Wydarzenia:

Strony:
Internet  
Konkurs dla studentów: Starość Millenialsów. Miasto 2060


Konkurs zakłada wyłonienie innowacyjnych, koncepcyjnych projektów architektonicznych (konstrukcje architektoniczne, meble miejskie, identyfikacje graficzne, urządzenia, pojazdy, etc.), które łamać będą stereotypy starości i oferować osobom starszym wysoką jakość życia w mieście 2060 roku.

Termin składania prac 25 stycznia 2017 r. przedłużono do 25 lutego 2017 r.

Regulamin:
http://lab60plus.pl/organizowane-wydarzenia/konkurs-starosc-millenialsow

Katowice  
Konferencja SZPITALE I OBIEKTY SŁUŻBY ZDROWIA


Termin konferencji:
26 stycznia 2017r. KATOWICE (czwartek)
Czas trwania: godz. 09.00 -16.30. Punkt Rejestracyjny czynny od 08.00

Miejsce Konferencji:
Międzynarodowe Centrum Kongresowe & Spodek, pl. Sławika i Antalla 1, parter

Uczestnictwo w konferencji jest BEZPŁATNE

Rejestracja i Szczegóły:
http://dndproject.com.pl/aktualnosci/206-konferencja-szpitale2017-juz-26-stycznia-2017-w-mck-w-katowicach

Kraków  
BIM w praktyce


Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków serdecznie zaprasza na nowy cykl wykładów pod tytułem „BIM w praktyce”.

Architekci Piotr Grabski, Krzysztof Więcek, Paweł Görlich i Grzegorz Dąbrowski wprowadzają BIM w biurze architektonicznym DDJM w różnych aspektach. Zaprezentowane zostaną krakowskie projekty i realizacje: Enterprise Park, inwentaryzacja Hotelu Cracovia, oraz Office Inspiration & Education Centre należący do Nowy Styl Group. Na tych przykładach omówione zostaną zagadnienia: wdrożenie BIM w biurze architektonicznym, inwentaryzacja z chmury punktów, praca z czwartym wymiarem (phasing), aspekty geodezyjne – model terenu 3D na podstawie mapy 2D, elastyczność projektowa, koordynacja z branżami i wykonawcami, relacje z inwestorem, współpraca na budowie.

Wykład jest częścią cyklu „BIM w praktyce”, organizowanego w Krakowskim Oddziale SARP. W ramach cyklu prezentowana jest praktyka projektowa z użyciem najnowszych technologii w pracowniach architektonicznych.

BIM (ang. Building Information Modeling) – modelowanie informacji o budynkach i budowlach poprzez projektowanie parametryczne oparte na bazie danych. Model przedstawia zapisane cyfrowo odzwierciedlenie fizycznych i funkcjonalnych właściwości obiektu budowlanego. Do modelowania stosuje się oprogramowanie komputerowe wspomagające projektowanie. Model powstaje przy użyciu trójwymiarowych obiektów, takich jak ściana, strop, dach, okno, drzwi, którym przypisane są odpowiednie parametry. Zmiany w elementach tworzących model są reprezentowane w trójwymiarowym modelu, w zestawieniach danych geometrycznych i materiałowych. BIM to proces inwestycyjny od koncepcji poprzez projektowanie, wykonawstwo aż po zarządzanie budynkiem.

Partnerem wydarzenia jest właściciel omawianego obiektu: Nowy Styl Group, oraz Tech Data dystrybutor oprogramowania BIM.

Wykład odbędzie się w czwartek, 26 stycznia 2017, o godz. 18:00, w Galerii Architektury SARP przy Placu Szczepańskim 6 w Krakowie.

Wrocław  
Wrocławscy Mistrzowie Architektury


Stowarzyszenie Architektów Polskich O/Wrocław oraz Biuro Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 mają zaszczyt zaprosić na promocję 5 tomów serii wydawniczej "Wrocławscy Mistrzowie Architektury" prezentującej dorobek Laureatów Honorowej Nagrody SARP Wrocław:

- Stefana Müllera (2011)
- Anny i Jerzego Tarnawskich (2012)
- Zbigniewa Maćkowa (2013)
- Wojciecha Jarząbka (2014)
- Doroty i Mariusza Szlachciców (2015),
a także tomu szóstego poświęconego Krystynie i Marianowi Barskim, Laureatom Nagrody Specjalnej (2016).

W programie spotkanie z Laureatami oraz Autorami wszystkich tomów serii (Aleksandrą Czupkiewicz, Maciejem Hawrylakiem, Darią Kieżun, Joanną Majczyk, Agnieszką Tomaszewicz, Łukaszem Wojciechowskim, Krzysztofem Zientalem).

26 stycznia 2017, g. 18.00, Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5

Seria wydawnicza "Wrocławscy Mistrzowie Architektury" ma na celu honorowanie wrocławskich twórców - kolejnych Laureatów Nagrody, których sylwetki prezentowane były dotąd w katalogach Dolnośląskiego Festiwalu Architektury DoFA, a którzy zasługują na uwiecznienie ich w Panteonie Architektury dzięki poświęconym im samodzielnych publikacjom.

Seria powstała w ramach programu wydawniczego ARCHITEKTURA ESK Wrocław 2016 będącego częścią obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Program wydawniczy ARCHITEKTURA ESK Wrocław 2016 jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

Poznań  
BUDMA 2017


7-10 luty 2017

GOŚĆ SPECJALNY: FERNANDO MENIS
twórca architektonicznego dzieła sztuki, CKK Jordanki w Toruniu, wygłosi wykład pt. Reason and emotion - the special case of an Opera in Toruń.

Środa, 8 lutego, pawilon 15MTP, Sala Ziemi
PRACOWNIA BULANDA, MUCHA

Andrzej Bulanda oraz Włodzimierz Mucha będą gośćmi trzeciego dnia targów. Tematem ich prelekcji będzie Odkrywanie przeszłości dla przyszłości.

Czwartek, 9 lutego, pawilon 6A MTP, Forum INSPIRACJE
STANISŁAW NIEMCZYK

Architekt, określany mianem "Polski Gaudi" dzięki swoim niezwykłym realizacjom, podejmie temat Wspólnota budowania ostatniego dnia targów.

Piątek, 10 lutego, pawilon 6A MTP, Forum INSPIRACJE
ARCHISTRADA

prezentacja najwyższej jakości produktów o unikatowym designie i wyróżniających się parametrach, dedykowanych architektom i projektantom.
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU SZKICE ARCHITEKTONICZNE

Z nadesłanych prac, Jury konkursu nominuje 10 najlepszych, spośród których 3 znajdą się na podium. Kto wykonał najbardziej intrygującą i kreatywną pracę? O tym przekonamy się w piątek, 10 lutego.

Szczegóły:
http://www.budma.pl/pl/news/polecane_wydarzenia-dla_architektow/

Poznań  
BUDMA 2017


Konkurs o Nagrodę im. Macieja Nowickiego
Temat:
Energooszczędne budynki w zgodzie z siłami natury
Termin przyjmowania prac 6 luty 2017 r.
Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa BUDMA, Poznań, 9 lutego 2017r., pawilon 6a
Szczegóły:
http://www.architekturaibiznes.com.pl/?opt=dlafirm&pid=351


Forum Architektury
Panel:
Człowiek, architektura, środowisko - wiedza i inspiracja
9 lutego 2017 r., godz. 14:00, pawilon 6a
Prowadzenie Romuald Loegler
prelegenci:
- Marcin Borowiec - architekt z certyfikatem architektury budownictwa pasywnego
- Łukasz Sajewicz - firma Viessmann
- Marcin Turon - projektant branżowy
- Katarzyna Zielonko-Jung - Politechnika Warszawska
Szczegóły:
http://www.architekturaibiznes.com.pl/?opt=dlafirm&pid=352

Wrocław  
Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm


Z przyjemnością informujemy, że wystawę "Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm", przygotowaną w ramach programu architektonicznego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, będzie można oglądać w Muzeum Architektury we Wrocławiu do 26 lutego 2017.

Wystawa, której kuratorem jest profesor Andrzej Szczerski, poświęcona jest modernistycznej architekturze i urbanistyce Lwowa. Lata Drugiej Rzeczypospolitej przyniosły nowe możliwości rozwojowe, które zostały konsekwentnie wykorzystane na rzecz budowy nowoczesnego miasta o ważnej pozycji w kraju i w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. (...) Wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu jest pierwszą tak obszerną prezentacją osiągnięć lwowskich architektów, które pokazane zostaną na tle innych dziedzin życia kulturalnego w mieście, za pośrednictwem planów, makiet architektonicznych, fotografii, dzieł sztuki, plakatów, pocztówek i filmów. Opracowana w oparciu o kolekcje publiczne i prywatne z Polski i Ukrainy jest różnorodnym portretem modernistycznego miasta i podkreśla rolę Lwowa jako centrum nowoczesności w czasach Drugiej Rzeczypospolitej.

Film promujący wystawę:
https://www.youtube.com/watch?v=nczQcJmAQcU

Ekspozycji towarzyszy katalog "Lwów: miasto, architektura, modernizm". Książka pod redakcją profesorów Bohdana Czerkiesa i Andrzeja Szczerskiego to wspaniałe, kilkusetstronicowe wydawnictwo zawierające bogaty materiał ikonograficzny oraz zbiór esejów pióra polskich i ukraińskich badaczy lwowskiego modernizmu.

Rumia  
Międzynarodowa Konferencja Naukowa PRZEDMIOT ARCHITEKTURA ŚRODOWISKO


Konferencja jest planowaną kontynuacją spotkań z lat 2015-2016, integrujących przedstawicieli różnych dziedzin sztuki i dyscyplin projektowych, takich jak wzornictwo, architektura wnętrz, architektura i urbanistyka. Oprócz podkreślanego w poprzednich edycjach kontekstu związanego z kształceniem i dydaktyką, czyli nauczaniem w sztukach projektowych, będzie ona okazją do szerszego rozwinięcia tematu teorii i praktyki projektowania.

Tym razem chcemy też wprowadzić do dyskusji wątek środowiskowy, czyli zastanowić się nad zagadnieniem obecności problematyki społecznej i proekologicznej w projektowaniu. Rozważając rolę Design we współczesnym świecie, można za Timem Brownem zadać pytanie: na ile projektowanie jest metodą rozwiązywania problemów projektowych, a za Dejanem Sudjicem: co jest dziś prawdziwym luksusem – posiadanie pewnych rzeczy czy raczej rezygnacja z nich? Warto, wydaje się, zastanowić się głębiej nad kwestią, co postawa przyjazna środowisku zmienia w podejściu do projektowania. Czy ograniczenie lub zaniechanie działania może być sposobem na projektowanie? Czy projektowanie musi oznaczać tworzenie nowych rzeczy, czy może być elementem procesu zmiany i przekształcania? Na ile zasada Reduce, Reuse, Recycle, Recover (4R) obecna jest w projektowaniu?

Inkluzywność projektowania i jego procesualny charakter są kolejnym podejmowanym wątkiem debaty. To proces z jego złożonością przebiegu oraz bogactwem implikacji towarzyszących, a nie wyizolowany akt twórczy ukazuje formę przebiegu zmian w przestrzeni. W architekturze oznacza to zrównoważenie twórczego talentu rzemiosłem rozumianym jako zaawansowana umiejętność. Wówczas treść zawarta w obiekcie pozostaje zgodna z oczekiwaniami i czytelna dla odbiorców. W ten sposób przestrzeń idei współistnieje z egzystencjalnym aspektem przestrzeni zamieszkiwania. Pytanie, czy ten rodzaj myślenia o działaniach w przestrzeni ujawnia się podobnie w każdej zasugerowanej skali?
Wzorem lat ubiegłych zajmować się będziemy różnymi skalami projektowania: od przedmiotu, poprzez architekturę, po środowisko naturalne i zbudowane.

Debata konferencyjna odbędzie się w trzech panelach tematycznych: PRZEDMIOT, ARCHITEKTURA, ŚRODOWISKO, każdorazowo podejmując poddane wątki i próbując poszukiwać odpowiedzi na zadane pytania.

Komitet Organizacyjny Konferencji
dr Magdalena Berlińska IW PK
dr hab. inż. arch. Robert Idem WA PG
dr inż. arch. Agnieszka Kurkowska IW PK
dr inż. arch. Dorota Wojtowicz-Jankowska WA PG
Sekretarz Konferencji: mgr inż. arch. Anna Stasiak WA PG

Miejsce konferencji: Stacja Kultura, ul. Starowiejska 2, 84-230 Rumia, Polska
Termin nadsyłania zgłoszeń: 28.02.2017
Termin potwierdzenia zgłoszeń i akceptacji abstraktów: 07.03.2017
Termin konferencji: 26.04.2017

Języki konferencji: polski, angielski i rosyjski.
Języki publikacji: polski i angielski.

Zgłoszenia i artykuły prosimy przesyłać na adres: e-mail: pas.conference2017@gmail.com

Uczestnicy Konferencji nie ponoszą kosztów udziału w Konferencji i kosztów publikacji.
W monografii zamieszczone zostaną te artykuły, które uzyskają pozytywne recenzje.
Wytyczne edytorskie i ramowy program Konferencji ukażą się w Komunikacie nr 2.
Organizatorzy Konferencji nie zapewniają noclegów.

Kontakt: pas.conference2017@gmail.com

Szczegółowe informacje:
http://arch.pg.edu.pl/katedra-projektowania-srodowiskowego/-/przedmiot-architektura-srodowisko

Zakopane  
XXVI Mistrzostwa Polski Architektów w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie – Ski Archi Cup 2017


Mistrzostwa Polski Architektów w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie to największe ogólnopolskie wydarzenie zimowe dla architektów, którego tradycja sięga lat 80., kiedy to Klub Architektów Narciarzy i Tenisistów zainicjował bogatą historię sportowych spotkań w swoim środowisku.
Najbliższa, XXVI edycja zawodów odbędzie się w dniach 3-5 marca 2017 na Kasprowym Wierchu w Zakopanem na zboczach Hali Gąsienicowej. Architekci z całej Polski przybędą, aby rywalizować o tytuły najlepszych narciarzy i snowboardzistów w różnych kategoriach wiekowych.

Obok czysto sportowych wrażeń, uczestnicy będą mogli skorzystać z programu imprezy wypełnionego licznymi konkursami z atrakcyjnymi nagrodami oraz bogatą częścią towarzyską. Wydarzenie to stanowi idealne połączenie aktywnej rywalizacji z relaksem w doborowym gronie koleżanek i kolegów architektów z całej Polski.

Wydarzenie rozpocznie się w piątek od przyjęcia uczestników, które po raz pierwszy odbędzie się w holu hotelu Bachledówka w Czerwiennem. Wczesnym popołudniem architekci przejadą na Kasprowy Wierch, aby wspólnie wziąć udział w oficjalnym treningu z pomiarem czasu. Zakończeniem pierwszego dnia będzie uroczyste losowanie i wręczenie numerów startowych. W sobotę, po zapoznaniu się z trasą, architekci rozpoczną rywalizację w kategoriach slalom gigant mężczyźni 20+, mężczyźni 35+, mężczyźni 45+, mężczyźni 55+, kobiety 20+, kobiety 35+ i kobiety 45+ oraz snowboard gigant mężczyźni open, mężczyźni 45+ i kobiety open. Zwieńczeniem pełnego pozytywnych emocji weekendu będzie sobotni bankiet połączony z ceremonią wręczenia nagród, medali i trofeów.

Na Mistrzostwa zapraszamy architektów z całej Polski – rejestracja możliwa jest na stronie
http://www.skiarchicup.pl

 
Międzynarodowy konkurs „Miedź w Architekturze”


Już po raz 18. zgłaszać można projekty architektoniczne wykorzystujące miedź i jej stopy. Europejski konkurs „Miedź w Architekturze” jest szansą na zaprezentowanie prac przed międzynarodowym jury i publicznością, jak również na szeroką promocję.

Ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 kwietnia 2017 r.

Odbywający się co dwa lata europejski konkurs „Miedź w Architekturze” służy uhonorowaniu najlepszego współczesnego projektu z zastosowaniem miedzi. Prezentuje i nagradza koncepcje architektoniczne, w których wykorzystano elewacje, pokrycia dachowe lub inne elementy architektoniczne wykonane ze wspomnianych materiałów. Rosnący zasięg i rozwój tego konkursu w ciągu ostatnich dwóch dekad odzwierciedla fundamentalne zmiany zachodzące w zastosowaniach miedzi w architekturze: od praktycznego poszycia dachu po wyrafinowany materiał architektoniczny, dający nieskończone możliwości projektowania pokryć wielu elementów budynku. – Początkowo organizowany był wyłącznie dla architektów brytyjskich, ale stopniowo rozszerzano zarówno formułę konkursu, jak i grono uczestników. Obecnie to bardzo prestiżowa rywalizacja, w ostatniej edycji napłynęło ponad 50 zgłoszeń z 17 europejskich krajów – mówi Michał Ramczykowski, prezes Europejskiego Instytutu Miedzi, współorganizatora konkursu.

Szczegóły:
http://copperconcept.org/pl/artykuly/rozpoczeto-przyjmowanie-zgloszen-do-europejskiego-konkursu-miedz-w-architekturze

Strony:
RONET - Zbigniew Filipek Biuro: 32-020 Wieliczka, ul. Zacisze 16, NIP: 677-133-92-83,
Konto bankowe: BANK PEKAO SA 03 1240 1431 1111 0010 2980 4734, tel: 608 835 030,
e-mail: biuro.ronet@wp.pl, ronet@ronet.pl