznego biennale w Wenecji.

Zgłoszenia prosimy przesyłać za pomocą formularza:
https://docs.google.com/forms/d/1WQI9acT1XSgagsWON8gbf7gnZvsnqtBz-W7ucqpdPk4/edit

28 marca 2019, godz. 18:00
Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Ślaskiego ul. Bankowa 11b, Katowice

Strony:
RONET - Zbigniew Filipek Biuro: 32-020 Wieliczka, ul. Zacisze 16, NIP: 677-133-92-83,
Konto bankowe: BANK PEKAO SA 03 1240 1431 1111 0010 2980 4734, tel: 608 835 030,
e-mail: biuro.ronet@wp.pl, poczta@ronet.pl