Konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej modernizacji i rozbudowy lotniska Lublin w Świdniku.
II nagroda

<<< powrót
  • WXCA
Skład zespołu:
  • Zbigniew Wroński  
  • Wojciech Conder  
  • Szczepan Wroński  
  • Aleksander Drzewiecki  
  •  
Budynek zaprojektowany został zgodnie z obowiązującymi międzynarodowymi wymogami stosowanymi przy projektowaniu tego typu obiektów. Ponadto terminal spełnia wymogi przeprowadzania operacji lotniczych do i ze strefy Schengen oraz podlega obowiązującym przepisom obowiązującym w Polsce.

Terminal został zaprojektowany jako jednoprzestrzenna hala. Pozawala to na dość dużą swobodę w kształtowaniu wnętrza. Takie rozwiązanie przestrzenne pozwala na ewentualne zmiany jego aranżacji powstałe w wyniku zmieniających się wymogów w zakresie bezpieczeństwa.
Przejrzystość funkcji pozwala użytkownikom portu lotniczego na łatwiejszą orientację a co za tym idzie poprawia komfort pracy służbom operacyjnym jak i sprawia że przepływ pasażerów odbywa się na wysokim poziomie. Odpowiednia lokalizacja funkcji lotniskowych skraca do minimum czas i drogę którą pasażer potrzebuje do przejścia ze strefy „landside” do strefy „airside” eliminując przy tym powstawanie dużych skupisk ludzi zapewniając większe bezpieczeństwo portu lotniczego.
Forma budynku, miękkie linie przekrycia lotniska inspirowane są natura i wiatrem. Sprawia wrażenie lekkości jaka jest kojarzona z lotnictwem.
Kształt lotniska staje się strefą buforową miedzy lasem z którego wyrasta a powietrzem w którym się unosi. Drewniane dźwigary podkreślają naturalny charakter założenia a dach wpuszczający promienie słoneczne uwidacznia lekkości konstrukcji.
Konstrukcja budynku terminala – lekka, jednoprzestrzenna hala, zadaszona przekryciem o wyrazistym i dynamicznym kształcie.
RONET - Zbigniew Filipek Biuro: 32-020 Wieliczka, ul. Zacisze 16, NIP: 677-133-92-83,
Konto bankowe: BANK PEKAO SA 03 1240 1431 1111 0010 2980 4734, tel: 608 835 030,
e-mail: biuro.ronet@wp.pl, poczta@ronet.pl