Wydarzenia:

Strony:
Kraków  
Corpora Dormiunt. Architekt Piłsudskiego – Adolf Szyszko-Bohusz


Instytut Architektury zaprasza na wystawę „Corpora Dormiunt. Architekt Piłsudskiego – Adolf Szyszko-Bohusz” to pokaz mierzący się z reprezentacją władzy w okresie międzywojennym realizowaną za pomocą środków architektonicznych. Na wystawie zostaną pokazane projekty Adolfa Szyszko-Bohusza, jednego z najważniejszych krakowskich i polskich architektów międzywojnia. Tytuł ekspozycji odnosi się do inskrypcji na baldachimie nad wejściem do krypty grobowej marszałka Józefa Piłsudskiego: „Corpora dormiunt, vigilant animae” [„Ciała śpią, dusze czuwają”]. Koncepcję wizualną wystawy opracował artysta Jakub Woynarowski.

Wystawa pokazywać będzie twórczość Adolfa Szyszko-Bohusza jako architekta Józefa Piłsudskiego na podstawie wybranych najważniejszych projektów i realizacji związanych z Marszałkiem. Przez cały okres międzywojenny wykształcony w Sankt-Petersburgu projektant był zaangażowany w budowanie wizerunku i symboliki II Rzeczypospolitej. W latach 1916–1939 Szyszko-Bohusz kierował pracami konserwatorskimi na wzgórzu wawelskim i ukształtował obecny wygląd Zamku Królewskiego. Oprócz projektów komnat zamkowych przygotował także trzy kolejne projekty przebudowy zachodniej części wzgórza na panteon narodowy oraz mauzoleum marszałka Piłsudskiego pod Wieżą Srebrnych Dzwonów wraz z baldachimem. Szyszko-Bohusz zaprojektował również Dom im. Józefa Piłsudskiego na Oleandrach w Krakowie, w miejscu wymarszu Kadrówki; imieniem Marszałka nazwano ponadto krakowski Dom Plastyków, który również wznoszono według koncepcji Szyszko-Bohusza. Architekt przygotował także projekt Zamku Prezydenta RP w Wiśle.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną dwie makiety architektoniczne: panteonu narodowego na Wawelu (według koncepcji z 1919 roku) oraz Domu im. Józefa Piłsudskiego na Oleandrach (pełny projekt, który zrealizowano zaledwie w jednej trzeciej). Makietom towarzyszyć będą zdjęcia ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz rysunki Szyszko-Bohusza znajdujące się w Archiwum Państwowym w Krakowie.

Na wystawie, jako dopełnienie elementów archiwalnych, będzie można zobaczyć także prace Jakuba Woynarowskiego: wideo wykorzystujące materiał ikonograficzny z pogrzebu przywódcy oraz mural inspirowany architekturą Szyszko-Bohusza oraz sarmacką Pompa Funebris.

17 listopada–16 grudnia 2018
Kraków, Henryk Gallery, ul. Krakowska 25

Wystawie towarzyszy program edukacyjny:
• oprowadzania kuratorskie
• spotkanie na wystawie z Jakubem Woynarowskim (18.11, godz. 18.00)
• wykład Michała Wiśniewskiego „Architekt Piłsudskiego” w Muzeum Etnograficznym w Krakowie (16.11, godz. 18.00)
• spacer zapowiadający wystawę „Adolf Szyszko-Bohusz – architekt Piłsudskiego” (10.11.2018)

Organizator: Instytut Architektury
Miejsce: Kraków, Henryk Gallery, ul. Krakowska 25
Czas: 17 listopada–16 grudnia 2018
Wernisaż: 16 listopada 2018, godz. 19.30
Kuratorzy: Dorota Leśniak-Rychlak, Michał Wiśniewski (Instytut Architektury)
Koncepcja artystyczna: Jakub Woynarowski
Projekt: Agata Wiśniewska
Produkcja: Aleksander Celusta
Współorganizacja: Henryk Gallery
Godziny otwarcia: śr.–pt. 15–19, sob.–niedz. 11–18
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

Internet  
Webinaria Architektoniczne


Internetowe szkolenie dla architektów 19 listopada 2018 r. godz. 11:00

Łazienka bez barier. Kreowanie dostępnej przestrzeni łazienkowej

Firma: Geberit, Osoba prowadząca: Małgorzata Rycaj-Dąbrowska z Geberit oraz Rafał Kaźmierski z Lehnen

Program:
1. Norma DIN18040 w strefie umywalki
2. Kreowanie dostępnej przestrzeni w strefie umywalki – zasady projektowania
3. Norma DIN18040 w strefie prysznicowej
4. Kreowanie dostępnej przestrzeni w strefie prysznicowej – zasady projektowania
5. Przykładowe rozwiązania

Żeby wziąć w nim udział zarejestruj się:
http://szarch.clickmeeting.com/geberit-lazienka-bez-barier-czesc-2/register

Internet  
Webinaria Architektoniczne


Internetowe szkolenie dla architektów 20 listopada 2018 r. godz. 11:00

Galeco DACHY PŁASKIE - nowe, kompleksowe rozwiązania odwodnienia dachów płaskich w połączeniu z ukrytym systemem rynnowym

Opis: W programie zostaną poruszone takie zagadnienia jak kompleksowe rozwiązania odwodnienia dachów, Kwadratowy Świata Galeco - o systemie bezokapowym, stal2, i pvc2.

Firma: Galeco, Osoba prowadząca: Tomasz Madej

Szkolenie przeznaczone jest tylko dla zarejestrowanych uczestników.

Żeby wziąć w nim udział zarejestruj się:
https://szarch.clickmeeting.pl/galeco-dachy-plaskie-w-polaczeniu-z-ukrytym-systemem-rynnowym/register

Poznań  
Konferencja HALE PRZEMYSŁOWE I MAGAZYNY | POZNAŃ 2018


Standardy projektowe, wytyczne i automatyzacja procesów logistycznych w planowaniu, budowie i wyposażeniu hal przemysłowych i magazynów z udziałem m.in. Ekspertów i pod Patronatem Stowarzyszenia DAFA

Termin konferencji: 21 listopada 2018 (środa) POZNAŃ w godz. 09.00-15.30

Miejsce konferencji: Hotel IBB Andersia Poznań****
W centrum Poznania vis a vis Stary Browar Poznań, plac Andersa 3, 61-894 Poznań
Sala konferencyjna - 1 piętro, (vis a vis Stary Browar)

Szczegóły:
http://www.dndproject.com.pl/aktualnosci/306-po-raz-ostatni-w-tym-roku-konferencja-hale-przemyslowe-i-magazyny-poznan-2018

Rezerwacja:
http://www.dndproject.com.pl/konferencje/279-rejestracja-konferencja-hale-przemyslowe-i-magazyny-2018

Kraków  
Spotkanie z Mistrzem - Jerzy Gurawski


Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków serdecznie zaprasza na wykład Jerzego Gurawskiego, architekta, wykładowcy, laureata Honorowej Nagrody SARP z roku 2007.

Jerzy Gurawski urodził się we Lwowie, jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Po studiach pracował w Wojewódzkim Biurze Projektów w Opolu oraz w Miastoprojekcie w Poznaniu, a następnie tworzył wspólnie z Marianem Fikusem zespół F-G. Od 1989 prowadzi w Poznaniu pracownię ARPA. Jest laureatem licznych konkursów architektonicznych, ale także autorem scenografii teatralnych. Do Jego najważniejszych projektów i realizacji, zaliczyć można: Campus Uniwersytecki na Morasku w Poznaniu, zespół apartamentowo-hotelowy Wstęga Warty (2000), rozbudowę Akademii Muzycznej i Aulę Nova w Poznaniu (2006) czy nowy budynek dydaktyczny dla Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu (2012).

Wykład jest częścią cyklu „Spotkanie z Mistrzem” organizowanego w krakowskim Oddziale SARP. W ramach cyklu prezentowana jest twórczość architektoniczna najwybitniejszych przedstawicieli polskiej architektury.

Wykład odbędzie się w czwartek, 22 listopada 2018, o godz. 18:00, w Galerii Architektury SARP przy placu Szczepańskim 6 w Krakowie.

Warszawa  
Konferencja „Barometr zdrowych domów i biur. Najważniejsze wyzwania i kierunki rozwoju”


27 listopada 2018 r. w hotelu Polonia w godz. 10.30-14.30 odbędzie się konferencja "Barometr zdrowych domów i biur. Najważniejsze wyzwania i kierunki rozwoju”, podczas której będzie miał premierę najnowszy raport „Barometr zdrowych domów 2018”.

Problemy poruszane w tegorocznym raporcie, jak również w poprzednich edycjach, dostarczają wiele danych i inspiracji do szerszej publicznej debaty na tak istotny temat, jak wpływ budynków na zdrowie Polaków. Listopadowa konferencja, wpisująca się w tę debatę, będzie doskonałą okazją do przysłuchania się ciekawym głosom w dyskusji o stanie polskiego budownictwa i jego wpływie na zdrowie mieszkańców, istniejących programach wsparcia, najważniejszych wyzwaniach i kierunkach rozwoju.

Jedno z kluczowych pytań jakie pojawia się w ogólnospołecznej debacie dotyczy korzyści i opłacalności inwestowania w zdrowe budynki. Dlatego podczas konferencji będziemy chcieli pokazać Państwu postrzeganie zdrowych budynków z różnych perspektyw – inwestora, samorządu, architekta, dewelopera. Skupimy się także na budownictwie przyszłości i nowych technologiach w służbie komfortu i zdrowia, gdyż wiele osób właśnie w tym obszarze widzi szansę na rozwiązanie istotnych problemów dotykających współczesne budynki, a także podniesienie komfortu i jakości życia mieszkańców.

Swój udział w konferencji zapowiedział Artur Soboń, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, odpowiedzialny za sektor budownictwa, a także wielu innych ekspertów m.in. Kamil Wyszkowski, Prezes ONZ Global Compact w Polsce, Magdalena Ruszkowska-Cieślak, Prezes Habitat for Hummanity.

Zapraszamy do zapoznania się z programem konferencji na dedykowanej stronie internetowej. Liczymy na Państwa obecność. Wydarzenie bezpłatne.

Bardzo prosimy o potwierdzenie swojego udziału Ewa Łukawska, tel. 507 091 294, e-mail: ewa.lukawska@komunikado.pl lub przez stronę internetową konferencji.

https://www.pb.pl/konferencje/barometr-zdrowych-domow-i-biur-1189

Gdańsk  
KONSTRUKCJE BUDOWLANE 2018 V Jubileuszowa edycja kluczowego spotkania branży budowlanej w Polsce


Serdecznie zapraszamy do udziału w V edycji ogólnopolskiej konferencji „Konstrukcje Budowlane 2018”, która odbędzie się 30 listopada 2018 roku. Jest to kolejne wydarzenie organizowane przez Instytut PWN w najciekawszych konstrukcyjnie budynkach w Polsce. Tym razem gościć będziemy w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Budynek Muzeum to konstrukcja, która sięga 14 metrów pod ziemię i ma 40 m w najwyższym punkcie. Ponad 23 tysiące m2 powierzchni, 6 kondygnacji podziemnych oraz 8 naziemnych wymagało zastosowania ciekawych rozwiązań projektowych, technologicznych i materiałowych.

Zaproszeni prelegenci podczas wykładów podzielą się swoim doświadczeniem, związanym z projektowaniem i budową muzeum. Podczas konferencji będzie mieli Państwo okazję spotkać się z niekwestionowanymi autorytetami takimi, jak prof. dr hab. inż. Włodzimierz Starosolski, prof. dr hab. inż. Michał Knauff oraz mgr inż. Wiesław Bocheńczyk, którzy od lat czuwają nad programem wydarzenia.

Tradycyjnie w trakcie konferencji odbędzie się wycieczka po budynku poprowadzona przez projektanta konstrukcji i architekta Muzeum II Wojny Światowej, w trakcie której dowiecie się Państwo o najciekawszych i innowacyjnych rozwiązaniach konstrukcyjno- architektonicznych.

Wydarzenie jest skierowane przede wszystkim do praktyków z branży budowlanej, inżynierów budownictwa, konstruktorów i ekspertów budowlanych, osób związanych z wykonawstwem i nadzorem budowlanym, projektantów, pracowników administracji budowlanej.

Zapraszamy do udziału!
Termin:
Konstrukcje Budowlane 2018
30 listopada 2018

Miejsce:
Muzeum II Wojny Światowej
Plac Władysława Bartoszewskiego 1, Gdańsk
***
Szczegółowy program spotkania i formularz rejestracji dostępny na stronie
https://www.instytutpwn.pl/konferencja/konstrukcje/

Wrocław  
Wystawa - "ZVI HECKER. DOM NEUMEISTRÓW. SZKICE"


Muzeum Architektury we Wrocławiu oraz Kabinet Architektury w Ostrawie serdecznie zapraszają na wystawę:
"ZVI HECKER. DOM NEUMEISTRÓW. SZKICE"

Wernisaż odbył się 25 października (czwartek) 2018 o godz. 18.00 w Muzeum Architektury we Wrocławiu przy ul. Bernardyńska 5

W trakcie wernisażu była okazja porozmawiać z Zvi Heckerem o inspiracjach i szczegółach pracy nad tym projektem oraz o stosowanej przez architekta niezwykłej metodzie pracy twórczej.

Wystawa będzie czynna do 16 grudnia 2018 r.

Ogólnopolski konkurs dla uczniów i studentów  
Szkice architektoniczne, czyli "Architektura przyjazna człowiekowi"


TERMIN NADSYŁANIA PRAC: 20 GRUDNIA 2018

Rozpoczęła się piąta edycja ogólnopolskiego konkursu dla studentów architektury oraz uczniów liceów plastycznych i techników budowlanych, którego organizatorem są Międzynarodowe Targi Poznańskie, a partnerem merytorycznym Izba Architektów RP.

CEL KONKURSU
Celem Konkursu jest pokazanie umiejętności warsztatowych studentów kierunków architektonicznych uczelni wyższych oraz uczniów liceów plastycznych i techników budowlanych, posługujących się techniką tradycyjną. Szkice architektoniczne mają dotyczyć tematu „Architektura przyjazna człowiekowi”.

ZADANIE KONKURSOWE
Zadaniem uczestników konkursu ma być spontaniczny, intuicyjny zapis ich własnych emocji, w formie artystycznej wypowiedzi wysmakowanej formalnie, precyzyjnej, wystudiowanej, wykorzystującej cały zestaw właściwych rysunkowi środków wyrazu.

Uczestnicy projektu mają za zadanie przygotować rysunek odręczny w formacie A2 wykonany techniką tradycyjną (ołówkiem, rapidografem, piórem, markerem czy kredką), prezentujący wpływ wybranych materiałów na jakość, wygląd i charakter architektury. Przesłane prace będą ocenianie przez profesjonalne jury pod względem warsztatowym, wizualnym oraz estetycznym.

RAMY CZASOWE KONKURSU
rozpoczęcie konkursu: 24 września 2018
ostateczny termin nadsyłania prac: 20 grudnia 2018
obrady jury konkursowego: 11 stycznia 2019
rozstrzygnięcie konkursu: 14 lutego 2018

WARUNKI PODSTAWOWE KONKURSU
Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie liceów plastycznych lub techników budowlanych, którzy ukończyli 16 rok życia oraz studenci uczelni kształcących na kierunkach architektonicznych, na terenie Rzeczypospolitej Polskiej., którzy w regulaminowym terminie przygotują i prześlą na adres Organizatora pracę konkursową.

Nad przebiegiem konkursu czuwa specjalne jury konkursowe złożone z czołowych polskich architektów, grafików oraz artystów plastyków. Komisja wyróżni dziesięć prac, a trzy najlepsze zostaną uhonorowane nagrodami finansowymi.

NAGRODY W KONKURSIE
3000 PLN (brutto) + voucher na wycieczkę o wartości 2000 PLN
2000 PLN (brutto) + voucher na wycieczkę o wartości 1000 PLN
1000 PLN (brutto)
NAGRODY DODATKOWE

Ponadto, podobnie jak w roku ubiegłym, Organizator przewidział nagrodę publiczności. Nominowana praca z największą liczbą oddanych głosów otrzyma wyróżnienie specjalne.

SZCZEGÓŁY:
https://www.budma.pl/pl/konkurs_szkice_architektoniczne/o_konkursie_szkice_architektoniczne/

Zapraszamy do udziału w konkursie i czekamy na Wasze prace!

Strony:
RONET - Zbigniew Filipek Biuro: 32-020 Wieliczka, ul. Zacisze 16, NIP: 677-133-92-83,
Konto bankowe: BANK PEKAO SA 03 1240 1431 1111 0010 2980 4734, tel: 608 835 030,
e-mail: biuro.ronet@wp.pl, ronet@ronet.pl