Konkurs jednoetapowy na opracowanie koncepcji architektoniczno-konstrukcyjno-budowlanej rozbudowy Żłobka nr 42 przy ul. Chodeckiej 3 w Warszawie.
II miejsce

<<< powrót
  • Staruń Wanik Architekci
Skład zespołu:

Pośród blokowisk, dawnych warsztatów stanie budynek dla najmłodszych, budynek wpisany w zieleń, związany z naturą i uczący o naturze. Budynek ekologiczny, dbający o zasoby wód naturalnych, przekazujący najmłodszym nauki o ochronie środowiska i tworzący zrównoważoną architekturę siedzib ludzkich.

Koncepcja modernizacji i rozbudowy żłobka skupia się na stworzeniu przestrzeni, których odbiorcą i głównym użytkownikiem będą dzieci do lat 3. Ideą jest stworzenie dostępnego i bezpiecznego miejsca, które będzie stymulować dzieci do wielowymiarowego rozwoju fizycznego oraz psychicznego. Projekt zakłada rozbudowę żłobka po północno - zachodniej stronie istniejącego budynku oraz wprowadzenie modyfikacji w istniejącym budynku. Przekształcenie powierzchni i utworzenie nowych w dobudowanej części pozwoli na stworzenie 6 oddziałów oraz dodatkowych ogólnodostępnych przestrzeni takich jak sala ruchowa otwarta na ogród, sala integracji sensorycznej oraz otwarta przestrzeń zabaw.

W projekcie terenu zakłada się wykorzystanie zalet ogrodów terapeutycznych z wykorzystaniem terapii ogrodniczej, ogrodów sensorycznych oddziałujących na zmysły: węchu, wzroku, dotyku, słuchu i smaku a także ogrodów edukacyjnych, które będą zaprojektowane z myślą doświadczania świata. Przebywanie w nich daje poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Ogrody edukacyjne są doskonałym rozwiązaniem wspomagającym prawidłowy rozwój dzieci. Poprzez zabawę dają dzieciom możliwość interakcji z przyrodą, rozwijają wyobraźnię i kreatywność, zwiększają ciekawość świata.

KONTEKST

Bródno jest częścią warszawskiej dzielni, Targówek. Turyści nie docierają do tej dzielnicy, a mieszkańcy mają tutaj. Jest jednak Park Bródnowski, w którym w 2009 roku powstała wystawa sztuki współczesnej - Park Rzeźb. Od tamtej pory co roku w parku powstaje nowa instalacja artystyczna. Inicjatywa umożliwia mieszkańcom kontakt ze sztuką współczesną. pozwała odkrywać również nowe, ciekawe zakamarki Bródna. W 2018 roku powstała mapa Biennale, w której znajduje się ponad osiemdziesiąt miejsc i obiektów wartych odwiedzenia. Proponujemy aby projektowany żłobek nie byt tylko obiektem opieki nad najmłodszymi mieszkańcami dzielnicy. ale stal się miejscem na mapie ciekawych wycieczek po Bródnie. Dzielnica ma specyficzny charakter, możemy znaleźć tu pozostałości starych drewnianych domów, obiekty kolejarskie, resztki warsztatów, wielkie osiedla mieszkaniowe, a także domy jednorodzinne z ogrodami, Las Bródnowski a także dzikie ogródki działkowe. Wszystko to co się dzieje na planie dzielnicy spaja w całość zieleń. Bródno jest dzielnicą zieloną. Około 30% powierzchni zajmują tereny zielone. m.in. Lasek Bródnowski, Park Bródnowski i Park Wiecha oraz liczne ogródki działkowe we wschodniej części dzielnicy.

RONET - Zbigniew Filipek Biuro: 32-020 Wieliczka, ul. Zacisze 16, NIP: 677-133-92-83,
Konto bankowe: BANK PEKAO SA 03 1240 1431 1111 0010 2980 4734, tel: 608 835 030,
e-mail: ronet@ronet.pl, poczta@ronet.pl