Wydarzenia:

Strony:
Nadarzyn  
Międzynarodowe Dni Zieleni - Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GREEN DAYS


W dniach 23-25 marca 2018 r. w halach Ptak Warsaw EXPO w Nadarzynie odbędą się drugie Międzynarodowe Dni Zieleni - Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GREEN DAYS.

W 6 salonach tematycznych zaprezentują się firmy z branży: Architektury Krajobrazy, Małej Architektury, Ogrodnictwa, Techniki Ogrodniczej, Florystyki oraz Pszczelarstwa.Wystawcy zaprezentują wszystko, co związane z szeroko pojętą branżą ogrodniczą: od roślin ozdobnych, przez wyposażenie ogrodów, aż po akcesoria pszczelarskie.

Ogólnopolski  
Konkurs 3. edycja „Lidera Dostępności”.


To już trzecia edycja wspólnego konkursu Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Towarzystwa Urbanistów Polskich. Jego celem jest zauważenie i promowanie najlepszych rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Konkurs został objęty patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Nagrody zostaną przyznane w 8. kategoriach:
• Obiekt mieszkalny – za nowo zrealizowany obiekt o funkcji mieszkalnej, który w największym stopniu spełnia wymagania dostępności lub w którym zostały zrealizowane ciekawe i nowatorskie rozwiązania w zakresie dostępności;
• Obiekt usługowy – za nowo zrealizowany budynek usługowy, który wyróżnia się jakością dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością;
• Obiekt zabytkowy – za najlepszą inwestycję związaną z modernizacją budynku
z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością;
• Przestrzeń publiczna – za najlepiej zaprojektowaną lub zmodernizowaną pod względem dostępności przestrzeń publiczną w Polsce;
• Samorząd – nagroda dla jednostki samorządu terytorialnego, która wyróżnia się w prowadzeniu konsekwentnej polityki na rzecz dostępności dla osób
z niepełnosprawnością;
• Sieć placówek– nagroda dla firmy lub instytucji, która wyróżnia się kompleksowym dostosowywaniem swoich placówek do potrzeb osób z niepełnosprawnością oraz prowadzeniem spójnej polityki w obszarze dostępności;
• Architekt/Urbanista – nagroda za całokształt prac twórczych dla osoby lub firmy, której projekty odznaczają się uwzględnianiem potrzeb osób
z niepełnosprawnością;
• GRAND PRIX – nagroda specjalna, przyznawana przez Kapitułę dla wyróżniającej
się firmy lub instytucji (niezależnie od kategorii).


Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące konkursu znajdują się na stronie:http://www.integracja.org/lider-dostepnosci/.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 25 marca 2018 r.

Wrocław  
Wykład Tadeusza Bystrzaka poświęcony życiu i twórczości Teodora Talowskiego


Zapraszamy do Muzeum Architektury we Wrocławiu na wykład Tadeusza Bystrzaka poświęcony życiu i twórczości Teodora Talowskiego - jednego z najważniejszych polskich architektów przełomu XIX i XX wieku. Spotkanie w Muzeum Architektury jest częścią promocji książki "Talowski" autorstwa Tadeusza Bystrzaka.

poniedziałek 26 marca 2018 r., godzina 18.00, wstęp wolny
Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5

Wykład przedstawi postać Teodora Talowskiego w 161 rocznicę jego urodzin (26.03.1857). Towarzyszyć mu będzie promocja książki Talowski, której premiera miała miejsce 30 stycznia 2018 roku w PAU w Krakowie.
Nasz gość - artysta, malarz, rzeźbiarz i projektant - opowie o postaci architekta i przedstawi jego dzieła zrealizowane na terenach dawnej Galicji. Zwróci również uwagę na związki Talowskiego ze Lwowem i dzisiejszym Wrocławiem.

Teodor Talowski to jeden z najdoskonalszych polskich architektów przełomu XIX i XX wieku. Urodził się w 1857 roku w Zasowie, zmarł w 1910 roku we Lwowie. W trakcie swojego krótkiego, bo trwającego zaledwie 53 lata życia, był jednym z bardziej płodnych i aktywnych architektów tamtych czasów (…).

Architektura i działalność Teodora Talowskiego zafascynowały krakowskiego artystę Tadeusza Bystrzaka na tyle, że w swoich poszukiwaniach śladów twórczości i życia architekta dotarł on praktycznie do wszystkich miejsc, w których ten tworzył. Wędrówka nie ograniczyła się jedynie do terenów dawnej Galicji (obecnie Polska i Ukraina) - Tadeusz Bystrzak nie pominął także innych miejsc, w których powstawały budowle według projektu Talowskiego, a więc ziem dawnego Królestwa Polskiego, a nawet adriatyckiej wyspy S. Catharina, znajdującej się obok miasta Rovinj w Chorwacji. Z jego pasji badawczej wyrosła niniejsza książka, która jest najpełniejszą jak dotąd prezentacją dzieł Talowskiego i stanowi ważny krok w studiach nad dorobkiem tego jednego z najważniejszych twórców w dziejach architektury polskiej.

dr Zbigniew Beiersdorf

Więcej informacji:
http://www.talowski.pl
https://www.facebook.com/Talowski/

Wrocław  
Konferencja HALE PRZEMYSŁOWE I MAGAZYNY | 2018


Podczas konferencji uczestnicy będą mogli uzyskać wiedzę z zakresu rozwiązań projektowych i konstrukcyjnych, budowy hal i magazynów, optymalizacji czasu budowy, wysokiej jakości i trwałości rozwiązań konstrukcyjnych i nawierzchniowych, jak również wartości użytkowych, prowadzenia i integracji infrastruktury technicznej, bezpieczeństwa w tym zabezpieczenia stref zagrożonych wybuchem, oceny ryzyka, monitoringu, kontroli i dostępu, rozwiązań z zakresu sygnalizacji, detekcji oddymiania, bezpieczeństwa składowania, zasad bhp i ewakuacji w tym również optymalizacji kosztów eksploatacji oraz spełniające wysokie wymagania, technologiczną pomysłowość oraz innowacyjne technologie w tym nieszablonowy design. Konferencja skupiać się będzie w dużej mierze wokół ważnych kwestii dotyczących innowacyjnych rozwiązań dla obiektów wielkopowierzchniowych, ale będzie również poruszać kwestie z obszaru ze względu na typ konstrukcji i przeznaczenie hal (hale stalowe, przemysłowe, magazynowe i logistyczne, produkcyjne, rolnicze, sportowe, usługowe, konstrukcje stalowe, chłodnie, sortownie i przetwórnie, laboratoria specjalistyczne)

Wiodące tematy konferencji;
- Projektowanie hal i magazynów - konstrukcje, bezpieczeństwo, zaawansowane technologie
- Zaawansowane rozwiązania infrastruktury technicznej hal i magazynów. Monitoring wizyjny, detekcja dymu i ognia
- Case Study: Realizacja budowy hali - najczęstsze problemy i błędy na różnych etapach realizacji od projektu po odbiory

28 marca 2018 (środa) Wrocław Novotel & ibis Wrocław Centrum, ul. Powstańców Śląskich 7-7b, 53-332 Wrocław, sala na parterze, w godz. 09.00-14.30

SZCZEGÓŁY:
http://www.dndproject.com.pl/aktualnosci/278-hale-przemyslowe-i-magazyny-2018-pod-patronatem-stowarzyszenia-dafa


REJESTRACJA na konferencję 22 marca w WARSZAWIE:
http://www.dndproject.com.pl/konferencje/279-rejestracja-konferencja-hale-przemyslowe-i-magazyny-2018

konkurs miedzynarodowy  
International VELUX Award


Już po raz ósmy firma VELUX zaprasza studentów architektury do udziału w międzynarodowym konkursie International VELUX Award (IVA). To doskonała okazja dla polskich studentów do pochwalenia się swoją kreatywnością przed światowej sławy jury oraz zaistnienia w gronie młodych architektów reprezentujących uczelnie z całego świata. Motywem przewodnim konkursu jest rola światła dziennego w architekturze.

Celem konkursu jest inspirowanie studentów architektury do brania pod uwagę światła dziennego, jako istotnego źródła światła, życia i energii w budynkach oraz jako ważnej dyscypliny w architekturze.

Rejestracja do IVA 2018 już ruszyła i potrwa do 1 kwietnia 2018 roku. Można zgłaszać się indywidualnie lub zespołowo.
http://iva.velux.com/

Prace konkursowe mogą być zgłaszane w dwóch kategoriach. Pierwsza to „Światło naturalne w budynkach”, zaś druga „Badania nad światłem naturalnym”.

Nagrody otrzymają zarówno autorzy prac, jak i ich opiekunowie naukowi. Łączna pula nagród wynosi 30 000 euro. Nagroda główna w każdej kategorii to 5 000 euro (4000 euro dla studenta i 1 000 euro dla opiekuna), natomiast nagrody za najlepsze prace w regionach w ramach każdej kategorii to 1 250 euro (1 000 euro dla studenta oraz 250 euro dla opiekuna).

Harmonogram konkursu przedstawia się następująco:
1 kwietnia 2018: zamknięcie internetowej rejestracji uczestników
15 czerwca 2018: ostateczny termin przesyłania projektów
październik 2018: ogłoszenie zwycięzców

Szczegóły:
https://www.velux.pl/profesjonalisci/architekci/aktualnosci/iva_2018

Warszawa  
Otwarte Mazowieckie Mistrzostwa Architektów w tenisie ziemnym OMMA EDYCJA I 2018


IDEA IMPREZY:
Otwarte Mazowieckie Mistrzostwa Architektów w tenisie ziemnym OMMA to impreza tenisowa skierowana do architektów i ich partnerów biznesowych, stanowiąca platformę relacji, miejsce bycia razem, wymiany kontaktów, poznania się, zacieśnienia relacji zawodowych - w atmosferze inspirującej sportowej rywalizacji.

TERMIN I MIEJSCE:
Otwarte Mazowieckie Mistrzostwa Architektów w tenisie ziemnym OMMA odbędą się w dniach 13-15 kwietnia 2018 r. w Warszawie na kortach WTS ORZEŁ.

KATEGORIE:
Turniej singlowy
- kobiety open, mężczyźni open, mężczyźni 45+, mężczyźni 55+
Akademia Tenisa

ZGŁOSZENIA:
Rejestracja za pośrednictwem formularza na stronie
Termin zgłoszeń: do wyczerpania limitu miejsc

ZASADY UDZIAŁU:
Udział mają tylko amatorzy, czynni zawodowo architekci, którzy nie byli notowani na listach PZT w przeciągu ostatnich 10 lat, ani nie mają jakiegokolwiek zawodowego kontaktu z tą dyscypliną sportu oraz ich goście - partnerzy biznesowi, także amatorzy - jeden gość na jednego architekta, opłata startowa za udział w Mistrzostwach - 100 zł + vat /osoba płatne na konto w terminie do 3 dni po zarejestrowaniu, podając nazwę OMMA TENIS oraz imię i nazwisko osoby, której wpłata dotyczy. Dokonanie wpłaty jest równoznaczne z potwierdzeniem uczestnictwa w zawodach. W przypadku braku wpłaty w wyznaczonym terminie, organizator zastrzega sobie prawo do wykreślenia zgłoszenia.

Architekt, po zarejestrowaniu się i dokonaniu opłaty startowej, zgłasza swego partnera biznesowego drogą mejlową, wysyłając jego imię, nazwisko i adres mejlowy na : kasia@abactive.pl Do partnera zostanie wysłany formularz zgłoszeniowy.

http://www.omma.com.pl/

Kraków  
Smog Free Project w MOCAK-u. Spotkanie z Daanem Roosegaarde’em


15 lutego 2018 w parku Jordana otwarto ekspozycję Smog Free Tower, którą mieszkańcy Krakowa będą mogli oglądać do połowy kwietnia.

Smog Free Project, zainicjowany przez holenderskiego designera i innowatora Daana Roosegaarde’a, to ekspozycja plenerowa ukazująca wizję czystej przyszłości. Projekt, którego partnerem jest MOCAK, zostanie zaprezentowany w krakowskim parku Jordana.

Do 15 kwietnia w holu głównym Muzeum będzie można zobaczyć Smog Free Project Pop Up Exhibition – prezentację pierścionka z kamieniem zawierającym skompresowane cząsteczki smogu pozyskane ze Smog Free Tower.

W ramach projektu w parku Jordana stanie Smog Free Tower – największy oczyszczacz powietrza na świecie, wykorzystujący opatentowaną, przyjazną środowisku technologię jonizacji. Pozwala ona filitrować 30 tys. m3 powietrza na godzinę, zużywając do tego mniej elektryczności niż tradycyjny bojler. Skuteczność wieży została potwierdzona przez Eindhoven University of Technology.

Swoją podróż po świecie Smog Free Project rozpoczął w Rotterdamie. W 2016 roku wieża pojawiła się w Chinach. Kolejny przystanek, Kraków, został wybrany nieprzypadkowo – to jedno z pierwszych miast w Polsce, które rozpoczęły walkę ze smogiem i zaczęły dbać o czystość powietrza. Projekt jest częścią wizji Roosegaarde’a, w którego twórczości szczególnie wybrzmiewa motyw „krajobrazów przyszłości”, łączący ludzi, technologie i miejsca w działaniach zmierzających do poprawy jakości życia w środowisku miejskim.

Ponad 80 procent ludzi żyjących w miastach oddycha powietrzem, którego zanieczyszczenie przekracza normy wyznaczone przez Światową Organizację Zdrowia. Smog Free Project ma na celu inspirowanie mieszkańców miast, a także władz, organizacji pozarządowych, twórców kampanii społecznych i branży clean-tech do wspólnego działania na rzecz oczyszczania miasta ze smogu.

Daan Roosegaarde – holenderski artysta, innowator oraz twórca projektów społecznych, badających relacje między ludźmi, technologią i otoczeniem. Ukończył architekturę w The Berlage Institute. W 2007 roku założył Studio Roosegaarde. Wspólnie z projektantami i inżynierami opracowuje tam ideę „krajobrazów przyszłości”, budując inteligentne i trwałe prototypy rozwiązań technologicznych dla miast. Roosegaarde jest laureatem wyróżnienia Young Global Leader na Światowym Forum Ekonomicznym. W Holandii został także uhonorowany tytułem Artysty Roku.

Ogólnopolski  
Konkurs KOŁO - toaleta publiczna


Jubileuszowa edycja konkursu KOŁO to szansa, by zmienić przestrzeń publiczną Słupska
Od 20 lat w ramach konkursu KOŁO, studenci i młodzi architekci tworzą projekty budynków z funkcją toalety publicznej dla miast. W tegorocznej, jubileuszowej edycji wydarzenia, nowoczesny obiekt dla mieszkańców ma szansę powstać na miejskich bulwarach w Słupsku. Program rewitalizacji, którym objęty został obszar nad Słupią, może znacznie przyspieszyć realizację zwycięskiego projektu. Akcja organizowana we współpracy z władzami miasta, właśnie ruszyła. Wyniki poznamy w czerwcu.

Termin składania prac 8 maja 2018 r.

Oprócz funkcji ogólnodostępnej toalety, przyjaznej dla osób z niepełnosprawnością czy ograniczoną sprawnością ruchową, budynek ma zapewniać mieszkańcom dodatkowe udogodnienia, takie jak drobna gastronomia, stojak na rowery czy informator Urzędu Miasta. W tym roku uczestnicy mogą zaproponować też dowolne, dodatkowe funkcje obiektu, co będzie kolejną okazją, by wykazać się otwartością i znajomością potrzeb mieszkańców.

Konkurs KOŁO wyróżnia dążenie do realizacji zwycięskiego projektu budynku, który nie tylko wpisze się w tkankę miasta, ale przyczyni do poprawy jakości życia mieszkańców. W tym roku prace oceni jury złożone z wybitnych architektów, a także osób związanych z rozwojem przestrzeni miejskiej Słupska.

W jego skład wejdą:
• prof. Ewa Kuryłowicz – Wydział Architektury PW, Kuryłowicz & Associates, sędzia SARP Warszawa;
• arch. Dariusz Herman – sędzia SARP Koszalin;
• arch. Mirosław Zwolski – prezes SARP Słupsk;
• arch. Maciej Araszkiewicz – Wydział Polityki Przestrzennej UM Słupsk;
• Paweł Krzemień – Referat Rewitalizacji w Wydziale Zarządzania Funduszami UM Słupsk;
• Przemysław Powalacz – Prezes Zarządu Geberit Sp. z o.o.

Oprócz Grand Prix w wysokości 20 000 PLN oraz trzech wyróżnień, w tegorocznej edycji konkursu organizatorzy przewidzieli również nagrody dodatkowe: za najlepiej zaprojektowaną toaletę publiczną, zgodną z zasadami projektowania uniwersalnego, a także za najciekawszą funkcję dodatkową obiektu dla mieszkańców. Uczestnicy mogą wygrać też prestiżowy, miesięczny staż w Biurze Architektonicznym Kuryłowicz & Associates sp. z o.o w ramach nagrody „Debiut Roku”.

Przykładem zrealizowanych prac konkursowych jest m.in. Pawilon Plażowy w Warszawie, toaleta w Kazimierzu Dolnym oraz toaleta przy Rondzie Mogilskim w Krakowie.

Szczegóły konkursu oraz regulamin znajdują się na stronie:http://www.konkurskolo.pl
AKCJA SPOŁECZNA NIE OLEWAMY MIASTA

Deficyt toalet publicznych to duży problem dla mieszkańców polskich miast. W ramach akcji Nie olewamy miasta, której patronem jest marka KOŁO, organizatorzy zapytali mieszkańców 8 największych miast w Polsce, czego brakuje im w ich miastach. Na podstawie zebranych zgłoszeń powstała Mapa miejskich potrzeb. Wśród 5 głównych potrzeb, uczestnicy wskazali m.in. potrzebę wybudowania nowych toalet publicznych.

Szczegóły akcji dostępne są na stronie Nieolewamymiasta.pl oraz na Facebook.com/nieolewamymiasta

Strony:
RONET - Zbigniew Filipek Biuro: 32-020 Wieliczka, ul. Zacisze 16, NIP: 677-133-92-83,
Konto bankowe: BANK PEKAO SA 03 1240 1431 1111 0010 2980 4734, tel: 608 835 030,
e-mail: biuro.ronet@wp.pl, ronet@ronet.pl