Wydarzenia:

Strony:
.  
„Szkice architektoniczne”, czyli człowiek w przestrzeni. IV edycja konkursu dla studentów architektury


Rozpoczęła się czwarta edycja ogólnopolskiego konkursu dla studentów architektury, którego organizatorem są Międzynarodowe Targi Poznańskie, a partnerem merytorycznym Izba Architektów RP. Uczestnicy zmierzą się wyzwaniem polegającym na przygotowaniu odręcznego rysunku, prezentującego wpływ wybranych technologii i materiałów na jakość, wygląd oraz charakter architektury. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się podczas targów BUDMA 2018.

Motywem przewodnim tegorocznej odsłony konkursu „Szkice architektoniczne” jest „Człowiek w przestrzeni”. Uczestnicy projektu mają za zadanie przygotować rysunek odręczny w formacie A2 wykonany techniką tradycyjną (ołówkiem, rapidografem, piórem, markerem czy kredką), z wykorzystaniem dowolnej liczby kolorów. Przesłane prace będą ocenianie przez profesjonalne jury pod względem warsztatowym, wizualnym oraz estetycznym.

Obowiązujący program zajęć na uczelniach wyższych odsuwa rysunek odręczny na dalszy plan, co sprawia, że młodzi architekci zatracają umiejętność posługiwania się techniką tradycyjną. Projekty architektoniczne najczęściej zaczynały się od wykonania szkicu, przelania na papier swoich emocji, wizji obiektu, dlatego poprzez konkurs staramy się promować tą nieco dziś zapomnianą umiejętność, wciąż istotną w naszym zawodzie. Tegoroczny motyw przewodni konkursu "Człowiek w przestrzeni" daje uczestnikom praktycznie nieograniczone pole manewru do zaprezentowania możliwości swojej wyobraźni – mówi Ryszard Gruda, Prezes Krajowej Rady Izby Architektów RP.

Konkurs rozpoczął się 8 listopada i potrwa do 20 grudnia 2017 roku. Jego uczestnikami mogą zostać wszyscy uczniowie szkół architektonicznych (publicznych i prywatnych) na terenie kraju, nadających tytuł magistra inżyniera architekta, którzy w regulaminowym terminie przygotują i prześlą na adres Organizatora pracę konkursową. Nad przebiegiem konkursu czuwa specjalne jury konkursowe złożone z czołowych polskich architektów, grafików oraz artystów plastyków. Komisja wyróżni dziesięć prac, a trzy najlepsze zostaną uhonorowane nagrodami finansowymi w kwotach: 5, 3 i 1 tysiąca złotych brutto. Ponadto, podobnie jak w roku ubiegłym, Organizator przewidział nagrodę publiczności. Nominowana praca z największą liczbą oddanych głosów otrzyma wyróżnienie specjalne. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas zbliżających Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2018, które zaplanowane zostały na okres 30 stycznia – 2 lutego 2018 roku w Poznaniu. Warunkiem koniecznym uzyskania nagrody jest obecność na uroczystej gali rozstrzygnięcia konkursu.

Od pierwszej edycji konkurs cieszy się niesłabnącą popularnością wśród studentów architektury ze wszystkich stron kraju. W każdej z poprzednich odsłon projektu brało udział kilkadziesiąt prac. Większość uczestników, w ocenie profesjonalnego jury, prezentowało wysokie umiejętności posługiwania się techniką odręczną oraz zdolnościami przestrzennego myślenia.

Konkurs doskonale wpisuje się w nową konwencję targów, która od kilku lat kładzie duży nacisk na kwestie związane z zagadnieniami architektonicznymi oraz szeroko pojętą edukacją architektoniczną. Jest to efekt trwającej od dłuższego czasu strategicznej współpracy z Izbą Architektów RP. Wspólnie realizowane projekty oraz przedsięwzięcia sprawiają, że największe tego typu wydarzenie branżowe w Europie Środkowo-Wschodniej przyciąga coraz większe rzesze nie tylko architektów, ale także osób spoza środowiska, wrażliwych na otaczającą ich przestrzeń publiczną.

Szczegółowe informacje na temat konkursu „Szkice architektoniczne” są dostępne na stroniehttp://www.budma.pl/pl/konkurs_szkice_architektoniczne/

Wrocław  
TRANSLOKACJE MODERNIZMU Architektura Kambodży i Wietnamu


wystawa czynna do 7 stycznia 2018 roku

Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5

Tytułowy proces „translokacji” odnosi się do przenoszenia koncepcji europejskiego modernizmu na odległy, azjatycki grunt, co nastąpiło w latach 60. XX wieku. W zaskakującej konsekwencji, miasta Południowej Azji kryją mniej znane arcydzieła tego kierunku. Budynki zaprojektowane przez architektów wykształconych w Europie: Van Molyvanna i NgoViet Thu, reprezentują styl międzynarodowy w eleganckiej, harmonijnej i wrażliwej na kontekst odmianie.

Wystawa pokazuje w jaki sposób Architektura staje się w rękach Twórców narzędziem odbudowania tożsamości narodowej i odnowy kultury. Przyjmując międzynarodowy, aktualny język form, modernizm Kambodży i Wietnamu zachował równocześnie cechy charakteryzujące lokalne budownictwo w jego szerokim spektrum: od słynnych świątyń Angkor po powszechny typ domu wiejskiego. Poszerzenie i znaczne wzbogacenie języka struktur i ornamentów stanowiło duże wyzwanie dla prostoty i uniwersalizmu wpisanego w założenia ruchu międzynarodowego. Dzięki zdolności syntetyzowania form rodzimych i głębokiemu zrozumieniu środowiska, architekci Vann Molyvann i NgoViet Thu odnieśli niewątpliwy sukces.

Zachwyt wyjątkową architekturą nie może powstrzymać jednak od poruszania trudnych, egzystencjalnych tematów, z których najważniejszym jest przemijanie architektury. Przemijanie postrzegane zarówno jako „rozkład”, erozja betonu widoczna w ekspresyjnych ujęciach fotograficznych, ale też jako przemijanie architektury w procesie jej wyburzania. Wystawa prezentuje zdjęcia budynków, z których część jest zagrożona rozbiórką. Presja inwestorów na pozyskanie terenów w centrach miast Południowej Azji ma zgubny wpływ na losy dzieł modernizmu.

Przedstawione na wystawie fotografie autorstwa Agaty Bonenberg opowiadają o odnajdywaniu pereł modernizmu w mało znanych kontekstach kulturowych, geograficznych i przestrzennych. Zdjęcia są wynikiem emocjonalnego doświadczania architektury stylu międzynarodowego poprzez poszukiwanie harmonii, geometrii i ładu w ujęciach fotograficznych wybitnych obiektów tego nurtu. Zestawione ze scenerią otoczenia: dniem codziennym Kambodży i Wietnamu, mówią o architekturze, ludziach i czasie, który zmienia miasta.

Ogólnopolski  
Konkurs dla młodych architektów i designerów – PORTA BY ME


Ruszyła czwarta edycja konkursu PORTA BY ME – 4 DOORS

Już po raz czwarty producent drzwi PORTA organizuje konkurs dla młodych architektów i designerów – PORTA BY ME. W tegorocznej edycji „4 DOORS” uczestnicy konkursu zmierzą się z zadaniem zaprojektowania oryginalnych przedmiotów funkcjonujących wokół drzwi. Przyjmowanie konkursowych zgłoszeń potrwa do 15 stycznia 2018 r.

PORTA DRZWI już od kilku lat rozwija swój konkurs skierowany do studentów kierunków artystycznych i technicznych. Tegoroczna edycja „PORTA BY ME 4 DOORS” będzie okazją dla młodych designerów i architektów, aby wykazali się swoją pomysłowością i kreatywnością. Już po raz czwarty konkursowe prace będą oceniane przez jury nie tylko pod względem realizacji przewodniego tematu, ale również w kontekście innowacyjności, funkcjonalności, estetyki, wzornictwa, doboru materiałów, sposobu umiejętnego zaprezentowania produktu oraz możliwości realizacji projektu. W jury zasiądą: w roli przewodniczącego profesor Marek Owsian, architekt Hugon Kowalski, projektant Paweł Grobelny, architekt oraz redaktor magazynu „Architektura – murator” Beata Tylec oraz projektantka Agata Kulik-Pomorska.

– Wiemy, jak ważne w rozwoju i dalszej karierze jest nabywanie nowych doświadczeń przez młodych architektów. Nasz konkurs – PORTA BY ME – pozwala jego uczestnikom zdobyć cenną wiedzę na temat prowadzenia komercyjnych projektów oraz daje możliwość promocji swoich prac w środowisku. Zachęcamy wszystkich początkujących architektów do udziału w czwartej edycji – PORTA BY ME 4 DOORS – mówi Renata Szymańska, Specjalista ds. Komunikacji Marketingowej w PORTA KMI POLAND.

Podczas tej edycji uczestnicy będą mieli za zadanie przygotować projekty dwóch przedmiotów, które uzupełnią przestrzeń znajdującą się wokół drzwi. Uczestnicy konkursu, których projekty zajmą miejsce na podium, otrzymają nagrodę finansową – 10 tys. zł
(I miejsce), 3,5 tys. zł (II miejsce) oraz 1,5 tys. zł (III miejsce). Jednak pieniądze to nie wszystko. Wyróżnione przez jury prace będą prezentowane przez firmę PORTA DRZWI przy okazji wystaw czy imprez branżowych. Projekty mają również szansę być wdrożone do standardowej produkcji.

– Formuła tegorocznego konkursu nieco różni się od poprzednich. We wcześniejszych edycjach zadaniem konkursowym było zaprojektowanie drzwi. W tym roku postanowiliśmy skupić się na przestrzeni wokół nich, którą również można ciekawie zagospodarować. Mamy nadzieję, że uczestnicy konkursu podzielą się z nami swoimi kreatywnymi pomysłami – mówi Renata Szymańska, Specjalista ds. Komunikacji Marketingowej w PORTA KMI POLAND.

Przyjmowanie zgłoszeń do konkursu potrwa do 15 stycznia 2018 r.
Szczegółowe informacje dotyczące konkursu oraz regulamin znajdują się na stronie
http://portabyme.pl


Już 23 października w warszawskiej galerii handlowej „Złote Tarasy” podczas wydarzenia „Dzień Młodego Architekta” organizowanego przez magazyn Builder, wszyscy zainteresowani konkursem PORTA BY ME będą mogli porozmawiać na jego temat z przedstawicielami organizatora.

Kraków  
ODWILŻ ‘56 – CRACOVIA ‘65. WYSTAWA ARCHITEKTURY WITOLDA CĘCKIEWICZA


w dawnym Hotelu Cracovia, Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie al. Focha 1, Kraków
24 listopada 2017 – 21 stycznia 2018

Otwarcie wystawy "Odwilż 56 - Cracovia 65. Wystawa architektury Witolda Cęckiewicza" w czwartek 23 listopada o godz. 18.00

Wystawa w dawnym hotelu Cracovia to opowieść o architekturze Witolda Cęckiewicza ukazanej na politycznym i społecznym tle dwóch dekad następujących po odwilży 1956 roku.

Po wydarzeniach października 1956 roku architekci zerwali z socrealizmem i zwrócili się w stronę form nowoczesnych. Ten przełom jest punktem wyjścia wystawy zorganizowanej w gmachu dawnego hotelu Cracovia (obecnie Oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie). Główną osią pokazu będą dokonania Witolda Cęckiewicza – jednego z najważniejszych architektów polskiego powojennego modernizmu. Cęckiewicz w 1965 roku zaprojektował hotel Cracovia zaliczany – wraz z towarzyszącym mu kinem Kijów – do czołowych osiągnięć polskiej architektury lat 60. Zespół ten stanowi architektoniczny odpowiednik najciekawszych dzieł w polskiej kulturze tego okresu, rozkwitającej na fali odwilżowych przemian. Wystawa w Cracovii to wielowątkowa narracja pokazująca architekturę w kontekście realiów PRL-u lat 50. i 60. Celem pokazu jest zobrazowanie sprzeczności poodwilżowego przełomu, z jednej strony prezentującego szczytowe osiągnięcia polskiej kultury, z drugiej determinowanego przez przywództwo polityczne Władysława Gomułki.

Kuratorzy: Instytut Architektury: Dorota Jędruch, Marta Karpińska, Dorota Leśniak-Rychlak, Michał Wiśniewski
Współpraca: Kacper Kępiński, Agata Wiśniewska
Organizator: Instytut Architektury
Współorganizator: Muzeum Inżynierii Miejskiej
Partner główny: Muzeum Narodowe w Krakowie
Partnerzy: Fundacja Sztuk Wizualnych, kwartalnik „Przekrój”, Muzeum Historii Fotografii, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej
Aranżacja: Pracownia Macieja Siudy
Projekt graficzny wystawy: Wojciech Kwiecień-Janikowski, Kuba Sowiński
Produkcja: Małgorzata Dziedzic, Izabela Wałek

Instytut Architektury: www.instytutarchitektury.org

Bukowina Tatrzańska  
XXVII Mistrzostwa Polski Architektów w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie – Ski Archi Cup 2018


W pierwszy weekend marca 2018 (2-4 marca 2018) odbędzie się XXVII edycja Mistrzostw Polski Architektów w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie. Część sportowa imprezy odbędzie się na stokach Kotelnicy Białczańskiej, natomiast równie atrakcyjna część towarzyska będzie miała miejsce w obiekcie Grand Stasinda Bukowinie Tatrzańskiej.

Jest to największa ogólnopolskie wydarzenie zimowe dla architektów, którego początki sięgają lat 80., kiedy to Klub Architektów Narciarzy i Tenisistów zebrał środowisko na pierwszą edycję tych zawodów.

Oprócz zmagań o tytuły najlepszych narciarzy i snowboardzistów w różnych kategoriach wiekowych, uczestnicy będą korzystali z bogatego programu towarzyszącego, wypełnionego konkursami z nagrodami, ciekawymi spotkaniami oraz pełnymi atrakcji wieczorami towarzyskimi.

Ski Archi Cup rozpocznie się tradycyjnie piątkową rejestracją uczestników, która po raz pierwszy odbędzie się w holu ośrodka Grand Stasinda w Bukowinie Tatrzańskiej. Po krótkim odpoczynku architekci zostaną przetransportowani na Kotelnicę Białczańską, w celu odbycia wspólnego treningu z pomiarem czasu. Pierwszy dzień imprezy zostanie zakończony uroczystym losowaniem i wręczeniem numerów startowych. W sobotni poranek architekci rozpoczną rywalizację w kategoriach slalom gigant mężczyźni 20+, mężczyźni 35+, mężczyźni 45+, mężczyźni 55+, kobiety 20+, kobiety 35+ i kobiety 45+ oraz snowboard gigant mężczyźni 20+, mężczyźni 45+ i kobiety open. Zwieńczeniem pełnego pozytywnych emocji weekendu będzie bankiet połączony z ceremonią wręczenia nagród, medali i trofeów.

Wydarzenie skierowane jest do architektów z całej Polski - w poniedziałek 6 listopada 2017 start zapisów na stronie:
http://www.skiarchicup.pl

UWAGA - lista startowa na poprzednią edycję imprezy zapełniła się po kilku dniach!

Kraków  
V Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz / INAW 2018Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie oraz Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie serdecznie zapraszają do udziału w V Międzynarodowym Biennale Architektury Wnętrz (INAW 2018), którego najbliższa edycja będzie mieć miejsce w dniach 7-25 marca 2018 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie.

Do wzięcia udziału w V Międzynarodowym Biennale Architektury Wnętrz zapraszamy projektantów, studentów i pedagogów wyższych uczelni artystycznych i projektowych z kraju i z zagranicy.

W ramach Biennale organizowane są:
- dwudniowa międzynarodowa konferencja naukowa pt.: „RE/IN/VENTING” skierowana do artystów, projektantów, a także studentów;
- konkurs studencki „MOS-SPACE – RE/IN/VENTING”, do udziału w którym zapraszamy studentów wyższych uczelni artystycznych i projektowych z kraju i z zagranicy; zadaniem konkursu jest redefinicja i rekonfiguracja przestrzeni Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie;
- prezentacje interdyscyplinarnych działań Wydziałów Architektury Wnętrz uczelni państwowych z całej Polski;
- wydarzenia interdyscyplinarne, w tym instalację powstałą podczas warsztatów prowadzonych przez Samuela Gonçalvesa oraz prezentację studentów z AA School of Architecture London.

Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz jest wydarzeniem cyklicznym organizowanym przez Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie od 2010 roku. Tegoroczna, piąta już edycja Biennale, stanowi część obchodów Jubileuszu 200-lecia Uczelni i została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy.

Więcej informacji na temat INAW 2018 znaleźć można na:
http://www.inaw.pl

konkurs miedzynarodowy  
International VELUX Award


Już po raz ósmy firma VELUX zaprasza studentów architektury do udziału w międzynarodowym konkursie International VELUX Award (IVA). To doskonała okazja dla polskich studentów do pochwalenia się swoją kreatywnością przed światowej sławy jury oraz zaistnienia w gronie młodych architektów reprezentujących uczelnie z całego świata. Motywem przewodnim konkursu jest rola światła dziennego w architekturze.

Celem konkursu jest inspirowanie studentów architektury do brania pod uwagę światła dziennego, jako istotnego źródła światła, życia i energii w budynkach oraz jako ważnej dyscypliny w architekturze.

Rejestracja do IVA 2018 już ruszyła i potrwa do 1 kwietnia 2018 roku. Można zgłaszać się indywidualnie lub zespołowo.
http://iva.velux.com/

Prace konkursowe mogą być zgłaszane w dwóch kategoriach. Pierwsza to „Światło naturalne w budynkach”, zaś druga „Badania nad światłem naturalnym”.

Nagrody otrzymają zarówno autorzy prac, jak i ich opiekunowie naukowi. Łączna pula nagród wynosi 30 000 euro. Nagroda główna w każdej kategorii to 5 000 euro (4000 euro dla studenta i 1 000 euro dla opiekuna), natomiast nagrody za najlepsze prace w regionach w ramach każdej kategorii to 1 250 euro (1 000 euro dla studenta oraz 250 euro dla opiekuna).

Harmonogram konkursu przedstawia się następująco:
1 kwietnia 2018: zamknięcie internetowej rejestracji uczestników
15 czerwca 2018: ostateczny termin przesyłania projektów
październik 2018: ogłoszenie zwycięzców

Szczegóły:
https://www.velux.pl/profesjonalisci/architekci/aktualnosci/iva_2018

Strony:
RONET - Zbigniew Filipek Biuro: 32-020 Wieliczka, ul. Zacisze 16, NIP: 677-133-92-83,
Konto bankowe: BANK PEKAO SA 03 1240 1431 1111 0010 2980 4734, tel: 608 835 030,
e-mail: biuro.ronet@wp.pl, ronet@ronet.pl